Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Askerlikten muaf olmak için boy-kilo hesabı nasıl yapılıyor?

s.a arkadaşlar yıllardır aynı kilo ile yani boy 175 kilo 115 ile yaşıyordum ve sürekli askerliğimi okulla erteliyordum ama geçen şans eseri girdiğim bu siteden öğrendimki aslında kilm askerliğe elverişli değilmiş

daha önce cılız bilgileirm vardı ama buradan tam olarak doğruyu öğrendim ve dün sitedende aldığım gaz ile son kalan bir yıllık tecilimi iptal ettirmek için şubeni yolunu tutum girdim içeri askere gitmek istiyorum ben dedim

iki tane dilekçe doldurdum ve görevli bayana kilomun sorun olup olmayacağını sordum oda seni ertelerler dedi ve beni orada boy kilo ölcümü yaptı tecilimi iptal edip beni aile hekimine yolladı oda beni dahiliyye ve buğun dahiliyeye gittim

oda benim 43 kilo fazlam olduğunu ve beni kurula gönderdiğini kağida yazıp kurula yolladı önümüzdeki salı inşallah girecem sizi hberdar edcem . merekım şu yönde acaba sorun çıkarmı ertelemide ... herkese tşk

Bugün heyete girdim. Kilo üst sınırından fazla iseniz başka herhangi bir hastalık yoksa ilk muayenede erteleme veriyorlar. Benim 55 kilo fazlalığım var erteleme aldım.

Mehmet005 İlgilendiğiniz ve bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.Umarım kısa zamanda sonuç alırım Allah herkesin yardımcısı olsun.

hozgul hocam ben şimdi ben 27 yaşındayım 180boy ve 83 kiloyum. ağırlık üst sınır 77 diyor, A dilimi üst sınır 107 diyor. şimdi benim derdim bu askerlik konusunu erteleyebildiğim kadar ertelemek. yani 107 ve üzeri direk muaf mı oluyor yoksa erteleme mi alıyor. bu 77 üst sınırı nedir.

107 kilodan fazla ise askerlik ilk iki kontrol ile tecil edilir. Üçüncü ve son muayenede de fazla kilosu çıkarsa bu sefer muaf olur. 180 boy ve 83 kilo ile tecil alabileceğiniz konusunda bilgim yok.

22 yaşındayım ve tecilimi bozdurdum memur bayan dedi ki kilonu boyunu ölçelim zaten erteleme alırsın boyumu kilomu ölçtüler 1.81 boy 137 kg çıktım ve aile hekimine sevk edildim tekrar askeri şube oradan hastane dahiliye bölümüne neyse ertesi günü sabah saatlerinde gittim dahiliye ye kalp filmi akciğer filmi 5 tüp kan bunları yazmışlar yaptırdım öğleden sonra dahiliye de ki sekreter bayan öğleden sonra doktor heyete girmeden bize uğra dedi

öğleden sonra gittim işte doktor baktı ilk muaynen dimi dedi ? Evet dedim sonuclarına baktım gayet iyisin testlerin güzel dedi ama 59 kilo fazlan var dedi bu sene erteleme verelim yönetmelik gereği bir sene uzatıp sonradan muaf verelim dedi Boşver dedi işine gücüne bak dedi bana doktor bir dükkan açarsın millete gene faydan olur hizmet verirsin dedi ve geçmiş olsun dedi çıktı odadan sekreter bayan dedi ki şimdi sağlık kuruluna git yüzüne karşı okuyacaklar imzalayıp raporu verecekler dedi gittim 5 dakika sonra ismimi okuyup raporu verdiler şimdi soruma gelelim biraz uzun oldu kusura bakmayın tam bilmediğim için başımdan geçeni anlattım sizlere

Doktor bana seneye muaf veririz dedi ben şimdi seneye muaf alır mıyım ? Yoksa 3 e kadar uzar mı ? 2. De muaf olanlarda var mı onu merak ediyorum raporum da 33/c bir yıl erteleme yazıyordu çünkü ben 33/d ye giriyorum ama bir yıl uzatıp seneye veririz dediler sizce nolur ? Seneye alma şansım var mı ? Mehmet005 yardımcı olur musun abi ?
RAHOCA hiç bir sorun çıkmaz kurul yüzüne karşı okuyacak sadece raporları imzalayıp askeri şubeye götüreceksin 1 yıl erteleme yazar raporunda 33/c diye hayırlı olsun

@Sinan43
Erteleme toplamı bir yıldır.Bu ertelemeler 3 er aylıkta olabilir,6 6 ay ve bir yıl şeklinde'de.

Doktor sana bir yıllık erteleme vererek seni gitgellerden kurtarmış.
Seneye muayenende bir değişiklik olmazsa mutlak surette muafiyet alırsın,yukarıda bahsettiğim gibi bir seneden uzun erteleme verilmez ve bu bir senelik ertelemenin ardından mutlak surette muafiyetini alırsın.
Geçmiş olsun.

Not:Seneye muayene gününden bir hafta önce şubene git ve tekrar hastaneye sevkini al.

Aksi halde sıkıntı yaşarsın.

s.a diyelim ki 1 yıl erteleme aldım. seneye tekrar direk kurula gitmeyecek miyiz? yoksa tekrar aynı silsile ile şube , aile hekimi, dahiliye falan aynı mı olacak .Birde diyelim ki 3 yada 6 ay erteleme aldım üç kere 3 er yada üç kere 6 ay erteleme almak mi gerekiyor muaflık için. tşk

Hozgul daha öncede foruma yazdım ama cevaplanmadı 29 yaşındayım boy 182 kilo 133 benim durumum ne olur açıklayıcı bir bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

kırcaali

24 kilo fazlanız var. Bu şartlarda askere almazlar. Kaçıncı muayene bu?

Öncelikle herkese selamlar ve iyi seneler diliyorum. Forumda yeniyim ve ilk mesajım. Çok uzatmadan durumumu sizlerle paylaşıp biraz daha netlik kazansın istiyorum.

OLAY: Aslında askere gidecektim ben fakat babam 4 ay önce beyin krizi ve felç geçirdi. üstüne bir de kalp krizi. Şuan babama ve aileme ben bakıyorum. İşim internet üzerinden yazılım vb konular.. O nedenle askerlikten vazgeçtim tamamen.

DURUM: 28 Yaşındayım. 1.76 boyum var. 118 kg'mım. Aslında güce dayalı bir spor olan powerlifting'i düzenli olarak yapmaktayım fakat vücudum epey yağlı. Sizde askere elverişsiz raporu alabilir miyim? almak için düzenli olarak kas miktarımı arttırıp kilo alsam bu fark eder mi? yani vücuttaki kas oranı mı fazla yağ oranı mı fazla buna bakılıyor mu? annemle babamı parasız, pulsuz ve bakımsız ortada bırakıp askere mi gitmek ve hele de orda boş boş vakit kaybetmek istemiyorum. işim var gücüm var sorumluluklarım çok fazla.

cevaplar ve destekler için şimdiden çok teşekkür ederim.

reiser

Sizin boyunuzdakiler için tabloda 103 kg ve üstüne kontrol yazıyor. Bu durumda almazlar diye düşünüyorum

Merhaba arkadaşlar bir konuda desteğe ihtiyacım var. Bugün askerlik işlemlerimi yaptırmak için şubeye gittim. Yarına araştırma hastanesine sevk verildi. Bakaya durumundayım bir süredir hem hastalık hem bazı sıkıntılardan dolayı askerlik işlemlerimi yaptıramamıştım Boyun ve bel fıtığım var, aynı zamanda astım ve anksiyete bozukluğu tanısı koyulmuştu daha önce ancak bu hastalığı bilerek beyan etmedim. Boy 187 kg 121 normalde araştırdığımda 114 kilo sınırı olduğunu görüyorum.

Doktorlar bendeki bu kiloyu gözardı edip elverişli, askere gidebilir derse şayet itiraz durumu nasıl oluyor. Bel fıtığı ve kilodan dolayı 500 Mt yürüsem bile şiddetli bir ağrı çekiyorum. Bu durumda beni Askerlik konusunda korkutuyor. Bilen arkadaşlar bi cevap verirse çok sevinirim.

ixan kardeş ben bugün heyete girdim 115 kilo 175 boy ile 43 kilo fazla ile ilk ertelememi aldım .. senin ise 36 kilo fazlan var yani 6 kilo daha az olsaydın alırlarda en fazla 30 kilu olmak lazım askere almaları için ....ben bugün 33 kilo ile de almadıklarına şahit oldum erteleme alırsın muhtemelen diğer hastalıklarına gelince raparları olmadan birşey ifade etmezler. birde doktor ver heyet senin yüzüne bile bakmıyorlar . Onlar rakamalarla ilgileniyorlar .. rakam tutumu korkma kardeş .

bu ölçümlerde vücuttaki yağ kas oranına bakılıyor mu peki? biraz yağlı olup, vücudumdaki kas kütlesini artırmak istiyorum ben. tamamen çürüğe çıkıncada 3-4 aylık bi definasyon programıyla yaları atarım vücutta. ve bir diğer sorum da şu: üst sınırdan 41 kg ve fazlası için derken tam olarak ne kast ediliyor? atıyorum üst sınır 102. ve 102 ile 41 kg ın toplamımı yoksa 102 kg ın alt sınırının 41 ve üzeriyle toplamı mı?

normalde 41kg üzerine D grubuna girdiği için çürük vermeleri gerekirken 1 senelik erteleme veriliyor C grubu gibi bu olağan dışı değil midir? Buna itiraz edilemiyor mu?

jsmaster

geçmiş sayfada birisi vardı. 135 kg dı sanırım yada 125 kg.ilk seferinde çürük alıyordu fakat doktor yerine hastane görevlileri zorluk çıkarıyordu sanırım.benimde 45 kg fazlam var. onu 50 ye tamamlamaya kasıyorum şu sıralar.

Bygoko1

Arkadaşlar herkese hayırlı akşamlar dilerim. Maalesef ben de aynı dertten müzdaribim. Bu arkadaşa mesaj attım fakat forumu bırakmış sanırım. Ben de kilo alamıyorum. Boyum 1.88 Kilom 50. Kilom hep bu aralarda gezer. Bu ay 3. kez heyete çıkacağım. (3. sene olacak) Gene mi erteleme verirler yoksa muaf mı olurum ? Cevap için şimdiden teşekkürler...

reiser

Hocam spora gittim, bu marka gainer değil de başka marka kullandım. Doktora ve diyetisyene gittim hem metabolizmik ve hem de genetikle alakalı dediler

BYFATAL01

optimum kesinlikle iyi bir marka dene derim. kilo almak için o zaman sen de 4 porsiyona çıkart.

reiser

Linki kaydettim hocam yalnız benim heyet işi bu hafta. Benim durum hakkında bir bilginiz var mı ?

Ya onu bilmemde askerlik yapmayan biri olarak 96 dan beri askeriyelerin içinde biriyim Engelden dolayı askerlik yapamadım ama her tür askeri görüyorum Çukurcada üs bölgesindede Kıbrısta kamera başında accapulco oteli gözleyeninide ancak her insan bence askerliğini yapmalı zaten yaş olmuş 41 ne verecekler ki hocam sana ?

yaşına ve uyumluluğuna uygun bir görev inanki 2 ayağım bir elimi doktor hatasından kaybettim keşke vatan uğruna kaybetseydim git hocam yap o vatani görevi vicdanın rahat olsun.

BYFATAL01
valla kelin ilacı olsa.. durumu benimki ben de tecil bozdurup ilk ertelememi alıcam.

edipbalkan
abicim aslında harbiden doğru söylüyorsun. ama askerlik hem uzun hem de ele birşey geçmiyor bence. benim durumum çok farklı. babam çok ağır bir felç geçirdi. annem de hasta. işlerim allahtan yazılım.. evden çalışıp aileme bakıyorum. ben olmasam ne yapacaklar peki?

edipbalkan
Sen de haklısın Abi. 91 doğumluyum ben bu arada. ALLAH hepimizin yar ve yardımcısı olsun.

reiser
ALLAH acil şifalar versin hocam. Benim de iş durumum var bu sene 3. sene ne olacak bilmiyorum. :( :( :(

Bugün askerlik şubesinde ilk işlemimi yaptırdım normalde 114 kilo civarındayım evde ve eczanede tartıldığımda. Askerlik şubesinde 113.7 çıktım belgeye 109 olarak yazıldı, aile hekimi tartmadı burada ne yazıyorsa o dedi.

41+ üzerindeyken şuan 41 altına inmiş gibi işlem göreceğim hastaneye sevk edildim dahiliye son durağım bunun için ne yapabilirim?

Üst Alt