Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kalça Çıkığı olan kim var?

Kalça protezi operasyonu

Selamlar...

Ben 41 yaşındayım. Her iki tarafta kalça çıkığı mevcut.Ayrıca Dizlerimde kemikler birbirine sürtüyor.Ameliyat olmak istiyorum.Bu konuda tavsiyelerinize ihtiyacım var.

Hepinize Allah acil şifalar versin

kalça çıkığı olan var mı

kalça çıkığı arkadaşlarım var mı varsa lütfen yazsın ameliyata nasıl bakıyorsunuz.

ameliyattan korkuyorum. bir daha ayağa kalkamazsam. ya daha kötü olursam. doktor hatası olursa diye. çok korkuyorum. hatta bu benim kabusum diyebilirim.

Merhabalar,
Benimde dogustan iki kalcamda cikik vardi.Fakat sag kalcam zamanla yerine oturmus...Sekiz yasinda sol kalcamdan ameliyat oldum..4 cm kadar kisalik hala var...Su an 37 yasinda ve iki cocuk annesiyim...5 sene once doktora gittigimde simdi degil ama ileride mudahale gerekebilir demisti...Cok sukur dayanilmayacak agrim yok ama corabimi ve cizmelerimi giyerken zorluk cekiyorum...Mutlaka her gun 1 saat kadar yuruyorum...Kendimi fazla yorunca hareket etmekte zorlaniyorum..
Yillardir kendimi diger insanlardan hic farkli gormedim.Acikcasi kusurumu kabullenmedim ve sporun her turlusunu yaptim ve iyide yaptim...Ama ilerisi beni endiselendiyordu...Burayi yeni buldum, hemen uye oldum.Dusuncelerinizi, deneyimlerinizi okumak bana iyi geldi...Ayakkabsina yukseklik koyan varmi? Aksamaya ne kadar yarari var? Cevaplarsaniz sevinirim...

Herkese mutlu saglikli gunler diliyorum

Merhaba Meral,
Kisalik giderici tabanlari nerede yaptiriyorsun? Kifidis nerede? Bana yardimciolursan sevinirim..

Sevgiler....

Selamlar...
Arkadaşlar benimde tek taraflı sağ kalça çıkığım war şu an 22 yaşındayım ve daha 1 yaşını doldurmadan bir ameliyat geçirdim fakat bu çare olmadı..

arkadaşlar kalça protezi amaliyatı kalça çıkığının kesin çözümü olur mu?ankarada önerebileceğiniz bir doktor var mı?ben yaklasık 15 yıldır hiç bir gelişmeyi takip etmedim...şuan çok rahat yuruyorum ama olduğumdan daha iyi olma imkanım var mı acaba?

merhaba arkadaşlar. bende de doğuştan çift taraflı dkç var.Yaşım 33.Daha önce hiç ameliyat olmadım.Sol dizimde hafif ağrı olduğu için doktora gittim.Doktor belinde kireçleme başlamış,ameliyat için erken, çalıştığın için protez sana uygun değil dedi.Ben merdiven ve kaldırıma çıkarken zorlanıyorum sadece.İstediğim kadar yürüyebiliyorum.Aradada belim ağrıyor.Ameliyat olan arkadaşlar iş hayatına ne kadar süre sonra dönebildiniz.Protez sonrası merdiven,kaldırım gibi yerlere rahat inip çıkabiliyor musunuz?Herkese acil şifalar dilerim.

merhaba arkadaşlar ben siteye yeni üye oldum ve sayfalardaki yazılalanların hepsini okudum.nerdeyse herkesle aynı yada benzer durumlar yaşadığımı anladım.
ben anneyim.kızım şuan 12 yaşında ve doğuştanmı sonradanmı olduğunu bilemediğimiz çift taraflı kalça çıkıklığı vardı ve 1 yaşında geçirdiği bir operasyonla iki taraflı ameliyat olmuştu ve daha sonra sağ tarafı düzeldi sol tarafındada daha sonra aşırı derecede ağrılar vardı.6 yaşında yine ıspartada ameliyat oldu.Şimdi ağrısı yok ama sol bacağı 3 cm diğer bacağından kısa şuan bizim gittiğimiz doktorlar düzeltebileceklerini söylüyorlar kalça yuvası tamamen dağılmış şekilde biz düzelebileceğini anca işinde ehil doktor sayesinde olabileceğini düşünüyoruz.Arkadaşlar sizden ricam bize şifa olacak iyi bir işinde ehil doktor tavsiye etmeniz ve hastane tavsiye etmeniz.

teskkur edrım meryem hanım bız arastırmaktayız zaten ama tam bır doktor ısmıne ulasırsak ıyı olu dıyer dusunuyoruyz cok tedırgınız..

adım nejla saglam doguştan ıkı taraflı kalca cıkıgım var benım gıbı olan arkadaşlarla mesajlaşmak ısterim

slm bende çift taraflı kalça çığı problemi yaşadım bir doktorun para uğruna amelyatsız iyileşme olanağım olmasına rağmen 5 aylıkken ameliyat edip bide üstüne amelyatta pilatin kulanmaması sonucu 6 kez amelyat olmama sebeb oldu yine şükür ediyorum o doktoruda allaha havale ediyorum

Oğlumun tek tarafında kalça çıkığı tespiti yapıldı. Şu an 23 aylık. Araştırmalarımız sonunda Bursada Turan Turan Kas ve Kemik Hastanesinde bu tür ameliyatlar ile iğleşen çocuk hastaları bulduk. Çok tavsiye ettiler. Kayhan Turan ve Rıfat Uğur adında 2 doktor birden ameliyatına girdiler. 15 gün oldu ameliyat olalı. Çocuk şu an alçıda yatıyor. 1 ay sonra nasipse alçılarını çıkaracaklar. 15 gündür ara ara götürdük röntgenleri çekildi hepsi temiz çıktı. Kalçaya platin çivi takılmış. Platin pilliymiş. Doktor dediki ben bu tür ameliyatların yüzde yüze yakınını iğleştirdim dedi. İltihap, enfeksiyon olmadığı müddetçe birşeyi kalmaz çocuk iğleşir. Az bir risk var dedi, ama bu riski alarak ameliyat ettirmeniz gerekli dedi. Bizde o riski alarak ameliyat ettirdik. Çocuğunu bu tür ameliyat ettiren arkadaşlar varmı. Bu konuda dikkat etmemiz gereken konuları paylaşırmısınız.

merhaba

Bende de çift taraflı kalça çıkığı var. Doğuştan ve kısalık farkı 2cm civarinda. Son dönemde ağrılar fazlalaştı. 34 yaşındayım. Protez ameliyatını araştırmaya başladım :(

Sizin durumunuz nedir?

yardımlaşabiliriz

sevgiler

ksyldz;
saolarkadasim soracam doktorumains bi faydasini gorurum ama ben yurt disindayim arasiracagim ins yararli olur

arkadaşlar öncelikle hepimize ALLAH şifalar versin benimde doğuştan kalça çıkığım varmış sol kalçamda ameliyat olmuşum 3yaşımda ve 26yaşıma kadar hiçbir sorunum yoktu normal biriydimm kendim bile unutmuştum ameliyatlı olduğumu oderece iyiydim ama iki doğum yaptım ve ikisinde normal doğumdu ikinci kızımdan sonra daha fenalaştım ama egzersizi hiç bırakmadım biraz kiloda verdimm ağrım olmuyordu ama yürüyüşü fazla kaçırdım galiba ve iki aydır bende iyice fena oldum ve oturamaz haldeyim otururken ve yürürken acı ve ağrı hissediyorum doktor kireçlenmenin arttığını ve kalçada daralma olduğunu söyledi ama ameliyat içinde yaşın küçük dedi 28yaşındayım şuan böyle devam edersm olmakta istiyorum çünkü yaşam kalitem tamammen bitti ve aksine benim arkadaşlar sizler gibi kısalık değil akine çıkık olan ameliyatlı olan tarafım iki cm kadar uzunn bende anlamış değilim bilgibi olan cevap yazarsa sevinirm:rolleyes:

merhaba arkadaşlar şuan 17 yaşındayım...bende de çift taraflı kalça çıkıklığı vardı...4 yaşımdan itibaren belli aralıklarla 8 kez ameliyat oldumm..sağ ayağımdaki çıkıklık tamamen yok oldu ama sol ayağım bir türlü düzelmiyordu...12 yaşımda bi ameliyat daha olmaya karar verdim uzun süre doktor araştırmalarımız sonucunda en mantıklı gelen doktorla ameliyat konusunda görüşme yaptık...çıkık olan ayağıma büyümeyi durduran bi alet takıcaklardı ve 1 yıl ayağımda kalıcaktı protez gibi düşünün sonra onu çıkarığ normal yaşantıma devam edicektim...kabul ettim büyük bi umutla ameliyata girdim ancak olmadan çıkmıştım herşey için çok geçmiş yani insanın 10-11 yaşlarında kalçasındaki büyüme hormonları duruyormuşş ve durduğu içinde zaten bişey yapamıyolarmışş...neyse 5 yıldır ameliyat olmuyorum olmayıda düşünmüyorum..şuan ayağımda 2cm kısalık var istediğim kadar yürüyüp istediğim kadar koşuyorum ağrım yada hiç bi sorunum yok...bazı arkadaşlar çocuklarının bu durumda olduklarını yazmışlar onlara tavsiyem geç kalmasınlar ve en iyi hastaneyi ve doktoru seçsinler...acele edinn...ii günler...

Evet arkadaşlar bende de tek taraflı kalça çılığı var ve hiçbir tedavi ve ameliyat olmadım olmaktada kararsızım olsam mı olmasam mı diye düşünüyorum ama bazen istemiyorum çünkü şuanda ağrım sızım yok herşeyi yapabliyorum çocuklarımla ilgilene biliyorum eşimin ve onların ihtiyaçlarını karşılayabiliyorum yani anlayacağınız benim aksama dışında bir problemim yok allaha şükür ama ilerde ne olur başımıza ne gelir bilinmez bu arada benimde 3 aylıkken yanlış kundaklamadan kaynaklanmış kalça çıkığı olmuş şuan ayğımda ki kısalık mesfesi bile bilmiyorum ama eşimin söylediğinine göre aşırı bir aksamam yok tahminen 3, 3, 5cm gibi onuda öğrenmek istiyorum birde şunu sormak istiyorum siz değerli arkadaşlara kalça çıkığı olupta ayakkabı takviyesi kullanan var mı varsa ne kadar düzeliyor bu yürüyüşünüş ne kadar düzeldi evet arkadaşlar hiçbirimiz yanlız değiliz ama keşke hiçbirimizin başına bu talihsiz olaylar gelmese

Ağrınız yoksa ameliayat olmayın neticede bacağınıza protez takılacak bunun iyileşmesi zaman alacak iyileştikten sonra korumanız gerekecek ptotezlerinde kullanıma bağlı belli bir ömrü var daha sonra yenilenmesi gerekecek.Sadece yürüyüşü düzeltmek için daha estetik görüntü için değermi diye düşünmek lazım.

Evet haklısın ıslık sadece yürüyüşüm için olmak istiyordum herzaman değil bazen kafaya takıyor işte insan ben şuanda 25 yaşındayım evliyim 3 çocuğum var çocuklarımda eşim de sağlıklı allaha şükür dilerim bir ömür de sağlıklı yaşarlar evet ben şuanda olmak istemiyorum şu ayakkabı takviyesi diyorlar ya onu merak ediyorum kalça çıkığı olan birinin yürüyüşü bu takviye ile ne kadar giderilebilir?ameliyata gelince ağrılarım dayanılmaz oluncaya kadar olmayacağıma karar verdim zaten şu anda olmam çocuklarım çok küçük

CEREN KARDEŞİM;Merhaba.Öncelıkle çok geçmiş olsun. Ben sıteye gırelı 1.5 ay oldu.Eskı mesajları okurken sızınkı gözüme takıldı.Bayağı sıkıntılarınız olmuş.İnsallah son olmuştur artık.Mesajınızın üzerınden bır haylı zaman geçmış bılmıyorum ne yaptınız ? ama bır sıkıntınız yoksa protezı hemen düşünmeyın bence.Ben 2 taraftan oldum. Düşmemek,fazla kılo almamak,elınızde kılo da taşımamanız gerekıyor.Hareketlerınız kontrollü olmalı.Bu bılınçle hayatınızı ona göre düzenlersenız de rahat edersınız.Amelıyatlarım (4 KEZ) çok rahat geçmişti. Bır kalçadan revızyondan dolayı 3 kez amelıyat geçırdım,ona rağmen ağrım ,vs hıç olmadı.Ben de sızın gıbı 4.5 yaşında ıken çıft taraflı alçı yöntemı ıle çok başarılı olarak kalçalar yerıne koyulmuştu.Hıç bellı değıldı. Hıç kısalık,aksama,ağrı vs olmamıştı.. Ancak 23 yaşında ve o sıralarda kötü kayma,düşmeler netıcesınde kıreçlenmeye gıtmiş. 15 sene kadar ıdare et.sonra ılk amelıyatımı oldum.Sıkıntılarım acelecılığımden dolayı düşmelerden sonra kaynaklandı.Gevşeyıp yenıden amelıyata gıttım. Şu anda nasılsınız? Ne yaptınız? eğer aydınlanmak ıstedığınız sorularınız varsa deneyımlerimden sıze yardımcı olmak ısterım.Çünkü 86 dan berı bu işin içindeyım. ADIM:füsun maılle bana ulaşırsanız sevınırım.Ben de bılgılerınızden faydalanırım.Sağlıcakla ve mutlu kalın.

aymelek64_64;

Öncelikle ailenle sana mutlu bir yaşam diyiyorum.ayakabi takviyesini mutlaka dene hem yürüyüşünde düzelme olur hemde ilerde bel ağrıların olmaz.ama mutlaka bir doktora görünmelisin bence...

teşekkür ederim suna allah hepimizin ailesine sevdiklerine uzun ömürler versin .Evet ben yeni gittim dr doktorla konuştum benim sağ yüksekte kalça çıkığım var 4,5cm kısalık dr iler de de ameliyat olsan bile çok zorlanacağımı ve ameliyatımın çok zor ameliyat olacağını 2tane ortopedi doktorunun ameliyatıma gireceğini ve bu ameliyatlardan sonra da kötü olabileceğimi söyledi ben kesinlikle ameliyat olmayı düşünmüyorum ortopedik ayakkabı kullana bilirsin dedi dr bunları medikallerden mi temin ediyoruz ev terliklerimize de takviye yapabiliyor muyuz ?suna siz kullanıyor musunuz bu ayakkabılardan?ilginiz için teşekkür ederim allah hepimizin yardımcısı olsun...

ebarbur;

Merhaba arkadaşlar. 36 yaşındayım ve kalça çıkıklığından kaynaklı sağ bacağım 3 santim kısa. Hala çok önemseyebileceğim ağrılarım yok. Bağdaş kuramıyorum ama yerde rahat oturuyorum. Her türlü hareket, hoplama zıplama..))) uzun yürüyüşler yapabiliyorum. Bazen dinlendir beni diyor bacağım bende kırmıyorum onu :)) Ayakkabı konusunda çok gerilmeyin bence çok basit çünkü. Özel ayakkabı yaptırmak oldukça pahalı. 20 yıldır yaptığım gibi; ayakkabı tamiri için gittiğimiz ayakkabıcıya "şunun tabanını içten 2 santim, dıştanda (topuktan) bir santim uzat" diyin. Çok komik bir ücrete bunu zaten yapıyorlar. Arkası kapalı ayakkabılar için böyle tabii. Gerekirse topuk yastıkları kullanın, açık ayakkabılar için makul bir şekilde topuklarını yükseltin oldu bitti. Diğer türlü özel ayakkabıların maliyeti çok yüksek.
Bu arada ağrım sancım çok yok desemde artık aksamadan normal yürümek de istiyorum. Çünkü ayakkabısız daha farklı zorluyor doğal olarak. Bu nedenle Hacettepeden bir doktor ile tekrar görüştüm. Kararı doğal olarak bana bıraktı ama sizlerin yaşadığı olmak mı olmamak mı tereddütünü bende yaşıyorum.
Sevgiyle ve sağlıkla kalınız.

Merhaba Arkadaşlar..

Bende Doguştan Sag ayakta kalça çıkığı var .5 yaşında egridirde ameliyat oldum sonraları agrılarım devam etti birazda ailemin ihmal etmesi sonucu 15 yaşına kadar ilçedeki hastane doktoraı dısında doktoralara gorunmedim.
15 yaşından yeniden egridire gittim kuzeniminde 2 ayagında kalça cıkıgı vardı birlikte gittik benim doktorum ona iki ayagını acık bırakacak bir kalıpla tedavi etti ve ayagı iyileştı suan hiç bir sorunu yok. banada kucuk bir hata yaptıklarıın ameliyatla duzelecegini soyledi sonra aynı hastanede başka bir doktora gittim oda tam tersini soyledi ameliyatın cok riskli olacagin ve yuruyemebilecegimi soyledi korktum ve vazgectim. agrılarımla bu yaşıma kadar cektim bunu suan 30 yaşındayim ve 1 haftadır surekli agrı var artık neredeyse yuruyemez hale geldim bugun doktora gittim bana agrılarına dayanamacak hale geldiginde protez takalım dedi ilaç ve krem verip yolladı ne yapacagimi bilemiyorum burda yazılanların cogunu okudum protezinde omru kısaymiş yenilenmesi gerekiyormuş. bu agrılara katlanmaya devam mı etmeliyim yoksa ameliyatmı olmalıyım bilemiyorum :(

mrb

Merhaba arkadaşlar.öncelikle şunu söyleyim ki bu kadar çok insanın aynı derdi yaşadığına çok şaşırdım.sanki sadece ben varmışım gibi geliyordu.hatta birçok arkadaşın yazısını okuyunca kendime kızdım halime şükrettim ve hepimiz için dua ettim. benimde 1 yaşındayken kalça çıkıklığı olduğumu anlamışlar ve 6 kez ameliyat olmuşum Ankara'da.şimdi çok şükür yürüşümde bacak boyumda hiç bir problem yok.hatta doktorların söylediğine göre çok başarılı bir operasyonmuş ben söylemesem hiç tahmin edemezlermiş..Sorun şu ki herşeyin iyi olmasına rağmen sol bacağımın femur başı tam olarak gelişmediği için ileride bir kireçleme durumu olursa protez takılabilirmiş.şuanda 28 yaşındayım ve kendimi çok yormadığım sürece çok fazla ağrım olmuyor.doktor dayanabildiğin kadar dayan en son safhada ameliyat ol diyor.benim sorum bu ameliyatı olan arkadaşlara:ameliyattan sonra ayağa kalkmak uzun sürüyormu?şimdi yürüyüşümde filan hiç bir sorun yokken durduk yere birşey olur diye çok korkuyorm.birde bu rahatsızlığın doğumda bir sıkıntısı olurmu?şimdiden çok teşekkürler

Merhaba

Merhaba arkadaşlar;

30 yaşındayım ve doğuştan her iki kalçamda da çıkık var. Gerçek ile yüzleşeli yaklaşık 6 sene oldu. Son kontrole de 10 gün kadar önce gittim. Doktor çıkık iki taraflı olduğu için yürüyüşüme fazla yansımadığını söyledi, ancak ameliyat için de 10 senen kadar var dedi. Her iki tarafta da kireçleme başlamış ancak sol tarafımdaki hasar daha fazla imiş.
Baba tarafında babam da dahil olmak üzere pek çok kişide var bu durum. Dört kardeşiz ve erkek kardeşimde de var. Evlenmeden önce hiç bir ağrı hissetmiyordum, ancak evlendikten sonra çalıştığım için yorulduğum (ev işleri + iş yorgunluğu) zamanlar ağrım oluyor, hatta uzun süreli yürüyüşlere bile gelemiyorum diyebilirim. bu durum beni çok üzüyor, sanırım beni sadece bu durumu yaşayanlar anlayabilir. Sakat kalmaktan çok korkuyorum.
Arkadaşlar danışmak istediğim konu şu. Burada bir takım arkadaşlar egzersizden bahsetmiş. Ne gibi egzersizlerin koruyucu ya da en azından ameliyat süresini erteleyici olduğunu öğrenebilir miyim?

merhaba herkese.
ben bu kalça çıkığı konusunda en şanslı olanlardan biriyim sanırım.şuan 30 yaşındayım.iki çocuk annesiyim.1 yaşındayken kalça çıkıklığım farkedilmiş ve ankara hacettepede ameliyat geçirmişim.şimdiye kadar hiçbir problem yaşamadım.şuan gayet sağlıklıyım.ne ağrım var ne aksamam.allah herkese şifa versin.

mrb benim de doğuştan tek taraflı kalça çıkığım var bundan 23 yaşındayım ve kendimi bildim bileli hastanelerdeyiimm mlsf ayaklarımda da dönüklük vardıı dönüklük için dr gittiğim de kalça çıkığım olduğunu söylemediller bana dönüklüğü için iki tane ameliyat geçirdim sonra yürümem de bir değişiklik olmayınca dr biz onu fark edememişiz gibi saçma bir cümle kurdu ve 40 yaşından önce ameliyat önermedi sizin 1999 yılında gittm dediğinis dr dikkatimi çekti acaba mümkünse bana onunla ilgili bilgi verebilir misiniz 40 yaşına kadar beklemek istemiyorum bir umut iştee şimdiden tşk ederimm :eek::eek:

mrb benim de doğuştan tek taraflı kalça çıkığım var ayağım da 2 cm kısalıkla berabr dönüktü ayaklarımm 4 yıl önce ameliyat olmak için hastaneye gittiğim de drlar bana iyileşceğimi söylediler 2 defa ameliyat oldum ewet yamukluklar bir nebze olsun geçmişti ama yürümüm de bir değişiklik olmadı bunu dr a sorduğumusdaysa şöyle komik bir cvpla karşılaştık ayaklarına odaklandığımıs için biz onu farkedememişiz halbuki 3 mtre ilerden de farkedilirim bu ilginçti ameliyat içinn erken dediler 40 yaşından önce önermiyolar ama 40ıma daha çok var o kadar beklemek istemiyorumm şuan 23 yaşındayım eğer benim gibi bu yaşlarda ameliyat olmuş ve faydasını görmüş arkadaşlar varsa yardımlarınızı bekliyoruumm şimdiden tşk ederimm :rolleyes::rolleyes:

Üst Alt