Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli erkekler neden engelsiz kadınları tercih ediyor?

Sema ve Selda hanımlar; ben kendi düşüncemi ve aynı zamanda gözlemlerimi yazdım. bu benim kendi görüşümdür. bir soru sorulmuş bende buna cevap yazdım. doğru yada yanlış. 1 yada 1,5 iskender beni bağlamaz. isterseniz bu siteden başlayalım bir ankete, evli ve engelli erkeklerin eşlerinin sağlık durumu acaba nedir? evlilik tercihlerini neye göre belirlemiştir.Bakalım hangi sonuç çıkıyor.
Code adlı arkadaşımız engelimiz ile ilgili bir başlık açmıştı bilmem takip edebildinizmi (sema hanım için bu) ben orada yarıda kalmakla ve hayatın yarımlarıyla yaşamakla alakalı iki kelam laf etmiştim. Bu başlıkdaki değerlendirmemi yargılamadan önce, daha önceden sahip olduğum düşüncelerimi bilmenizde fayda var. Esenkalın.
Ve gene diyorum ve de arkasındayım. İki yarımdan bir bütün ne yazıkki çıkmıyo herzaman.

Gazeteler de, televizyonlar da, internette "Haber" edilmiş.. Neden edilmiş?.:) Neden haber değeri var bu konunun? Neden duyuruluyor insanlara? Binlerce insan evlenebilir dünya da gün içinde.. Neden tümü haber olmuyor da bu oluyor? Ne zamandır haber olma özelliği taşıyor bu hikayeler? Ne zamana kadar haber olma özelliği devam edecek..?

Ben, bu konuda genellemeler üstünden gitmeyi daha mantıklı buluyorum.. Ama genelde "bazı kadın ve erkekler" demeyi tercih ederim.. Kadın 36, erkek 28 yaşında... Bir gün usanacak, yorulacak bu damat.. Aksini düşündürücek hiçbir örnek göremedim bu yaşıma kadar... Siz gördünüzse ne mutlu size o zaman..:) Haa şunu da söyleyeyim benim anlatmaya çalıştığım şeyin "erkekler vefasızdır,kadınlar daha vefalıdır" gibilerinden bir düşünceyle alakası yok.. Var da yok..:) Bu ayrı konu..

Kadınların manevi gücü bir evin hem erkeği hem kadını olmaya müsaittir.. Sorumluluğunu çok rahat taşıyabilir.. Ama erkekler yapamaz bunu.. Yapamaz.. Bir kadının 5 çocuğu olsa bu çocuklarının hepsi sakat olsa hatta eşi dahi sakat olsa hepsinin sorumluluğunu hiç yüksünmeden taşır kadın.. Siz kaç tane sakat çocuğuna, anası kadar emeği geçmiş baba tanıyorsunuz?

Size aşağıdaki sözleri yazdıran nedir Havva_vuu?

"Kadınların manevi gücü bir evin hem erkeği hem kadını olmaya müsaittir.. Sorumluluğunu çok rahat taşıyabilir.. Ama erkekler yapamaz bunu.. Yapamaz.. Bir kadının 5 çocuğu olsa bu çocuklarının hepsi sakat olsa hatta eşi dahi sakat olsa hepsinin sorumluluğunu hiç yüksünmeden taşır kadın.. Siz kaç tane sakat çocuğuna, anası kadar emeği geçmiş baba tanıyorsunuz?"

Sakat kadın, kadın değil mi?

Doğurduğu çocuğa bakamayacak durumda olup da çocuğun bakımı babasına mı kalacak diye düşünüyorsunuz?

Yahut da sakat kadının yemeğini pişiremeyeceğini sanıp damt beyin pişireceğini mi sanıyorsunuz?

Sizin yapabildiklerinizin hangilerini yapamıyor olacak sakat kadın acaba?

bir eve 2 engelli fazla arkadaşlar mevzu bundan ibaret. raporları evin kapısına asıp hava mı atacaksınız arkadaşlar.

code ya nalamıyıyorum arkadasım pekı sen engelısın senı saglam bırı tercıh etmıyorsa dunyayı dırekmı kalıcaksın nasıl dusunebılıyorsun engel yurekd olur bedenen degıl bır bayan olarak evıne cevırdıkden sorumlulugunu bıldıkden sonra ben sakatım deyıp yatmadıkdan sonra ekmegıne kazanan her erkekle saglam bayanda sakat bayanda evlenır onemlı olan ruhen sakat olmasın ıkısınde pekı code sana su soruyu soruyorum o saglam dedıgın sahıs oda ılerıde oldukı sakat kaldı ozaman ne olucak bırınız fazlasınız artık evde ıkı tane sakat var bosanalımmı dıyeceksın yada ıkız cocugun oldu ıkısıde sakat onları sız fazlasınmı dıyeceksın madem bır evde ıkı sakat fazla cvb ını beklıyorum kadında erkekde bırbırlerıne karsı sevgılı saygılı sorumluluklarına her zaman bılmelıdır

ne sevgisi saygısı yav onlar ne ben anlamıyor. insan sadece türünü sürdürmek için evlenir hatta dünyaya sağlam çocuklar getirtip onlarıda en iyi şekilde yetiştirip mükemmele yaklaşmak hatta kendi hayatında bşaramadığı her şeyi onlar üzerinden başarmaya çalışıp bir nevi engeli nedeniyle öfke duyduğu hayattan hıncını almak için yapmaz mı bu evlilik denen şeyi. ayrıca insanlar neden bu kadar yalnızlıktan korkuyor çoğumuz yalnız geberip gideceğiz bunda garip olan ne. illa evlenmek yada bir eş mi bulmak gerek. bu duygu boşluğu engelimizle mi yontuluyor yoksa engelimizin daha fazla şiddetlendirdiği bir mevzumu bu forumda dönüp duran evlilik meselesi. doğdunuz- yaşıyorsunuz- acı çekiyorsunuz-öleceksiniz-finish bu araya birini sokmanın ne anlamı var.

code dusuncende haklısın kardes ne dıyelım herkesın bellı dusuncesı fıkrı var herkesın yalan dunyada bır yuva kurma hayalı var prenses prensını prensde prensesıne bulma derdınde umut dunyası ıste

O sevgi ve aşk tezleri üzerine heleki belli bir yaştan sonra evlilik kurma hayalleriniz varsa, hoşgeldin polyanna...
Ben eşimle severek evlendim. Gerçektende çok sevdik birbirimizi. Ben üniversite mezunu devlet memuru, o ise lise mezunu ev kızı. Görev yaptığım İlçe kapalı sosyal yaşantısı olmayan köy gibi bir yerdi. Ben ise Ordu gibi modern ve aydın bir İl nüfusuna kayıtlı ve ailesi evi orda olan biriydim. Ve sene 1995 di. Herşey şimdiki gibi de değildi, herşeyde biraz daha kutsaliyet ve saygı vardı. Eşim beni sevdi ama, bunda belki o çevreden kurtulmak, sırtında çocuk elinde kazma ile tarlaya bahçeye giden biri olmak istemediğindendir. Zira o yerde herkesin kaderi buydu. Bense ruhumun ve bedenimin salgıladığı erkeklik hormanlarının etkisinde tabiri caizse ava çıkmış avcı gibi gördüğü her kıza bakan ama içinde bu yarım olmak, hayattan yarım kalmak duygularıyla çekinceli olsada yelken açmıştık aşka sevgiye. Ben onu engelsiz biri beni sevebildi diye, o da beni buralaradan kurtaracak beyaz atlı prens diye düşünmüş olabiliriz. Üniversite yıllarımda çok aşk yaşama denemelerim oldu ama neden kapatıldı acaba üzerime kapılar. Zira hayata 1-0 yenik başlayan birisin. İstisnaları saymıyorum bunu bir kez daha vurgulamak istiyorum. Ama Davulun bile dengi dengine çaldığı bir toplum ve kültürde 1-0 yenik başlamak bile iyi sonuç. Bu nedenlede ne yapıyorsunuz uygun durum uygun kız. Nasıl olur bu şöyle;
Ya zenginsindir, senden madden aşağıda olanlarla çok rahat bir izdivaç yaparsın.
Ya eğitimin ve işin iyidir ve bu nedenle gene kendinden daha az eğitimli ve umutsuz ev kızlarına yönelirsin. Zira o ev kızının aileside o malum ses tonuyla "amannnn devlet memuruyla evlensinde isterse belden aşşağısı olmasın nasılsa kızımızın hayatı garanti burda kalacakda amelemi olacak evinin kadını olur" diyecek çünkü o ailede hayatın acı yönünü sağlık sigortasının önemini eve aylık düzenli bir paranın girmesinin önemini çok iyi öğrenmişlerdir.
Örnekleri çoğaltmanın çok fazla anlamı yok. Ben ortopedik engelliyim. Kucağıma çocuğumu alıp sokakda merdivende yürüme şansım yok. Hadi buyrun eşimde aynı durumda olsun. Çocuğunun hastalandığını gecenin bi yarısında kucağına alıp koşarak gitmen gerektiğini düşün. Düşününde öyle yorum yapın. Ben şansımı kullandım ve mutlu bir evlilik yaptım. İki tane düzgün, sosyal ve bilinçli, insana ve emeğe saygılı bireyleri yetiştirdim-yetiştiriyorum. Bu şansımı kullanamamış olsaydım bu seferde yapacağım evlilik o beğenmediğiniz iki yarımdan bir bütün çıkmaz görüşümü iki yarımdan olabildiğince bir bütün seçeneği ile farklı engel grubundan biriyle yapardım (İşitme veya görme).
Sonuç olarak aynı engel grubundan olup evlilik yapmış insanların keşkelerini şöyle oturup hiç düşündünüzmü? acaba hayatları gerçekten de dışarıdan göründüğü gibi toz pembe mi? yoksa toz mu?
Saygılarımla.

Söylediklerinde haklılık payın var.
Ama bir erkek olarak var.
Empati yap, engelli bir kadın olduğunu düşün
acaba ne hissederdin.

düsünmeyin ki sizin tercihinizle oluyor bunlar Rabbim ol verdiyse olu verir yazilmiss ise evlenirsiniz yazilmamissa evlenmek isteseniz bile hep bi mana cikar...

Gurbetli;
Rabbin sanada banada akıl verdi, muhakeme yeteneği verdi, mantık verdi. Sana bana o kızı o adamı al demedi. Sana verdiğim yeteneklerinle kendine birini bulma olanağı verdi. Aile cüzdanına imzayı atan biziz. Bu kaderciliği yapmayın bu kadar ne olur. Az Yüce Yaradanın size verdiği yetenekleri kullanın yaww ne olur kullanın.

olabilir herkesin düsüncesi farklidir saygi duymak gerek

gerçekten de yorumları çok ama çook komik buluyorum, evlilik dediğimiz şey ampül takma, çocuk hastalandı koşturmadan mı ibare yahu :eek:

-ampulü kim takacak (ampulü bir zahmet bir elektrikçi çağırır taktırırsın)
-çocuk hastalandı, kim dr a koşturacak (bırakta dr ayağına gelsin, bir telefona bakar)

Kaçıncı yüzyılda yaşıyoruz di mi Seldacım:)
BU arada ev mantısı satın alıp mantı açtım diye eşini uyutan sevgili kızkardeşime sevgilerimi yolluyorum:) (Kendisi sağlam hatundur.)

Çevremdeki evinin temizliğini anlatan ve bu işi üstün gayretle başardıgını sunan tüm hatunlara da sevgileirmi yolluyorum:) ( Temizlikçi tutan hatunlar)
Ev ve yaşamdaki pratik ve paylaşımlar konusunda çağımız, ustun gayretle çalışmaya aynen devam ediyor:)

Sanırım biraz dürüst olmak her şeyi rahatlıkla çözecektir:)

Ben burda bir çelişki görüyorum. havva vu, kalem ve uzaklarda aynı mantığı savunuyor ama havva vu ve kalem hanıma ses çıkarmayanlar uzaklarda nikli bey e ses çıkarıyor. Sizler sadece erkek düşmanısınız. uzaklarda beyin tek suçu erkek olarak bunları yazmış olmak:)

haydaa birde erkek düşmanı olduk iyi mi, pes ediyorum artık bu konuya yazacağım son mesajdır:eek:

iiiii o zaman, hemen arayın gelsin. o kadar kolay şeyler zamanla o kadar zor hal alıyorki, yaşamadan başa gelmeden bilinmez. o senin dediklerini yapabilmek için aylık gelirinide düşünüyorsun herhalde. Asgari ücretle geçinmeye çalışan engelli çift yada aylık 1000 Tl gelirle kira veren ev geçindiren çift çok rahat elektrikçiyi çağırıp 40-50 TL ücretide çokkk rahat öder. Ne varki bunda. Doktarda zaten bedava 112'yi ararsın gelir. Sonrada bu acil bir vaka değilmiş, yaralı değil önemli değil bizi neden çağırdın diye yersin fırçayı. Ha sen ben türkiyede değil avrupada yaşıyorum diyorsan susarım.

Ne çok evlenmek isteyen var burda !!!!!!!!!!
Kanımca bu konuya yorun yapanların birçoğu %90 ı evlenmek için sıraya girmiş

Valla diğer saydıkların beni baglamaz ve ben diğerleriyle aynı şeyi düşündüğümü sanmıyorum Mesut:)
Aradaki nuans farkı beyinlerdeki asırlardan beridir gelen kodlarla ilgili oldugu için anlaşılmam baya güç bu konuda.
İki kişinin kararı neyse odur benim için:)
Kimin haddine iki kişinin aldıgı kararı sorgulamak?
Kimin haddine iki kişiyi sınıflandırmak?
Kime ne?

Ne çok evlenmek isteyen var burda !!!!!!!!!!
Kanımca bu konuya yorun yapanların birçoğu %90 ı evlenmek için sıraya girmiş
Ne alaka? Ne mantık? Zeki Müren de bizi görecekmi acaba?
laf olsun torba dolsun. Konuyu acaba neresinden yakaladınız merak ediyorum. 22 sayfa yorum 300 küsür yorum var kaç tanesini okudun da yorum yaptın merak ettim. konunun kıçından başından okuyup boş yorumlar yapmayalım.

Seldacım yahu erkek düşmanı bilirler, evlilik peşinde derler ne derlerse desinler:)
Buyur sahaya silahını kuşan:)
Ben otomatik, füze vs ne varsa aldım yanıma tam techizat buradayım:) Okuldan geldikten sonra kalemi de devralırım:)

Haklısınız kalem hanım, detaylı düşünmedım sanırım ondan yanıldım kusura bakmayın. Dediğiniz gibi biraz dürüstlük ve tevazu sahibi olan insan durumu anlar zaten. Hayatın acı gerçekleri vardır. Eşiniz o acı gerçekleri kaldırabilecek olgunluktaysa sorun yok, yok o olgunlukta değilse sorun var. bayan içinde bay içinde bu geçerlidir. sorun olan erkek yada kadın değil. Sağlam olan eşin erdemli olup olmamasıdır bana göre.

silah kullanmam ben kelimeler yeterlidir.

derler de derlerrr doğru diyorsun kalemcim:eek:

Valla hastalığım ailemin de eşimin de dilinde oldu:) Baktım olmayacak bunların hepsini boşadım:)
Şimdi iki çocuguma da evime de aslanlar gibi bakıyorum:) Çalışıyorum da:)

Boşadığım çevreyi hesaplasam bir İstanbul eder:) Ama bir İstanbul koydum yerine hep:)
çevre kurmak elimin kiridir:)

Ne alaka? Ne mantık? Zeki Müren de bizi görecekmi acaba?
laf olsun torba dolsun. Konuyu acaba neresinden yakaladınız merak ediyorum. 22 sayfa yorum 300 küsür yorum var kaç tanesini okudun da yorum yaptın merak ettim. konunun kıçından başından okuyup boş yorumlar yapmayalım.

Ben yorum yaptım sadece bu konunun bu kadar popüler olmasının sebebi bence bu sence farklı olabilir.

Hava ablaya katılıyorum :) Peki hava abla erkeğin engeli var diyelim ve bayanda sağlam bu ilişki yürür mü sence ?
soruna cvp verildimi bilmiyorum ama kişiliği oturmuşsa eger ve gerçekten seviyorsa sizde o kişiye tamolarak güven vermişseniz bence olur:rolleyes:

Seldacım GGK konseyi savaş hali ilan etti:) O yüzden ben savaşçı pozisyonuma geçmiş bulunmaktayım:)
Allahtan tam donanımlı techizatlı bir mekiğim var:)

Bunda mekiğime Semacımla birlikte seni bir de erkek almam kolay kolay ama Mesut'u alıyorum:)

Kalem;

helal olsun ablam sana yolun daima acik olsun böyle ablalara ihtiyacimiz var bizlerin

Kalem;

Keşke herkes sizin gibi olsabilse, cesur ve azimli olabilse, yalnızlıktan korkmasa, kendı kendıme yeterım diyebilse. Ben onları değil onlar benı kaybeder ben daima kendıme çevre bulurum diyip o marifete olabilse. İnsan kendısı pozitif düşünüp, sabırlı ve sebatlı olamıyorsa dünyada onunla iyi geçinse o yıne mutsuz olur. Allah hepımızın yar ve yardımcısı olsun. amin.

Tşkler kalem abla, hemen geliyorum. Bensiz başlamayın savaşa yoksa biz kavga ederiz:D

Üst Alt