Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Skolyoz-Kifoskolyoz olan kim var?

her kafadan ses çıkıyor bu sitede arkadaşlar bence başkalarına destek olmıcaksak köstekte olmayalım..kulaktan duyma haberlerle skolyoz kifoz hastaları bu siteye baktıklarında ameliyattan çok korkuyolar ürpertici şeyler yazmışsınız..eğer ameliyat olmdan öne bu siteyi okusaydım olamazdım heralde :roll: başınızdan geçenleri tabikide anlatın bilgilendirin ama yeri hangi doktorun yaptığını(ki doktor çok önemli bence)eğim derecenizi vede buna benzer şekilde yazarsanız daha çok bilinçleniriz.. :!: doktorum bana ünsal domaniç evt dedi risk var senin ameliyatında enfeksiyon riski olabilir dedi felç falan demedi enfeksiyon her ameliyatta olabilecek sorun onuda antibiyotiklerle geçirir kuruturuz dedi allaha çok şükür öle bişey olmadı :D aralıkta ameliyat oldum bazıları cüneyt şarı ii demiş evet alanında ii ama insanlarla daha doğrusu hastalarıyla konuşmasını bilmiyo sigortalı olduğumu duyunca özel muaynesinden beni sepetledi 150milyonumu çöpe attım neyse sağlık olsun şuan işteyim çalışıyorum ve sorunum yok çok şükür herkeslere geçmiş olsun diyorumm ve ümidinizi asla yitirmeyin arkadaşlar allah acil şifalar versin hepimize:)

sana katılmıyorum sevilla.bende bugünlerde ameliyat olmak üzereyim şuan askıya alındı.bekliyorum.bende bu siteyi yeni gördüm.ve söylenen doktorların hiç birinide gitmedim benim doktorum temel tacal ve başka yere gitmeyide düşünmüyorum.çünkü ben ona karşı bir güven duyuyorum.bu siteyi gördükten sonra da ameliyattan daha az korkuyorum.bence aklı başında bir insan kendi kararını verdikten sonra dışardan hiç bir şeyde etkilenmez.gerçi durumumu ve bütün tehlikeleri biliyorum ve herşeyi göz önünde bulundurduğum için sitede yazılan hiç bir kötü olay beni etkilemiyor.ama yazılan güzel şeyler bana destek oluyor.bardağın dolu tarafından bakmak lazım her zaman riskleride gözardı etmemek lazım.

sevilla;

Merhaba; yaşadıkların hakkında beni biraz aydınlatırsan sevinirim aynı yaştayız ve yakın zamanda kısmetse bende olucam.Beni bilglendirirsen çok iyi olur. Şimdiden saol

slm sedaa çok geçmiş olsun öncelikle..skolyoz ameliyatı sandığım kadar korkutucu değilmiş olunca bunu sende çok ii anlıcaksın..45derece ağimim vardı dışardan fazla belli değildi ama bende senin gibi ileriyi düşününce korktum açıkcası ablamdada varmış 2çocuktan sonra ortaya çıktı onunki yani onu görünce hiç belli değildi çünkü benimki daha kötü olacak endişesiyle ameliyata karar verdim bende çok korktum psikolojim çok bozuldu 9kilo verdim..ama hepsi geride kaldı çok şükür..ameliyatım 5saat sürmüş (eğime göre değişiyo ama)1saatini soğutucu odasında geçirmişim çıkınca biraz şişeceksin ben tobul olmuşum:))enfeksiyon kapmamamız için gerekliymiş daha sonra uyandırma odasına alıp uyandırdılar beni tabi ben acıdan çok üşüyorum diyebiliyordum.. :lol: hemen yoğun bakıma almışlar beni 1 gece yoğun bakımda kaldım narkozun etkisiyle sanki bana daha çabuk geldi 2.günü biraz ağrılarım oldu ama çapa tıp fakültesinde yeni gördüm ağrı makinası die bi cihaz var ne kadar ağrın varsa okadar o düğmeye basıyorsun ve ağrın kalmıyo daha sonra beni ayağa kaldırıp yürüttüler..3.günümde artık ağrı kesici hap bile almıyordum ve kendimi çok ii hissediyordum sadece güneşte sırtın yanar gibi ufak bi sancın oluyo okadar ama korkmanıza hiç gerek yok diyorum üstüne basa basa 95derecce eğimi olan bi kızı inanılmaz derecede düzelmişti :lol: mucize gibi bişeyy hepiniz allaha emanet olun sağlıklı günler :D

sevilla;

Merhaba;

benim kifozum azıcıkta skolyozum var yani yoğun olarak öne eğiliyorum 96 derece kadar....benim endişem bu,senin eğimin azmış kolay atlatmışsın sevindim.böyle görünce cesaret geliyo banada.
Ayrıca görünürde gerçekten bi sıkıntım yok rahatsızda etmiyo dedğim gibi sadece ilerisi için düşünülen bi şey.
ayrıntılı anlattığın çok saol...

Skolyoz, tedavi edilmediğinde ciddi sırt ve bel ağrılarına sebep oluyor. Eğrilik 70 derecenin üzerine çıktığında ise kalp ve akciğerin yetersiz çalışmasına, böbrek yetmezliğine, ayak yamukluğuna ve kalça çıkıklığına sebep olabiliyor. Skolyozun özel olarak tetiklediği bir hastalık yok; fakat çocuk doğuştan skolyozsa beyin ve omuriliğin MR ile tetkiki tavsiye ediliyor.

Prof. Dr. Ünsal Domaniç, skolyozların gündelik hayatta dikkat etmesi gerekenleri şöyle sıralıyor:

Düzgün ve dik durmaya çalışmalı.

Her gün sırt ve bel kaslarını güçlendiren ve esneten egzersizler yapmalı.

Çok ağır nesneler taşınmamalı; özellikle tek kol kullanarak taşımaktan kaçınmalı.

Uzun süre masa ve bilgisayar başında çalışanlar, kısa molalar verip germe egzersizleri yapmalı.

Kilo almaktan kaçınılmalı; yüzme, jimnastik, yürüyüş, koşu gibi sporlar yapılmalı.

bilginizee arıca bu ameliyattan sonra 5cm boyum uzadı güzel bişii buda :wink:

Bende de kifoskolyoz var. Ufuk Aydınlı idi doktorum da. Ufuk Aydınlı'nın bu konuda Türkiye'nin en iyilerden olduğu söyleniyor. Tekrar ameliyat olacağım ben de yakın zamanda düşünüyorum. İstanbul'da yaşadığım ve Ufuk Aydınlı artık ünide çalışmadığı için burda doktor bakıyorum. Fakat sanırım burda da zor doktor bulmak.Cerrahpaşadan çevrildim. Bende kullanılan sistemi bilmiyolarmış. Çapa ay kavağa çıkmadan gün vermez zaten:) Bakıyorum ben de bu aralar

bende 78 kifoz 22 skolyoz. 19 yaşımda oldum.

peki geçmedi mi?ameliyat nasıldı?birde ben tam olarak kifoz nedir bilmiyorum?ben idyopatik skolyoz hastasıyım

kifoz omurganın yandan bakılınca eğri görünmesi. Skolyozdan farklı ama bildiğim kadarıyla benzer ameliyat yapılıyor ikisine de. Ben de düzelme ilk başta baya iidi. Fakat ilerleyen zamanda üstte takılan perçinler attı ve rotlardan biri kırıldı. O nedenle tekrar olacağım

Musty' Alıntı:
kifoz omurganın yandan bakılınca eğri görünmesi. Skolyozdan farklı ama bildiğim kadarıyla benzer ameliyat yapılıyor ikisine de. Ben de düzelme ilk başta baya iidi. Fakat ilerleyen zamanda üstte takılan perçinler attı ve rotlardan biri kırıldı. O nedenle tekrar olacağım

Merhaba aynı hastalık ile mücadele ediyoruz.benimde kifoskolyozum var.çok yoğun olarak kifozum var azıcıkta skolyozum.sana prof önerebilirim ben ve ailem çok araştırdık. istanbulda bu işin piri 3 isim var
1- azmi hamzaoğlu folorance natingale_özel yeri maçkada
2- ünsal domaniç çapa_ memorial _ ' ' bakırköyde
3- cüneyt sarş çapa_ amerikan h _ ' ' nışantaşında

üçüde süper üçüde mükemmel internetten araştırabilirsin.
Tavsiyem önce özeline gidip durumunu anlatman yoksa devlet yada çapa işte herneyse oralarda derdini anlatamıyosun,adamların gerçektende dinlemeye vakitleri yok.istersen telf numaralarında ulaşabilirm.ayrıca şu andaki yaşın kaç?ben 23 yaşındayım yakın zamanda bende olucam nasipse.elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım

Pek vakit bulamadığım için ancak şimdi cevaplıyorum. Tavsiyelerin için saolasın Seda. Ben 21 yaşındayım. O doktorları biliyorum. Şu an özel hastane düşünemem maalesef.Çapada sanırım pek şans yok bi seneden önceye gün veremiyorlar, özele gidince durumun değişeceğini sanmıyorum. İlk ameliyatımda özeline gidip hocanın iki ay sonraki tarihi öne alıp alamayacağını sorduğumda olmaz demişti. Gene de yardımların için çok teşekkürler. Gülcan akciğer testi benim de korktuğum şey. İlk ameliyatta zor bela geçebilmiştim. Şimdi ne olacak bilemiyorum. Herkese acil şifalar dilerim.

mrb nurgül_19 benim hastalığımda idyopatik skolyozdu ben ameliyat olduğumda 52 derceydi şuan 19 yaşındayım 6 sene önce ameliyat oldum zor bi ameliyattı ama sonucu güzeldi şuan çok sağlıklıyım bence sende iyi olursun korkma

Pek bişey yapamadım üzgünüm.bana ilk ameliyatın hakkında bilgi verebilirmisin acaba?bide hastalığın hakkında detay,umarım çok sey istemedim

İlk ameliyatta benim eğrilik 50 derece civarına çekilmeye çalışıldı. Bu tip pekçok ameliyatta olduğu gibi 2 tane rot takıldı. Şu an işte sorunun ilerleme riski var. Rot kırılmasına neden olan baskı eğilmeyi de artırıyor. Doktorun dediğine göre bu şekilde eğilme artabilir hatta bir yerine birden fazla ameliyat da gerekebilirmiş. Şu an ağrı sızı var bende bunun dışında hissedilir bir sorunum yok. Okulum gereği yoğun tempoda olmam gerektiğinden o ağrılar var zaten

merhaba

ameliyat oldum 7 ay oluyor herkese acil şifalar diliyorum

ben skolyoz hastasıyım kendim gibi olanlardan skolyoza gecemiyorum niye acaba bende baslık olarak arkadaslık merhabalık yazıyo nedenini bilen varmı

sevilla yazdıkların çok ilgimi çekti ne güzel iyisindir inşallah bende skolyozum ama derecesini bilmiyorum doktora gideceğim senin tavsiyen üzerine ünsal domaniçin kliniğini buldum.bu arada benim dört yaşında birde kızım var bunu yazdım çünkü hamilelikte bu hastalık ilerliyormuş dğrumu acaba benimki ben söylemedikçe pek anlaşılmıyor bu konuda bilgin varsa msj beklerim ayrıca yaşım 29 çok korkuyorum ağrılarım çok oluyor hepinize sağlıklı günler dilerim.

öncelikle çok geçmiş olsun semoş..evet şuan çok iyiyim çok şükür mayısta kontrolüm var umarım oda iyi çıkar sizede müjdeli haber veririm :wink: benim skolyozumda dışardan belii olmuyordu ama yavaş yavaş bi ilerleme farkediyordum..ağrı olmamasına rağmen ilersini düşünerek amliyat oldum..ama en büyük etki ablamın sırt ağrıları ve onunda skolyoz olduğunu görünce ameliyat oldum 2çocuktan sonra eğrilik çok belli olmamasına rağmen farkediliyordu artık..benimki ondan 2kat daha fazla belli oluyordu sonra hamilelikten sonra ilerler dedi kimi doktor kilo alcağımdan kimisi kemik gelişimini durdurmuş ilerlemez dedi ama ben 9senedir hayalini kuruduğum sırtımın düzelmesini eski haline dönmesini istedim ve döndü çok şükür semoş hanım dereccenizi bildirmemişsiniz benim 45ti eğrilik dereceniz 40ı aşmışsa ameliyatı öneriyolar ama bu konuda en iyi bilgiyi Sn.Ünsal bey verecektir geçmiş olsun..

sevilla Ünsal Domaniç'e ameliyat oldum demişsin. Peki Çapa'da ameliyat tarihini kaç ay önceden aldın?

Bu tür sorunlarda çok etkisi olan bir şey de sigara. Sigara içenlerin ameliyattan en az 1 ay evvel sigarayı bırakması ameliyattan sonra da 1 yıl kadar sigaraya elini sürmemesi lazım. Yoksa omurgada deformasyona neden olduğu için kullanılan hukların çıkmasına vidaların gevşemesine hatta rotun kırılmasına kadar gidebilir.

slm musty ameliyat için çapada baya bi sıra bekledim en sonunda ameliyattan vazgeçiyordum ameliyata çağırdılar 1sene kadar bekledim stres içinde...sigaranın sonuçlarını yazmışsın teşekkür ederim çünkü tek tükte olsa içiyordum bu aralar şimdi içmicem:))bide rot dediğin şu yanlardaki çubuklar değilmi?ben tam olarak bilmiyorumda senin neden kırılma olda rotlardabilgilendirirsen sevinirim..bu arada ameliyatını kim yaptı..kaç derecen vardı skolyozmu kifozmu son soru olarakta kırıldığını nasıl anladın ne kadar süre sonra kırıldı vede ağrı yapmıyormu yanıtlarsan sevinirim sağlıklı günler hepinizeee

mustyy bide bişeyi merak ettim doktorum bana bu takılan titanyumların çok dayanıklı ve kırılmaz yapıda olduğunu sölemişti..sen sigara dumanıyla kırılcağından eminmisin tamam zararlı sigara ama nasıl kırlıyoo yaw:))) :roll:

Sigara kemik dokusunda tahribata neden oluyor. Gittiğim bir doktor sigara içenlerde hukların atması riskinin olduğunu söyledi. Sigaradan ve omurganın o şekilde kaynamamasından dolayı üstteki huklar yerinden çıktı ve bunun sonucunda ordaki baskı alt kısma kaydı. O baskı da rotu kırdı. Rot kırıldığı baya rahat anlanıyor. Resmen kütürt diye bir ses gelmişti o an ve ağrısıda hemen belli olmuştu. Şu an ağrılar sık oluyor. Bu da çok fazla oturmama yada ayakta kalmama engel oluyor. Çok değil yarım saat ayakta kalsam ağrı sağlam oluyor. Bu nedenle sigara kullanmanızı tavsiye etmem ameliyattan 1 sene sonrasına kadar. Ameliyat olacaklar en azından bir ay evvelden sigarayı bıraksınlar.

peki dr seni neden uyarmadı bu durumu önlemek adına?yoksa ciddiye mi almadın bu sigara durumunu? merak ettim doğrusu

mustyy cevap yazdığın için tşkrler ama ben senin yaşını bide nekadar sigara içtiğini merak ettim doğrusu bide bu ameliyatı nezaman oldun arkadaşım yanıtlarsan sevinirim..doktorlar ameliyatı yapınca iş bitiyo seda bana doğru düzgün neyapmam gerektiğini bile söylememişlerdi kendi hareketlerimi kendim belirliyorum bende :( ya bişey daha musty benim bazen sırtımda batmalar oluyo ve acı hissediyorum sendede oldumu böle şeyler normalmidir önümüzdeki ay kontrolüm var ama bu ufak tefek şeyler olunca tedirgin oluyorum doğrsu

seda demiş ki:
peki dr seni neden uyarmadı bu durumu önlemek adına?yoksa ciddiye mi almadın bu sigara durumunu? merak ettim doğrusu

Doktor uyarmıştı ama ben bu kadar ciddi olduğunu düşünmemiştim açıkçası.

sevilla demiş ki:
mustyy cevap yazdığın için tşkrler ama ben senin yaşını bide nekadar sigara içtiğini merak ettim doğrusu bide bu ameliyatı nezaman oldun arkadaşım yanıtlarsan sevinirim..doktorlar ameliyatı yapınca iş bitiyo seda bana doğru düzgün neyapmam gerektiğini bile söylememişlerdi kendi hareketlerimi kendim belirliyorum bende ya bişey daha musty benim bazen sırtımda batmalar oluyo ve acı hissediyorum sendede oldumu böle şeyler normalmidir önümüzdeki ay kontrolüm var ama bu ufak tefek şeyler olunca tedirgin oluyorum doğrsu

21 yaşındayım. Altı ay öncesine kadar 1 paketi geçiyordu sigara içişim. Şu sıralar 3 günde bir paket civarına çekebildim. Ameliyatı 2 sene önce oldum. Evet ameliyat sonrası iş bitmişti bende de. Açıkcası o tarihten sonra doktorumu hiç göremedim. Üniversitede çok ilgilenmiyordu. Keşke özeline gitseymişim kontrollerde diyorum şu an. O batmalar bende de vardı. Doktordan kontrolde daha detaylı bilgi alırsın o konuda. Anladığım kadarıyla bu ameliyat sonrası ilk aylar kendine iyi bakınca omurga o şekli alıyor ve ağrılar geçiyor. Bende o ağrılar geçmemişti. Zaten omurga kaynamamış o şekilde. Bunda uzun süreler pc ve masa başında oturmamın ve sigaranın katkısı olduğunu düşünüyorum. Oturuşa dikkat etmek gerek ama okul zor. Orda o kadar hızlı not almak durumunda kalıyorum ki derslerde oturuş falan kalmıyor.

bende kifoskolyoz hastasıyım.doğuştanmış benimki yaşım 32.dış görünüş olarak hiç farkedilmiyor.hatta ve hatta doktorlar inanamadı sen nasıl 90 dereceyle bu şekildesin diye.sabahları bazen ağrılarım oluyo.ama doğuştan oldugu için sanırım ağrılara alışmış bedenim.halı sahaya bile gidiyorum herhangi bi sorunumda yok şu ana kadar.ben kendimle barıştım ama zor oldu.5 sene önce bunun allahın bir lütfu oldugunu ve allahın şanslı bir kulu oldugumu düşündüm hep.bu rahatsızlığımın mükafatınıda allahımdan beklemekteyim.6 yaşındada bir kızım oldu. allahım herkese nasip etsin inşallah.

sevilla merhaba bende sigara içiyorum ve nefes darlığı oluyor bende sendede varmıydı unutmadan skolyozun derecesini sormuşsun benimki ne kadar daha bilmiyorum bile ve çok merak ediyorum daha doktora gidemedim inşallah en kısa zamanda gidicem bilgilendirdiğin için sağol görüşmek üzere sevillaaa :eek:

semoşcum meraba ben fazla içmiyorum sigara buna rağmen rahatsız ediyo beni ve mustyynin yazısından sonrada içeceğimi sanmıyorum:)çünkü gerçekten skolyoz ve kifoz hastaları sigara kullanmazlarsa daha rahat nefes alacaklarına inanıyorum ve kullanmalarına tavsiye etmiyorum sağlıklı günler..

Sigara kullanmamakta fayda var tabi. Ameliyat sonrası doğal olarak birkaç saat su bile içmeye izin yok. Sigara içenler orda öyle bir ağız kuruluğu çekerler ki o birkaç saat geçmek bilmez. O nedenle doktorların da dediği gibi ameliyattan en az bir ay evvel bırakmakta fayda var sigarayı. Ve tabi ameliyattan sonra 1 yıl içmemek de lazım.

merhaba heavern bende ankara numune hastanesınde amelıyat oldum 1998yılında.benımde hıç bır sorunum yok.hayatımın gerı kalan yılını platınlerımı aldırmadan devam etmek ıstıyom ama kararsızım ılerde ya tekrar egılme olusa dıye korkuyorum.agır bişey cekersem yada kaldırırsam hafif sızlıyo o kadarama gecıyo.senın sorunların oluyomu hıç.

nurgul_19 cok gecmış olsun canım ben keske önceden bu sıteye görmus olsaydım da sana önce cevap yazabılseydım tam amelıyat gununde ulasabıldım.bende sen gıbı skolyozum 9yıl önce oldum.korkulacak bısey yok canım saglıgıma kavusacagım sevıncın hep ıçınde olsun.agrı acılar oluyo.ben gerıye donup baktıgımda o acıların artık cok gerıde kaldıgını iyiyki olmusum dıyorum acılar unutuluyo ama unutulmayan o hastane ortamı arkadaslar zamanla sende duzelırsın ınsallah allah yardımcın olsun inşallah senınde benım gıbıhıçbır sorunun olmaz ılerde.kendıne cokdıkkat et.

arkadaşlar bana mail olarak geldi ne kadar doğrudur bilmiyorum ama paylaşmak istedim sizlerle.. :roll:
ÜCRETSİZ TAKSİ;
Yürüme engelli arkadaşlarımız için KADIKÖY BELEDİYESİ ücretsiz taksi hizmeti başlatmış...
444 00 81 arıyorsunuz geliyorlarmış...
herkese bildirelim!..

Üst Alt