Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Göz/görme sorunları olan kim var?

merhaba benimde sol gözümde ambliyopi göz tembelliği var.

merhaba

selam arkadaşlar.öncelikle herkese geçmiş olsun demek istiyorum.benim de sol gözümde doğuştan katarakta bağlı göz tembelliği hastalığım var.şimdilik gözüm hakkında bildiğim hastalıklar bunlar.benim bu hastalıktan dolayı tek sorunum çalışamamak.ne sağlamım ne de özürlüyüm.askerden çürük aldım.24 yaşındayım.gözüm hariç allaha şükür durumumda bi problemim yok.bi kaç sorum olacak:

1)bu hastalık gözümden katarakt alınırsa çözülürmü?

2)veya herhangi bi şekilde iyileşme ihtimalim var mı?

3)hastane kurul raporuna gittim bana yüzde 20 özürlü raporu verdiler.ama devlet tarafından özürlü sayılmak için bu oran yüzde 40 olduğu için ne sağlamım ne de özürlüyüm.bu yüzden hiç bi işe giremiyorum.şimdi denesem özürlü raporu alabilirmiyim?ya da bu oranla bi işe girebilirmiyim?(yasal olarak)

4)bu raporda sanırım tüm vücut fonksiyonu üzerinden değerlendirildiği için tek organdan yüzde 40 yetmiyormuş bu konuda bana detaylı bilgi verebilirmisiniz?

sonuç itibari ile bu yazdıklarımı okuyup bana cevap verme isteğini duymanız bile benim için size karşı minnettarlık duymama yeter.ilginize teşekkür ederim.

kubi21;

Kubi selam.Bende 20 yaşıma kadar herşeye çift gözle bakıyordum.Sonra askerde sağ gözümü kaybettim.Şimdi bende tek gözle bakıyorum ama inan alıştığında merak edilecek kadar pek fark yok.:)

neyzen86;

Neyzen öncelikle geçmiş olsun.Sorunun içinde cevabı vermişsin zaten iş konusunda engelin yüzde 40 ı geçmeli.Ayrıca göz tembelliği konusunda belki site linki vermek yasaktır o yüzden yayınlayayım...

[SIZE=4]NeurovisionTM (Göz Tembelliği Tedavisi)[/SIZE]

Göz Tembelliği Nedir?
Tıpta ambliyopi olarak adlandırılan göz tembelliği, her iki gözde birden veya gözlerden birindeki görme keskinliğinde %20 ya da daha fazla azalma olmasıdır. Göz tembelliğinin doğuştan olma ihtimali yüksektir. Tembellik, doğuştan görülebilen göz hastalıklarına ve travmaya bağlı olarak ya da genetik sebeplerle gelişebilir. Ailesinde göz tembelliği ve/veya şaşılık görülen kişilerin erken yaşta göz muayenesi olmasında fayda vardır. Göz tembelliğinin oluşumunun en önemli etkeni şaşılıktır. Göz tembelliği olan kişiler ince detaylar gerektiren işleri yapmakta zorlanır. Bu durum bazen gözden kaçırılabilmektedir. Göz tembelliği tanısı için göz doktorunun muayenesi şarttır. Muayene sonucunda gözünüze en uygun tedavi yöntemi göz doktoru tarafından belirlenir.

Göz Tembelliğinde NeurovisionTM
Neurovision(Nörovizyon) göz tembelliğinde etkisi kanıtlanmış FDA onaylı bir tedavi yöntemidir. Tedavi, bilgisayar sistemine yüklenen bir program sayesinde doktor kontrolünde yapılmaktadır. Göz yapısı uygun bulunan 9-55 yaş arasındaki kişilere uygulanan bu tedavi, bilgisayar teknolojisi ile beyine görmeyi yeniden öğretiyor ve bu yöntemle görmede artış sağlanması hedefleniyor.

NeurovisionTM Tedavisi Nasıl Uygulanıyor?
  • Tedaviye uygun olduğu belirlenen hastanın ilk seansı, doktoru tarafından hastanede yapılır.
  • Tedavi yaklaşık 40 seanstan oluşmakta ve her seans yaklaşık 30-40 dakika sürmektedir.
  • Hastanede göz doktoru tarafından uygulanan ilk seanstan sonra tedavinin geri kalan kısmını kişi, kendisine verilen bilgisayar programı sayesinde, evde veya uygun ortam yaratılabilirse iş yerinde uygulayabilir. NeurovisionTM uygulamasına başlandıktan 1-2 seans sonra hastanın görüş seviyesi sistem tarafından algılanır ve bu bilgilere göre her seanstan sonra sistem hastaya özel ödev oluşturur. Kişi bu ödevleri uygulamaya başlar. Her kontrolden sonra doktor tarafından sisteme girilen görsel keskinlik ve/veya kontrast duyarlılık bilgileri, kişiye özel tedavi sürecinin gelişiminin görülmesini sağlar.
  • Tedavinin başarısı için seansların haftada 3 gün (birer gün ara ile), 40’ar dakika olmak üzere düzenli olarak uygulanması gerekmektedir. Hastanın tedavi gelişimini görebilmek için 5’inci, 10’uncu, 20’inci ve 40’ıncı seanslardan hemen sonra doktor kontrolü gereklidir.
  • Düzenli seanslar ve doktor kontrolleri sayesinde 3 – 4 ay içinde tedaviden sonuç alınabilmektedir.

benimde sol gôzüm hiç görmüyo ama monkùler ehliyet aldım ayrıca tek gözü gôrmeyenler türkiyedede ehliyet alabiliyolar kardeşim.

teşekkürler

nörovizyon tedavisini deneyeceğim ama ben çalışmıyorum doğal olarak bu tedavi ücretini de karşılayamam.bana bu şekilde işi kimse veremeyeceği için özürlü raporu almak zorundayım.hayatımı yani ekmek paramı kazanmam için buna mecburum.bana bu şekilde % ? kaç rapor verirler? bu konuda bana yardım edecek olanlar varsa onlardan da cevap bekliyorum. bu arada benim ehliyetimde de monokuler yazıyor.2007 öncesine kadar bu şekilde olanlar yani tek gözünde ciddi sorunu olanlar ehliyet alamıyorlardı ama o tarihtan sonra yeni kanunlar sayesinde artık ehliyet alabiliyorlar..

ben de görme engelliyim glokom ve nistagmus var.

kazadan sonra tek gozum %30 goruyor. Ancak durumumuza şükür. Allah yaşama gücümüzü elimizden almasın. Herkese acil şifalar.

selamlar
bendede nistagmus hastalıgı var 4 yaşından beri yüzde 90 görme kaybım var ama unıversteye kadar okudum 14 yıldır çalışıyorum 34 yaşındayım 2 çoçuk babasıyım evlıyım bunları neden söyluyorum tum tedavılerı denedım sozun gözde deyil beyne baglı olan kasların beyincik tarafından fazla komut verilmesi sonu görme kaybıdır şimdiki tip çözümsüzdür gelın amelıyat edıyım kurtarım dıyen olursa kanmayın bu işe hayatımı paramı harcayan biri olarak konuşuyorum ama diyorum çoçuklarda olan nıstagmus 4 yaşına kadar mudahele edılırse bu amelıyat oluyor olumlu sonuc veriyor gelişimi açısından benım ıcın lıse ve unıverste sıkıntılı geçtı ama aşılmaz deyıl tahtayı hiç görmedim ama yarın tahtaya ne yazılacaksa bir gün öncesınden çalışırdım not alırdım anlatılanı derslerimde zorluk çekmedım bekleyın dıyorum nedenı ıse bir şey arızalı ise tamırı varsa kolaydır ama 2 tane usta kurcalamıs yapamamıssa 3.sü yapsa dahi zanduman alınamaz unutmayın sevgiyle kalınm

merhaba ben murat istanbuldan bendede retinitis pigmentosa mevcut.Görme oranları %30 %20 civarı görme alanında ilerleyen bir daralma ayrıca buna bağlı katarakt mevcut çok şükür hayatımı böyle devam ettiriyorum.Dah önce akapunktur tedavisi ile sonuç alınır mı acaba diye başladım (büyük bir hataydı)fakat aklım kalmasın diye denedim.sonuç hüsran ve o tedavi yöntemi halen daha devam ediyormuş doktorun adı OSMAN FIRATLI ben tedaviyi deneyeli yaklaşık 2 seneye yakın oldu benimle birlikte bir çok arkadaşımda sonunda nasıl bir tuzağın içinde olduğumuzu anladık.binlerce doları bu yolla kazanan bu insanlara karşı insanda demek istemiyorum hakkımızı mahkeme yoluyla arıyoruz..huhuki süreç halen devam ediyor..siz siz olun bu hastalıkla alakalı kimseye güvenmeyin tek çözüm gen tedavisi o da yakın zamanda çözüm olacak bizlere...

Slmmm Canlarr...
Adım İsmet 28 yaşındaım.. Bende bı monokülerimm... suan protes kulanıyorum... 12 yasında kaybettım gözumu..gözumun verdıgı göruntuden olsa gerek ınanın kı ınsanlarla reel görusmelerımde aslaa rahat olamadım... lıse de ıken kızlarla konusmayan bı ınsandım:) halen de ıkılı ılıskılerde sıkıntı yaşıyorumm....:)) ama cok şükür halımee....
Rabbım neylerse güsell eylerrr... Rabbım cümlemızın yar ve yardımcısı olsun....

görme şikayeti olanlar buraya

glokom u olan varmı tedavi oldunuzmu sımdı nasılsınız

Arkadaşlar benim sol gözüme sekiz yaşındayken cam battı tamamen görnüyorum.

arkadasım golom demek göz tansıyonu demek bunun tedası yok zaten sen dr.verdıgı damlaları kullanacaksın.omur boyu.normal tansıyon hapı gıbı.

glokom olacaktı

sn gursa cok teşekkur ederim guzel moral bozuyosun allh razı olsun.
GOOGLA GLOKOM tedavisi yaz sonucları oku.

glokom tedavisi olanlar benı eklesın
a_slymn@hotmail.com

bende şekere bağlı görme bozukluğum var yani nisfaktusum umarım doğru yazmışımdır

Merhaba arkadaşlar.
Adım Hakan. Özel bir şirkette çalışırken 20 Nisan 2009 tarihinde geçirdiğim iş kazası sonucu sağ gözümü kaybettim.
Hala mahkeme devam ediyor:( Şirket tarafından maalesef çok mağdur edildim ve hala mağduriyetim devam ediyor.
Hergün onlara beddua ediyorum:(
Yaşım 31, bekarım.Mühendisim. Bu şirkete 5 senemi verdim ama boşuna vermişim maalesef.
30 yaşına kadar iki gözle geçiripte aniden tek gözle görmek gerçekten çok zor. Zaman geçtikçe görme ile ilgili bazı şeylere alışıyorsunuz. Fakat Bu durumu kabullenmek kolay değil. Her aynaya baktığımda kazanın olduğu anı yaşamak çok zor.:(

Arkadaşlar gözüme protez yaptırmak istiyorum. Bu konuda tavsiyelerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum.

Hayırlı şifalar Diliyorum...
Cenab-ı ALLAH herkesin gönlüne göre versin inşallah...

kubi21;

inan ben de merak ediyorum iki gözle görmek nasıl birşey diye ama bunu hiçbir zaman öğrenme şansımız olmayacak

hkilic;
Protez konusunda bana ulaşın yardımcı olayım

a_slymn;
glokom tedavisi görüyorum damlalarım ve ara sıra kullandığım ilaçlarım var glokom konusunda Türkiye'de en iyi isim Dr Özcan Ocakoğludur bu arada msnni ekledim

ZıPZıP;
26 yıldır ben de rpotezsin insanların içine çıkamadım insanlarla konuşurken bile başım öne eğerdim iki yıl önce protez yaptırdım adeta ölmek üzere olan bir insanın yeniden hayata dönmesi gibi birşey. hayatım çok değişti, keşke diyorum daha küçükken ailemi zorlayıp yaptırsaydım diyorum. Siz siz olun ne olursa olsun protezi bir an önce yaptırın

Benim sol gözüme sekiz yaşında cam battı evin içinde bende iki gözle görmenin nasıl bir duygu olduğunu hep merak etmişimdir. Allah şükür sağ gözüm sağlam.

geçmiş olsun arkadaşlar ben 33 yılımı yuzde 10 görerekten sürdürüyorum bunada şükürler olsun diyorum ya hiç göremesek ...

selamün aleyküm .hayırlı cumalar sizlere.rabbim yar ve yardımcımız olsun
bende görme engelliyim.%10 görüyorum.bende güneş ışığına karşı hassasiyet var.3 metreden sonrasını ferkedemiyortum.uzağıda fazla ayıry edemiyorum.bunlarada şükürler olsun tabiyki
istanbulda yaşıyorum.liseyı trabzonda bitirdim.okulda biraz zorluklarda çeksem ben azimle başarıyle bitirdim.şuan çalışamıyorum.kpss sınavlarına hazırlanıyorum.31 yaşında olsamda geçmişde değil yaşa değil.geleceğe umutla bakıyorum
tüm arkadaşlarımın ne olursa olsun morallerini yuksek.umutlarını hiç yitirmeden.hayata.ailesine sımsıkı bağlanmalrını istiyorum

herkese geçmiş olsun arkadaşlar.tedavisi olanlara da acil şifalar:)

hkilic;
Protez konusunda bana ulaşın yardımcı olayım

Selam Umut,

Özelden ulaşmaya çalıştım fakat başaramadım. MSN adresinden göndermeye çalıştım o da olmadı.
Buradan yazmak zorunda kaldım kusura bakmayın:(

Bende protez yaptırmayı düşünüyorum. Fakat benden ne götürecek, bana ne verecek bilemiyorum.
Aklımdaki sorulardan bazıları şunlar;
- Yaptırırsam eğer kullanabilecek miyim?
- Protezin çeşitleri var mı?
- Çıkarılıp takılıyor mu? Çıkarılıyorsa hangi periyotlarda çıkarıp takmak gerekiyor.
- Daha önce protez takan birini yakından görmediğim için nasıl duracak bende belli olur mu?
- Protez yaptırırken nelere dikkat etmem gerekir?
- Bu konuda uzman işinin ehli kim var?
- Protez taktırmanın maliyeti nedir?

Bu sorulara açıkçası cevap arıyorum. Bana yardımcı olursan çok sevinirim.

Hayırlı cumalar.
Sağlıcakla Kalın...

Hakan KILIÇ
(Benimle birşeyler paylaşmak isteyen arkadaşlar ekleyebilirler.)
MSN: h.kilic@hotmail.com.tr

herkese geçmiş olsun.benimde görme engelli bi kızım var.sol gözü hiç görmüyor.sağda %40 görüyor.8 yaşında.çok zor olduğunu biliyorum.keşke ona verebilsem gözlerimide o görse benim yerime dünyayı.

allah herkese şifalar versin.Hepinize geçmiş olsun arkadaşlar. Ben de gece körüyüm ve devamlı olarak sorunlarım çıkıyor .

slm arkadaşlar bende gece körluğu var herkese gecmiş olsun hastalığımızın beli olmaması çok zor bazen biryere çarpsam bilmeyen körmusun diye soruyorlar gulerek evet diyorum ama arkadaşlar neolursa olsun inadına keyfimize bakalım inadına mutlu olmaya çalışalım ve hiç umutsuzluğa kapılmayalım neolursa olsun mutlaka umudun ışığını yakalayacaz benim görmem kaybım yüzde 60 ben inanıyorum birgun tedavimiz çıkacak herkese bolşans

merhaba arkadaşlar benimde doğuştan sol gözüm hiç görmüyor acaba arkadaşlar sizler rapor alabildinizmi tek gözünüz için?

BİYONİK GÖZ!
Retinaya yerleştirilen bir cip sayesinde gözler ışığı yeniden algılayıp cisimleri ayırt edecek!!!
**ALMAN tıbbi teknoloji şirketi retina implant AG nin geliştirdiği bir çip sayesinde görme engellilere yeniden görme umudu doğdu. Minik çip, retinaya yerleştirilerek gözün ışığı yeniden algılaması sağlanacak.
**Şirket kurucusu DR. EBERHART ZRENNER, 30 bin ile 70 bin dolara mal olan tedavinin özellikle genetik körlüklerde 5 yıl içinde kullanıma hazır olabileceğini belirtti.
**3 mm büyüklüğündeki çip, ameliyatla gözün arkasına yerleştiriliyor. Çipin kablosu kulak arkasından çıkıp cepteki pile uzanıyor. Sensörler ışığı algılayıp sinirlere gönderiyor. Beyinde görüntü oluşuyor.
KALITSAL BİR HASTALIK NEDENİYLE TAMAMEN KÖR OLAN MILKA TERHO, TAKILAN ÇİP SAYESİNDE 20 YILDAN SONRA GÖRMEYE BAŞLADI. TERHO, ARTIK KILAVUZ KÖPEK OLMADAN SOKAKLARDA GEZEBİLİYOR VE 6 METRE YAKININA GELEN İNSANLARI TANIYABİLİYOR.
SÖZCÜ GAZETESİ- 4 KASIM 2010 PERŞEMBE YIL:3 SAYI:1227

bende nistagmus hastasıyım gözlerim bazen titriyor tabi burda görme azlığına sebep oluyor

geçmiş olsun safranman arkadaşım, neden titriyor gözünüz? akraba evliliği mi? bir çaresi yok mudur? ilk defa duyuyorum.

Üst Alt