Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Askerlikten muaf olmak için boy-kilo hesabı nasıl yapılıyor?

kkaynak
Senin muayene sonucun ne oldu yazamadın.
Durumunu yazarsan senin durumundaki arkadaşları bilgilendirmek adına iyi olur.

Mehmet005
Abi bir şey soracağım. Site de yeniyim. Bende kilodan hava degisimi aldım. Ama bana nedense 1 ay verildi. Sonrası ne olur. Kaç ay veya kaç defa hava değişimi sonrası muaf verilir. Mesela askere gitmeden işlem yapanlar da 3. Kontrol de çürük veriliyor. Bizde durum nasıl işler?
Not= 1.93 boyunda/ 126 kiloyum. Yardım edersen duacın olurum

Merhabalar kasım ayında muayeneye gideceğim. 24 yaşındayım boy 187 kilo 49–50 arasında hep gidip geliyor. Ailede bu genetik olarak var. Abim 2003 yılında ki rapora göre 188 boy 52 kilo ile gidememişti. Yaklaşık kütüğe 5 sene boyunca gidip geldik ve sonunda muaf olmuştu. Benim durumum ne olur sizce. Muaf olabilirmiyim ?

Mehmet005
Ben zaten psikiyatri ilaçları kullanıyorum abi. O yüzden böyleyim. Bir kez daha nasıl biri olduğumu yüzüme vurdun. Sağol abi. Ama çok kırıldım

Mehmet005

En son geçtiğimiz Çarşamba günü Sağlık Kurulu Sorumlu Memuru kadınla yaşadığım tartışmanın ardından kendisi konuyu yeniden bana 33/d raporu veren Endokrin uzmanıyla( izin dönüşü) ve heyetle görüşeceğini söylemiş, ben de tavsiyeniz üzerine konuyu BİMER'e yazmıştım. Bu gün 6. gün olmasına rağmen BİMER'de henüz bir gelişme yok.

Fakat bu arada internet üzerinden yaptığım araştırmalarda Bor Devlet Hastanesi'nin resmi sitesinden yayınladığı bir belge dikkatimi çekti. ASAL tarafından Askeri Sağlık Raporu vermek için yetkilendirilmiş hastanelere gönderildiğini değerlendirdiğim "YÜKÜMLÜLERİN SAĞLIK İŞLEMLERİ UYGULAMA TALİMATI" başlığıyla yayınlanan talimatnamenin son sayfalarında Hastanelere örnek teşkil etmesi açısından "SIK GÖRÜLEN HASTALIK VE ARIZALARI LİSTESİ VE KODLARI" şeklinde, daha önceki senelerde Askeri hastanelerde en çok karşılaşılmış ve hakkında en çok karar verilmiş rahatsızlıklar ve bu rahatsızlıklar için raporlara yazılması gereken kodlar listesi yer alıyordu. Bu listede benim durumumun karşılığı açık olarak (Boya Göre Ağırlık Standart Ağırlık Çizelgesi Üst Sınırından 41 Kg (Dahil) Fazla - D33F1) yazıyordu.

Bu listeyle beraber T.S.K Sağlık Yönetmeliğindeki Madde 15'in (Derhal Kesin İşlem Yapılacak Haller) olduğu sayfanın çıktılarını aldım, ilgili yerleri kırmızı kalemle işaretledim.

Pazartesi günü ilk önce Sağlık Kuruluna tartıştığım kadın memurun yanına gittim. Elimdeki belgelerde yazanları tek tek gösterdim ve neden ilk seferde muafiyet verilebileceğini, bunun kararını verme yetkisinin ilgili doktorda olduğunu anlatmaya çalıştım. Israrla bana yönetmeliği bildiğini, 1 yıldır hiç kimseye 1. muayenede elverişsiz raporu vermediklerini söyledi. Ben de haklı olduğumu ve hakkımı savunmak için ne gerekiyorsa yapacağımı söyleyince tartışmamız iyice sertleşti. "Bana işimi mi öğretiyorsunuz" gibi şeyler söyleyince ben de "Sizin işiniz raporları heyete sunmak, doktorlar veya heyet adına karar vermek değil." dedim. Bu çıkışımdan sonra üslubu iyice sertleşti. "Beni tehdit mi ediyorsunuz?" deyince biraz yumuşadı. "Ne haliniz varsa görün, beni karıştırmayın." demeye başladı.

Oradan ayrıldıktan sonra bana 33/d raporunu veren doktorun izinden döndüğünü öğrendim ve onun polikliniğe gittim. Aynı belgeleri kendisine de gösterdim. Sağolsun ilgili davrandı, verdiğim belgeleri dikkatlice okudu. İzindeyken kendisini aradıklarını, raporu değiştirmesi için baskı yaptıklarını,kendisinin de onlara "gelince görüşelim" dediğini, ben yeni belgeleri kendisine gösterene kadar onları haklı bulmaya başladığını ve neredeyse raporu değiştireceğini söyledi, ardından bir doktor arkadaşını aradı ve ondan da görüş istedi. Telefon görüşmesinden sonra bana; " Daha önce hiç diyetisyene gittin mi ya da diyet-egzersiz yaptın mı?" diye sordu. Hem özel diyetisyene gittiğimi hem egzersiz yaptığımı ama kilo vermek bir yana son 7-8 yıldır kilomun iyice arttığını söyledim. Bunu üzerine; "Sağlık Kuruluna git, o kadına ekrana bakmasını söyle. Raporuna bir not daha ekledim. Ayrıca" yazılı raporu da versin bana getir aynı notu o rapora da ekleyeceğim." dedi. Gittim kadına durumu anlattım, raporu aldım yeniden doktorun yanına geldim. Rapora, uzun süre diyet ve egzersiz yapmama rağmen kilomda artış olduğunu önümüzdeki yıllarda da zayıflamam gibi bir durumu öngörmediği notunu ekledi. Heyet karşısına çıktığımda da bu durumun altını çizmemi, bunun üzerinde önemle durmamı söyleyerek, memure hanım yine itiraz ederse durumunun nadir görülen bir durum olduğunu söylediğini iletmemi istedi. Ben de doktora ; Doktor bey, siz lütfen kararınızın arkasında durun." diye rica ettim. O da verdiği kararın arkasında duracağını söyledi. Tekrar Sağlık Kuruluna gittim, raporu kadına verdim. Yüzüme bile bakmadan aldı ve "Yarın 13:30 da burda ol" dedi. Ya sabır çekerek yine ayrıldım oradan.

Ve bu gün;

13:30' da Sağlık Kurulunda beklemeye başladım. Yaklaşık bir buçuk saat bekledikten sonra ismim okundu, girdim içeri. İçeride başka hastalar da vardı. Oturmamı söylediler oturup beklemeye başladım. Ben bir sürü soru soracaklarını, heyetteki diğer doktorlarla tartışacağımı falan düşünürken hiç bir şey olmadı. Bir memur "Tamam siz çıkabilirsiniz." dedi. Şaşırdım" Ben mi?" dedim. "Evet, çıkabilirsiniz.Yarın saat 11 gibi gelin raporunuzu alın" dedi.. Ayağa kalktım çıkmak üzereyken " Ne olacak şimdi?" diye sordum." Elinde doktorun verdiği Epikriz raporu vardı;"Bu şekilde yazacağız raporu." dedi. Neyse, o şaşkınlıkla çıktım dışarı. Sonra düşününce tekrar ne olacağını sormaya karar verdim. Bekledim heyet kapısında. Heyet dağılınca o memurun yanına gittim. " Bu şekilde yazacağız derken 33/d yazacaksınız değil mi" diye sordum. Memur; "İyi ki geldiniz. Öyle yazacaktık ama heyet başkanı itiraz etti,ilk seferde olmaz dedi. ..... beyle(bana rapor veren doktorla ki kendisi hastanede tek endokrin uzmanı olduğu için heyete katılmıyor) yeniden görüşeceğini söyledi. "dedi.

Çıktım dışarı. Bir sigara yakıp bitinceye kadar ne yapacağımı düşünmeye başladım. Tekrar Endokrin doktorunun yanına gitmeye karar verdim. Gittim polikliniğe içeri girmeden önce güvenliğin yanından, dahili numaradan sekreterini aradım. Sağolsun kızcağız dışarı çıktı yanıma geldi. Durumu anlattım, bu konuyu doktor beye söyleyeyim mi diye tereddüte düştüğümü ilettim. Kendisi " Abi senin durumunda bi iş var, bi işler çeviriyorlar. Doktor beye sürekli baskı yapıyorlar. Geçen de beni "İdari ve Mali Hizmetler" müdürü çağırdı, bir ton fırça attı, 'nasıl böyle bir rapor yazarsın?' diye, ben de ' ben kendi kararımı yazmıyorum, doktorun kararını yazıyorum, gidin ona söyleyin ne söyleyecekseniz.' dedim. Gir bence sen de anlat doktor beye durumu." dedi.

Tekrar doktorun yanına girdim. Olanları anlattım. O da bana itiraz eden heyet başkanının( heyet başkanı psikiyatri uzmanı bu arada) kendisine bir uyarı notu yolladığını, kendisinin de o nota, kararını değiştirmeyeceğini 33/d' de ısrar ettiğini belirten bir cevap yazdığını anlattı.
Bunun üzerine; "Hocam, siz lütfen kararınızın arkasında durun. Usulsüz bir karar vermediniz sonuçta ve benim durumumla ilgili konunun uzmanı sizsiniz. Sizin kararınıza rağmen bir psikiyatri uzmanının itirazıyla raporum değişirse sağlık kurulundan başlayıp, başhekime varana kadar tüm ilgililer hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağım." dedim.

O da bana; " Merkezden bana raporu değiştir denmediği sürece ben kararımı değiştirmem. (merkezden kastı Milli Savunma Bakanlığı Sağlık İşleri Dairesi) Ama oradan talimat gelirse yapacak bir şeyim yok. Ben anlamıyorum, sana şimdi erteleme versek ne olacak seneye geldiğinda 15-20 kilo vermeni mi bekliyorlar, belli ki veremiyorsun. Kilo vereceğine dair bir ışık görsem zaten onlara bırakmam ben veririm ertelemeyi git diyet yap gel seneye bir daha bakalım derim" dedi.

Raporumun Milli Savunma Bakanlığından düzeltilmesi talebiyle dönmesi durumunda benim de buna bir itirazım olmayacağını söyledim. Teşekkür ederek yanından ayrıldım.

Şimdilik son durum bu. Bir kaç gün içinde sonuç belli olacak sanırım. Onu da paylaşırım.

Not: Uzun uzun, ayrıntılarıyla anlatıyorum çünkü bu sürece girmeden önce ben de ne yapacağımı bilemez bir durumdaydım. Yoklama kaçağıydım, şubeye gitmeye çekiniyordum. İnternette benim durumuma yakın birilerinin yaşadıklarını paylaşması umuduyla günlerce, haftalarca aramalar yaptım. Bir çok forumda soru soran arkadaşlara "Sen vatan haini misin?", "Sen bi git orada zayıflatırlar", " Boşuna uğraşma gönderirler", "Yaka paça tutar götürürler" gibi saçma sapan cevaplar verildiğini gördüm. En sonunda insanlara gerçekten bilgi veren bu siteye denk geldim. Eminim benim gibi bir çok arkadaş var. Onlara ufak bir katkım olursa ne mutlu bana.

Son düzenleme:
DenizTutak6262
Şakaydı be denizim,
Şakaydı be babam.
Sende durumun ne olacağını biliyorsun bende,boşuna kendini heder etmenin bi alemi yokki abim.
O doktor,bu kez sana mutlaka muafiyetini verecek abim endişen olmasın.
Denizim,seni incittiysem üzdüysem tekrar özür dilerim abim kusuruma bakma.

kullaniciadi

O konuda çok bilgim yok. Şubeden bir memura durumunu anlatarak sormanı tavsiye ederim veya burada bilgisi olan bir arkadaş yardımcı olabilir sana.

Bygoko1
32/D/2 bendindesin ilk yıl erteleme,enfazla toplamda 3 erteleme sonrası muafiyet.

Teşekkür ederim abi cevabın için. Erteleme aldığım taktirde bana olmam gereken kilo oranı verilecektir demi ?

Mehmet005

Teşekkürler. Bu ülkede hakkını aramaya kalktığın zaman işler maalesef karmakarışık bir hal alıyor. Yetkililer alışmışlar ne karar verirlerse vatandaşın "he" demesine, itiraz eden birini görünce kimyaları değişiyor, agresifleşiyorlar ve işi inada bindiriyor, onur meselesi haline getiriyorlar.

İşi buraya kadar getirdim ama 1-2 günde bitecek iş neredeyse 2 haftadır devam ediyor. Bu süreç çok yıpratıyor insanı. Karar istediğim gibi çıkmazsa itiraz edip başka bir hastaneye gitmeyi, aynı şeyleri en baştan bir daha yaşamayı göze alabilir miyim bilmiyorum. Bir taraftan da iyice öğrendim ki bu ülkede "Hak verilmiyor, alınıyor." Hadi ben iyi kötü nacizane okuduğunu anlayan anlayamasa da, araştıran anlayanlara danışan biriyim. Bazı insanlar kanunu da bilmiyor, haklarını da. Kendilerine ne söylenirse inanıp, kabul ediyor. Onlar adına daha çok üzülüyorum çünkü em çok onların hakkı gasp ediliyor.

İlgin için çok teşekkür ederim abi. Hayırlı geceler dilerim.

Mehmet005
Estağfurullah abi. Önemli değil :) çok haklısın. Boşuna kendimi üzüyorum. Sürekli aynı soruları cevap almama rağmen sorup sorup duruyorum. Ben ilk hava degisimini aldığım zaman 2. Kontrol de muafiyet bekliyordum. 1 ay verildi, birliğe gittim. Komutanlar beni hastaneye sevk etmedi. 1 ay boyunca ailem rica da bulundu en son baktılar olmuyor sevk ettiler. Doğu da askerim. Hastaneye gidene kadar 4 ktm de, 1 er hafta kalıyorum. Yani birliğe varmam1 ay, hastaneye ulaşmam yine 1 ay sürüyor. 2 ayda anca hallediyorum. Komutanlar hiç anlayışlı değil. Benim psikolojik sorunum yokken 200 mg ilaç kullanmaya başladım. Psikiyatri komutanı elverişli değilsin demesine rağmen komutanım kıta ankete "elverisli" yazdı. Vatan borcu bu, yapacaksın diye tutturdu. Kabus gibi günler yaşattılar. Bir daha aynı şeyleri yaşamak istemiyorum abi. Korkum ve endişem bu yüzden. Devrelerim tezkere alıyor 1 hafta sonra. Benim ise askerliğim sakız misali uzadı. 1 insan günde 30-40 defa tsk yönetmeliğinin 33. Maddesini okur mu abi? Ben okuyorum. Zaten psikolojik olarak sağlıklı bir insan böyle sürekli sormaz. Ama benim ayağım da sorun var curuge girmiyor diye muaf alamadım, kalbim de sorun var muaf alamadım, psikolojim çoğu kişiden daha bozuk ama muaf olamadım, kilom fazla muaf olamadım. Ben nişanliyim sözde 1 ay sonra eklenecektik. Bak bu işguzarlar yüzünden o bile yarım kaldı. 3 defa 1 ay hava değişimi alan çocuğa 4. 1 ayı veren dengesiz bir doktor bu. Şırnak da hava değişimi veren doktora muafiyet ne zaman verilir dedim, adam 5 sene içinde muaf olunuyor dedi. Bilgileri yok tecrübeleri yok. Evet doktor bana kıl oldu ve 1 ay verdi. Çünkü 41 kilo fazlam olmasına rağmen tam tamına 6 kilo düşük yazdı kağıda. Bende neden böyle yaptığını sordum, oda bana dedi ki; kıyafet ağırlığını düştüm. İnce bi tşhort, kot pantolon 6 kılo ağırlık yapar mı? Gataya başvurdum kitandaki doktor muayene edip heyete koyacak dedi. Kitamda ki doktor beyinsizin teki, Şırnak doktorları 5 yıl da muaf olunur deyip duruyor, Gataya zaten gidemiyorum, doğal olarak yıprandım abi. Gece rahat uyuyamıyorum. Hep içimde bir korku var yine birliğe gidicem gibi geliyor. Çünkü gözümün önünde 3 defa 1 ay hava değişimi alan çocuğa 1 ay verdi, gönderdi. Çocuk da doktora saldırdı. Adam yemin etmiş muaf vermemeye. Şimdi doktor bana 1 ay verirse yapacak bişey kalmıyor muhatap bulamiyosun. Ama ben birliğe dönmezsem ceza alırım. Doktorun isguzarligina gelince suç teşkil eden durum yok ne hikmetse. Her gece ağlıyorum. Utanıyorum kendimden. Artık bitse de bu işkence kurtulsam. Son günler de intihar etme düşünceleri var. Çürük verilmez ise intihar etmeyi düşünmeye başladım. Ben böyle biri değildim. Ama hep fizik, hem psikolojik olarak dengemi bozdular. :(

DenizTutak6262
Deniz bunları yaşadıktan sonra tedirgin olmaman yersiz değilmiş abim,fakat senin durumunla ilgili şöyle birşey varki, en fazla 3 kez hava değişimi verebilir,eskiden bu beşti şuan 3 e düştü.Yapılacak son değerlendirmede sende bir gelişme yoksa muafiyetini vermek zorundadır doktor.
Muayeneye tekrar nerde gireceksin abim gatada değilmi.

Hayır Mehmet abi
Gata kabul etmiyor. İkamet ettiğin yerde muayene ol diyorlar. Hani şu bahsi geçen dengesiz doktor muayene edecek. :D

DenizTutak6262
Deniz bana boy ve kilonu tekrar bir yazıp göndere bilirmisin abim.
kkaynak,
Onların israr ettikleri 33/D'deki erteleme konusu subay ve astsubaylar için geçerli,er için direkt olarak muafiyet verme durumundalar.

DenizTutak6262

Anladığım kadarıyla devlet hastanesinde kontrol olacaksın.

Şu sorularımın cevabına göre tavsiyelerim olabilir.

Bulunduğun yerdeki hastanede kaç tane dahiliye uzmanı var?
Bulunduğun yerdeki hastanede endokrinoloji uzmanı var mı?

Birden fazla dahiliye uzmanı varsa her ay Sağlık Kurulunda farklı bir dahiliye doktorunun görev alması lazım. Farklı bir uzmana muayene olabilirsin.

Endokrin doktoru varsa ona sevk etmelerini iste. Bu konunun uzmanı endokrin doktorudur.

Ve en son tavsiyem tanıdık bir avukat varsa sağlık yönetmeliğiyle birlikte ona git. Senin adına o konuşsun doktorla. Bazı doktorlara normal vatandaş kanun, kural anlatamıyor ama karşılarında bir hakim, avukat görünce dizlerinin bağı çözülüyor.

Ayrıca itiraz hakkın da olması lazım. Doktorun verdiği kararı haksız buluyorsan şubene bunu bildirip itiraz etmen gerekir. Şubede seni daha önceden belirlediği başka bir hastaneye gönderir. İki karar arasında uyumsuzluk varsa hakem hastaneye sevk edilirsin ve son karar orada verilir.

Mehmet005

İşte ben de sağlık kuruluna 33/d'deki ertelemenin subay ve astsubaylarla ilgili olduğunu anlatamadım. Onlara; "Beni muayene eden doktor, bu kilo farkıyla 33/B veremez, diyet ve egzersizle zayıflayacağımı düşünürse 33/c erteleme verebilir ama zayıflayamayacağımı düşünüyorsa 33/d verir. Heyet üyeleri zayıflayabileceğimi düşünüyorsa itiraz edebilir ama yine de son kararı uzman doktora bırakır. Sadece, heyet boy kilo endeksindeki üst sınırdan 41 kilodan daha az olduğumu kanıtlarsa yönetmeliğe aykırı olduğu gerekçesiyle itiraz edebilir, ilk seferde bu kararı nasıl verirsin diye itiraz edemez." diyorum ama hala bildiklerini okuyorlar.

Fakat Sağlık kurumundaki bir memura itiraf ettirdim. Heyet çıkışı konuşmamızda; "Hiç size ya da doktorlara eğitim veya brifing gibi bir şey verilmedi mi? Sağlık yönetmeliğindeki maddeleri böyle yorumlayacaksınız, şu gibi durumlarda şu kararları verebilir ya da veremezsiniz gibi bilgilendirici bir toplantı yapılmadı mı?" diye sordum. Sadece yönetmeliği gönderdiklerini, kendilerine başka hiç bir bilgi verilmediğini söyledi. O yönetmeliğin maddelerini de nasıl yorumladıkları ortada.

Böylesine hassas bir konuda, hassas bir konumda çalışan bazı görevlilerin üç haneli IQ değerlerine sahip olmasını bekliyorsunuz ama maalesef. Bazı durumlarda hasta insanlara sağlam raporu vererek onları askere değil adeta ölüme yolluyorlar.

kkaynak Mehmet005
Boy=1.88
Kilo=128 +43 fazlam var. Şimdiye kadar 3 hava değişimi aldım.
1. Hava değişimi/1.88 boy-116 kilo (3 ay ) +31
2.Hava değişimi 1.88 boy-117 kilo ( 1 ay) +32
3.Hava değişimi 1.88 boy-122 kilo ( 3 ay) +37
3 Ağustos da 4. Kontrolü olacağım. Mevcut boy/kilo= 1.88 boy/ 128 kilo. +43 fazlalıgim var.
Endokrin polikliniği yok, 3 dahiliye doktoru var
Sağlık kurulunda ki tüm polikinik doktorları her ay değişiyor. Ama dahiliye sabit. Sebebini sordum. Dediler ki Diğer doktorlar normal doktor, ama Gökhan bey tabip albay. Eski askeri hekim. Askeri konular da daha tecrübeli olduğu için o sabit dediler. 1. 3 aylık hava değişimini aldığım zaman benim gibi 2 arkadaş vardı. Onlar da kilodan 3 ay hava değişimi almislardi.
Koray= 3 aylık hava değişimi sonrası +41 kilodan 2
Kontrol de çürük aldı.
Hakan=3 ay hava değişimi daha alıp B33f1 raporu aldı. Ben ise 1 ay alıp birliğin yolunu tuttum. Kabus gibi geçti o günlerim. Onlar 3 ve 6 ayda muaf oldular. Benim de şuan +31 - +40 aralığında olsam da muaf olmam lazım, +41 olsam da muaf olmam lazım. 200 mg psikiyatri ilaçları kullanıyorum. Dediğim gibii nişanliyim ama bunlar yüzünden ayrılmak üzereyim. Askerlik sakız gibi uzuyor. :(

boy 181 kilo:135 Haziran ayında lisans mezunu oldum. Acaba direkt muafiyet alabilir miyim ?

Son düzenleme:
Çöpe Taşınan Mesaj(lar)

@DenizTutak6262
Deniz abim,daha önceki kontrollerinde 33/B'ye giriyormuşsun ve 33/B bendide er ve erbaşlar için,toplamda biryıllık hava değişimlerinden sonra herhangi bir gelişme yoksa muafiyet verilir der.
Ama toplamda bir yıldan sonra der,
Yani bu durumda şuanki yaşamış olduğun hava değişim sürecin normal işlemiş,tabi tabib albayın seni birligine yollaması haricinde.
Şimdi gelelim şu anki durumuna,biliyorsun sanırım,
33/D bendine +41 den sonraki hastalar girer,
Ve sen,daha önceki hava değişimlerine müteakip D bendine daha yeni girmiş bulunuyorsun.
Yani,rahatsızlığında düzelmeden çok dahada gerileme oldugu bilakis ortada,
Bu gideceğin muayenede,doktor mutlak surette sana muafiyeti verecektir.
Zira,doktorun senin muafiyetini erteleyecek yada uzatacak elinde hiç bir tutarlı gerekçesi bulunmamaktadır.
Şuan,önce bir ruhen ve bedenen rahatla.
Şöyleki abim,bugüne kadar herşey normal prosedür ve maddeler çerçevesinde yürüdü ve yürümeyede devam ediyor.
Ve,yine şuanki prosedür ve maddeler,bu aşamadan sonra senin muafiyetini verdirmeyi gerektiriyor,
Önümüzdeki muayenende mutlaka ve mutlaka muafiyet alacağına inanmanı ve kendini bu bunalımdan kurtarmanı istiyorum.
Tekrar geçmiş olsun abim.

@muhammet322
muhammet,bu durumunla kafadan muafsın,fakat yukarıda örneklerini okudugun gibi durumlarda yani ışgüzar memur ve doktorların verdiği raporlarla bir yıllık erteleme alırsan şaşırma,
Ama sonuç olarak,en kötü durumda, en geç bir yıl sonra muafiyetin verilecektir.
Geçmiş olsun.

Mehmet005
Abi B) maddesinin açıklama bölümünde neden erbaş ve erler de 6 ay hava değişimi sonrası uygulanır yazıyor. Ve neden arkadaşlarım 6 ay hava değişimi sonrası Muaf oldu. Erbaş ve erlere 1 yil hava değişimi verilir diye bir madde veya açıklama yok abi yönetmelikde. Nasıl bir sistem anlamadım. Daha önce 6 kg eksik yazan doktor gene aynısını yapamaz ve ben D) bendine girmeme Rağmen hava değişimi verirse onu hemen orada darp ederim.
Lanet olsun böyle sisteme de, ülkeyede. .
Bu lanet yönetmelik de işaretlediğim yerde 6 ay yazıyor

9dYdm3.png

@DenizTutak6262,
Deniz,
Muaf alan arkadaşlarından bir tanesi olmuş o da,+41 bendine giren bir arkadaşın içın olmuş,digerleride sen gibi hava değışımi almışlar.
Sende bu son muayenende +43 ile bunu alacaksındır,
Sonuçta doktor aynı doktor,.

Mehmet005
Abiciğim 1 arkadaş 3 aylık hava değişimi sonrası +41 ile muaf oldu. 2. Kontrolünde.
Diğer arkadaşlarım ise 3+3 ay hava değişimi sonrası +34 kilo ve +38 kilo fazlaliktan B33f1 raporu aldılar. Arkadaşlar bana diyor ki +31 bile olsan muaf vermek zorunda diyorlar. Ben gene de işimi sağlama alıp 41 üstü olmaya çalışıyorum. Son olarak bir şey daha diyeceğim abime
C-33 raporu erteleme veya hava değişimi amacı ile veriliyor bizlere. Ve A-B-D maddelerinin tedavi hallerini kapsıyor. D) maddesine girsem bile bana 1 ay hava değişimi verebilir ozaman abi. Özür diliyorum çok özür dilerim sürekli soru soruyorum başını sisirdim ama çaresizim. Bugün nisanlimla kavga ettim. Artık hayatım kötüye gidiyor. Senin kadar tecrübeli kimse yok abi site de. Sen bizim abimizsin. Emin ol muaf olunca hemenn siteden çıkıp gitmem. Şu günlerin hatrina benimle aynı süreçten geçenlere elimden geldiği kadar yardım ederim. Yeter ki şu durumum son bulsun artık. Herkes rahat ol diyor ama 1 ay daha alıp birliğe gitme korkusu geçmiyor niyeyse. İlaçlar bile bunu dusunmeme engel olamıyor. :(

DenizTutak6262
Deniz +41'e giren arkadaşına muaf veren aynı doktor,sana+43 ile ne diye 1 ay daha hava değışımi versin abim.
Öncelikle o durumu değerlendir,yine aynı doktor ve yine D bendi +43 sonucu.
İllaki seninde muafiyetini verecektir.
Kendini üzme,nişanlını üzme güzel şeyler düşünki güzel şeyler olsun abim.

Bide 1 hava değişimi daha verilir +41 altı isen dedin abi. Bu üstte ki yazıda ise 3 den fazla hava değişimi verilemez dedin :(
Abı arkadaşımın biri van da, diğeri aydın da oturuyor. Muafiyeti de ikamet ettiği yerde kontrol eden doktor verdi. Onlar ile benim ki bir mı. Adam gibi doktor olsa 3 ay verirdi 1 ay yerine. 1 ay olsa bile smk lı verirdi. Ama değil işte. :(

DenizTutak6262
Deniz evet abim dedim,
Zira+41 altındaysan hava değişımleri en fazla 3ay+3ay+3ay şeklinde üç kez uygulanır,
Senin 3+1+3 şeklindeki hava değişimlerini düşünerek,en kötü şartlarda +41 altındysan böyle bir şeyinde olabilecegini ve bunada hazırlıklı olabilmeni söylemek istedim.
Suçmu işledim.

Üst Alt