Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Askerlikten muaf olmak için boy-kilo hesabı nasıl yapılıyor?

Tekrar merhaba ben temmuz 2017de mezun oldum ve askerlik icin son tarih 4 subat 2018 yarin askerlik subesine gideceğim mezunlarin tecil hakki için gec mi kaldim acaba? Yardımcı olursaniz sevinirim.

bugün hastane sevkimin işlemlerini tamamladım kilo nedeniyle erteleme ya da muaf alacaklar boşuna her türlü hastalığını yazmasın boşa zaman gidiyor. göz, göğüs, diş, psikiyatr ve dahiliye şeklinde hepsini dolaştım kilo harici hepsi elverişlidir yazdı. ilk muayene olduğu için de kesinlikle erteleme verilir direk muafiyet yok dendi kızıyormuş üsttekiler çürük veriyorsunuz ilk seferde diye.

1 senelik erteleme aldım 43 kg fazlalıkla.

jsmaster

hocam peki ikinci yıl gittiğimizde fazlalık hala 41 kilonun üzerindeyse direkt muafiyet mi veriliyor? Yoksa ne olursa olsun üçüncü yıla mı bırakıyorlar?

LuisFigo-TR

Açıkcası bilemiyorum ama bu kafayla gene erteleme verirler diye düşünüyorum ben insanların durumuna bakmıyorlar kendilerine ne emir verildiyse direkt onu uyguluyorlar.

jsmaster
Toplamda bir yıldan fazla erteleme verilemiyor.
Erteleme toplamı bir yıl olanlara,durumlarında bir düzelme olmazsa mutlak surette mufiyet veriliyor.

iyigeceler herkese benim soyle bi sorum olucak 31 aralik 2018 tecilim bitiyo yas olarak daha erteleyemiyorum.sorum su suan calisiyorum boyum 1.82 kilom 120 muafiyet alabilirmiym alirsam suan calismaktayim işle alakali bir sorunla karsilasirmiyim sonucta kilodan bir yil ertelenirse ise bir olumsz etkisi olurmu

LuisFigo-TR

Ben de bu sorunun cevabını merak ediyorum hocam. Önceki sayfada da yazdım cevap alamadım. Boyum 1.88 Kilom 50. Kilom hep bu aralarda gezer. Bu ay 3. kez heyete çıkacağım. (3. sene olacak) Gene mi erteleme verirler yoksa muaf mı olurum ? Cevap için şimdiden teşekkürler...

benim soyle bi sorum olucak 31 aralik 2018 tecilim bitiyo yas olarak daha erteleyemiyorum.sorum su suan calisiyorum boyum 1.82 kilom 120 muafiyet alabilirmiym alirsam suan calismaktayim işle alakali bir sorunla karsilasirmiyim sonucta kilodan bir yil ertelenirse ise bir olumsz etkisi olurmu

erkaan

11 kilo kadar fazlanız var. Kuvvetle ihtimaldir ki, tehir edilir.

İlk önce Mamak askerlik şubesine gittim ordan beni sağlık ocağına yönlendirdiler orda boyum 179 kilom 119 çıktı dahiliyeye Şevki uygundur yazdı tekrar şubeye gittim ordan devlet hastahanesine sevk verdiler hastahaneye gittim dahiliyecide boy 179 kilo 118.750 çıktı fakat kağıda 117 yazdı

+41 fazlalığından kurula sevki uygundur yazdı ertesi gün kurula çıktım bakmadılar bile saat 15.30 gibi ertesi yıla bırakma yazısını aldım şubeye götürdüm teslim ettim kağıdı bitti

yalnız hala benim soruya cevap veren olmadı. bu ölçümler ve kiloya yaĞ/kas oranı göz önünde bulundurularak mı bakılıyor? yani yapılı ve kaslı (sporla gelişmiş) bir vücuda sahip olsak, fakat aynı zamanda yağlı bir vücut olsa ve kilomuzda +41, +42'lerde falan olsa askere alırlar mı?

reiser

Yağ-kas ayrımı yapıldığını düşünmüyorum. Zira yönetmelikte kilo ve boy hesabı var...

arkadaslar 31 aralikta tecil bitince kilodan erteleme almak suan calistgim ise devam etmemde bi sorun yaratirmi acaba bilgisi olan

Iyi günler lütfen bana yardımcı olun.
şimdi öncelikle askerden kaçmak için can atan biri değilim fakat üniversiteyi geç bitirdiğimden ötürü hayatım karıştı çok. Olayı söyle izah edeyim ben matematik öğretmeniyim(yeni mezun). Simdi benim 2 yıl tecil hakkım var fakat eylül başı nişanlımla evlenmek istiyorum ve eylül başı bi kolejle çalışmaya başlayacağım. Ama askerlik cok büyük engel bana cunku mayısta askere gidersem ekim ortası dönücem ve işimden olucam aynı zamanda evlilik iptal olucak o yuzden tecilimi bozdursam ve bir dilekce ile başvursam erken celp alır mıyım?

Daha da önemlisi bebeklikten gelme kalbimde vsd(kapte oluşan delik)var .ama son 4 aydır yaptırdığım her kontrolde deliği görmekte zorlandılar yanlız deliğin sesi duyuluyor net kapanmıştır denilemiyor. aynı zamanda.tip 2 diyabet başlangıcı, karaciğer yağlanması,ve hipertansyon başlangıcı var.dün volterle dolaştım tüm gün uyudugum ve uzandığım zamanlar hariç hep 140-150 ye 10-09 falan çıkıyor.tüm bunların doğrultusunda .boyum 170 cm kilom 97

bu arada
1)çürük alma şansım nedir
2)çürük alamazam şubat başı celp'i ile gitme şansım nedir(iş için gerekli olduğu ile ilgili bir belge alabirsem çalıştığım yerden)
3)başvurup mayısta gidersem gittiğim yerden çürük alma ihtimalim nedir

@brs3593
Sizin durumunuzda olan bi İnş müh arkadaşım ertesi yolu bırakma aldı kalbinde delik olduğu için

Kilo işine gelirsek +28 kilo fazlanız var bunu 32-33 yaparsanız zaten ertesi yıla bırakma alırsınız

Suan boyunuza göre 69 kilo olmanız gerektir bunun üstüne +30 eklersenız erteleme veriyorlar

yakupkars

Haklısınız ama ertesi yıla bırakmak pek güzel bi sonuç olmuyor benim için çünkü öğretmen olduğumdan kolejler yıllık sözleşme yapiyor yani bu yıl sozlesme yapsalar bile seneye askere cagirilicaksin diyip sözleşme yenilemiyorlar .yani bana daha kalıcı bir çözüm gerekiyor aslında ya su anki subat celbi ile gitmeye calismam gerekir yada çürük almaya calismaliyim yada 2 yıllık tecili kullanip bedelli çıkmasını beklemeliyim 2. Yilin sonunda

Herkese Merhaba 31.12.2017 tarihinde tecilim bitti bugün-yarın gidicem askerlik şubesine fakat benim boy 1.80cm kilom 138kg çürük alma ve ya bunun nasıl ilerlediğini bilen birisi yardımcı olabilirmi acaba

Ahmet705

31 kilo kadar fazlanız var. 1 yıl sonrasına kontrol verilmesi muhtemel. Kilodan sebep ilk yıllarda muafiyet veremiyor askerler...

Anladım hesabı nasıl yapıyoruz bilginiz varsa yazabilirmisiniz
hozgul anladım çok teşekkürler. Hesabı nasıl yaptınız özetle bir yazabilir misiniz

merhaba ben 176 boy 107 kiloyum 1. ve 2. muayenelere gittim heyete girdim 1+1 yıl erteleme verdiler bu 3. muayene oluyor heyet dediler ama heyetin alma veya muaf bırakma şansı var dediler sizce doğrumu sınıra göre ben en fazla 103 olmalıyım. şimdi direk muaf vermeleri gerekmez mi ?

tecilim bitti e-devlette 4 şubata kadar askerlik ilişiği yoktur diyor.

1.73 boyum 105 kilodayım. ilk muayene olacak. gitsem direkt askere alma ihtimali var diyorlar. sen yapılısın kilonu göstermiyorsun diyenler de var. burdaki yorumlara baktığımda boy kilo dengesi ve listeye bakıldığı yazıyor ama insan tereddüt ediyor.. 10 aylık kızım ve borçlarım var. şimdi gitsem 1 yıl erteleme verirler mi yoksa alırlar mı ankara etimesguttayım..

@hozgul

hocam ben 165 boyunda 131 kilodayım ben ilk seferde çürük alır mıyım bir cevap verebilir misiniz

Hefkan

36 kilo fazlanız var gözüküyor. İlk seferde kontrol vereceklerdir

hozgul

Hocam bana da bi cevap verirseniz :)

tecilim bitti e-devlette 4 şubata kadar askerlik ilişiği yoktur diyor.

1.73 boyum 105 kilodayım. ilk muayene olacak. gitsem direkt askere alma ihtimali var diyorlar. sen yapılısın kilonu göstermiyorsun diyenler de var. burdaki yorumlara baktığımda boy kilo dengesi ve listeye bakıldığı yazıyor ama insan tereddüt ediyor.. 10 aylık kızım ve borçlarım var. şimdi gitsem 1 yıl erteleme verirler mi yoksa alırlar mı ankara etimesguttayım.

Üst Alt