Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Muskuler Distrofi ile ilgili tecrübe paylaşımı..

ATiM' Alıntı:
Buraya mesaj atmakla yetinirsek anlamı olmayacak zaten :roll:. Merak ediyorum bilen varsa kas hastalıkları derneğinin faaliyetleri neler. Diğer hastalarla görüşmek ve arkadaşlık için ne yapabilirim.

Türkiye Kas Hastalıkları Derneği'nin Amaçları :
Nöromusküler hastalığa yakalanmış tüm hastalara ulaşmak
Onları fiziksel ve psikolojik olarak en iyi duruma getirmek
Nöromusküler hastalıklar konusunda yapılan araştırmaları desteklemek Toplumu nöromusküler hastalıklar konusunda bilgilendirmektir.

Aşağıdaki linke tıklayarak msn nini kaydedebilir ve diğer arkadaşlarla sohbet edebilirsin

MSN'de Sohbete Davet

Teşekkürler abdullah. Yalnız beklediğimden az kişi yazmış buraya. Bu kadar mıdır diyor insan.

minerva'da demiş zaten :)

Sizleri görmek güzel. Sitede sadece 3-5 kişi olduğumuzu düşünmeye başlamıştım :).

Yinede siteden biriyle konuşmak kısmet olmadı. Genelde nette kimseyi arayarak bulmadım zaten kendileri geldi. Şekilde görüldüğü gibi engelli olmak gibi bir ortak yanımız olsada arayınca bulunmuyo yada aradığım zaman belamı buluyorum :).

merhabalarr

Ne oluyor burada. Ne bu sessizlik bakiimm?

Minerva itiraf ediyorum: Ben süt içmiyorum. Bir hafta önce aldığım süt,ööylece duruyor buzdolabında :(

Ve Babür abi. İtiraf ediyorum: Ben senin gönderdiğin egzersizleri yapmıyorum. :(

Ya taam yaaa...Yapcam bunları en kısa zamanda sööööözzzz :cry:

Minerva çok kilo aldım bugünler. Kaplumbağanın dedesi gibi yürümeye başladım. :(

Bize başka meyveler önerir misin ? Kilo aldırmayan. Diyet olsun.Diyet :lol:

01-Hastalık ilk kez kendini nasıl gösterdi ve Yaş kaçtı:
5 yasında merdiven cıkamamak ve yürümek istememk rahatsız etti bizi.
02-Hastalık tanısı kaç yaşında konuldu ve neydi:
Hastalı teshisi yine 5 yasında konuldu.götürdüğümüz ortopedistimize sikayetlerimizi anlattıgımızda Bir cocuk nörologuna yönlendirdi .Koyulan teshis DUCHENNE MUSCULER DİSTROFİ İDİ
03-Vucuttaki bıraktığı şekil bozukluğu oldu mu olduysa nedir:
Evet oldu,karnın asırı dısa cıkık,bel cukurunun fazla oyuk olusu,ayakların ice dönmesi,
04-Bu hastalıktan olduğuna inandığınız veya olan yansıma hastalıklar ve rahatsızlıklar var mı varsa belirtiniz:
karaciger enzimlerinde artıs,gastreonital bazı sikayetler,mesela asırı gegirme istegi.
05-Şu anki Fiziksel durumunuz? Yürübilme? Yokuş çıkma? Merdiven cıkma? desteksiz ayaga kalkabilme? Koşma? Zıplama?
evde tekerlerki sandalye kullanmıyoruz ama tam destekle ve cok zor yürüyebiliyoruz.dısarda tekerlekli sandalye.henüz 1 ay olmadı sandalyeye oturalı.YATAKTA DÖNERKEN BİLE YARDIMSIZ BASARAMIYOR.son günlerde sol kolunu kaldırmakta oldukca güclük cektiği dikkatimizi cekiyor:(
06-İlaç kullanıyormusunuz? Nedir faydasına inanıyormusunuz?
q enzim,enginar hapı (karaciger enzimleri icin)ve polen tablet(hücre yenileyici ve vücut direnciicin),anzer balı ve hakkari yüksekova balı.Bende balın kasları güclendirdiğine yürekten inanıyorum.
07-Fizik tedavi yapıyormusunuz? Düzenli mi?
Evet ama bazen ihmal ediyoruz.. fiziktedaviden önce mutlaka bütün vücudunu yaglarla masaj yaparak esnetme calısmalarımızı öyle yapıyoruz.gergin lan kaslarda esnetme calısması yapmanın kaslar üzerinde olumsuz etkisi oldugunu düsünüyorum.Dr umuz da yaptıgım her ne ise taktir etti ve kaslarda hic bir kısalma olmadıgını ve eklemlerde sertlesme olmadıgını söyledi 2 ay önce gittiğimizde.ve 50 kg...9 yasında olmasına ragmen.Bu kiloya göre ayakta kalmasını mucize olarak degerlendirdi.
08-Çalışma(iş olarak) şekliniz nedir? i)Çok aktif ii)aktif iii)az aktif iv)pasif v)tamamen pasif (oturarark)
su an 9 yasında benim oglum.yaklasık 1 aydır okula da gidemiyoruz merdivenlerinden dolayı..
09-Noroloji doktorunuz ile ne sıklıta görüşüyorsunuz?
daha 2 ay önce görüstük.ama uzun zamandır gitmemistik.2 yıl gibi
10-Eklemek istedikleriniz

kas hastaları icin yeni bir bilgi...

Özel mailime gelen bir yazıyı paylasıyorum sizinle....

Merhaba Gülnur hanım,nasılsınız? bugun ogrendigim bilgiyi aktarmak istiyorum size:
Fransada gen tedavisi konusunda basarı saglanmıs hayvan deneyinde (lgmd) dystropy'nin bir cesidinde ve 2007'ye kadar insan deneyi baslayacakmis!oldukca umut verici gorunuyo...

Une équipe de chercheurs de Généthon (CNRS UMR 8115), animée par Isabelle Richard, a démontré sur un modèle murin, la faisabilité et l’efficacité d’une thérapie génique par transfert de gène pour la dystrophie musculaire des ceintures de type 2A, aussi appelée Calpaïnopathie. Les chercheurs ont utilisé un vecteur de type AAV et ont obtenu une expression forte et stable de la protéine dans les cellules musculaires, ainsi qu’une correction de l’atrophie musculaire et une augmentation de la masse et de la force musculaire.
Ces travaux, publiés dans la revue Molecular Therapy, ont été réalisés grâce aux dons du Téléthon, qui financent le laboratoire Généthon, créé par l’AFM.

Birde kök hücre calismasi var, o da devletten izin almis, yine dystrophy'nin bir cesinde...deney tedavi baslayacakmis, cok yakin gorunuyo bir tedavinin cikmasi ve cok olumlu gidiyo hersey...iyi gunler....

La dystrophie musculaire facio-scapulo-humérale se caractérise par une distribution typique de l’atteinte musculaire avec une faiblesse et une atrophie des muscles du visage et des épaules et parfois une atteinte des fessiers et des jambiers antérieurs. Une équipe de l'Institut de Myologie a étudié les capacités de croissance et de différenciation des myoblastes issus des muscles non atteints chez cinq patients. Ces capacités sont équivalentes à celles observées sur des cellules provenant de muscles sains de témoins. Un transfert autologue de myoblastes multipliés à partir d'une biopsie de muscles non atteints vers les muscles atteints représenterait ainsi une stratégie thérapeutique pour la myopathie facio-scapulo-humérale.
Un projet d'essai clinique a reçu l'autorisation de l'Afssaps le 5 octobre dernier et devrait débuter prochainement.
Duchenneye savas actık.7 kollu canavara 9 koldan saldırdık.amacım hazırladıgımız siteyi bir cok kisiye tanıtarak ve bu hastalıkla savasanlara ulasarak umut olmak,umudumun tükendiği yerde de onlardan umut almak.

www.duchenne.aileniz.com

kas hastalarına tavsiyeler..

1:)kortizona baslamadıysanız hangi dr verirse versin ASLA baslamayın.......Lütfen baslamayın,inanın zararından baska hic bir yararı yok...
2:)kesinlikle yavrunuzu hareketli tutmanın savasını verin.O cabuk yorulacagı icin hareketsiz kalmak isteyecektir.Onu oyun seklinde mümkün oldugu kadar hareketli tutun lütfen.
3Lütfen yavrunuzu herseyin en dogalıyla beslemeye calısın.hazır yiyeceklerden mümkün oldugunca bir zehirden kacar gibi kacın.Kola,gazoz tarzı iceceklerden özellikle cok sakının.Cay gibi kafeinli iceceklerden de uzak durun.Tuz ve sekerin dahi en dogal olanını kullanmaya gayret edin.(tursu tuzu,kahverengi seker)
4:)Cocugunuzun hasta oldugunu lütfen unutun,ona normal saglıklı cocuktan farklı davranmamanın gayretini gösterin.Cocugunuzu hasta psikolojisine sokarsanız hastalıgın daha hızlı ilerlemesine sebep olursunuz.
En derin saygılarımı yolluyor,tekrar herkese gecmis olsun diyorum.....

Duchenneye savas actık.7 kollu canavara 9 koldan saldırdık.amacım hazırladıgımız siteyi bir cok kisiye tanıtarak ve bu hastalıkla savasanlara ulasarak umut olmak,umudumun tükendiği yerde de onlardan umut almak.
www.duchenne.aileniz.com

MERHABALAR
EVET NİLSUN. BABAM, MÜKÜLER DİSTROFİ İDİ. AMA DETAY BİLMİYORUM MAALESEF :( ONUNKİ BİRAZ DAHA İLERİ DERECEYDİ. HAREKETLERİ DAHA KISITLIYDI MESELA. BENİMKİ O KADAR DEĞİL ÇOK ŞÜKÜR....

BU HABER GERÇEKTEN SEVİNDİRİCİ. AMA, BU TÜR HABERLER SENEDE, HATTA ALTIAYDA BİR MUTLAKA ORTAYA ATILIR. ÇOK DA UMUTLANMAMAK GEREKTİĞİNE İNANIYORUM.

SAĞLIKLI GÜNLERE...........

Bilgiler için teşekkürler minerva doktor gibisin :D

01-Hastalık ilk kez kendini nasıl gösterdi ve Yaş kaçtı:
3-4 yaşlarında uzun yürüyememe sanıyorum. zaten o zamandan fazla aktif değildim.

02-Hastalık tanısı kaç yaşında konuldu ve neydi:
aynı yaşlarda biyopsi sonucu rapor bir yerlerde fakat tam hatırlamasamda tanı olarak miyopati. daha sonrada askerlik gelince gata da bir test ve tahlil dışında bir şey yaptırmadık, bir dönem istesemde sonra bende vazgeçtim.

05-Şu anki Fiziksel durumunuz? Yürübilme? Yokuş çıkma? Merdiven cıkma? desteksiz ayaga kalkabilme? Koşma? Zıplama?
kendimi bildim bileli gerçek anlamda koşabildiğimi hatırlamıyorum. hatırlayamadığım kadar uzun bir süredir merdiven ve yokuş çıkmada zorlanırım.

diğer sorulara cevabımda hayır ve benzeri.

12-14 yaşlarında 4-5 aylık akupunktur tedavisi gördüm. o zaman için hareket kabiliyetinde hafif bir artıştan başka bir getirisi olmadı.

bunun yanında ilk dönemde kan tahlillerinde romatizmada olduğu konusunda doktorlar ısrarcıydı. bu yüzden yıllarca penadur denen iğneyi yedim :). aslında faydası var iğneyi bıraktıktan sonra gripler daha sık ve daha ağır geçmeye başladı. yani hastalıklardan korunmayada yardımcı. ama tahmin edin daha sonraları da bunun içinde bir tahlil yaptırmadım. hastane görmekten de nefret ediyorum :roll:.

merhaba, bugün doktorumdan aldığım bir haberi buraya aktarıyorum doğru yerdemiyim bilmiyorum lütfen yanlış sa gerekli yere taşıyın.
benim kızım yaklaşık 10 yıldır heriditer polinöropati hastası. ve tedavisi yok.ama dün Amerikadan aldığım bir haberde bu hastalığın tip 1 inde tedaviye olumlu cevap veren ilaç bulunmuş, şuan insanlar üzerinde deneniyor.çok kısa süre sonra piyasaya verilecekmiş. türkiye ye de gelmesi çok uzun sürmez. dilerim dünyada kas hastalıkları diye birşey kalmaz. bizler için çalışan tıp dünyasındaki tüm doktorlara gönülden sevgiler. bilhassa ohio üniversitesindeki dr. zarife sahenk, e emekleri için sonsuz teşekkürler.

HER DOĞAN GÜN, YENİ BİR UMUTTUR....

Alalalaaaa bu doktor bizim bildiğimiz Şahenklerden mi yoksa :roll:

O zaman biz akraba sayılırız yauuu :lol: :lol: :lol:

hımm arkadaşlar geçenlerde bir doktorun yazısını okudum kesinlikle ama kesinlike fizik tedaviyi şart koşuyor.sonuçta sağlıklı insanlarda bile kaslar kullanılmaya kullanılmaya körebiliyormuş ee doğal olarak bu sizler içinde geçerli.birde yine nette bi doktorun yazısını gördüm hatta bulursam size iletirim burdan nasa nın yarattığı bişey varmış magnetik bişey bunu yanlış hatırlamıyorsam yatağa uyarlamışlar yurt dışında ve yeni yeni türkiye de bu yatağı 3000euro ya (pardon avro) satıyolarmış.tabi bi yatak için bayağı pahalı ama bazı doktorlar seansına 20-30ytl alıyolarmış.gelelim yatağın faydalarına;ölü hücreleri yeniliyormuş yani sinirleride dahil o yüzden kas hastalıkları için kullanılabiliyormuş.tamam bu bölüme sevindim inşallah öyledir ama daha kimse ben çıkıp iyileşiyorum benim kaslar geri geliyo dememiş.bunları iyice araştırmak lazım gerçekten böle bişey varsa biz niye duruyoruz :) hımmm bide şu konu var:"AKUPUNTUR"!geçenlerde kas hastalığı derneğinden bi doktor ile görüştüm hücre naklini ve akupunturu sordum(hoş sitelerinde de açıklamışlar ya olsun).doktor paraya ihtiyaç duyan doktorlarımızın yaptığı bi tedavi çeşiti dedi.kök hücre nakli zaten bi kesinlik kazanmış değil.ama ümit verici çalışmalar var dedi.akupuntur tedavisinide kocakarı tedavisiyle bir tuttu resmen.Valla napcağımızı şaşırdık.umarım en kısa zamanda kesin bir çözüm çıkarda bizde bu şehir efsanelerinden kurtuluruz:D
ama şu ceviz yaprağını bi denetcem umarım bi ümit olur.birde çuhaçiçeği yağı kapsülünü deneteceğim.ya ben bunları denetcemde benimki çiçek komasına girmez demi? :roll: :lol:
bunların bi yan etkisi varmı ki acaba tamamen doğal şeyler ama sonuç itibariyle her otda sağlıklı değil...
karışık bi yazı oldu ama bu seferlik idare edin arkadaşlar :wink:

arkadaşlar yardımcı olun:(

paylaşımlarınız çokgüzeldi bu siteye bi arkadaşımın tavsiyesiyle üye oldum inanın suan çok mutluyum.ben 3,derece miyopati hastasıyım. kısaca anlatırsan;son 5 yıldır hiç doktor kontrolünde bulunmadım,yavaş yavaş eridigimi hissedebiliyorum,yeme içmem gayet iyi sadece sorun topuklarım çekik ve gücüm yok ,tekrar söylemek istiyorum bu adreste olmaktan çok mutluyum hepiniz saglıcakla kalın haşçakalın....[/b]

merhabalar, öncelikle herkesin bayramını kutluyorum.
epey zaman oldu yazamadım buraya. bide biraz zaman geçsin istedim. kullandığım yağlar ve fizik tedavi için. hemenm hemen 3 yadır haftada 3 gün dr, diğer günlerde biz evde fizik tedavi ve rehabilitasyon uyguluyoruz. pek belirgin bir aşama kaydemedik ama, yinede aldığımız sonuçlar biz<im için az değil. örneğin, bacağına artık daha iyi sahip oluyor. yani bilinçsizce bacak yürüme hareketinde yana gitmiyor. öne doğru adımlar atmaya başladı. bu iyi bir gelişme. birde bacak üst kaslarda ilk öncelere göre daha çok tepki var. çünki önceden hiç tepki vermiyordu. bütün bu oluşumlar, fizik tedavinin sonucu mu yoksa kullandığım çuhaçiçeğinin faydası mı bilmiyorum ama şu anda memnunum. .bir arkadaşımız çuhaçiçeği yağına şüpheyle yaklaşmış, acaba yan etkisi var mı diye. yan etkisi yok merak etmesin:) hiç bir işe yaramasada bağışıklık sistemini güçlendiriyor. o bile az değil bence.
çünki kas hastalarının bu mevsimde gribe yakalanması demek, şiddetli ağrıların ve atakların oluşması demek.kısaca son 3 ayda yaşadıklarım bunlar. hepiniz gibi bende uğraşıyorum. sevgili gülnurun dediği gibi hiç olmazsa denemedim demiyeceğim. yan etkisi olmayan her şeyi deneyeceğim..
şimdi karadenizden ceviz yaprakları getirttim köylerden. çünki burda bulamadım. onla banyoyu deneyeceğim bayramdan sonra. bakalım, gerçekten dengesine bi faydası olucak mı:?
deneyenler faydalı olduğunu söyülüyor. .
herkese ama herkese sağlıklı ve umut dolu günler diliyorum. biliyorum ki umut, bizim hayattaki tek dayanağımız.. sevgilerimle

miss sakıncası yoksa biraz anlatırmısın hastalığındaki ilerlemeleri şuandaki durumunu falan.çünkü benim nişanlımda aynı hastalık var ve diğer aynı hastalıkta olanların durumlarını merak ediyorum.şimdiden saol.kendine çok ama çok iyi bak

unicorn' Alıntı:
miss sakıncası yoksa biraz anlatırmısın hastalığındaki ilerlemeleri şuandaki durumunu falan.çünkü benim nişanlımda aynı hastalık var ve diğer aynı hastalıkta olanların durumlarını merak ediyorum.şimdiden saol.kendine çok ama çok iyi bak

Tabiiki anlatirim , hiç sorun degil !

Benim kas hastaligim, diger kas hastaliklarina benziyor , ama tek farki sadece bacak ve kollarimda kas guçsuzlkuklerim var. Normalde, yurumemek, merdiven çikamamak, oturup kalkamamak diye sorunlar oluyor. Ama tabiiki bu gibi ilerlemeler insandan insana degisiyor. Ben mesela hala yuruyorum, merdiven çikamiyordum, ama sonunda onuda basardim, bir tek yapamadigim sey tek basina yere oturup kalkmak, bunu yapamiyorum iste, yine yardima ihtiyacim var :(
Yoksa gayet hersey yolunda, hayati sevdigim gibi bu hastaligida seviyorum artik , benim en sadik arkadasim oldu bu SMA 3 :)

Sevgiler :wink:

saol miss :) benim nişanlımla aynı evreleri yaşoyorsunuz anladım kadarıyla.o merdiven inip çıkabiliyor yürüyorda ama kaldırımlar onun için tam bir problem o yüzden dışarda olmak onun için kötü oluyor.biz ceviz yaprağı bulabilirsek burda önerilen bi şeyi uygulamaya başlıcaz.senin yaptın herhangi bişey varmı yada önerebilceğin?
benim bide şöle bi problemim var nişanlım fizik tedavi merkezine gitmeyi istemiyor bende onun üstünde baskı kurmuyorum ama yapması gereken hareketler neler bunla ilgili bilgisi olan bi arkadaş varsa ve bana bilgi verirse sevinirim.
kendinize iyi bakın :wink:

Biz ceviz yapragı banyosu ve Kullandıgım yaglarla beraber l-arginine ve l-carnitine kullanmaya da basladık.Dileyenler bu isimlerle internetten arama yapabilirler.Bu aksam cok güzel bir sey oldu.Yardımsız dönmeyi basaramayan Mustafa bu gece sagından soluna kendisi dönüyor......Okuyan herkes yazının sonunda maasallah desinn:)Yavruma nazarlar degmesinn:)

Önce Maşallah diyim de zan altında kalmıyım :)

Biz nazarlamayız forumun annesi seviniriz Mustafanın iyileştiğine.
Gönlüm onun yanında. Sizlere de Allah sabır versin diyorum. Azminize hayranım.

Gelişmelerden haberdar edilirsek seviniriz.

Mustafayı öpüyorum. :)

Sevgili arkadaşlar,

Anladığım kadarıyla burada yaş olarak kıdemli bir ağabeyiniz durumundayım. Hastalığım kas hastalığı olarak anılsa da benimki ALS (Amyotrophic Lateral Sclerosis) .
Bir tıp doktoru ve bir kas hastası olarak aranızdayım. Demek istediğim şu:
Aklınıza takılan tıbbi soruları elimden geldiğince araştırır ve size özetleyebilirim. Tek problemim, onscreen keyboard kullandigim için yazı yazmamın yavaş olması.
Not: Göz hekimi olduğum için göz sorularınızı da elimden ve mousumdan geldiğince yanıtlarım.
Görüşmek üzere
Saygılarımla

selam dostlar

bir dr. var aramızda.bu güzel bir gelişme.göz konusu şükür iyi.0.25 -0.50 bozuklukla idare ediyoruz.ama kas hastalığı biraz zor oluyor.mesela ben türünü bile bilmiyorum.çapa hala bildirecek.12 yıl oldu

Arkadaşlar hiçmi bir gelişme yok paylaşacağımızzzzzzz
pratiğe geçecek somut anlamda gelişmeler olmasa dahi bizim birbirimizden öğreneceğimiz çok şey olduğunu düşünerek bir kaç gün önce yine kas hastalığı ile ilgili internette surf yaparken okuduğum şu yazıyı daha doğrusu kreatin adlı protein hakkındaki yazıyı sizlerle paylaşmak istedim ve acaba dedim bize bir parçada olsa faydalı olabilirmi diye (tabi öncelikle bu alandaki bir uzman doktora danışmak şart gibi geliyor her ne kadar yan etkisi olmadığı belirtilen kas gücünü artırıcı bir madde olsa dahi)

Kreatin, tüm memelilerin vücudunda olan bir maddedir ve arginin, glisin ve metionin amino asitlerinden karaciğer, böbrekler ve pankreasta üretilen bir amino asit türevidir. Amino asitler ise bilindiği gibi protein moleküllerinin yapı taşlarıdır. Kırmızı et ve balık gibi pekçok hayvansal gıda kreatin içerir. Bununla beraber gıdalardaki kreatin miktarı küçüktür. 1 kg biftek sadece 1 gr kreatin içerir. Halbuki yoğun bedensel aktivite veya spor yapan bir kişinin günlük ortalama kreatin ihtiyacı 5-6 gr olup, bunun tamamının yiyeceklerden karşılanması hemen hemen olanaksızdır. Yiyeceklerden karşılanmaya çalışılsa bile beraberinde aşırı yağ ve kalori alımı da söz konusu olmaktadır. Bu yüzden sadece ek gıda ürünleri (Dietary supplement, sports supplement) vücuttaki yağ ve kalori miktarını artırmaksızın, vücudun ihtiyacı olan kreatin miktarını karşılayabilirler.

Kreatin, vücudun enerji üretmek için kullandığı yakıt olan ATP üretimine yardımcı olan ve aynı zamanda ani ve yüksek enerji ihtiyaçlarını karşılayan bir maddedir (Protein). ATP, vücutta özellikle beyzbol , futbol, voleybol, hentbol, koşu, yüzme, bisiklet, dağcılık, güreş, boks ve halter vb. gibi sporları yaparken yoğun şekilde kullanılır. Kreatin sportif performansı artırır. Kreatin en fazla kas veya adele dokularında birikir ve kasların özellikle sportif faaliyetler (koşu, ağır kaldırma vs.) esnasındaki ani enerji ihtiyaçlarını karşılamak için ATP (Adonosine TriPphosphate)’nin yakılmasına yardımcı olur. Amerika’da çeşitli sporcular üzerinde yapılan testlerde 28 gün boyunca düzenli kreatin alan sporcularda yağsız kas miktarında ve kaldırılan ağırlıklarda, kreatin kullanmayan fakat aynı egzersizlere katılan sporculara göre ortalama %51 oranında artış gözlenmiştir. Kreatin kullanımının insan için güvenli olduğuna ait sayısız bilimsel araştırma vardır. Yine yakın zamanda bir okul takımında yapılan, 28 gün boyunca bir glikoz, taurin, sodyum ve potasyum fosfat çözeltisi içinde günde 15,7 gr kreatin (oldukça yüksek bir doz) alan oyuncularda, süre sonunda yapılan kan testlerinde tüm parametrelerin normal limitler arasında olduğu ve karaciğere olumsuz bir etki olmadığı gösterilmiştir.

Kreatin, 1832 yılında bir Fransız bilim adamı tarafından keşfedildi. Fakat 1923 yılına kadar vücuttaki kreatin’in %95 inin kas dokularında biriktiği bilinmiyordu. Kreatin’in vücut üzerindeki etkileriyle ilgili bir rapor 1926 yılında “The Journal of Biological Chemistry” dergisinde yayınlandı. Uzunca bir süredir kreatin’in etkisinin bilinmesine rağmen, onun sportif performansı artırmak için ilk gerçek kullanımı 1992 Barcelona (İspanya) Olimpiyatları’nda yapıldı. 1996 Yaz Olimpiyat’ında madalya alan sporcuların ise ¾ (Dörtte üç) ‘ünün kreatin kullanması için iyi bir sebep vardı: Çünkü işe yarıyordu, hatta çok işe yarıyordu.

Öyleyse nedir bu Kreatin? Onun vücudumuzda karaciğer, böbrekler ve pankreasta doğal olarak üretildikten sonra kan akışıyla kaslarımıza taşınan ve kaslarımıza enerji sağlamak için kullanılan bir bileşik olduğunu biliyoruz. Kaslarımıza ulaştığında “Kreatin Fosfat” ‘a dönüştürüldüğünü ve bu yüksek güçlü metabolit’in kasların son enerji kaynağı olan ATP’leri üretmek için kullanıldığını da biliyoruz. Üstelik diğer performans artırıcı steroids ve ilaçlardan farklı olarak; %100 doğal olduğunu ve çoğu yiyecekte de doğal olarak bulunduğunu, bu yüzden de hiçbir sportif faaliyette ve uluslararası müsabakalarda yasaklanmadığını da biliyoruz. Aksi taktirde et ve balık yenmesinin de yasaklanması gerekirdi. Pek çok yiyecek, özellikle ringa, somon ve tuna balığı ile biftek bir miktar kreatin içerir. Bununla beraber en iyi kreatin kaynağı “Kreatinmonohidrat” ‘tır.

Kreatin 2 hafta içerisinde yağsız kas miktarını önemli miktarda artırır. Aynı zamanda yoğun egzersiz performansının gelişmesinden ve enerji seviyesinin artırılmasından da o sorumludur. Yapılan araştırmalarla; kreatin’in enerji seviyesini, dayanıklılığı, kuvvet ve dayanma gücünü artırdığı ispatlanmıştır. Üstelik, kreatin yağsız kas miktarını artırırken yağ kaybını da hızlandırmaktadır.

Kreatin’e kimlerin ihtiyacı vardır?

İlk önce kreatin’e, daha fazla enerjiye ve yağsız kasa gereksinimi olanların ihtiyacı vardır. Daha sonra, vücudunu forma sokmak isteyenlerin, yağsız kas miktarını artırmak isteyenlerin ve fazla yağ kütlerinden kurtulmak isteyenlerin kreatin’i kullanmaları tavsiye edilir. Son olarak, yoğun fiziksel aktivite gerektiren bir işte çalışanlar, fiziksel stres ve uzun süreli yorgunluğa maruz kalan kişiler ve kreatin’in inanılmaz sonuçlarından hoşlanan veya bu sonuçları arzu eden kişiler onu rahatlıkla kullanabilirler.

Kreatin ne kadar dozda alınmalıdır? Ve herhangi bir yan etkisi var mıdır?

1. kullanım yöntemine göre; ilk hafta kaslarınızın kreatin’le doldurulması gerekir. Bunun için 1500 mg’lık tabletlerden günde 4 defa 3 tablet (Toplam Doz: 18 gr) yemeklerden önce (yemek aralarında) ve egzersizden sonra herhangi bir asidik olmayan meyve suyu ile birlikte alınır (genellikle üzüm suyu tavsiye ediliyor ama zorunlu değil). Daha sonraki haftalar günde 1 veya 3 defa (En az 4 saat arayla) 3 tabletle devam edilir. (Toplam günlük doz: 4,5 – 13,5 gr)

2.kullanım yöntemine göre ise; ilk hafta kaslarınızın kreatin’le doldurulması işlemi atlanarak doğrudan günde 1 veya 3 defa (En az 4 saat arayla) 3 tabletle (Toplam günlük doz :4,5 – 13,5 gr) başlanır ve devam edilir. Daha fazla doz almanıza gerek yoktur.

En iyi sonucun; egzersiz veya sportif faaliyetten yaklaşık 1,5 saat önce karkonhidrat esaslı bir yiyecek ile beraber alındığında ortaya çıktığı da gözlemler arasındadır.

En iyi yönü de, kreatin’in herhangi bir inceleme veya araştırmada aleyhine bir yan etkinin rapor edilmiş olmamasıdır. Kreatin tamamen güvenli ve etkilidir. Kreatin kesinlikle hiçbir zararlı veya toksik madde içermez.

Kreatin devamlı mı yoksa periyodik olarak mı kullanılmalıdır?

Bazı araştırmalar kreatin’in periyodik olarak kullanılması gerektiğini belirtirken bazıları da devamlı kullanılabileceğini belirtmektedirler. Buna göre;

1-Yukarıda açıklanan 1.kullanım yöntemine göre ilk hafta kaslar kreatin’le doldurulur ve 2-3-4 ve 5. hafta günlük 4,5-13,5 gr’lık dozla devam edilir (Toplam 6 hafta). Daha sonra hiç ara verilmeksizin istenilen süre kadar bu kullanım şekli tekrarlanır.

2- 1. veya 2 kullanım yöntemine göre 6 hafta kreatin kullanımına devam edilir sonraki 2 hafta için kreatin alımı tamamen durdurulur ve 9. haftadan itibaren kullanıma tekrar başlanır.

UYARILAR :

Kreatin kullanımı boyunca genellikle daha sık idrara çıkılır. Fakat bu durum kreatin’le beraber alınan sıvılardan kaynaklanır . Bu yüzden endişelenmeniz gerekmez. Ayrıca her kreatin alımı arasında (Her 3 tabletlik veya 4,5 gr’lık periyotlar arasında) en az 4 saat ara bırakmanız gerekir. Aksi takdirde hafif karın ağrısı çekebilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaştığınızda yarım günle 2 gün arasında kreatin alımını durdurabilirsiniz.

Doğal Kas Güçlendirici (Kreatin) 1500 mg'lık tabletler halinde sunulmuştur. Gıda takviyesi olarak yukarıda anlatılan yöntemlere göre kullanılır.

Süppersin Minerva. Sessizliğinin, fırtınadan öncesine ait olduğunu biliyordum. :)

O zaman neden biz Kreatin kullanmıyoruz?
Sen kullanıyor musun minerva. Bence bir kayıp... :roll:

Bilgi ve paylaşımın için teşekkürler Minerva.Vücudumuzda varolan bir maddeyi dışardan almak nekadar doğru :?:Her isteyen eczanelerden alabiliyormu,belirli bir koşulu var mı :?:
Kreatini kulllanmış ve denemiş arkadaşlar varmı,görüşlerini bizlerle paylaşırlarsa memnun oluruz. :wink:

Sevgili Dostlar

Sevgili Minerva"nın isteği üzerine "KREATİN" ile ilgili küçük bir araştırma yaptım. Umarım bir fikir verir.

İnsanda kreatin karaciğerde sentezlenir. Arginin, glisin, metyonin gibi
aminoasitlerden oluşur. %95 i iskelet kaslarında depo edilir. Geri kalanı beyin kalpte bulunur. Kreatin sentezinde rol oynayan bazı enzimlerin genetik olarak eksik bulunduğu durumlarda çeşitli nörolojik bozukluklar ortaya çıkar. Hücre içi enerji üretiminde büyük rolü olduğundan ani güç kullanımı gereken fiziksel durumlarda kas hücrelerine enerji sağlar. Bu amaçla sporcularda kullanılır.

Anladığım kadarıyla sağlıklı kas yapısına sahip sporcularda belli dozda kas gücü artışı görülüyor.
http://www.mdausa.org/research/creatine.html

Kas hastalarında kullanımının çok örneği yok ancak (Amyotrophic Lateral Sclerosis) hastalığında sinir hücresi ölümünü geciktirdiği söyleniyor.
Diğer kas hastalıklarında önemli bir olumlu etki görülmemiş

http://www.mdausa.org/research/ct-creatine.html

Kreatin"in yan etkileri konusunda kesin veriler yok. Ancak klinik denemelerde kullannılan dozların yan etkisi olmayacağı öngörülüyor.

http://www.mdausa.org/publications/als/als6_1.html#creatine

Bir çalışmada 10 mg/gün yükleme dozu ile 5 gün, sonra 5 mg/gün idame dozu öneriliyor. Ancak 2 haftadan daha uzun süreli kullanılmış bilimsel çalışma yok.

Bahsedilen dozlarda bir yan etki görülmeyeceğine göre, bir mucize beklemeden denenebilir sanırım. Tabii ki bu benim kişisel görüşümdür. Bir Nöroloji uzmanı değilim.
Çok yavaş klavye kullanıyorum, mecburen onscreen keyboard ile yazıyorum. Ingilizce bilen arkadaşlar var ise kaynak çok. Bu yazı kısaca fikir vermek içindir. Cidden tedavi amaçlı kullanacak arkadaşlar varsa konuyu daha ayrıntılı inceleyebiliriz
Umarım bir fikir vermiştir.
Saygılarımla

Değerli doktorumuza öncelikle kendi adıma ve diğer arkadaşlar adına çok teşekkür ederim bu kadar hızlı bir şekilde kreatin hakkında araştırma yapıp bizlerle paylaştığı için
doktorumuzun yazdıklarından olumsuz etkisi yönünde bir veri olmadığı olmamakla birlikte kas hastalıklarında denenmiş olumlu yönde bir etkisi olmadığıda anlaşılmakta fakat kullanımadan önce yinede bir noroloji uzmanına danışmanın faydalı olacağını anlıyoruzi fakat en azından bu bilgilerden yola çıkarak kreatinin kas için çok önemli olduğunu (özellikle iskelet kasları olan çizgili kaslarda depolandığını ve hücrelerin enerji üretimindeki önemli fonksiyonunu öğrenmiş olmaktayız yorum herkesin kendi değerlendirmesine kalmışşşş
bu alandaki yenilikleri, araştırmalarımızı paylaşmaya devam etmeyi umuyorum hepimize yarınların duha umut getirmesi dileğiyleeee :D

ben 5-6 yıl önce kullanmıştım. 3 ay kadar anlayabildiğim olumlu bir etki göremedim.

Üst Alt