Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Askerlikten muaf olmak için boy-kilo hesabı nasıl yapılıyor?

@absoul
Şuan sana verdikleri 33/D1'deki D bendi direk muafiyettir.
Erteleme veya hava değişimi değil,
Senin daha ileride düzeleceğine kanaat getirseydiler B' bendi ile erteleme veya hava değişimiyle seni gönderirlerdi,
Ama sana vermiş oldugu D ' bendi derki TSK içinde görev yapamaz.
Bu kararı verdikten sonrada,şimdi git 5 sene sonra gelde bakalım diyemez,
Senin askerlik olayın bitmiştir,Teskeren hayırlı olsun.

hakan5586
Şuan 40 kilo fazlalığınla B bendindesin 2 erteleme almışsın ve bu ertelemeler sonucu bünyende olumlu yönde zayıflama görülmüşki akabinde askerlik yapabilirsin denmiş fakat,bu kezde kendin bir erteleme yapmışsın ve gitmemişsin.
Bu durumun ve bu kilonla sana tekrar erteleme verirler,zira şuan sen B bendinin son sınırında D bendininde yani muafiyetinde bir adım başındasın.
Şayet,114 kilo ile muayeneye girersen D bendine tam girer ve muafiyet alırsın.
Ha' bu arada askerlikten muafiyet alayım derken,dünyadan muafiyet alıpta öte tarafa göçeyim deme dikkat et kendine.
Sağlık herşeyden önemli biliyorsun.

Çok Teşekkürler...
Hocam dün askerlik subesine gittim. Sistemler olmadığı için işlemlerimi yaptiramadım. Oradaki görevli ile konuştum. Bana 2 defa erteleme almissin 3. Defa yine olacaksa direk sana muafiyet verirler. Ben de 5 defa erteleme nin sonunda direk muafiyet verilmiyor mu diye bir soru sordum. O da bu sene yönetmelik değiştirildi. 3 defaya indirildi dedi. Ben internette arastirdigima göre askeri hastanede ki doktorlar kolay kolay öyle muaftır ya da askerliğe elverişli değildir diyemiyor lar dedim.o da bir kilo fazlalığın olsa bile yine de direk veriyorlar dedi.
Suan tek endişem geçen sene kilo vermiş olmam ve 101 kilo ile işlemlerimin yapılıp gitmemem olduğu bu beni biraz endişelendiriyor.

Bana asker de kilo sebebi ile 3 hava değişimi verildi. 3 ay+3ay+1ay verildi
Hava değişimlerini +33 kilo fazlalık ile aldim. 4. Kontrole gideceğim haftaya
Şuan +41 kilo fazlalığım var. 1.90-128 kiloyum. Hava degisimi aldıkça askerliğim uzuyor. Bana ne olur yol gösterin. Durumum ne olur? +41 olursam yeniden hava değişimi verilir mi?

@absoul10
Öncelikle tekrar geçmiş olsun,ayrıca sonucu paylaşarak bu durumdaki arkadaşları bilgilendire bileceğin içınde teşekkürler.

Deniz31
Deniz şuanki 41 kilo fazlalığınla D bendine dahil olmuşsun,
D bendi derki 41 kilo'da dahil,kilo fazlalıkları TSK da görev yapamaz.
Bu duruma göre muafiyet alırsın.
Geçmiş olsun.

Mehmet005

Teşekkürler abiciğim. Çevremde ki bir çok kişi muafiyet verilmez, boyun uzun.. o kamuflajı bir defa giymissin çürük verilmez.. boşu boşuna askerligini uzatiyosun vs vs şeyler diyorlar. Tabi ister istemez moralim bozuluyor. D bendine girmeme rağmen bana yeniden hava değişimi verilmez öyle değil mi abi kesinlikle

Deniz31
Deniz D bendi öyle diyor ve doktorlarda bu yönetmeliğin dışına çıkamıyor,heleki sen 3 kezde hava değişimi almışsın,şuan sana kontrol muayenesi verdiler dimi abim.

Son aldığım hava değişimi raporunda
"90 gün istirahati uygundur, istirahat sonrası yeniden degerlendirilmesini arz ederim" yaziyor abi
:)) o zaman ben tatile başlıyorum askerlik ile ilişkim kesiliyo

Son aldığım hava değişimi raporunda
"90 gün istirahati uygundur, istirahat sonrası yeniden degerlendirilmesini arz ederim" yaziyor abi
) o zaman ben tatile başlıyorum askerlik ile ilişkim kesiliyo

Deniz31
Istirahatin bitmesine az bir süre kala mutlaka hastaneye kontrole git,Ki,durumuna göre rapor yazılsin ve birligine gönderilsin,aksi halde muayene olmadan ve raporun yazılmadan istirahatin biterse tekrar birliğine gitmek zorunda kalırsın.

Mehmet005

Mehmet abi cansın ya. Verdiğin öneriler, bilgin karakterin ile bize yol gostermen herseyinle 10 numarasin abiciğim
Bitmeden hastaneye sevk alıp gideceğim abi. Ve bana daha önce 1 ay verip birliğe yollayan doktorun karşısına çıkicam. O zaman +32 ile cikmistim ve 1 ay verip birliğe yollamisti. Şimdi +41 ile cikacagim. Insallah kıllık yapmaz gene. Valla bu 4. Kontrol olacak. Dalarim bu doktora :D

Herkese merhaba İzmirde yaşıyorum yaş 26 boy: 175/7 kilo: 115 bu şartlar altında ben askere alınırmıyım ? Bir ikincisi bir kaç sene önce orşiektomi ameliyatı oldum 2 sefer testisimin bir tanesi alındı bu benim askerlikten muaf olmamın yolunu açarmı yoksa sadece kilodan erteleme mi alırım ? Yazıcak olduğunuz cevaplar benim için çok önemli şimdiden teşekkür ederim :)

Baska bir metrede öyle cıktım o 177cm

Kilom 115 çıkıyor

+41 kg fazlaniz var, Türk Silahlı Kuvvetleri yonetmeligine göre. Yonetmeligin D) dilimine giriyorsunuz. D dilimi ise Barış da ve savaş da askerlik yapamaz diyor. Lakin D dilimine girmek ile hemen muafiyet verilmiyor. Genel olarak 1 sene ertelerler, 2. Kontrol de durum aynı ise 1 sene daha ertelerler. 3. Kontrol de durum hâlâ aynı ise D) bendine göre işlem yapar, Barış da ve Savaş da askerlik yapamaz, askerliğe elverişli değildir" raporu verilir. Öyle değil mi Mehmet005

Teşekkür ederim endişelerim vardı bu konu ile ilgili peki kilo dışında hastane ameliyat raporlarımı sunmamın bir faydası olucakmıdır cok yabancıyım bu konulara basınızı agrıtıyorum kusuruma bakmayın

Diğer rahatsizliklariniz ile ilgili bilgim yok. Ama diğerlerinden bir netice alacağınızı sanmıyorum. Kilonuzu koruyun sadece, muaf olmanıza yetecektir
Sakın kilo vereyim demeyin :)
Geçmiş Olsun

Ben haftaya basvuru yapıcam tecil bozucam herhalde 120 falan olurum o zamana kadar 😀

emrkn
Muayeneye giderken mutlaka ameliyatla ilgili raporlarınızı götürün,bu raporlarla birlikte kilo fazlalıgından dolayı kafadan muafiyet olma durumunuz olabilir.
Zira,kurulun senin hakkında yapacağı değerlendirmeler için önemli birer belge bunlar.
Boyunuda 175'e çekmeye çalış,madem bi öyle,bi böyle çıkıyor
Geçmiş olsun.

Gelecek hafta raporları götürüp başvuru yapıcam bakalım aksi bir sonuç cıkacağını düşünmüyorum ama yine de bir endişe yok değil

Merhaba arkadaşlar. Yaşadıklarımı yazmak istedim ki benim durumumda olan arkadaşlara belki faydası olur.Ben 37 yaşındayım. Yurtdışı, yurt içi git gel falan derken daha önce muayene olmamıştım. Daha önce elime hiç bir kağıt geçmedi. En son 3 sene önce GBT' ye girdim, problem çıkmadı. En sonunda baktım eninde sonunda bu iş karşıma çıkacak ne olacaksa olsun diyerek şubeye gittim. Kilodan dolayı sevk edildim. Boy 1.78 kilo 119. Askerlik şubesine gittiğimde 7 yıllık yoklama kaçağı olduğumu öğrendim. Tutanakla değil de kendi isteğimle geldiğim için bilgilerimi sisteme girdikleri anda yiyeceğim ceza 10 bin lira civarında ekrana yansıdı. Askerlik şubesinde eskiden tanıdığım bir arkadaşım vardı. O sağolsun ekranda gösterdi polis yakalayıp getirseymiş 30 bin küsür lira ceza yiyormuşum.

Her neyse şubede evraklarımı imzalayan komutan oldukça kibar biriydi. Sağolsun rencide edici bir şey söylemedi. Sadece hakkımda defalarca arama kararı çıkmış, "Hiç GBT' ye takılmadın mı?" diye sordu, ben de takılmadığımı, elime bu güne kadar şubeden hiç bir evrak geçmediğini söyledim. Şaşırdı.

Şubeden aldığım yazıyla birlikte Aile hekimine gittim. Buradan herkese tavsiyem, rahatsızlığınız ne olursa olsun 'TSK Sağlık Yönetmeliği' nde durumunuzla ilgili edinebildiğiniz kadar bilgi edinerek işlemlerinize başlayın. Aile hekiminde boy-kilo ölçümü yapıldı. Boyum 1,79, kilom 117 olarak ölçüldü. Doktor bey önündeki ekrandan bakıp kilomun sınırlar içinde olduğunu elverişli vereceğini söyledi. Konuya hakim olduğum için itiraz ettim. Tekrar baktı; "Pardon ya yanlış görmüşüm." dedi. Düşünsenize devletin görevlendirdiği hekimin o anki dikkati ya da dikkatsizliğiyle kaderiniz belirleniyor. Durumumu bilmeyen biri olsam elverişlidir raporunu alıp gideceğim.

Durun daha bitmedi. Doktor bey kilodan dolayı beni ısrarla KBB (Kulak-Burun-Boğaz) polikliniğine sevketmek istedi. "Hocam fazla kiloya dahiliye bakması lazım" diyorum, bana; "Emin misin?" diye soruyor.

Neyse güç bela kendimi Dahiliye'ye sevkettirip tekrar şubeye gittim. Oradaki işlemlerin ardından elime meşhur sarı zarfı alıp hastanenin yolunu tuttum.

Hastanede Sağlık Kurulu'na gidiyorsunuz ilk olarak. Ordakiler sizi "heyetçi" doktora yönlendiriyorlar ki her ay uzman bir dahiliye doktoru heyetçi oluyor. Bunun anlamı şu: Heyetçi doktor normal hastalarla ilgilenmiyor sadece sağlık kurulu raporu için gelen hastalara bakıyor. Dolayısıyla gittiğimde sıra yoktu, hemen girdim içeri ve zarfı verdim. Normal olarak Diyetisyene gönderildim boy kilo ölçümü için. Diyetisyende 5-10 dakika kadar bekledikten sonra Boy: 1.78, Kilo: 119.4 olarak belirlendi. Tekrar dahiliye doktoruna döndüm. Sağlık yönetmeliğine bakarken ben, "Hocam 44 kilo fazlam var 33/D 'ye giriyorum. Muaf vereceksiniz değil mi? diye sordum. Önce 33/C erteleme vereceğini söyledi. Ukalalık yapmadan kibarca itiraz ettim. (İtiraz etmekten korkmayın arkadaşlar, hukuksuz bir şey istemiyorsunuz sonuçta. Tam tersine benim durumumu 33/C ye sokarsa doktor yönetmeliğe aykırı davranmış oluyor.) Ben itiraz edince başka bir dahiliyeci doktoru aradı ve ne yapması gerektiğini sordu. O da ilk seferde muafiyet vermediklerini, erteleme verilmesi gerektiğini söyledi. Ben tekrar itiraz ettim, yönetmeliğin ilgili sayfasının fotoğrafını telefonuma kaydetmiştim, onu gösterdim "Bakın hocam ideal kilomun +41 fazlası D bendine giriyor, benim 44 kilo fazlam var." dedim, baktı, "Bak altında 1 yıl ertelemeden sonra yazıyor." dedi. Allah'tan bu duruma hazırlıklıydım. "Hocam orada subay ve astsubaylar için 1 yıl yazıyor, ben yükümlüyüm, subay ya da astsubay değilim." dedim. Doktorun kafası karıştı. "Ben en iyisi Sağlık Kuruluna sorayım." diyerek orayı aradı. Oradan da kilo nedeniyle ilk seferde muafiyet vermediklerini 2 - 3 ertelemeden sonra elverişsiz raporu vereceklerini söylediler. Doktor bana 33/D veremeyecğini söyleyince ben yine ukalalık yapmadan 33/C nin durumuma uygun olmadığını, o şekilde rapor verirse itiraz edeceğimi belirttim. "O zaman Endrokrin doktoruna sevk edeyim ben ilk seferde muaf veremem o uygun görürse verebilir." dedi ve kağıda boyumu kilomu yazarak "33-D, Endokrin muayenesi uygundur" notu düşerek sevk etti.

Neden bu kadar detaylı yazdığımı da hemen izah edeyim arkadaşlar. Askeri hastanelerin kapatılmasının ardından bu işler sivil hastanelere kalınca durumlar karıştı. Doktorların gerçekten çoğu ne yapacaklarını bilmiyor, kimileri yanlış bir işlem yapmaktan korkuyor. Ellerinin altında Sağlık yönetmeliği var ama bazen maddeleri doğru yorumlayamıyorlar. Zamanla düzelir bunlar ama şu anda bir kafa karışıklığı var.

Nerede kalmıştık?
Evet. Endokrin doktorunun karşısına çıktım, durumumu anlattım. Elle bir kaç muayene yaptı, "Ne zamandan beri fazla kilon var?" gibi bir kaç soru sordu. Tekrar diyetisyene gönderdi beni ve ayrıca kan tahlili istedi(şekere, hormonlarıma ve tiroid bezlerime bakmak için). Diyetisyen de bu defa vücuttaki kas, kemik ve yağ oranını ölçen başka bir alette yeniden tartıldım.(çoraplarınızı falan çıkarıyorsunuz) 118.2 olarak ölçüldüm. Tahlil sonuçlarında da hormonlar, tiroid normal değerlerinde çıktı ancak şekerim biraz yüksek çıktı.

Son durum yarın tekrar gideceğim. Doktor diabet olabileceğini söyledi. Şeker yüklemesi yapılacakmış.

Gelişmeleri yine aktarırım.

kkaynak

Merhaba kardeşim. Geçmiş olsun. Inşallah güzel bir sonuç ile dönersiniz kuruldan. Benim kilo mu kağıt üstünde eksik yazıp askere yolladılar. Asker de ise +36 kilo fazlaliktan "3 AY HAVA DEGISIMI" VERDILER. Hava değişimi bitince başka doktor vardı.bana tip tip baktı ve 1 ay verdi birliğine git askerliğini yap dedi. 4 AYLIK hava değişimi sonrası birliğe gittim ve 3 ay hava değişimi daha alıp eve geldim. Suan +40 kilo fazlam var. Ben yonetmelikten pek anlamam. Ilk okul mezunuyum. Sence 4. Kontrol de benim durum ne olur. 3 ay+1 ay+3 ay=7 ay hava değişimi aldım. Şimdiden teşekkür ederim

Merhaba Gözdemdeniz.
Ben sivildeki durumu biliyorum ama askere gittikten sonra sevkedilince işleyiş nasıl hakim değilim. Diğer forumlardan araştırdığım ve okuyabildiğim kadarıyla en fazla 4 erteleme, 5. de muafiyet verilmesi lazım kural olarak ancak uygulamada 2. veya 3. seferde muafiyet veriliyor. Yani normalde şimdiye kadar muaf olmanız gerekiyordu. Tabii sonuçta doktor kararına sivilde itiraz etme hakkınız var ama siz şu an askersiniz. Prosedür nasıl bilmiyorum. Yanlış yönlendirmek de istemem. Şunu söyleyebilirim en fazla 1 kere daha hava değişimi alırsınız sonrası muafiyet olur ya da daha kuvvetli ihtimal olarak bir so raki kontrolde muaf olursunuz. İnsallah istediginiz gibi olur.

Üst Alt