Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli erkekler neden engelsiz kadınları tercih ediyor?

işin doğrusu. biz erkekler daha çok bakmak için değil. bakılmak için yetiştirildik. biz para getiririz, kadın hizmet eder mantığı. engelli erkeğin anneside gider çok fakir bir kız ararki oğluna hizmet etsin.

mutlu olacağınıza inandığınız kişi kimse onunla evlenin ben öyle yaptım.

umutacar;

beyfendi ne kadarda ağır ifadeler kullanmışsınız böyle!yani güçlüyse 1 varlık,güçsüz olanın vayy haline ha!olmaz böyle bir prensip yaa,lütfen yani!okumayan insan değersizmi,istekleri olamazmı,illaki zengin diye sevmediğiylemi evlenmeli,nekadar zorluklar yaşayan kızlar var okumak isteyipte imkanı olamayanlar...bilmiyorum ama erkekler bence insaflı olmalı azıcık diye düşünüyorum,param var istediğimi yaparım mantığını bırakmalı!

EsselamuAleyküm; Sevgili arkadaşlar öncelikle yazı yazarken birbirini incilteceksözlerden uzak durmalıyız herkes kendi düşüncesini beyan ederken bunuokuyanlarıda düşünmemiz gerekebilir ağır sözler olmamalı diye düşünüyorumherkes özgürce yazabilir bir sıkıntı yok ama ne olur inciltici sözlerden uzakdurarlım inşAllah..İslam Dini, her sahada olduğu gibi evlilik konusunda da inceeleyip sık dokumaktadır. Çünkü aile, İslam toplumunun can damarı, sarsılmaztemeli ve köşe taşı konumundadır. Aile yapısı ne kadar sağlam olursa, toplum odenli sağlam ve sağlıklı olur. Ailenin temel taşları, dikili direkleri ise anneve babadır.
Sağlam vesağlıklı, huzurlu ve mutlu, kalıcı ve sürekli, tutarlı ve dengeli bir toplumhedefleyen İslam, bu toplumu oluşturan ailelerin kuruluşunda izlenecek yolu,çok açık bir biçimde ortaya koymuştur Ailenin oluşumunda en önemli öğe, eşseçimidir. Kadın olsun erkek olsun eş seçimi, müminlerin en çok dikkat etmelerigereken hususların başında gelmektedir. Eş konusunun çok titiz bir şekildeçözümlenmesinden sonra Müslüman için hayat daha anlamlı, daha kolay ve daharahat olacaktır. Herşeyden önce Allah cc razı etme konusunda, bu durum çok açıkbirşekilde kendisini gösterecektir Alemlerin Rabbi olan Allah cc razıetmekonusunda Müslüman eşler, birbirlerine yardımcı olacak, birbirlerinineksikliklerini giderecek, birbirlerini teşvik edecek ve ideal Müslüman bir aileörneğini ortaya koyacaklardır. Böyle bir aile ortamında filizlenip yeşerecekçocuklar da toplumda örnek insanlar olacaklardır. Böyle insanlardan teşekküledecek bir toplum ise, diğer toplumlar içinde örnek bir toplum olarakvarlığınıidame ettirecektir Allah c bizlerin sağlam prensipler ve temellerüzerine bina edilecek bir evliliğin, hayırlara vesile olacağınıbildirmiş, bununiçin aynı davaya inanan insanların bir araya gelmelerini istemiştir Dünyalıkelde etmek düşüncesiyle evlenenler, isteklerini elde ediyorlar ancakisteklerine kavuştuktan sonra, dünyevi ihtiras ve tatminleri bitmediği için,rezillik hat safhaya gider ve ayrılıklar Mahkeme salonlarında rezil olanlardaha önce güzellik, yakışıklılık, zenginlik gibi unsurlar için, binbir umutlaevlenenlerdir Belli bir müddet birbirlerinden yararlandıktan sonra, buunsurların verdiği kibir, gurur ve kendini beğenmişlik sonucunda istenmeyendurumlar ortaya çıkınca, mahkeme koridorlarında soluk almaktadırlar. Bunlardankimileri güzelliğini ve yakışıklığını kullanarak karşısındakibayanlarıkendilerine eş edinmişler ve sonradan anlaşamayıp adliyeyebaşmurmuşlardır bu yuzden evleneceğin insanı öncelikle Allah cc rızası içinalmalı İslami değerleri ön plana çekmeliyiz eşler bizbirinin tamamlayaıcısıdırasla bir birinin kölesi hizmetcisi bakıcısı değildir. O yuzden alacğımız eşleribizlere baksınlar mantığı ile hareket etmemeliyiz hele ben zenginim istediğimialırım düşünceside çok yanlış bir uygulamadır Allah cc isteyen herkese istediğişekilde eş nasip etsin iki cihanda sadet huzur mutlulıuk nasip etsin Rabbimkimseyi utandırmasın kimseyi kimseye muhtaç etmesin hepsiniz hakkınızı helaledin selam ve dua ile Esselamu Aleyküm

Ben bu görüşe katılmıyorum .Çocukluğumdan beri engelliyim .Sonradan da ikinci bir engellilk .pek yakışıklı da değilim .Bir çok birlikteliğim oldu ;bunlardan hiç işitip konuşamöayan da ,fakülte mezunu eczacı da. Amma ve lakin güler yüzlü yaşamıdan keyif alan art niyetli olmayan eğitimi ne olursa olsun güzel ve ya çirkin demem ilgilenirim .Bir kez evlendim ;geç evlendim .Eşim hiç okula gitmemiş biri ama lider ruhlu ,yaratıcı ,öğrenmeye meraklı ,sürekli gülümseyen ,iyi düşünen bir bayan .Hiç okula gitmediğini evlendikten aylar sonra öğrendim .Ayrıca eşimin engel durumu benden ileri ...genellikle her türlü ev işini kendim yaparım ayrıca eşimin bakıcısıyım da .....
Yeniden evlenme zorunluluğum olsaydı gene eşimi isterdim .Seçiciliğe pek katılmıyorum .Seçici iseler yaşam deneyimi gelişmemiş ya da kişiliği oluşmamış bireylerdir bence .
Ayrıca ..bakım gerektiren ağır hastalığı olan bireylerin de destek olunması için sağlıklı bir eşi olması da onun en doğal hakkı .Böyle bir eş de ;ya duygusal olarak sevebilen ya da maddi beklentisi olan biri olur bence .

Antepli, hikayeniz harikaydı.. düşüncelerinizde çok güzel..tebrikler.
soruya gelince ben bayan ve işitme engelliyim eşim ise normal..tabii aramızda tartışma olursa yüzüme vurabiliyor alttan almayı öğrendim çünkü o anki öfke ile diyor sonra pişman olup özür diliyor..

Bu konu açılalı çok olmuş :) fakat, böyle bir serzeniş ilginç geldiği için ben de birkaç şeye değinmek istedim.

Kendi adıma bugüne kadar benim de (ilk okuldaki bir çocukluk aşkını saymazsak) Hep beraberliklerim herhangibir engeli olmayan kızlarla oldu.

Bunun en büyük sebebi ilkokuldan sonra engeli olmayan kişilerle aynı okullarda okumuş olmamdan, çevremdeki insanların önemli bir çoğunluğunun engeli olmayan kişilerden oluşmasının da payı olabilir.

Diğer taraftan sanırım bazı kişiler bunu özgüvenle ilgili birşey olarak görüyor diye düşünüyorum^.

Benim için ise, birbirini tamamlayabilmek, birlikte gülüp-eğlenebilmek, karşımdaki kişinin ne istediğini bilmesi ve hayata pozitif bakıyor olması birçok şeyden daha önemli.

Çünkü yürüyemeyen birini sırtımda taşıyabilirim, fakat, kişiliği oluşmamış veya sürekli negatif enerji veren birini ne kadar taşıyabilirim bilmiyorum.

Onun için birlikte geçirdiğin vakitten hem senin hem karşındakinin mutlu olması en önemli kriter bence.

Bu konu bence sadece erkekler için geçerli değildir bayanlar için de geçerli.Burda herkes kendi görüşünü yazıyor ya,ben inanmıyorum ki,herkes doğru yazıyor,karşılaştırma yapsam yaptıklarıyla yazdıkları hiç örtüşmüyor,akıllı olan bir insan bunu az buçuk farkedebilir.
Kim olursa olsun herşeyin en iyisine sahip olmak ister, ben isem dahi,engelsiz düzgün karakterli birisi çıktı karşıma,beni gerçekten mutlu edebilceğine inanıyorsam neden onunla evlenmeyeyim,''ne ben engelliyim''illa ben engelliyim diye engelli biriylemi evlenceğim yok öyle birşey,söyleyenler varsa da ben inanmıyorum yalan söylüyorlar.Farzedin ki,karşınıza birileri çıktı ve sizinle evlenmek istiyor biri engelli diğeri engelsiz,seçim yapmak zorundasınız ne yaparsınız,eminimki engelsiz biriyle evlenmek istersiniz.
Kısa ve öz engelli engelsiz düzgün karaketli ve beni taşıyabilecek kapasite de olması yeterlidir bence:)

Kadir o sadece bazı kişiler için bir örnekti,ben böyle düşünüyorum düşüncesiyle yazmadım yanlış anlaşılmasın lütfen.Benim düşüncem sadece şudur ki,Kısa ve öz olarak engelli engelsiz hiç farketmez düzgün karaketli ve beni taşıyabilecek kapasite de olması yeterlidir :)

ÖNCELİKLE HERKESE GÜNAYDINLAR
bende kısada olsa fikrimi beyan etmek gereği duydum Aslına bakarsak doğrusunu sölemek gerekirse herkes en iyisini ister amaaaaaaaaaa...... su bir gerçektir ki davul bile dengi dengine demi atalarımız.Neden derseniz karsındakı sende her ne konuda olursa olsun bi yönü daha üstünse ilerde bu sorun yaratabiliyo.En basiti en ufak bi kavgada bi kendine bak bide bana seni bu halınle bile kabul ettim ben demesi insanın ne kadar da ağırına gider değil mi? Sahsen ben karsımdakı insanın bana böle bi hakarektte bulunmasını istemem ha sen simdi diyeceksin ki insan ya cok seviyorsa.Sevgi bi yerden sonra bitiyo en ufak bi öfkeyle öyle laflar duyarsınız kı dövsen bu kadar koymazdı dersiniz .hiç mi engelli birini engelsiz seveemz tabiki sevebilir ama bu milyonda birdir oda bize xdenk gelmez
Artık günümüzde gercek sevgiler kalmadı.Hangımız ilk askıyla evlendi? Hangimiz bir zamanlar cok seviyorduk birbirimizi dediğimiz insanla evliyiz?Artık herkes mantık evliliği yapıyyor.
işin özü sgurkan gercekten güzel bi evlilik istiyorsa insan dengini bulmalı derim ben karsındakı insan ne senden asada nede senden yukarda olacak (yas vede eğitim haric :)))))

doğru yada yanlış benim görüşüm ; evlilik tercih değil, kısmet meselesidir. hayat kuracağın müstakbel eşin engelli ise, engelli biriyle evlenmiş olursun.. Yok engelli değilse, engelli olmayan biriyle evlenmiş olursun. bu kadar basit. :)

Bence herşey insanın yaşamı ve büyümesi ile ilgili. Ben şahsen bu yaşıma kadar Allah'a şükür ciddi olarak hiçbir hastalık geçirmedim herhangi bir engelimde yok, ama bu yaşımda bile durup düşündüğümde evlilik için en doğru seçimin engelli bir bayanla olacağına karar kıldım. Neden mi? En son beraberliğim, yaklaşık altı yıl sürdü, evlilik düşüncelemiz vardı, emindim doğru insanın O olduğuna. Daha gençtik ama farkındaydık da herşeyin. En azından ben öyleydim, onun farkında olmadığını sonradan anladım. Zamanla şikayetler başladı, giydiğim herşeye bir laf buluyor saçımın şekline bile bir neden bulup saçma sapan şeyler söylüyordu, maddi sorunları kafama vurmaya, olur olmaz yerde kavgalar etmeye başladık, velhasıl kelam sonunda bitti. Bitmek zorundaydı. Altı yıl sonra geriye baktığımda sadece ben sevmişim, sadece ben dünyamı onun etrafında kurmuşum bunu anladım..Şimdi gülümsüyorum sadece...Neyse konuya döneyim. Hayatın ne demek olduğunu sevmenin sevilmenin ne demek olduğunu bilir engelli bir insan. Vefalıdır ya insanları incitmekten korkar, kendi de incinmekten korkar. Bence hayatta en mutlu olması gereken insanlar onlardır. Çünkü normal insanlardan bir farkları var. Ne mi? Manevi değerler.. Herşey para değil, para mutluluk bile getirmiyor. Şimdiki kafalarda şu var; aman evimiz olsun arabamız olsun paramız olsun mutlu mesut yaşayalım o isterse gelmesin eve para versinde naparsa yapsın. Hayat bu mu ya? Allah'ın bize sunduğu onca güzellik içinde nedir bu para kavgası? Engelli insan bilir maneviyatın değerini, bilir karşısındakinin değerini. Engelli olsada bilir Allah'ın ona sunduğu güzelliklerin değerini mutlu olur hep.(ne kadar hayatı zor olsada)

İnsan vefalıysa ayırt etmez engeli, normali. Kendine saygısı varsa, karşısındaki insana da saygılı olur. Yukarılarda okumuştum iki insan var karşında evlenmek için biri normal biri engelli hangini seçersin? Engelli insanı o seçime alet etmek bile aşağılık birşey ama ben cevabımı vereyim, engelli insan(aslında hiçbir engeli olmayan insan, normal insan asıl engelli olan)..

Butun yorumları okudum herkesin kendısıne göre haklı sebebı var.Çunku herkesin hayattan beklentısı farklı diye duşunuyorum.Bu iş bence de görecelı..Haa evlılık kolay mı tabıkı de değil bunu ben çevremdekı sağlam insanlardan göruyorum kı çok fedakarlık işteyen birşey çok sevmelısınız kı katlanmalısınız.Bırısı formda demiş mantık işi bızım işimiz tabıkı mantığınıda katacaksın ama aşıkta olacaksın kı bır ömur boyu yastağa baş koyduğun insanın kahrını çekebilesin diimii...İlerde bırgun evlenırsemde engellı yada engelsız Aşk bu ne zaman geleceği belli olmaz. Gönül bu nereye gideceği belli olmazken böyle bir ayrıma giremem sanırım. Ama ne olursa olsun sevgi olsun... Aşk olmadan da varsın evlılık benı bulmasın diyenlerdenım:)

Ben ,Sadece Şunu SöyLemek isterim Kader Kısmetinde VarSa Kişinin Ha EngeLi oLmuş Ha EngeLsiz..eN Basidi Kendimden Baz aLim Ben engeLiyim Lakin eŞim engeLsiz Ha tercihim engeLsiz birimiydi Hayır Kısmetimde Kaderimde Varmış.Ve.. 3 Kızım Var üçüde MaŞŞaLLah engeLsiz,aLLah HayatLarını mutLu mesud etsin SagLık sıhat versin temennim budur.

Tercih Eden Yada Tabiri Caizse SeçiciLik Yapan EngeLi Yada eNGeLsiz Bay Yada Bayan Farketmeksizin EvLiLik Aşamasını uzatır.

peki engelli kızlar nedeeen daha az engelliye sizi tercih eder konuyu açan muhterem cevapla

bunlar kişisel tercih olmakla birlikte çok iğrenç hesaplardır arkadaşlar. tabiki kimse istemediği biriyle birlikte olmak zorunda değildir...fakat bu başlıktaki konu hassas bir konudur ki..kendisiyle eşdeğer gördüğü karşı cinsi istememek..bırakın karşı cinsi, kişinin kendisine yaptığı en büyük saygısızlıktır...çünkü insan kendisini sevmeli.kendisini seven insan kendine benzettiğini de sever..kendine benzettiğini sevmeyen insan..kendisinide sevmiyordur... Kendisini sevmeyen kişinin vay haline...

bende yurume engelliyim ama bır bayanın yaptıgı tum işlerımı yapıyorum fakat dışardan bakan engelli erkek aılelerıne cok kızıyorum daha saglam bır gelın arıyorlar hıç kımse dındar bırını tercıh etmıyorlar bu zalım dunyada herkes zalım olmuş bızlerın önunu kapatıyorlar ve evlencegımız erkegı yada kadını bulsak bıle aıleler karsı cıkıyorlar ve onuç hüsran oluyo buna kımse dur demıycek bence hep zaman kaybettım ıyı nıyetımden dolayı aslında gorucu usulu evlılıkler bence daha ıyı oluyor kısmetımı beklıyorum ama taktırı ilahi neyapalım

bencede bu konuyu acan arkadasa hak verıyorum engelli erkekler saglıklı bayanı arıyorlar cok haklı konuşmuş o bayan arkadaşım

engellı yada engellı olmaası fark etmez. ınsan olsun hayırlı kışı olsun yeter

arkadaşLar yorumLarınızın hepsini okudum :)
ben özürLüyüm.
meseLa benim tercihim özürLü bi insan. sağLam insan istemem.
tabi bunu ALLAH biLir. benim görüşüm budur..
(küçükken annem bana hep derdiki; oğLum evLenisen özürLü biriyLe evLen ;) tabi annemin sözü bi yanada,
bence özürLü bi insanın özürLü biriyLe evLenmesi daha caiz diye kendi adıma düşünüyorum..
tabi insan oğLunun gözü aç ve nankördür.! sizLere bi hikaye anLatmak istiyorum. eğer okkursanız memnun oLurum;
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
fakir bi adam göLün başında baLık tutmaktadır.. bunu gören kraL adamın yanına geLir ve ona derki;
eyy insan' oLtanı suya at, kancana ne takıLırsa, onun ağırLığınca sana aLtın vereceğim.. der.
bunun üzerine adam oLtasını suya atar, oLtaya; böyLe ortası deLikLi, eğik bi kemik parçası geLir..
tabi bunu gören kraL güLerek adama derki şansına küs.. eğer büyük bişey tutsaydın daha çok aLtın aLırdın.. der. ve
adamı saraya götürür, vezirinede emir verir, 'git şu adamın eLindeki kemiğin ağırLığı kadar aLtın ver.. bunun üzerine
vezir adamı aLıp, hazine böLümüne götürür, kemiği terazinin bi tarafına koyar, karşısınada bi kese aLtın koyar.. ama kemik daha ağır basar..?
tabi vezir şaşırarak iki kese daha koyar ama kemikte oynama yok..! buseferde beş kese koyar, kemikte yine kıpırdama yok..!
bu seferde bir çuvaL koyar, kemi ıhh demez.. bu seferde üç çuvaL aLtın koyar, kemikte miLim oynama yok, hep ağır basar..
vezir bunu kraLa biLdirir.. kraLda bi aLim buLup, bunun sebebini sorar..?
a'Lim kemiğe bakar.. derki; BU KEMiK Bi iNSANIN GÖZ ÇUKURUDUR.. BUNA KARŞILIK DÜNYAYI KOYSANIZ, YiNE KALKMAZ YERiNDEN.. DAHASINI iSTER..
kraL sorar. ''peki ne yapcam.? böyLe giderse tek aLtınım kaLmıcak..!
a'Lim derki; BUNUN TEK BiR ÇARESi VAR, BU KEMiĞiN KARŞISINA BiR AVUÇ TOPRAK KOYUN, O'ZAMAN KALKAR..
kraL hemen toprağı getitirir kemiğin karşısına koyar, kemik hemen yerinden kaLkar..

arkadaşlar bu işler gerçekten hayırlısı, nasip ve kısmet işeleri .
Allah herkesin gönlüne göre versin.Benim dualarım herkes ve bütün çiftlerin
mutlu olmalarıdır.

engelliymiş engelsizmiş bırakın arkadaşlar bu işi bi insanın nasibinde ne varsa o olur ister engelli olsun ister engelsiz olsun haa ama şunu diyim engelli erkekte engelli bayanda biraz daha hoşgörülü olmalı kaprisli olmamamlı engelli bir erkek olarak engelli bir bayan ile birliktelik denedim ama nedendir bilmem engelli bayanlarda nedensiz kaprisler var sanırım bu özgüven eksikliiğinden kaynaklanan bir mevzu ...

bu evlenmenın saglamla veya hastayla engelsız veya engelli diye bir şeyi yok 1.nasip işi bu işler 2.insanın daha belli bir yaşa geldigi vakit kafasında bir takım evlenecegi insanı kurar .nebiliyim mesala uzun boylu olsun zayıf olsun güzel olsun vs vs o kriter de birisini buldumu samanlık bile seyran olurr bu işin mantıkla bir alakası yok seven insanın ne parada nede engelınde gözü olurrr saygılar ;)

engelli ve evlilik

slm arkadaslar aranızda parepli bı erkekle evlı olan bayan arkadaslarınız varmı

engelli erkekle evlilik

arkadslar fıkrınıze ıhtıyacım var yurume engellı bır erkekle engelsız bır bayan evlılık yapmalımı sızce

bence cok guzel bı yere degınmıssınız eger kadın sakat olsa erkekler yuzde 90 bırakır ozaman hıçbıseye deymezmı ya bosa emek harcamak kendını avutmakmıdır ask burdan bu cıkıyo ayrıca herkez engellı evlensın kabul ederım dıyo ama ben engellı sevgılımle dısarda dolasırken herkez bana uzaylı gormuş gıbı bakıyo anladımkı lost adasında yasamak dısında ınsanların yıkıcı etkısınden kurtulmak munkun degıl

Sevda hn.bu konu da toplumun fikrini almaya kalkarsanız kimi olumlu cevap verir kimi de olumsuz,o yüzden toplumun değil de kendi duygularınızın doğrultusun da hareket edip size doğru ve mantıklı geleni ne ise onu yapmanızda fayda olacağını düşünüyorum..Tabiki toplumun fikirlerini almalısınız ama her ağızdan bir yorum geleceği için karar vermekte güçlük çekersiniz...
evet bu konu da erkekler daha gösteriş meraklıları diyebiliriz.Kendisi engelli de olsa sevgilisinin veya evleneceği kişinin ondan üstün olmasını isterler.Hatta engelsiz birisini tercih ederler,gözleri hep yüksektedir,kendilerinin engelli olduklarını unuturlar...belki de haklılar,engelini unutturacak birisi olsun istiyorlar hayatların da, çünkü,bazı engelli kişiler insanın pisikolojisini bozuyor,kendi kendine sürekli sıkıntı yaratıyor,adam kendi engelinimi düşünecek, senin engelini mi?tabiki onun engelli olduğunu unutturacak birisiyle olmak ister.herkesin ayrı bir düşüncesi vardır saygı duymak lazım.....herşey gönlünüzce olsun.

bence nasip işi adam anlaştıktan sonra karşı tarafın durumu pek etkilemez sanırım ;)

Bu durumda güçlü kuvvetli erkek deyimi yerini güçlü kuvvetli kadına bırakıyor .

q-yasar-q;

helal GYAŞAR izmir gibi bi yerde böle düşünce helal size çok dogru kardeşim... Yaradan gönlünüze göre yol açsın size slmletle

Üst Alt