Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Hodgkin Lenfoma olan kim var?

@Samet.Demir

çok geçmiş olsun.

oğlum yanağında ve boynunda beliren tümörler için keoterapi + radyoterapi aldık. çok şükür iyi netice aldık tedavi sonrası geçen 5 yıl içinde nüks görmedik. şimdiyıllık kontroller yapılıyor.
soruma gelince.

sanırım radyolojinin etkisiyle kulak arkasındaki saçlar ve yüzün bir tarafındaki sakallar döküldü. bunların tekrar çıkması için yapacak birşey varmı. hastamız şu an 24 yaşında öğrenci.

yelpaze öncelikle geçmiş olsun

Malesef radyoterapinin tedavi edici özelliğinin yanısıra böyle yan etkileri oluyor. Sakal ve saç gibi kıl kökleri de tümör gibi hızlı çoğalma özelliğinden dolayı radyoterapiden etkilenen hücreler bu yüzden o bölgelerde yeniden saç veya sakal çıkması çok zor ihtimaldir. Çocuğunuzun yaşı gençmiş bu yüzden kafasına takılıyo olabilir ama nacizane önerim dış görünüşüyle alakalı hiçbirşeye takılmasın. Ben nakil olmadan önceki birkaç hafta içerisinde hiç saçım ve kaşım olmadan boynumda nakil için takılan diyaliz katateri ve ağzımda 3M maske ile sokaklarda gezdim insanların bakışlarına ve düşüncelerine aldırış etmeden :)

Çözüm olarak ise sadece saç ekimi fikri aklıma geliyor malesef

Samet.Demir

teşekkür ederim cevabınız için.
birkaç saç nakil firmasıyla görüştüm, inceleyip size dönüş yapacağız dediler ama dönüş olmadı.

Umarım olumlu bir dönüş yaparlar. Radyoterapi tedavi edici ama masum olmayan birşey. Benim nüks ettiğim sırada aynı bölgeden tekrar biyopsi yapmanın sakıncalı olacağını söylemişti hocalarım.

O bölgeye radyoterapi aldığım için içeride dokuların yapışık olabileceği tahrip olduğu için neyle karşılaşacaklarını bilemedikleri ve beni tehlikeye atmak istemedikleri için biyopsi yapmadan alt tipi ilkiyle aynıymış gibi tedavi verilmişti. Bu örnekten cevabın neden geciktiği ile ilgili fikir sahibi olabilmişsinizdir umarım.

Lenfoma şüphesi

Merhabalar arkadaslar!

Her şey 2,5 ay önce başladi.Bir gece ağzımın içinde sol sağ tarafta bir şişlik belirdi.Doktora gittim,lenfoma değil dedi.Ağıza bakınca anlaşılıyor mu sadece bakmayla?Antibiyotik yazdı,boğaz altı sol şişlik indi ama ağız sol iç tarafı hala şiş.Antibiyotik bile indirmedi.

Ben de lenfoma şüphesiyle yarın biyopsi olacağım.İnşallah böyle bir şey çıkmaz,çok endişeliyim.Sizlerde genel olarak belirtiler nelerdi teşhis konulduğunda? Paylaşır mısınız mümkünse?Ben de boynun iki tarafinda hafif ele gelen şişlikler var boyun USG çektirdim boynun sağ yan kısmında 5cm lik kitle var dedi doktor.Size USG sonucumu yazmak isterim,yorumlarsanız çok mutlu olurum.

Triod bezi boyutları normal olup sol lob ve isthmus homojendir.Sağ lob inferiorda 3.7X2.4mm boyutta,oval şekilli,iyi sınırlı,solid ve kistik alanlar barındıran hipoekoik nodül izlendi.Sağda submandibular alanda 14X7mm,sol submandibular alanda 13.5X11.5 mm boyutta,yağlı hilusları korunmuş,korteksleri kalınlaşmış,oval şekilli lenfadenomegaliler mevcuttur.Ayrıca yine anterior servikal zincirde sağ level II'de 32X10 mm boyutta,sol level II'de ise 40X9 mm boyutta,yağlı hilusları büyük oranda incelmiş,korteksi kalınlaşmış,yapılan Dopper USG incelemesinde hiler kanlanması bulunan lenf nodları mevcuttur.Posterior servikal zincirde patalojik boyutta görünümde lenf nodu saptanmadı.Submadibular ve parotis bezleri normaldir.

Sonuç:Triod sağ lobda milimetrik nodül.

Bilateral submandibular bölgede ve anterior servikal zincirde level II'de lenfadenomagaliler.

Daha önce bu hastalıgı geçirmiş olup USG çektirmiş arkadaşlar yorumlayabilirler mi biliyorlarsa?

Bende kilo kaybi oldu 8-10 kilo kadar ama sürekli 2-3 kilo alıp veriyorum ve şu sıralar sabit,gece hafif bir terleme oluyor vücudum hafif nemli gibi.Yaklaşık 2 aylık aralıklarla yaptırdığım 2 kan testi değerlerimin genelinde az da olsa gerileme var çoğu referans aralığında.Bir de sağ bacağım diz kapağına yakın iç kısmında son bir kaç gündür ağrı var.İştahım kötü değil ama eskisi gibi de değil.Arkadaşlar bir de 2 aydır uyuyamama sorunum var.Bu rahatsızlık uyuyamama yapar mı? Uyuyamıyorum,uyusam da 2-3 saat o da kesik kesik ve çabuk yorulma var.Uyku bozukluklari merkezine gideceğim biyopsiden sonra.Psikyatra gittim ama ilaçları kullanmadım iyi hissettitmedi.Testosteron düşük 2 -3 gün önce iğne vuruldum yeri hala ağrıyor.Çok uzun oldu,biliyorum;lütfen kusura bakmayın.Allah hepinize herkese şifa versin inşallah.Bir arkadaşım kardeşim cevap verirse çok mutlu olurum.Biyopsi sonucunu da paylaşacağım sizlerle.Herkese geçmiş olsun,Rabbim sağlık sıhhat versin.

İçinin rahat olması için biyopsi sonucu önemli. İnşallah kötü bir şey çıkmaz. Ama esas sonuç biyopside alınır.önce i

Peki hastaligi geçirsiyeniz sizdeki belirtiler nelerdi? Lenf nodlarinizla ilgili sorun nelerdi? Bir de üstte yazdigim usg sonucu bir ipucu verebilir mi? Hastaligin en belirgin belirtileri nedir? Bu rahatsizlik uyuyamama yapar mi? Benim kan degerlerimin genelinde öncekine göre son yaptirdigimda düsüs var genel olarak bir kaçi düsük digerleri de düsük ama referans degerleri içinde yani kan degerlerimde genel düsüs olmasi hastaligin olma riskini arttirir mi?

LDH tahlili yapıldımı?Boyunda oldukça büyük bir şişme ve gece terlemesi oldu bende.Dediğim gibi ultrason sadece ön aşamadır bir sonraki aşama biyopsidir biyopsi sonrası patoloji beklenir.Arkadaşım lenfomanın 40 tan fazla türü her biri farklı bir sorun oluşturabilir.O nedenle önce sonucunu bekle zaten sonucunda hangi olduğu görülür.

ugir kardesim
LDH 154 cikti kan testinde. Referans araligi 120 - 246
Su an Hastanenedeyim biyopsi yapilacak.Adana Yüreğir Başkent hastanesi hemeroloji bölümü doç. Soner bey KKB doçentine yönlendirdi.Biyopsi kbb doçenti tarafindan yapilacak ameliyatla boynumun her 2 tarafindan.Güvenilir sonuç alirim sanirim,degil mi? Önceki kan degerlerime göre simdilik kan degerlerimde gerileme var genel olarak çogu referans araliginda ama düsüyor son 2,5 aydir uyuyumama sorunum var bir türlü geçmedi.Uzun süren uyuyamama kan degerlerini düsürür mü?

ldh değerin güzel.çok fazla panik yapıyorsun sanırım.sakin olursan daha güzel olur herşey .güzel haberler vereceksin inşallah.

Insallah ugir kardesim.Tek temennim bu.Rabbim kimseye dert vermesin,verirse de dermaniyla birlikte versin.Allah herkese saglik sihhat versin,geçmis olsun.Bir soru sormustum,yine sormak isterim bilgisi olan varsa tabi.”Uzun süreli uyuyamama kan degerlerini düsürür mü?”
Sonuçlari herkesle paylaşacağım.Aslinda endiseliyim biraz.

@ugir kardesim mümkünse sana ulasabilecegim bir whatsapp ya da Facebook,Twitter gibi sosyal medyan varsa alabilir miyim? Kafam cok karisik sormak istedigim bazi seyler var.Biyopsi de yapildi.Mümkünse çok iyi olur.Konusacak birine ihtiyacim var.Kan testim biraz karisik bu arada

umutlu merhaba buradan özel mesaj atabilirsin.

Çok evhamlı bir yapıya sahipsin nickin gibi umutlu biri değilsin. O dediğin şeylerin hiçbiri güvenilir değildir internetten okuduğunuz bilgilerle kendinize sürekli tanı koymaktan vazgeçin ve tanı koyma işini doktorunuza bırakın sadece umutlu olun.

Herşeyin sonucunu verecek tek şey biyopsi. Söylediğin şikayetlerin hepsi bir çok şeyde görülüyor o yüzden çok basit birşey de çıkabilir o yüzden sakin ol ve sabırla biyopsi sonucunu bekle

ugir

Nasil Ugur kardesim? Kusura bakma,çözemedim burdan özel göndermeyi.

Peki Samet kardesim.Elimden geleni yapacagim.Insallah iyi sonuç çikar.Biyopsi sonucunu nerden nasil ögreniyoruz? Benden ameliyatla kbb doçenti örnek aldi,parça alinan hastaneye mi gitmem gerek sonuç için?

Peki Samet kardesim.Elimden geleni yapacagim.Insallah iyi sonuç çikar.Biyopsi sonucunu nerden nasil ögreniyoruz? Benden ameliyatla kbb doçenti örnek aldi,parça alinan hastaneye mi gitmem gerek sonuç için?

Aynen öyle aynı hastanenin patoloji laboratuvarından sana söylenmiş olması gereken sonuç tarihinde sonucunu alabilirsin. 1 hafta gibi bir süreden önce çıktığını pek görmedim o yapılan boyaların özellikleriyle alakalı bir durum o yüzden sabırla sonucunu bekle ve çıkan sonuçtan bizi de haberar et.

Samet.Demir

Mutlaka haberdar edecegim sizi Samet kardesim.Bu arada burdan nasil özel mesaj gönderiliyor? Bilen biri lütfen tarif etsin,ben çözemedim.

Allah şifa versin bende geçirdim ama açıkçası bu verileri incelemedim düşünmek kafa yormak ayrıca yoruyor. doktorunuzu iyi belirleyip güvenin ve düşünmeyin. gerekenleri yapın dua edin.

Sonucun kac gun sonra cıkacak?

@ugir kardesim cuma günü ameliyat oldum sanirim bu cuma sonuç çikar diye tahmin ediyorum yoksa da pazartesi artik.Bugün doktorumla randevum vardi ve biraz sohbet ettik.Lenfoma olabilir mi diye sordum,kendisi lenfoma gibi durmuyor dedi ama belli de olmaz kesin sonucu pataloji söyler dedi.Bu arada lenfomadan daha ciddi rahatsizliklar da var dedi.Onlar nelerdir dedimBir sey demedi sanirim endiselenmem için .

Eger bizlik bir durum olursa bize,hemetolojik bir durum olursa da yönlendirirler seni dedi.Lenfomadan daha ciddi ne rahatsizlik olabilir acaba? Bu arada lenfoma teshisi konuldugunda bir de hangi evrede oldugunu ögrenmek için kemik iligi biyopsisi yapilacak sanirim sonrasinda.

evre için pet ct denen görüntümele istenir.nerelere yayıldığına bakılır.ona göre evreleme yapılır.sen sabr et biraz iyi düşün iyi olsun.bu panikle tüm kötü düşüncelerle motıvasyonunu kaybedıyorsun.halbukı moral motıvasyon cok gereklı.

Allah tüm hastalarımıza şifa versin.
3'5 yaşında çocuğumuzda mediastende kitle tespit edildi.10cm 9cm non hodgin T hücreli lenfoblastik lenfoma 3 .evre tanısı kondu.iki aydır kemoterapi tedavisi görüyoruz kitle yarı yarıya küçüldü.
Bu evrede hakkında bildisi olan arkadaşlardan bilgi almak istiyorum.
Allah selamete çıkarsın hepimizi.

umutlu nasıl gidiyor tedavi?

Sayfanıza yazıyı yazalı 1 ay oldu birtane müslüman tenezzül edipte bir cevap yazmadı.
Sağolun....

Sağol uğur kardeşim
64 günlük bir kemoterepi protololü hazırlandı
Bitmek üzere görüntü alacaklar sonra.
Değerlendirip tedaviye devam edecekler.

Hayırlı haberler beklıyoruz ınsallah.

Yaş ve hastalık

Merhaba öncelikle Allah nerde ihtiyacı olan varsa şifasını versin, babam bu hastalığa yakalandı ve 74 yaşında, bildiğiniz yaşı olupta bu hastalığı yenen kişi veya yakını olan var mı :(

KANSER (ÖZELLİKLE LENFOMA) HASTALARININ DİKKATİNE!

Bu yaşanmışlığı anlatmayı insanlık borcu olarak görüyorum.

Haziran 2017, eşimin yanağı şişti. 2 ay boyunca dişçilere gidip geldik. En sonunda diş doktorumuz diş ile ilgili bir sorun olmadığını ve KBB (Kulak,burun,boğaz) uzmanına gitmemizi tavsiye etti.

KBB doktorunun istediği radyolojik (MR) tetkikler 1 aydan fazla zaman aldı. Sonuç: ileri tetkikler için bir üniversite hastanesine başvurmamız önerisi.

Gazi Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Başkent Üniversitesi KBB uzmanları (Profesör ve doçentler) biyopsi önerdiler.

Yapılan ilk biyopsi materyal yetersizliğinden sadece şüphelenileni belirtti ve daha kapsamlı ikinci biyopsi yapıldı. Aynı materyalin iki ayrı üniversite patoloji bölümlerinde incelenmesi kasım 2107 de tanıyı kesinleştirdi. Agresif NON HODGKİN LENFOMA.

PET (bir tür bilgisayarlı görüntüleme) raporu yanakta 3 adet tümör olduğunu gösterdi ve teşhisi doğruladı.

Hemen tedavi arayışına başladık. Yukarıda bahsettiğim üniversitelere ilaveten LÖSEV ve Amerikan hastanesi'ne de başvurduk. Türkiye'nin bu konuda önde gelen doktorları Prof. dr. MÖ, Prof.dr. HO, Prof.dr. ABF ve diğerleri sözbirliği etmişçesine tek tedavi seçeneğinin 6 aylık kemoterapi (R-CHOP) olduğunu ve gecikmeden uygulamamız gerektiğini ısrarla önerdiler.

Eşim ise “doğal yaşamım ne kadarsa o kadarına razıyım” yaklaşımı ve yan etkilerinin fazlalığından dolayı kemoterapiyi şiddetle reddetti.

Elbette eşimin gözümün önünde ölüme teslim olmasını kabul edemezdim. Neler yapılabileceğini araştırmaya başladım.

Bir yakınımızın beslenme rejimi önerisi ilgimizi çekti. Literatürde kanser hücrelerinin asidik ortamı ve anaerobik (oksijensiz) çevrede yaşamayı sevdiğine ilişkin yazılar bu beslenme rejiminin faydalı olabileceğini belirtiyordu.

Tüm hayvansal ürünler, ekmek, şeker vb. vücudumuzdaki asiditeyi artırıyor, başta karaciğer tüm organlarımız kanımızı PH 7,4 civarında alkali (bazik) tutmak için fazla mesai harcıyor ve bu durum bağışıklık sistemimizi olumsuz yönde etkiliyordu.

Hemen çiğ ve vegan beslenme rejimine geçtik.Sadece çiğ sebze, meyve ve kuruyemiş ile besleniyorduk. Bu beslenme biçimi hücreler için alkali ortam yaratıyor ve organlarımız asiditeyle mücadele etmek zorunda kalmıyordu. Yaşımıza uygun spor da elbet gerekliydi. Standart aktivitemize ilave olarak her gün 5-6 km. Yürüyüş yapmaya başladık.

Hala rahat değildim. Eşimin iyileşmesi için yeterli görmüyordum. Araştırmalarım sonucu “Hipertermi” denilen ısı tedavisinin kanser tedavisinde tamamlayıcı veya destek olarak kullanıldığını öğrendim. Hemen bu tedaviyi uygulayan bir merkez bulduk. Ne yazık ki özel ve ücretli.

Söz konusu merkezi işleten doktor ısı tedavisine ilave olarak ozon terapisinin de iyi geleceğini söylemesi üzerine eş zamanlı ozon terapisine de başladık.

6 aylık çiğ vegan beslenme rejimi ve7 haftalık ısı ve ozon terapisi sonrası PET çekimine girdik.

Sonuç doktorumuzu da şok etti. Her 3 tümörde yok olmuştu. Doktorumuz teorik olarak bunun mümkün olmadığını ancak tıpta 2 kere 2 nin her zaman dört etmediğini söylemek zorunda kaldı.

UYGULADIĞIMIZ YÖNTEM:
1- Çiğ vegan beslenme
2- spor
3- Isı tedavisi
4- Ozon terapisi
5- Yaşamımıza hastalık yokmuş gibi devam etmek.

NOT: Bu anlattıklarım sadece yaşanmış bir tecrübedir. Herkes için geçerli olduğu biçiminde algılanmasın lütfen.

İlgilenenlere Tüm tetkik sonuçlarını gönderebilirim. MR. PET. Kan, genetik, kemik iliği...Kemoterapisiz ve radyoterapisiz üstesinden geldik. Yukarıdaki yazıyı, yazıda adı geçen tüm profesörlere gönderdim. İlgilenmediler bile. Kemoterapi ve ışın almadan önce düşünebileceğiniz bir alternatif. Umarım faydası olur.

Üst Alt