Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Brakial pleksus lezyonu olan kim var?

Mehmet18

Ben iyileşebilir demedim. Gelişebilir dedim... Gelişme ölçülmez, yani bir yaşı olmaz ki raporda süreli düşünsünler...
Genelde insan bedenin gelişimi erkeklerde 30 lu yaşlarda durur ama buda fizyoloji ile alakalıdır. Bu görüşümü de tecrübeye istinaden söyledim.

Engelli raporu alırken doktor bana, 15 yaşında bu kol ve omuz derecelerinde olsaydın 40 olmazdı dediğini hatırlıyorum. Ben rapora 28 yaşımda başvurmuştum...

marto1

Selam abi öncelikle bu konuda vakit ayırıp cevap verdiğin için sana teşekkür ediyorum.

Bi konuya acıklık getiriyim 4 defa ameliyat oldum ortopedi doktoru yaptı demiştim olay şu abi 2 sene önce benim dirseğimde radius başı cıkıgı vardı kemik bildiğin dışarı cıkmıs gözüküyordu sonra bezmi alem vakıf guraba ortopedi doktoru ameliyat edip kemiği(radius başı) alabileceğini söyledi sonra o kemik alındı şuan benim sol kolumda o kemik yok 3 ay önce aynı hastanede aynı doktora bi ameliyat daha oldum oda kapsül gevşetme ameliyatı bu ameliyatları ortopedi doktoru yaptığı için ben ortopedi dedim.

Birde askerlikten 3 ay önce muaf oldum orda emg filmlerim yoktu brakial pleksus dedim röntgen çektiler ama askeri raporda dirsekte radius başı rezeksiyonu gerilme tam açamama felan yazıyor ve askerliğe elverişli değildir diyor yani röntgen filmlerime göre yazılan teşhislerle muaf oldum

Son konu ise abi dediğim gibi raporumda 3 görüş bildirilmiş ortopedi nöroloji ve fizik tedavi nöroloji ve ortopedi 0 yazıyor fizik tedavi 30 yazıyor

Abi son bişey daha sorucam itirazların sonucunda baska bir devlet hastanesı secebilirsin demişsin kafamı takıldı bu benmi secicem yoksa onların sectikleri hastanedemi heyete giricem eğer ben secebilirsem daha iyi olur çünkü bu teşhisi iyi bilen bi hastaneye gitmek lazım çünkü bazı doktorlar fazla bilgili olamıyor mesela ümraniye haydarpaşa demiştin birde kendi fikrim marmara bunlar olabilir.
StratoS

Evet haklısınız ama benim kolum günden güne daha kötüye gidiyo daha çok inceliyo ama tecrübeniz önemli tabi.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum inş Rabbim herkeze şifasını verir.

[FONT=sans-serif]@[/FONT]Mehmet18

estafurullah dostum aynı geminin yolcusuyuz biz :)

Anladım tamamdır.

elinde olan tüm veriler doğrultusunda hakem hastanesinin nöroloji doktoruna göstericen.

evet sen seçebilirsin benim zamanımda ben seçtim şuan da seçilebiliyor diye biliyorum yanılıyorsam forumdan düzeltilsin

ben de şöyle bir durum oldu tabi çok arkadaşta buna dahil neden orası seçiyorsun vsvs derlerse eşim dostum akrabam ya da iş yerime yakın demiştim ya da sen diyebilirsin olurda sorgularsa.
marmara yı bilmiyorum ama olabilir, haydarpaşa vs ben ümraniyeden son raporumu çıkardım ordakiler daha bilgili geldi bana

Sana tavsiyem dostum zamanın varsa forumun ilk başından başla sonuna kadar yazışmaları oku benim geçmişte yazdığım bilgilerede bir göz at atlamış olduğum noktalar olabilir bu bilgilere ulaş süreci daha iyi geçirirsin.

aklına takılan başka mevzu varsa burdan ulaşabilirsin cevap veririrz

marto1

Sağol abi haklısın bizi bizden başkası anlamaz. :)

Forumdaki eski mesajları okumaya başladım ordaki bilgileride not edicem.

Arkadaşlar Merhaba,

Benim de sağ kolumda brachial pleexus var. 2003 yılında işe girmek için %45 rapor almıştım. 2006 yılında da vergi indirimi için rapor aldım ve Ankara'da psikiyatri ile birlikte %55 süreklidir diye onaylandı. Ama 2 ay önce B sınıfı ehliyetimi değiştirmek için gittiğim Sağlık Ocağına koldan dolayı beni hastaneye oradan da İl Sağlık Müdürlüğüne gönderdi, oradan da otomatik vites olarak ehliyetim değişti. Bunun üzerine otomatik vites araç almak için bir araç bayiisine başvurdum Vergi Dairesi raporun yenilenmesi gerektiğini söylemiş. Heyete girdim %21 rapor verdiler, şimdi ikinci bir hastaneye tekrar heyete gireceğim.

Bu puanlar bu kadar düştü mü gerçekten nasıl hareket etmem gerekir veya başka bir şey tavsiye edebilecek birileri var mıdır? Yardımcı olursanız sevinirim. (bu arada askerlikten de muafım.)

Son düzenleme:
senco % 55 lik rapor 2006 yılında aldın tekrardan itirazını yap kardeş inş hayırlı sonuç alırsın bizide burdan bilgilendir

Tabii ki bilgilendiririm. Önümüzdeki hafta ikinci hastaneyi gitmeyi düşünüyorum ama işin açıkçası pek ümidim kalmadı dostum.

senco

ben şunu anlamadım siz 2006 yılında vergi indirim aldınız okey onaylanmış ve kazanılmış hak yani bu nasıl oluyor

raporunuz sürekli olması lazım bu hususta kazanılmış hak itirazlık bir şey yok (emeklilik için)

erken emekliğinizi engelleyecek bir sorun mu oldu ?

bu mevzu sadece araç alımını mı kapsıyor ?

bu arada evet bu oranlar artık düştü sanırım baltazardan kaynaklanıyor değiştirdiler ve artık kolay kolay verilmiyor

2014 önces raporlar eski olarak kabul ediliyor

sizin şuan ki raporunuz e-nabızda kayıtlı mı?e-devletten bakabilirsiniz sisteme kayıtlımı değil mi diye

@ 2016 aldıgım rapor kayıtlı değil benim 2006 hiç kayıtlı degildir.

üstad ben "senco" söylemiştim ama sizin durum tam olarak nedir açıklarsanız yol yordam gösterebilirim az çok hukuk bilgim vardır

raporunuz sisteme kayıtlı değilse rapor yenilemek istiyorlar ama üstteki arkadaş zaten onaylı vergi indirimi vergi almış dairesi neden rapor istiyor onu açıklarsa emeklilik için mi araç için mi ?pazzıl tamamlanmış olacak

bu arda forumdaki arkadaşlar raporlarını sisteme kayıt ettirsinler rapor aldıkları hastane yapıyor bir diğer husus ise 2010 ve aşağı yıllar sisteme girilmiyor diye duydum ama şikayetli bir durum varsa fetö ya da usulsüzlük olduğunu düşünürlerse 2010 ve 2014 yılları arası rapor çıkartırmak isteyebilirler bilginiz olsun.

marto1 kardeşim e-nabızda raporum gözükmüyor. Sadece sürücü raporu ehliyet için olan ''sürücü olur raporu var''.
Ben B sınıfı ehliyetimi yeniletmeye çalışırken Otomatik araç kullanabilir ehliyeti verdiler. Aslında araç için sorgulattım raporu ama eski dediler. Bu arada ben memurum. Emeklilik bölümünde çalışan arkadaşlar da senin raporun eski, erken emekli olmak istersen SGK raporunu yenilemeni isteyecek dedikleri için kalkıştım raporu yenilemeye. (Emin değilim ama 2008 den önce alınan raporlar sürekli olsa dahi yeniletilmesi isteniyormuş)

senco

evet şenol bey otomotik araç alabilir raporu için yeni isterler bu zaruri ama orana takılmayınız.

eski raporların ötv indirimi ya da otomatik vites araç kullanabilir ibareli olmadığından bir işe yaramaz

evet emekli olabilmek için raporu yeniletmeniz gerekecek memursunuz.
sgk lı olsaydınız şayet vakti zamnında vergi indirimi alsaydınız kazanılmış hak sayılacaktı böyle bir durum olmayacaktı.

şuan için rapor çıkarmak zor %40 almak zor biraz uğraştıracak sürekli değişiyor yönetmelikler alan var alamayanlar var

ÖNEMLİ NOT: Burdan yeni rapor alan varsa mutlaka paylaşsın deneyimlerini oran vsvs

SGK lıyken almıştım vergi indirimini zaten(2006). 2014 yılında devlet memuru oldum. Bu raporla emekli olabiliyor muydum?

Ayrıca orana takılma demişin oran %40 ın altında olsa bile ÖTV indirimli araç alınabiliyor mu?

senco

benim şahsi fikrime göre kazaılmış bir hakkınız var sgk dan zaten almışsınız vergi indirim belgesini şurdan acil sorgulatın bursalısınız sanırım

engelliindirimi

gerekirse vergi dairesine gidin sorgulatın derim

bir de memur olurken vergi indirimi için rapor gerekmiyor sanırım engelli olmanız kadroda çalışmanız otomotik olarak indirim alabiliyor olmalısnız

aksi yanlış bir bilgi varsa arkadaşlarım düzeltsin ama ben böyle biliyorum

bir diğer husus araç için alınıcak raporda oran değil ibare önemli ibarede [FONT=soleil]Otomobilde özel tertibat gerektiren engel derecesi bulunanlar da ilk araç alımında ÖTV ödemiyor.

[/FONT]
burda yanlışsam düzeltilsin eğer bir güncelleme olmadıysa ben bu şekilde almıştım vakti zamanında

aşağıdaki linke bakınız;

https://www.toyota.com.tr/world-of-toyota/articles-news-events/engel-yok-toyota-var.json

saygılarımla

Dostum ben zaten vergi indirimi alıyorum. Ama emeklilikte tekrar rapor yeniletme isteniyor dediler. ( Emeklilik biriminde çalışan arkadaşlar rapor tarihinden dolayı)

Ayrıca Toyota'nın linkinde engelli ehliyeti alabilmek için engel yüzdesine bakılmaksızın diyor sanki. ÖTV ile ilgili değil sanırım. Ama bir araç bayiisine başvurayım bakalım %21 lik raporla ne diyecekler.

Teşekkürler marto1

Bakırköy sadi konukta brakial pleksus zedelenmesinden %30 rapor almıştım itiraz ettim kanuni sultan süleyman eah yönlendirildim ordanda %14 verdiler hiç bir şekilde muayne edilmedim tamamen göz kararı verdiler ve fizik tedavi doktorunun bana %40 alanlar anca kolu olmayanlara veriyoruz dedi eskiden alanları görüyorum 45 50 55 almışlar fakat şimdi %30dan fazlası verilmiyor. bu bilgilendirmeyi yapma gereği duydum çünkü rapor yeniletmek isteyenler olursa yapmasın eskiden aldıgınız oranlar üzülerek söylüyorum %10 a kadar düşebilir artık vermiyorlar verenlerde çok zor ben ugrasıyorum marto1 abinin bana son ümraniyede dene belki orda %40 alabilirsin demesiyle ordan randevu aldım bu pazartesi yeni bir rapor için gidicem bakalım hayırlısı son olarak ordada denicem fazla ümidim yok ama en azından içim rahat olur ugraştım derim burdan bilgilendiririm en güncel bilgi olur en azından %40 veriliyor yada artık hiç verilmiyor diye.

Mehmet18

Kolu olmayanlara veriyoruz? Böyle bir şey yok. Doktorlar iyice zıvanadan çıktı. Bir sürü puanlama var. EMG de sinirsel sıkıntılarda verdikleri ayrı puan var, fizik tedavi doktorunun kolun durumuna göre verdiği ayrı puanlar var. Kolun açılma açısı, kıvrılma açısı, fiziksel durumu, hareket kısıtlığı gibi.

Yönetmelikte bu konuda değişen birşey yok. Size yanlış bilgi verilmiş, zaten doktor bu söylediklerime bakmamış gördüğüm kadarıyla.

EMG sonucunuz elinizde mi? Fizik tedavi doktoru, kolunuzun tam durumuna yukarıda saydığım maddelere göre baksın, baktırtın.

Siz yönlendirin. Kolum şöyle, bu hareketi yapamıyorum. Bakın görüntüsü böyle diye...

[FONT=sans-serif]@[/FONT]Mehmet18

dostum oradaki doktor hanımla iyi konuş yapamadığın işlerden bahset.

kimseyle gereksiz muhabbetler etme sadece kolunla ilgili konuş gölek ilikleyemem kaşık tutama ayakkabı bağlayamama herşeyimi tek kolumla yapıyroum vsvs bana kimse iş vermiyor bunlardan bahset
stratus
evet doktorlar iyice zıvanadan çıktı arkadaşa yanlış doktor bakmış bizim kategorimiz noroloji uzmanı bakar karar verir.

fizik tedavi doktoru bakıp karar verme yetkisi yok adı üstünde fizik tedavi. çok yanlış işler dönüyor artık ülkede sağlık sektörünü sorgulamaya başladım.

Bunları buraya yazıyorum arkadaşlar kimse alınmasın veya gücenmesin bunları ben de yapamıyorum sizde yapamıyorsunuz

Bu başlıkta bir sürü yapamayan insanlar var belkide ileride sonradan görüp engelinin ne olduğunu bilmeyip bu başlık altında ilk defa görecek aileler ya da gençler olcak birilerine yol yordam fikir bilgi olsun maksatlı yazıyoruz.

Saygılarımla

marto1

Yetkisi yok diye bir şey yok. Her doktorun bir bölümü var. Oraya görüşünü yazar. Bende Fizik Tedavi/Ortopedi karar verdi. Noroloji değil. Bu işler engellilik durumuna göre değişir. Önemli olan tüm bu branşların değerlendirmeleridir.

Yukarıda da ondan bahsettim.

StratoS

Bilginiz olsun bence sizin yanlışınız var tabilkide fizik tedavinin bir yetkisi yok vede görüş bildiremez sizin durumunuz uzman eksikiliğinde yetersiz hastanelerin doktor eksikliğinin bir durumu bu.

keza arkadaş fizik tedavi bakmış o sebeple dili yanmış

Bugüne kadar 4 tane rapor çıkardım hepside nöroloji uzmanı karar verdi. 1 tanesinde bile fizik tedavi yok imzası dahil yoktur(ortapedi vardır)
Hatta askeriyede 5 nörolog tarafından incelenmisliğim var

özellikle ortapedi ve fizik tedavi bakmaz oran vermez kesinlikle alanları değildir(yetersiz doktor uzman doktor olamaması sebebindendir)

zaten uzman doktorsa oraya yönlendirecek fizik tedavi olsun ortapedi olsun bu konuda şu şekilde bilgi verir bu konu Nörolojinin alanına girer
bu hususta arkadaşı değerlendiren durum motor kayıp sinir kayıp Nöroloji bölümünün alanıdır.

değerlendirme şu şekilde olur uzman nörolog ile başehekim doktorunun değerlendirir ve ıslak imzalı mührü ile 5 adet uzman doktorunun kaşeli imzası sonucu oran onaylanır.

ülkede işler farklı yürüdüğünden size bu şeklide denk gelmiş şaşırmadım

İşin içinde sinir varsa bilimsel olarak Nöroloji girer.

saygılar

marto1

Bakın, size öyle yapıldı ve bu doğru diye birşey yok. Kimseyi yanlış yönlendirmeyelim. Sadece nöroloji değil. Bende kolumun açılarına bakılarak puanlama yapıldı ve 40 verildi. Bana bakan Fizik Tedavi doktoru, yazan ortopedi. O doktor yok, o yazmış diye birşey yok. Kaldı ki nöroloji kolun açılma, diresek bükülme açılarına bakıp oran vermez.

Evet sinirsel konu nörolojinin. Ama EMG dışında bulgular ortopedi ve fizik tedavinin. Herkes kendi bölümüne göre puan verebilir. (Kendi alanına girdiği ölçüde.)

Ama hayır ortopedi oran veremez diyemezsiniz. Ben 3 farklı hastanede farklı sebeplerden 6 kez rapor çıkardım.

Uzatmayacağım.

StratoS

Bana böyle yapıldığı diye değil bilimsel olan gerçek bu kaldı ki,

Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi, Göztepe ssk eğitim araştırma hast, Ümraniye eğitim araştırma hst
2 adette İstanbul GATA ve Ankara GATA Askeri hst bunların her biri tam teşekküllü devlet hast Açık ara en iyileri olduğunu varsayarsak her birinin Nöroloji uzmanı tarafından incelenmişimdir.

Bazı hastaneler yetersiz olabilir olabiliyor bilgisiz ve hatta cahil olabiliyor bu başlıkta alakasız ortapediciler ile fizik tedavi vermiş olduğu oranlarda var canı yanan insanlar da var.

hatta forumdan bir arkadaşım google açıp brakial pleksus nedir diye bakan fizik tedavici var dedi.

Özetle dostum
Brakial pleksus doğum esnasında oluşan sinir kas zedelenmesidir.
tabiki de verir iç bükülme kol açılımı yahu yapmayın etmeyin bunlar sinirsel bir vaka
Size bir önceki yazdığım cümlerin arkasındyaım diyorum ve tavisye olarak konuyu iyi araştırmanızı tavsiye ediyorum şunu söyleyebilirm Türkiyede işler bazen doğru gitmeyebilir herşey doğru yapılmıyor olabilir ama bu gerçekleri asla değiştirmez bilimsel olarak.

Bundan sonra size daha fazla cevap veremeyeceğim malesef konuyu uzatıp bulandırmamak adına.

iyi günler saygılar.

bende de aynı durum mevcut. sağ kolumda. motor ehliyeti almama engel oldu. fakat ben 2 yıldır aktif olarak motor kullanan bir insanım. doktora ne dediysem anlatamadım anlamadı. araba ehliyetinde sıkıntı çıkarmadılar. ama şöyle bir durum var hastanede %25 rapor verdiler madem %40 verin indirimim olsun. Bu rapor işini parayla ya da ne bileyim başka yolla halledemez miyim? motor ehliyeti için.

gizemg

Ehliyet Sağlık Kurulu raporu ile Engelli Sağlık Kurulu raporu ayrıdır. Ehliyet sağlık kurulunda oran verilmez kod verilir. Ve o kodlar ile özel tertibat yaptırıp ÖTV'siz araç alabilirsiniz.

Engelli sağlık kurulu raporunda oran olur. Önceden, araç kullanabilir/otomatik kullanabilir gibi ibarelerde olurdu ama şimdi yeni raporlarda artık yazmıyor diyebiliyorum.

Siz hangi rapordan bahsediyorsunuz?

engelliden bahsediyordum. bana oran verdiler araba ehliyeti için almaya gittiğimde. motor için direk çevirdiler zaten veremeyiz diye.

gizemg

Yukarıda yazmıştım. Kod verilmiştir. O kodların bir tanesi de 2 tekerli araç kullanmamanız ile ilgilidir. Diğer kodlar ne ise, alacağınız aracı ona göre yaptırırsanız ÖTV ödemezsiniz.

Arkadaşlar sağ brachial plexus için rapora %21 vermişlerdi. Rapordaki oran %21 tamamen fizik tedavinin oranı, araç için başvurdum Ortopediden oran olmadığı için olmuyor dediler. Bilginizi olsun

Fakat otomatik vites araç kullanabilir diye ehliyet raporum var. Çık işin içinden çıkabiliyorsan

Bende

Kederli
Bende öyleyim cnm. Şuan 35 yaşındayım. Benim kolu da ince kaldı malesef. Ama doğum esnasında değil de kırık çıkıkçının yanlış uygulaması sonucu oldu 8 aylıkken.Bende 23 yaşındayken öğrendin brakeal pleksus oluğunu. Ondan önce çocuk felci sanıyordum. Çünkü bu olaydan önce bebekken çocuk felci geçirdim

Yusufbabur

Düzenli spor yaparsanız bir şeyler oluyor önce dambıl ile güçlendirme yapmalısınız ardından salon harekteleri omuz ve bilek güçlendirmeniz lazım.eğer bu işi çok fazla ciddiye alıyorsan salon kaydol evde bu iş olmaz. bir de sırt omuz.yok benim durumum yok diyorsan dambıl,kapı arasına takılan barfiks aletlerini şiddetle tavsiye ederim.

lakin kolunuzun durumunu görmem lazım bazı brakialliler durumu daha ağır olabilir sizin durumunuz nedir bilmiyorum.size bana bıraktığınız numaradan ulaşıp bilgi vereceğim.bir de kolunuzu çok yormamalsınız sinir yırtılması falan olabilir.bir de düzenli olarak sıcak su da eş dost anne baba dan rica edin sıcak su da saf sabunla koluna masaj yapmasını isteyin bu koldaki kan akışı ve damarları açıyor.doktor değilim ama bu rahatsizlikta çok makale okudum .sıcak su +masaj çok önemldiri

Üst Alt