Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Askerlikten muaf olmak için boy-kilo hesabı nasıl yapılıyor?

@tghnkrtl

Açıklaman çok güzel ve anlaşılır, kendi adıma teşekkür ederim. Merak ettiğim konu ise sizin boy-kilo kaç tı?

Benim boyum 1.67, kilo 130 . Ben gidersem ne olur ? Limitin çok üstündeyim yinede tekrardan sizden duymak istediğim için yazdım.

Slm arkadaslar sgk nin emekli maasi hesaplama taplosundan cikan emekli maasi sonucu dogru bir sonucmu orda normal kosullarla bugun itibariyle emekli olursan gibi bi ücret cikiyor hesaplattigimda ama ben %60 2 derece vergi indiriminden emeklilik dilekcesi verdim .bu konuyla alakali bilgisi olan varmı.

Peki erdogan bey ordaki normal hesaptan fazlamı alırim eksikmi alirim maasi bi bilginiz varmi emeklilik muracatinda bulundugum icin siztem hesaplamiyor verdiniz siteden

+/- %5 farkettiğini söylüyor ikisini karşılaştıran arkadaşlar. Benim tecrübem de aynı yönde.

Hizmet dökümünüzü e-devletten kopyala/yapıştır yaparak bağlantısını verdiğim websitesinden hesaplatma yapamıyor musunuz?

O baglantiya giremedim ama sgk nin emekli maas hesaplatmasina girdigim zaman tekrar hasaplanmak icin soyld bi ibare cikiyo yakin zamanda emekli oldunuz icin hesaplanmiyor diye ben subat 16da emeklilik dilekcemi verdim ama hala bana gelen bi sonuc yok maas hesaplamasinda yakin zamanda emekli oldunuz yazisindan sonra sgk emekli islemlerini aradim aylik baglanmis adresinize 2gun once gonrelirmistir diyor maadi soylemiyor ve e devlettede maasin ne kadar oldugu gozukmuyor

Ersoz

E Devlette ek ödemeler nisan ayının ilk haftası , tam maaşlar ise nisanın 15 i gibi görünür.. siz yeni emekli olduğunuzdan şuan 4/a emekli maaşı 0 görünüyordur. zaten birkaç güne kadar evinize kağıt gelir.

Tesekkurler özgurbey .birde simdi ben sgk normal emekli maas hesaplattimda 1380 tl cikti yaklasik 3ay once simdi ben %60 2 derece vergi indiriminden emekli oldum bu hesaptan dahami az olur yoksa fazlami olur bi bilginiz varmi

Selamün aleyküm benim boy 185 kilo 127 kg benim askerlik çürük raporu alabilirmiyim bunun için neler yapmalıyım nasıl başvurabilirim

ahocan66 1 yıl erteleme verilir ve sonrasında muaf olursunuz, şuan sınırların üzerindesiniz. Askeri şubeyle görüşürseniz sizi hastaneye sevk ederler.

Herkese iyi geceler, kilom 156 boyum 173 yaşım 24.. 3 gün önce bende askerlik muafiyet işlemleri için başvurdum. Psikolojik şiddete uğrayabileceğiımi düşündüğüm için çok tereddüt ettim, ama hiçte düşündüğüm gibi olmadı. Her işimi kolaylıkla hallettim. Şubede keyifli bir şekilde sorunsuz işimi hallettim.

Kartal+Maltepe şubesi (Maltepede) birleşmiş, önce şubeye gittim sadece nüfüs cüzdanınızla gitmeniz yeterli sizle ilgili her bilgiye ilgili ekranlardan ulaşıyorlar. 15-20 dakikada işlemlerimi yapıp aile hekimine gittim, tabi fazla kg'dam Ötürü ne analog ne de dijital tartıda tartılamadım ve daha önce oradaki aile hekimleri kimseyi sevk etmemiş + prosedürleri pek bilmiyorlar. Ben iyice araştırdığım için yardımcı oldum ve kendimi muayene ettirmeden araştırma hastanesine sevk ettirdim. Dahiliye'ye sevk ediyorlar hastanede ki işlemleri halledip tartılıp doktorun yanına gittim sırasız bir şekilde hemen girebildim içeri..

Doktor laubali bir şekilde yuh, sınırın iki katısın gibi şeyler söyledi duymamazlıktan geldim, tansiyonumu ölçüp ekranlarını açtı askerlik işlerini pek bilmediği belliydi. Bana ilk gelişin mi diye sordu evet dedim. Çocukluğumdan beri kilolu olduğumu söyledim ama Bana yinede seneye bir daha gel deyip 33C yazdı, bende doktora 33D'lik sınırdayım ben hatta rahatlıkla 33D'yim yasayı biliyorum dedim. O da evet öyle ama buraya 33D yazamam C yazmak zorundayım dedi. Ki benim kg üst sınırım 100-101 ve benim kilom 156 şaka gibi değil mi :) Haftaya heyete çıkacağım bakalım 🤷♂😨

teogo
Heyet sonucunda 33/C ile bir yıl erteleme alrsın bir dahaki muayenende olumlu değişim olmazsa,33/D bendine girer muafiyet alırsın.

Peki heyet 33D'ye çevirip gelmene gerek yok diyebilir mi? Böyle bir şey oluyor mu acaba?

33C 1 sene erteleme aldım 175-155 kg ile... doktor yüzünden başıma bir sürü işlem ve dahası çıktı..
haftaya şubeye gidip itiraz etme hakkım var mı yok mu onu soracağım

31 yaşındayım 1.76 boyundayım kilo104 yolda çeviri olduğu için tebliğ aldım 15 gün içinde gitmem gerekiyormuş gitmezsem sorun olur mu birde kilodan muaf olma durumum nedir? Çok acil

Üstad eğer gitmezsen ceza devam eder etrafımda o tutanaktan 4 tane falan yiyen var tekrar yakalanırsan çok fazla olabilir ücret. yoklama kaçağı cezası 2018 yazarsan ücret bilgileri çıkıyor

Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba;

31.12.2017 Tarihinde askerlik tecilim bittiği için ocak 2018 tarihinde bağlı bulunduğum Askerlik şubesini aradım ve kamu kuruluşunda çalıştığımı, kredi borçlarım sebebi ile askere kasım ayına kadar gidemeyeceğimi belirttim. Görevli memur "muhakkak yoklamaya gir, muayene ol daha sonra da sülüs çıkınca gitmezsin. borcun bitince Devre Kaybı gidersin" dedi Kafama da yattı bulunduğum ilde yabancı şubeye gittim. Anksiyete bozukluğu olduğunu vs anlattım dilekçe doldurttular askere gitmek istiyorum falan yazıyordu.

Daha sonra görevli kadına da durumu izah ettim ve kasım da gitmek istediğimi söyledim. Görevli kadın da birde saykoya bağladı ve bana mı sordun borç yaparken. Mayısta gidersin öyle isteğe bağlı kasımda göndermiyoruz gibi çirkin bir üslup ile yaklaştı. Ben de borç yapmak için size sormama gerek yok uygulama hakkında bilgi verdiniz bu benim için yeterli ben bu muayeneye de gitmem borcum bitmeden de gelmem dedim. Kadın güldü birden (ciddi ruh hastası insanın halinden anlamaktan bi haber) "Oldu canım başkaaaaaa ? Adresin belli yerin belli çalıştığın iş yerine kağıt göndeririz aldırırız seni!" dedi.Ben de aldırırsın he he dedim içimden gidip görevli kadın yarbay'a dosyamı götürdüm sağolsun insan evladıymış yakının ölmesi halinde kardeşin asker olması vs vs hallerinde tecil edebilirsin dedi. aile hekimine muayene için gönderildim. ben de oradan ayrıldım. Askeriyeden gelecek ceza kredimin yanında devenin yanında kulak olduğu ve bakmakla yükümlü olduğum 2 hane olduğu için haliyle aile hekimine gitmedim. Vücud kitle indeksine göre 5 kg daha alırsam erteleme alacağımı biliyordum. Boyum 170 kilom şuan 102 aile hekimime sorduğumda sevk edeceğini ve erteleme alacağımı belirtti -TSK nın verdiği tabloya göre- Önümüzde ki hafta muayene olup erteleme almayı planlıyorum ancak yoklamaya gidip muayeneye 3-4 ay gecikmeli gideceğim süreç nasıl olacak sizlerden bilgi almak isterim.

Lütfen milliyetçi duygularınızı bir kenara bırakıp cevaplayın niyetim tartışmak değil ailevi durumumu açıklayıp kimseye kendimi acındırma niyetinde de değilim herkesin gitmek için olduğu gibi gitmemek için de nedenleri vardır elbet benim için önemli olan bir yıl erteleme.

Kilodan dolayı muaf olanlarda zayıflamaları halinde çürük raporunun bozulacağı ve askere alınacakları yönünde birçok şey okudum. Lakin en yenisi 2009-2010 model. Güncel durum nedir, sistem hala aynı mı bilen birisi var mı?

selamnaleykum ben suan kilodan dolayı 1 yıl erteleme aldım 6 ay felan kaldı 2 ıncı mauyne ıcın bu 2 ıncıde direk muaf verebilirlermi her kes 3 felan dıyor bır kılo sınır felan mı var ılla 3 uncu sefer mı olması lazım ?

Doktora bağlı verebiliyor ben de birazdan muayeneye gideceğim aile hekimi sevk etti 168cm /103kg

Evet hastaneye gittim arkadaşlar. Şu şekilde oldu.

Aile hekimim elimde ki titreme ve çarpıntı şikayetlerim sebebi ile 3 hekime sevk etti. Eğer kilo'dan sevk alıyorsanız hiç boşuna diğer doktorlara sevk almayın sürünüp duruyorsunuz 2 gün sabah hastaneyi birlikte açıp akşam birlikte kapadık resmen.

Neyse Nöroloji ve Kardiyolojiden askerliğe elverişlidir diye tek hekim raporu alıp dahiliye polikliniğine gittim. Mesai bitmesine yakın, yemek yememişim koşturmaktan canım çıkmış. Midem karnıma yapışmış aldılar beni tartıya su bile içemedim. Tartıldım Kg 102 Boy 169 Cm çıktı. Doktor kurula sevk edeceğim seni bu boy kilo ile askerlik yapamazsın, dedi. Evraklarını tamamla ertesi gün kurula gel dedi. Evrakları güç bela yetiştirdim.(tek hekim raporları.

Bu raporlar ile şubenize gitmez iseniz şube kabul etmiyor ve bu raporları dosyanıza eklemenizi istiyor bilginiz olsun. 1 den fazla hekime sevk edildiyseniz mutlaka her hekimden askere elverişlidir veya değildir şeklinde tek hekim raporunu alın) Ertesi gün kurula geldim. Ben sandım ki heyete gireceğiz muayene olacağız beklemeye başladım. Herkesi çağırdılar beni bir de kısa boylu bir çocuğu çağırmadılar. Bunun üzerine işkillendik ortalama 3 saatlik bekleyiş sonrasında ismimiz okundu. "Şurayı imzalayın şu kağıdı da şubenize teslim edin" dediler. Koştur koştur şubeye gttim. Bilginiz olsun şube de sizden erteleme kağıdının 2 fotokopisi ve aslını istiyorlar. Tek hekim raporu aldı iseniz onlar da aynı şekilde. 9 tane evrak ile giriyorsunuz şubede kalan işlemleriniz halloluyor (şubede ki gudubet kadının suratını görüp geriliyorsunuz. Keşke askere gitseydim şu muameleyi göreceğime diyorsunuz ama geçiyor)

Daha sonra her gördüğünüz polisin gözüne bakıyorsunuz kimlik sorsa da buyrun desem diye :) Hepinize geçmiş olsun şimdiden. Sonuç olarak 102 kg 169 cm ile askerliğe bir yıl erteleme aldım. Askerlik ile ilgili tabloya bakın mutlaka, genelde tartı da kıyafet ile tartıp mevcut kilonuzdan 1 kg eksik yazıyorlar bilginiz olsun. Eğer bu niyette iseniz boy kilo hesabı yapıp hiç vakit kaybetmeden muayenenizi olun. Hastanelerde hiç bir sorun çıkarmıyor aksine yardımcı oluyor insanlar yönlendiriyorlar.

Merhaba arkadaşlar
Geçen aybaşı Ankara'da birliğime teslim oldum , 15 günlük eğitimden sonra yapılan sağlık muaynesinde kilo fazlalığı sebebiyle beni önce Polatlı Devlet Hastanesine orasıda GATA'ya sevk etti.GATA'nın kararı ise ''C/33 SMK 3 ay hava değişimi bu süre içinde diyet ve egzersiz rejimi yapması uygundur '' oldu.

Kararı verdikten sonra doktor 5 kg daha alırsam askerlik yapamaz raporu alabileceğimi söyledi.yani boy kilo oranında +41 olmam gerekiyormuş.

Şimdi İstanbula geldim ve buradaki heyette aynı düşünce olur mu?Tezkere alabilirmyim?

Askerdeki boy/kilo:1.84/121kg
şimdki boy/kilo:1.84/128kg

fikir ve görüşlerinize ihtiyacım var yardımcı olursanız çok sevinirim.

Herkese Tekrardan Merhaba
Geçen sene temmuz ayında askerlik işlemlerim için başvuru yaptım hastane sevki sonrası 1 yıl erteleme aldım..
Yaklaşık 15 gün içinde tekrar gidicem ve ilk gittiğimde 175/116 çıktım ve şuan 120 civarındayım yine erteleme mi alırım yoksa toptan muaf olur muyum ?
Teşekkür Ederim..

S.a muayeneye giren arkadaşlar kilo ölçüsünü kıyafetle ayakkabıylamı yapıyorlar.toplamda kaç kere ölçtürüyoruz cevaplar için şimdiden teşekkür

selamlar herkese. ben bedelliden yararlanıp bu işi bitirip sağlıklı şekilde zayıflamak istiyorum. 175 boy, 118 kiloyum. bedelliden yararlanabilir miyim? yararlanırsam 28 günlük askerliği bana nasıl yaptırıcaklar onu bilmiyorum. bu konuyu en kesin cevap alacak şekilde kime sorabilirim?

İyi aksamlar arkadaslar aralik.2018 de tecilim tamamen bitiyor.Smdi bedelli askerlik cikinca bende yararlanmak istiyorum ama 28 gun temel egitim icin isten izin almam pek mumkun degil.Boy kilo suan boy 1.83 kilo 120 temel egitimden muaf olma gibi bir durum soz konusumudur acaba bilgisi olan yada kimden ogrenebiliriz bunu acaba???

Kıymetli Onrgly, Birkaç Sorum Var.

Ben de Ankara'da yaşıyorum. Yüksek lisans tecilim 30.08.2018'de bitecek diye belirtilmiş e-devlet'te.

Kilom 110 ve boyum da 1.78.

Üç yıl önce lisans diplomamı verdiğim zaman tartıldığımda kilom 93'dü. Bedelli için yaşım da tutuyor ama kilo durumumdan muaf olmak istiyorum.

Sen detaylı bir şekilde güzelce anlatmışsın, emeğine sağlık. Ancak bedelli yaparsam 21 gün eğitimden muaf tutulmam için izlemem gereken bir yol var mıdır? Bedelliye harcama yapmadan (borcumun olmasından dolayı) kilo durumumdan muaf olmak için önce aile hekimine mi gitmeliyim? Ankara biraz zor şehir ulaşım açısından, hastane ve askerlik şubesi arasında sık sık gelip gitmek mi gerekecek?

İşyerimden de izin almak zor. İş yerindeki izin meselesi sıkıntı olmadan en kısa sürede, en hızlı bir biçimde kilo durumundan muaf olabilmek için tavsiyelerin nelerdir ve nasıl bir yol izlemeliyim? Toplam kaç gün sürüyor kilo durumundan muaf olabilmek, cevaplayabilirsen çok sevinirim.
Sevgiler, saygılar..

onrgly

Merhaba bir sorum var ama kimse yanıtlayamıyor, lütfen sizlerden biri yanıtlayabilir mi;

Bedelli askerlik artık çıktı ama 21 günlük temel eğitim şartı var.
Şimdi; ben kilo sınırını ilk defa bu ay aştım, daha evvel hiç yoklama, vs. yapmamıştım, askerlik şubesine ilk defa gideceğim.

Bedelli parası olan 15.000 TL'yi yatırdıktan sonra kilodan dolayı 21 günlük eğitimden muaf tutulabilir miyim ? Yoksa banada mı 3 yıllık bir süre verecekler ? Bedelli yapıp hem de kilo sınırını aşanlar için durum ne olur ?
Saygılar..

Üst Alt