Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Askerlikten muaf olmak için boy-kilo hesabı nasıl yapılıyor?

İyi akşamlar arkadaşlar, yarın tecili bozdurup muayene olmak istediğimi askerlik şubesine bildiricem. Boyum 191 kilom 144 sizce durum ne olur erteleme alabilirmiyim ?

Merhaba yasim 27 boyum 1.73 kliom 107 ozel sebeplerden dolayi askere gidemedim sizde erteleme alabilirmiyim

Civiccan35

6 kilo fazlanız var gözüküyor. Kontrol verilecektir diye düşünüyorum

53 kilo fazlam var. Doktor heyete yönlendirdi. İlk muayenem. Muaf olur muyum?

Merhaba, 19 yaşındayım ocakta askerliğimin çıkacağını söylediler açık lisede okuduğum için. Boyum 172 kilom 130 muaf olma ihtimalim var mı ? Ve nereye gitmem gerekiyor durumu belirtmem için lütfen acil yardım bekliyorum sizden.

Son düzenleme:
skelath

Kontrol tarihi verilecektir. Bu boy ve kilo ile askere alınmazsınız. 29 kilo fazlanız var gözüküyor.

hozgul

Anladım teşekkür ederim fakat benim bu işlemi başlatmam için nereye gidip ne demem gerekiyor?

Merhabalar, 25 yaşındayım askerlik tecilimi bugün itibari ile bozdurdum boyum 160 cm kilom 120 kg askeri şubede bu boyla kilo ile askere alınmassın diye söyledi memur. Aile hekimi de aynı şekilde hastaneye sevk etti. Matematiksel olarak zaten askerlikten erteleme ya da direkt muaf almam gerekirken dr. boyumu ve kilomu ölçtürdü sonuç aynıydı. 33A uyar diye not aldı ve diğer dr a yönlendirdi kaşeleyip imzalat diye oraya gittiğimde ise o dr bana seni bu kiloyla alamazlar diye kuruldan bir kağıt aldırdı ve üzerine yazdı 33A ya uymaz gerekli sebepler boy kilo vs.. son olarak bu kağıdı kurula götürdüm çarş günü heyete çıkacaksın dediler. Yani boy kilo kaç olursa olsun dr. o an ne karar verirse o oluyor galiba.

Buradan bilgilendirme yapmak adına sizlere yazdım. Çarş günü son kararı tekrar yazacağım...

Seneye muaf alabilir miyim ?

Merhaba öncelikle yeni üye oldum

22 yaşındayım ve tecilimi bozdurdum memur bayan dedi ki kilonu boyunu ölçelim zaten erteleme alırsın boyumu kilomu ölçtüler 1.81 boy 137 kg çıktım ve aile hekimine sevk edildim tekrar askeri şube oradan hastane dahiliye bölümüne neyse ertesi günü sabah saatlerinde gittim dahiliye ye kalp filmi akciğer filmi 5 tüp kan bunları yazmışlar yaptırdım öğleden sonra dahiliye de ki sekreter bayan öğleden sonra doktor heyete girmeden bize uğra dedi öğleden sonra gittim işte doktor baktı ilk muaynen dimi dedi ? Evet dedim sonuclarına baktım gayet iyisin testlerin güzel dedi ama 59 kilo fazlan var dedi bu sene erteleme verelim yönetmelik gereği bir sene uzatıp sonradan muaf verelim dedi Boşver dedi işine gücüne bak dedi bana doktor bir dükkan açarsın millete gene faydan olur hizmet verirsin dedi ve geçmiş olsun dedi çıktı odadan sekreter bayan dedi ki şimdi sağlık kuruluna git yüzüne karşı okuyacaklar imzalayıp raporu verecekler dedi gittim 5 dakika sonra ismimi okuyup raporu verdiler şimdi soruma gelelim biraz uzun oldu kusura bakmayın tam bilmediğim için başımdan geçeni anlattım sizlere

Doktor bana seneye muaf veririz dedi ben şimdi seneye muaf alır mıyım ? Yoksa 3 e kadar uzar mı ? 2. De muaf olanlarda var mı onu merak ediyorum raporum da 33/c bir yıl erteleme yazıyordu çünkü ben 33/d ye giriyorum ama bir yıl uzatıp seneye veririz dediler sizce nolur ? Seneye alma şansım var mı ?

Merhaba ben 183 boy 118 kiloyum Ağustos ayinda tecil bozdurup kasimda askere gitmek için subeye gittim aile hekime gorundukten sonra beni kurula sevk ettiler ordaki doktora erteleme vereceğini soyledi ve ben gitmek icin cok hevesli oldugum için ertelemeyi ve kurula katilmayi kabul etmedim muayene olmadan çıktım.

E devlette baktigim zaman tecilim 4 subatta bitiyor gorunuyor. Ama ben muayene gittiğimde 125 kg iken suan 118e düştüm bu aralar spora devam edip 110a kadar dusmeyi hedefliyorum akabinde nasipse askerlik.

Simdi sormak istediğim sey su. Tam 110 kg olursam askere gidebilir miyim? Ağustosta muayeneye girmedigim için sorun yasar miyim? Bana oneriniz var midir? Yardimci olabilir misiniz? Teşekkürler

Smtakkaya

183 boy için 110 kg tam sınırda kalıyor. Takdir kullanılabilir ama 1-2 daha düşebilirseniz gidersiniz diye düşünüyorum

hozgul peki daha önce muayeneye sevk edildigim halde girmemem sorun yaratir mi? Ve subata kadar 10 kilo vermem zor görünüyor 4 subatta tecilin bozulacagini düşünürsek ben hic şubeye gitmeden 1 2 ay daha spora devam etsem mayisa gidebilir miyim? Subatta hic subeye gitmediğim için birligim felan belli olur mu illa gitmem gerekir mi yoksa ben ne zaman gider gorunursem o zaman mi askere aliyorlar?

Smtakkaya

Maalesef çok iyi bilmiyorum ama lütfen kaçak konumuna düşmemek için sorun.

172 boyum 123 kilom. Muafiyet alır mıyım. İlk muayene. Cevaplarsanız sevinirim.

slm arkadaşlar boy 175 kilo 114 yaş 28 son biryıllık tecille okuyorum yarın gidip tecilimi bozdurup uzatma alabilirmiyim yoksa git derlermi çünki okul 2018 6.ayda bitiyor ve kısa dönem oluyor şuan alırlarsa uzun dönem askerlik var acaba riske atıptabir yıl ertleme ve sonra muaflık olabilirmi yarıdımcı olusanız sevinirim litfen

Merhaba ; %50 Engelli raporum var ( %30 Psikiyatri-OKB)-(%20 Astım)-(%10-Göz tembelliği /Çift görme) ve ayrıca 1.68 boy - 105 kiloyum. Doğrudan muaf olmak için kaç kilo gerekiyor. Engelli raporum muaf olmada işe yarar mı ? Vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

@YavuzS
Muayeneye giderken raporunu ve hastalıklarınla ilgili muayene ve tetkikleri,özelliklede göz tembelliği ile ilgili evraklarını mutlaka ön rapor olarak götür ve şubenden hastaneye sevk al.

Göz tembelliği tek başına muafiyet sebebidir,fakat senin dereceni bilemediğim için net birşey söyleyemiyeceğim,şayet tek gözde 2/10 ve altındaysa mutlaka muafiyetin alırsın.

Kilo konusuna gelince,Askerlik sağlık yönetmeliğine bakarsan ordan boy ve kilo hakkında net bir bilgi alırsın.

Kilodan muafiyet alabilmen içinde,boya göre standart kilo'dan en az 40 kilo fazla olman gerekiyorki,ondada tek seferde malesef direk muafiyet alamazsın.

Muayeneye giderken mutlaka tetkiklerini götür,psikolojik sorunu'nun varlığınıda belgele.ona göre o bölümlere sevk al.

Geçmiş olsun.

YavuzS

168 boy uzunluğunda kilo üst sınırı 98 kilodur. 105 olduğuna göre 7 kilo fazlanız var.

slm birde ben şuan tecilliyimya bozurup bu işlemi yapacağım erteleme olmazsa .. tekrar tecil hakkım varmı . birde askerlik şubesine gitmeden kendi aile hekimime danışıp hatta sevki uygundur raporu alıp gitmelimiyim çünki forumda okudum kilo fazla olmasına rağmen göndermeye çalışan işlem yapamaya çalışan memurler var yada azarlayıp sanki askere sağlığı bahane edip gitmemek için çalışıyormuşuz gibi muameleden korkuyorum ..

BEN buradan tüm arkadaşlara sesleniyorum nasıl 4 yıllık mezunu olup 6 ay askerlik yapmak bir hak ise kanunen , ister sağlık sorunu yaşasın yaşamasın kilo ve zayıflık yada hastalık tan dolayı muaflık ta kanunen bir haktır.herkes hakkına sahip çıksın ..hayılısıı olsun inşallah

sm bu 33/c /d yazan maddelere nerden ulaşabiliriz

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim Mehmet005;

Göz derecem rapor kağıdımda VO: TASHİHLİ 0.2 / TAM SAĞ AMBLİYOPİ yazıyor , çift görme var demelerine rağmen yazmadılar bende ısrarcı olamadım tepki göreceğim diye zaten süreli olacağı için bir sonraki muayenede ısrarcı davranacağım ve ayrıca bazı doktorlar %5 sağ göz görüyor tam açıklayamıyor başka doktora götürüyor bir bakın diye en son gittiğim doktorların hepsi sağ göz %20 görüyor diye söylüyorlar.
hozgul

Verdiğiniz bilgiden dolayı teşekkür ederim.

Bahsettiğiniz yönetmeliği buldum
http://www.tsk.tr/Content/pdf/insan_kaynaklari/TSK-Saglik-Yetenegi-Yonetmeligi.pdf

Burada;

Bu tablo var ((Sayfa 73-74))

Burdaki oranlar farklı birşey mi?

@YavuzS
Gözdeki %20 lik görme kaybın ile muafiyet alırsın,diğer taraftan kilo ile ilgili direk muafiyet alamazsın.

Senin 168'lik boyunun üst sınırı 68,muafiyet alabilmen için 68 40=108 kilonun üstünde olman gerekiyor,senin kilon 105 miş,muhtemelen bu kilon ile B bendinde degerlendirilerek bir ihtimal ertekleme alırsın.

Diğer taraftan hastaliklarindan,göz ve psikiyatriden muafiyet alacagın düşüncsindeyim,

Muayeneye giderken yukarıda yazdığım gibi evraklarıni ve raporunu on rapor olarak götürerek hastaneye sevk al.

Arkadaşlar merhaba daha önce yazdım ama cevaplayan olmadı yardımcı olur musunuz ?

Boyum 175 kilom 125 ve hiper tansiyon hastasıyım uzun zamandır tansiyon ilacı kullanıyorum durumum ne olur ?

22 yaşındayım ve tecilimi bozdurdum memur bayan dedi ki kilonu boyunu ölçelim zaten erteleme alırsın boyumu kilomu ölçtüler 1.81 boy 137 kg çıktım ve aile hekimine sevk edildim tekrar askeri şube oradan hastane dahiliye bölümüne neyse ertesi günü sabah saatlerinde gittim dahiliye ye kalp filmi akciğer filmi 5 tüp kan bunları yazmışlar yaptırdım öğleden sonra dahiliye de ki sekreter bayan öğleden sonra doktor heyete girmeden bize uğra dedi

öğleden sonra gittim işte doktor baktı ilk muaynen dimi dedi ? Evet dedim sonuclarına baktım gayet iyisin testlerin güzel dedi ama 59 kilo fazlan var dedi bu sene erteleme verelim yönetmelik gereği bir sene uzatıp sonradan muaf verelim dedi Boşver dedi işine gücüne bak dedi bana doktor bir dükkan açarsın millete gene faydan olur hizmet verirsin dedi ve geçmiş olsun dedi çıktı odadan sekreter bayan dedi ki şimdi sağlık kuruluna git yüzüne karşı okuyacaklar imzalayıp raporu verecekler dedi gittim 5 dakika sonra ismimi okuyup raporu verdiler şimdi soruma gelelim biraz uzun oldu kusura bakmayın tam bilmediğim için başımdan geçeni anlattım sizlere

Doktor bana seneye muaf veririz dedi ben şimdi seneye muaf alır mıyım ? Yoksa 3 e kadar uzar mı ? 2. De muaf olanlarda var mı onu merak ediyorum raporum da 33/c bir yıl erteleme yazıyordu çünkü ben 33/d ye giriyorum ama bir yıl uzatıp seneye veririz dediler sizce nolur ? Seneye alma şansım var mı ? @hozgul abi yardımcı olur musun sana sorayım bari ?

Sinan43

Çok iyi bilmemekle beraber yönetmelikte d dilimi için şöyle söylüyor: Boya Göre Standart AğırlıkÇizelgesindeki üst sınırdan 41 kg veya daha fazla olanlar.

buğra45
Buğra boyuna göre kilo fazlalığı sınırın: 72 40=112
Senin ise 125 imiş
125-112= 13 kilo en üst sınırdan fazlalığın var,ve bu fazlalığınla D dilimine girersin,
Direk muafiyet ilk etapta alamazsın,6 6 aylık iki ertelemeden sonra muafiyetin verilir.
Diğer taraftan hipertansiyona bağlı muayene, tetkikleri,ilaç raporların varsa hepsini şubene giderken ön rapor olarak götür ve,hastaneye sevkini iste.
Sanırım,hipertansiyon ve kilo sorunun birarada değerlendirilerek direk muafiyette alabilirsin.
Direk muafiyet alamasanda yukarıda dediğim gibi mutlak surette erteleme ve toplamda bir yıllık erteleme sonrası muafiyet alırsın.
Geçmiş olsun.

merhaba boyum 1,80 kilom 115/118 arası degısıyor muafiyet verılırmı? hozgul

Son düzenleme:
Üst Alt