Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Hodgkin Lenfoma olan kim var?

Her kese gecmish olsun.

Benim eşim (34 yaş) hodgink lenfomadan tedavi goruyor. doktorumuz, İstanbul Florence Nightingale Hastanesinde Reyhan hanimdir, Allah razı olsun şok iyi bir insan. kemoterapileri ise Bakude aliyoruz. 3.kuru tamamladık. her şey yolundadir Allaha şukur. Bir sorum var bilgili arkadaşlara.. Eşimde mediastende 45*38 mm kitle ve dalakta tutlum var. PET kemik iliginde de tutlum olduğunu gösterdiginden biopsi onerildi. kemik iligi biopsisi sonucu ise böyle geldi: "hafif hiperselüler kemik iliğinde ( %70-80) çok serili normal hematopoezis izlendi, Atipik hücre infiltratı saptanmadı". Şimdi hangisine inanmamız daha doğru olur.. kan deyerleri aldigi tedaviye gore normal... Bu arada 2.kur sonra toraks BT yapildi ve esas kitle 18*22 mm kadar kuculmuş.. Yorumlarınızı rica ediyorum...

Mikroskobik bulgular:alınan doku örneğinin içerisinde yer yer yoğun plazma hücrelerinide içeren zemindeyoğun lenfoid hücre infiltrasyonu görülmüştür. Lenfoid hücre popülasyonu içerisinde bazılarıfolliküler içerisinde, bir kısmı interstisyel dağılımında, nükleol belirginliği içeren büyük neoplastik hücre infiltrasyonu görülmüştür.
Tanı:1-akciğer, wedge rezeksiyon, üstlob:diffüz büyük b hücreli lenfoma2-akciğer, wedge rezeksiyon, altlob:diffüz büyük b hücreli lenfoma3-plevra,eksizyon,diffüz büyük b hücreli lenfoma
yorum:neoplastik infiltrasyonu oluşturan hücreler kısmen hyalinize ve atrofik görünümde folliküller içerisinde ve bir kısmı interstisyel dağılımda izlenmiştir.bu nedenle olgunun mukoza ilişkili lenfoid dokunun ekstranodal marjinal zon lenfomasında(malt lenfoma)dan diffüz büyük b hücreli lenfomaya transformasyon oluşturduğu yönünde düşünülmüştür.iyi günler doktorumuz 4. Evre olduğunu söyledi fakat iyi huylumu kötü huylumu tam bir cevap alamadık,bunun tedavisi mümkünmüdür.kurtulma olasılığı nedir.kemoterapi kaç kür olmalı ve yatarakmı tedavi etmemiz gerekir.çünkü ege ünv.hastanesi tadilatta olduğundan yatıramıyacakmış doktor,çok kararsız kaldık size zahmet yorumluyabilirmisiniz.

Meraba bana aralik 2015 hodgkin lenfoma tanisi konuldu.kitle akcigerlerimin arasinda soluk borusunun ustunde oldugu icin nefeste sorun yasadim ve bu sekilde farkedildi.erken teshisin faydalarini cok gordum.benimki ikinci evreydi ve kemoterapim yeni bitti.bildigim kadariyla lenfomada iyi huylu kotu huylu fiye bisey yok sadece tedavi edilmesi sart edilmezse hayat standartlarini etkiliyo veilerleyince farkli tumorler olusturabiliyo ama bu bilgiden emin degilim.benim kemoterapim 4 kür seklinde oldu son kürün ikinci tedavisini alamadim.kemoterapide butun metabolizmaniz degisiyo.yemek yiyemeyecek duruma gelebiliyosunuz ictiginiz suyun tadi bile kotu geliyo vucut herzaman yorgun oluyo kan degerleriniz dusuyo saclariniz dokuluyo cildiniz gunese karsi cok hassaslasiyo agrilariniz oluyo ve bunun gibi daha bicok sıkıntınız oluyo.ama en onemli sey moral ve piskoloji.bi kere kesinlikle kendinizi hasta gibi hissetmeyin ve davranmayin.haa dikkat etmeniz gereken seylere dikkat edin ama hijyen gibi..bol bol saglikli ve dogal seyler tuketin cunku yemezseniz bunyeniz zaten zayif dusuyo ilaclardan dolayi daha zayif duser.bol protein tuketin.damak tadiniz degisecektir.yagli seyler tuketmeyin yiyebiliyosaniz bol kuruyemis ve et tarzinda seyler tuketin cok faydali oluyo.zamaninizi kitap okuyarak film izleyerek yuruyus yaparak degerlendirmeniz icin harika bi zaman.bunlara bol bol ihtiyaciniz olacak.ben toplamda yedi kez tedavi aldim.ama aldigim bleomycin adinda bi ilac akcigerlerime zarar verdi zature yapti.iki hafta hastanede yattim ve suan evden tedaviye devam ediyorum.bu tedavi bitmeden radyoterapiye de basliyamiyorum.benim merak ettigim radyoterapi gorenlerin bu surecte neler yasadiklari ve bu hastaligin tekrarlama gibi bi durumunun olup olmadigi?

Semra fırat

Merhabalar Öncelikle Geçmiş olsun bende Hodgkin Lenfoma Tedavisi gördüm 2016 ocak ayında Kemoterapi bitti Şubat aynın sonunda da Radyoterapi bende 4 Kür Kemo 15 gün RT aldım.
Radyoterapi tedaviyi alacağın yere göre değişiyor ben boyun bölgeme aldım boğazda kuruluk v.b sorunlar oldu ama o kadar rahatsız edici değildi. öyle aman aman bir yan etkileri de olmadı bana Sorarsanız Kemoterapiden daha iyi en azından yan etkileri az.

Meraba ben bes gundur RT ye basladim dediginiz gibi gayet rahat geciyo ve simdilik herhangi rahatsiz edici bisey olmadi ve kesinlikle kemoterapiye gore daha iyi ama hala merak ettigim bisey var bu hastaligin tekrarlama gibi bi durumunun olup olmadigi? Bilgilendirdiginiz icin cok tesekkur ederim

Merhaba öncelikle hepinize geçmiş olsun.Yaklaşık olarak 5-6 ay önce ensemde 2 tane şişlik olduğunu fark ettim ve 2 ay önce doktora başvurmaya karar verdim.Muayenede kasıklarımda da olduğunu öğrendim.En büyüğü 1.5 santimmiş.Buna ek olarak eş zamanlı olarak bacak,gövde,el ve daha çok kollarımda kaşıntı var ayrıca ellerimde sürekli kırmızı izler çıkıp duruyor.Muayeneden sonra 1 hafta antibiyotik kullandım ve ensemdeki bir şişlikte ufalma oldu ancak tekrar bir büyüme söz konusu.
Aranızda sadece şişlik veya kaşıntıdan başka belirtisi olmadan teşhis konan var mıdır?

Hepimizin tek dileği bir daha tekrar etmemesi ...
Yarına çıkaçağımızın garantisi yok bunuda nüks edeceğinin garantisi yok bence.

İyi olmaya çalışıyoruz sizler nasılsınız.

Tedeviniz bitti mi arkadaşlar.

Merhaba arkadaslar. Oncelikle hepinize cok cok gecmis olsun insallah tez zamanda hepiniz sagliginiza kavusursunuz. Benim sizlere bi sorum olacak. Yaklasik 5 6 ay once benimde bogazimin sag tarafinda bi sislik hissettim once saglik ocagina gittim 20lik disimden kaynaklanabilecegini soyledi ve antibiyotik verdi kullandim fakat gecmedi. Sonra kbb ye gittim faranjit oldugumu soyledi bi antibiyotikte o verdi 1 ay sonra gecmezse ultrason dedi onuda kullandim. 1 ay sonra yine gittigimde bogazimda komple beyaz iltihap oldugunu ve bu sefer igneyle tedavi onerdi onlarida kullandim iltihap gecti ama sislik inmedi. Sonra farkli bi kbbye gittim cok iyi bi doktora denk geldim bunu takip edicez dedi once ultrason cekildim lenf bezi sisligi dendi daha sonra kan testleri yapildi kan degerlerim gayet normal cikti sadece bi elisa testinde enfeksiyon cikti emin olmak icin ilacli bas boyun kafa tomografisi cekildim onun sonucunda da bana temiz oldugu herhangi bir kanser olmadi enfeksiyona bagli olabilecegini soyledi ama gereksiz antibiyotige gerek olmadigini soyledi. Cok sevindim basta fakat hala kafamda soru isaretleri var. 1 aydir geceleri terliyorum ama oyle yatagi yorgani ıslatacak sekilde degil sadece atletim biraz nemleniyor ha bugun ha yarin gecer dedim ama her gece bunu yasiyorum bu arada 1 ay once hamile oldugumu ogrendim tabi 4 gun once bebegi aldirmak durumunda kaldik acaba bu terlemelerim hormonal bi durum mu? Yqni benim sorum su ilacli tomografide cikarmiydi boyle bi durum olsa yoksa tekrardan kbbye gitmelimiyim? Kafamda milyon tane soru surekli karsima okudukca hodgkin lenfoma cikiyor korkuyorum..

Bu arada boyutu arka 1cmden kucuk 22 mm kadar..

Bende kemoterapi aldım şimdi kendi iliginden nakil diyolar olan varmi aranızda

Banada t hucreli lenfoma tehsisi kondu 6 kur kemoterapi aldım bitti şimdi kendi iligimden nakil diyolar olan varmi aranızda

Otolog nakil olduktan sonra hastalığı geri gelip iyileşen hodgkin var mı aramızda? Birde bu akıllı ilaçlar varmış hodgkin için kullanan var mı

çok hasta var iyileşen. otologdan sonra da nüks oldu ise alojenik nakil olunuyor.

Çok şükür bugün tam 1 sene oldu NHL biteli bugün ku kontrolde temiz geldi.herkese sağlık dolu bir ömür dilerim.

SM-E700F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Arkadaşlar 1 hafta önce teşhis kondu bana henüz derece gelen belli değil yanlız atlatanlar ve hala tedavi görenler fark etmez bir WhatsApp grubu kurmak istiyorum numaram 05418942409 böyle bir grup iyi olur diye geldi aklıma atlatan arkadaşlar tedavi görenlere moral olur

Merhaba arkadaşlar herkese geçmiş olsun benim boynumda ve koltuk altında 2 seneden fazladır lenf bezleri var kötü bişey olsa 2 senedir ortaya cikarmiydi acaba bu hastalığın ilerleme hızı nedir

2 seneden fazla ise başka birşeydir hocam siz bi doktora görünün ama

Görüntüleme yapıldımi sonrasında parça alınmalıdır iyi kötü ancak öyle anlaşılır.

SM-E700F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Herkese gecmis olsun . Daha 22 yasindayim hodgkin lenfoma 2. Evre tanisi konmustu simdi 6 aylik bi kemoterapi tedavim bitti kanlarim sedimantasyon hersey hep normalden bile iyi geliyo sonuclar . Simdi doktorum Taner Demirer tedbir amacli kok hucre toplama karari aldi teknoloji varsa kullanilmali diyerek simdi radyoterapi gorucem . Hayatim cok degisti kendimi eve kapattim ister istemez ve asil soylemek istedigim su ; EN COK KORKTUGUM SEY BU HASTALIGIN TEKRAR NUKS ETME OLASILIGI . BUNCA SEYI EN BASTAN YASAYIP KALDIRAMIYACAGIMDAN KORKUYORUM HASTANELERDEN HERSEYDEN BIKTIM ESKI HAYATIMI GERI ISTIYORUM EGER NUKS EDERSE NAPARIM BILMIYORUM NOLUR BANA YARDIM EDIN NE YAPMAM LAZIM NUKSE KARSI NUKS EDERMI NEYE BAGLI NUKS EDIYOR LUTFEN YARDIM EDIN PETLERIM HERSEYIM TERTEMIZ AMA NUKS EDEBILIR DIYE BI IHTIMAL BILE OLMASI BRNI COK UZUYOR IYILESMIS OLSAM BILE SANKI SEVINEMIYORUM BOYLE
BI IHTIMAL VAR DIYE . Sirineabla senden de yorum bekliyorm..

selam arkadaşlar ben lenfoma altı ay tedavi kemoterafi tedavi gördüm şu anda iyiyim atlattım rapor kaç verirler

Arkadaşlar tekrar geçmiş olsun herkese ... malum annem lenfome hodking lenfome. Tekrar nuks etti bu illet hastalik . Doktorumuz otolog olamalı dedi . Aranızda otolog olan var mi ya da bir tanıdığınız? Başarı şansı ve hastalığı iyileşme süresi hakkında neler dersiniz? Valide hanıma otolog yapılacakmış. Ama doktor tutmama şansı vardır dedi ... anlamdım ve soramadım da tutmazsa tedavi suretiniz ne olur diye ?

Nafiye Hanım çok geçmiş olsun. Evresi ve tipi nedir birde şuan nasılsınız

Merhaba Şirine Hanım. Nasılsınız..

lenfoma doktor tavsiye edebilen var mı

herkese mrb

yaklaşık 1 hafta önce eşime PET sonucunda yazdığına göre lenfositten fakir lenfoma ön tanısı konuldu. patoloji sonucu henüz çıkmadı. tam tanı konulamadı bu işlemler istanbul üni. çapa tıp fakültesinde yapılıyor.çok yoğun bi hastane .tam tanı ve teşhis konulamadan doktor tedaviye başlamıyor.süreç uzadıkça uzuyor. hastane veya doktor tavsiyesinde bulunabilecek var mı.

bu hastalığı geçirip tecrübelerini aktarabilecek var mı

zemheri3910

istanbul anadolu yakasında başkent üniversitesi hastanesinde doç dr figen atalay var. ben çok memnun kaldım.hematoloji bölümü

Arkadaşlar merhaba, sizlere danışma ihtiyacı duyuyorum çünkü konu hakkında 1 haftadır bilgim var ve okuyarak bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum ama bu beni daha bilinçli mi yoksa ürkek mi yaptı emin değil.

Babamın kolunda ve gözünün üstünde 2 et beni vardı ve bu benler nisan ayı içerisinde bir dermatolog tarafından alındı. Daha sonra bu iki noktada lenf bezi büyüdü ve bu bezler de temmuz ayı başında bir plastik cerrah tarafından alındı ve patalojiye gönderildi. Sonuçta Bursa Devlet Hastanesi lab'ı
"[FONT=&quot]t cell rich angiomatoid pseudolenfoma lehine değerlendirilmiştir" diye patoloji sonucu verdi ancak altına bir üst patolojide tekrar tetkik edilmesi gerekli tavsiyesiekleyerek.
Buda bizi Bursa Onkoloji hastanesine yönlendirdi ve sonuçlar tekrar burada tetkik edilmek üzere patolojiye yollandı.
İlk patoloji sonucu 27 Temmuz'da elimize geçti ikincisi ise henüz geçmiş değil.

Bursa içerisinde hangi hastane yada hangi doktoru tavsiye edersiniz ? 2. patoloji sonucunu beklememiz gerekir mi ? Önümüzdeki hafta ancak elimiz de olacak.Hastalığın evresi henüz belli değil. Bundan sonra hangi süreçleri izlememiz gerekiyor ? Tecrübelerinize dayanarak önce bunu yap, şunu unutturma, şunu atlama dediğiniz bir konu var mıdır ?

Yardımcı olursanız çok müteşekkir olacağım. Allah herkese, hepimizi şifa versin arkadaşlar. Sevdiklerimizle uzun bir ömür diliyorum.[/FONT]

Herkeze gecmis olsun oncelikle non hodgkin lenfoma tanisiyla engelli raporumu aldim aranizda vergi indirimi alan varmi acaba

Lenfoma süresiz vergi indirimi yüzde 77 aldım maliye onayladı yakın zamanda

Said bey iyi aksamlar. Enfeksiyonu yogun bakimdami atlattiniz. Ayrica ne kadar surede enfeksiyondan kurtuldunuz. Benim annemde suan cigerinde enfeksiyon ve mantar sebebiyle yogun bakimda. Bu bilgiye cok ihriyacim var. Yardimci olursaniz cok mutlu olurum. Iyi aksamlar

Arakadaslar anneme 6 ay once lenfoma hodgkin tedavisi kondu. Tedavimiz cok iyi gidiyordu. Hatta gectigimiz ay yapilan testlerde %80 iyilesme var dedi doktor. Fakat enfeksiyon kapti ve cigerinde mantar uredi. Suan yogun bakimda boyle bi durumla karsilastinizmi? Atlatabilirmi? Bana yardimci olurmusunuz?

Arkadaslar lenfoma suresince zaturreye yakalanip yogun bakim tedavisi goren oldumu aranizda?

Herkes merhabalar. Eski bir Hodgkin Lenfoma hastası ve bir doktor olarak yazıyorum bunu başta belirtmek istiyorum.

Burada bir çok kişi yazmış soru sormuş birçok şey konuşulmuş öncelikle herkese geçmiş olsun hala uğraşanlara da acil şifalar diliyorum. Ben bu hastalığa 2009 yılında yakalandım. 6 ay kemoterapi + 3 hafta radyoterapinin ardından tam remisyona girdim fakat takiplerimin 3. yılında 2012nin Mayıs ayında yeniden nüks etti. Tedavim için sürekli hocamla fikir alışverişinde biri olduğum için kendisiyle samimi bir şekilde dertleşme fırsatım çok oldu. İkinci tedavim için otolog ilik nakli olmam gerektiğini söyledi. Başta aynı şeyleri tekrar yaşamak zor geldi fakat birşeylerin üstesinden gelmek istiyorsanız moralden çok güçlü olmanız ve öncelikle kendinize güvenmeniz lazım. Velhasıl ben ilik naklimi de oldum ve üzerinden tam olarak 5 yıl geçti. Ne tesadüftür ki ilik nakli olduğum gün doğum günümle aynı güne denk geldi. Soranlar olacaktır ben Kocaelide yaşıyorum, ilik nakli haricindeki bütün tedavilerimi okuduğum ve mezun olduğum okul olan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde tamamladım. Bunların ardından Anadaolu Sağlık Merkezinde ilik nakli oldum. Oradaki hocam Zafer Gülbaş'ta bu konuda oldukça başarılı bir kişidir. Her iki hastaneyi de tedavi için önerebilirim.

Bir kaç kişi hastalık süresince geçirilen enfeksiyonları sormuş. Ben tedavimin hiçbir döneminde enfeksiyon yaşamadım. Bunun için aşırı gayret sarfettiğimi söyleyebilirim. Enfeksiyon gerçekten tedavinin akışını cidden değiştiren bir durum. Bu yazımı okuyan halen tedavi alan arkadaşlar varsa lütfen ne yapın edin enfeksiyona yakalanmamaya çalışın. Çünkü tedavi süresince ciddi nötropenik zamanlar geçiriyo olacaksınız ve bu durumdayken enfeksiyonla baş etme ihtimaliniz gerçekten çok zor. Ama sakın enfeksiyon yüzünden de karamsarlığa kapılmayın çünkü enfeksiyonu yok etmek için elimizde yeterli miktarda ve çeşitlilikte antibiyotik tedaviler mevcut. Enfeksiyon süreci biraz sıkıntılı geçebilir ama atlatılmayacak birşey değil merak etmeyin.

Sonuç olarak onca tedaviden sonra ilik nakli sırasında aldığım yüksek doz steroid (kortizon) yüzünden famur başı avasküler nekrozu hastalığım da gelişti. Mesleğe başladığım yılın ilk aylarındaydı ve 2014 yılında onun için de bir süre bekleyip ameliyat oldum. Şimdi ise şükür gayet iyi durumdayım 5. yılımı doldurmanın mutluluğunu yaşıyorum. Lütfen siz de asla karamsarlığa kapılmayın ve olan gücünüzle tedavinize yüklenin herşey sizin sayenizde düzelebilir bunu sakın unutmayın. Bütün bu tedavileri alırken bir yandan da öğrencisi olduğum tıp fakültesini de bitirdim yani herşey öğrencilik dönemimde oldu.

Sorularınız olursa da mümkün oldukça cevaplamaya çalışacağım kalın sağlıcakla.

Üst Alt