Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

5510 4c'ye göre emekli maaşları ne kadar olacak? Yok mu emekli olan?

Zor

sebebi en düşük memur emeklisi maaşı oldığı için defece kademeyi yükseltsende aynı rakam oluyor..

13 yıl %50 altı raporun alacağı maaş bu derece 2-3 -4 olması cüzzi etkiliyor..

muhendis3232

Benim durumumda karışık SSK+EMEKLİ SANDIĞİ toplamı 4770 gün yapıyor ama ben 2019 yılında SSK dan emekli olmuştum.

SGK nın sitesi tekrar hesaplama yapmıyor daha önce emeklilik maaşı bağlandığı için.

"Kardeşim herkese aynı sonucumu veriyor"

Arkadaşlar merhaba. bugün meb insan kaynaklarına gittim. Ben malulen emeklilik işlemlerimin başlatılması hususunda diye dilekçeyi engeli raporumla beraber göndermiştim. Bana kuruma yazı gelmiş. Yazıda hastalığınız çalışmadan önce olduğu içinmalulen emekli maaşı bağlanamıyor diye yazıyor. Ayrıca yazının sonunda eğer malul aylığına başvurursanız değerlendirilir diyor. Yani anlayacağınız memurlar için bir malulen emekli söz konusu bir de malul aylığı bağlanması söz konusu benim anladığım kadarıyla. Benim anladığım şu malul aylığına başvurursam 2500 lira bağlancak. Ancak hastalığım çalışmadan sonra olsaydı en düşük emekli maaşını bağlayacxaklardır. Tahminimce memurlukta 10 yılı doldurmayanlara da prime göre asgari ücret gibi hesaplıyorlar ve 2500 lira bağlanıyor. Bakın yazıda aynen böyle yazıyor. Malulen emekli edilebilmeniz mümkün değil diyor ancak malul aylığına başvurursanız değerlendirilir diyor.

Zor

Merhaba

Kafana takma, emeklilik için istenilen süre su gibi akar dolar.

Müsadenle sana bir kaç soru sorabilirmiyim

Yazıda 2500 TL mi yazmıyor ama sen bunu neye dayanarak söyledin?

- SGK sağlık kurulu hiç oran belirtmemişmi?

- memuriyette kaç yılında girdiniz ?

- yazının kimlik bilgilerini silip sadece SGK yazısını paylaşabilirsiniz.

- SGK normalde cevap ta şu kadar yılda , şu kadar gün de emekli olabilirsiniz yazmamış mı ?

Teşekkür ederim.

Açıkgoz2000 ben tamamen yazıdan anladığım kadarını söyledim tahmin yani. bir de cünkü gecen bizim dernekte biri 10 yıldan emekli oldu ve 2500 lira bağlandı. Ancak ben aralıkta 3200 baglanmış bir kişiye de rastladım aralıkta 3200 en düşük emekli memur maaşıydı. Benim oranım yüzde 70di.
Kurul çalışma gücünü kaybettiğine karar verilmiştir diye onaylamış
benim 2011 ilk sigorta 2012 şubat memuriyete giriş
2500 lira maaş konusu benim tahminim
Öncelikle ilgili benle ilgili konu incelenmiştir diyo.
5510 sayılı kanunun malul sayılma başlıklı 25. maddesi diye devam etmiş.
maddeyi acıklamış ve meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60ını .......vazifelerini yapamayacak sekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği kurum sağlık kurulunca tespit edilen sigortalı malul sayılır demiş.
ANcak sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce sigortalının çalışma gücnün yüzde 60ını veya vazifesini yapamayacak derecede meslekte kazanma gücünü kaybettiği önceden veye sonradan tespit edilirse sigortalı bu hastalık veya engelliliği nendeniyle malulluk aylığından yararlanamaz.
sonra yaşlılık aylığından bahsetmiş
15 yıl 3960 gün maluluk yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla yaşlılık aylığı bağlanır demiş.
sonra sağlık hizmet sunucularının sağlık kurullarında usulune uygun düzenlencek raporlar ve dayanağı tıbbi belgelerin incelenmesi sonucu sağlık kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının
yüzde 50 ve yüzde 59 arası yıl prim
yüzde 40 yüzde 49 yıl ve prim yaşlılık aylığı kazanırlar demiş.
kurulca ilgili çalışam gücünü kaybetmişdir demişaylık bağlanmasına imkan bulunmamaktadır demiş
kurulca ilgil çalışma gücünü kaybettiğinden maluliyet aylığı bağlanması talebinde bulunursa durumu bu yönüyle incelenebilir demiş.

Zor
sen engelli emeklisi olacan malulen ret edilmiş 15 yıl süre 3960 la

Zor

Merhaba

Malulen red vermiş isede emekliliginizi onaylanmış. 15 yıl gibi bir sürede. İnşallah tez zamanda dolar emekli olursunuz.

Açıkgoz2000 kardeşim.

5510 a tabi memurlar için sitede net bir hesaplama yapılması mümkün olmamaktadır. Zira, 5510 a tabi memurların yaşlılık aylığı, engellilikten dolayı yaşlılık aylığı, malullük aylığı gibi yapılacak hesaplamalarda memurun tüm çalışma hayatı süresince SGK prime esas kazançları, ortalama aylık kazançları, güncelleme katsayısı vb. gibi bilinmesi gereken verilere ihtiyaç vardır.

Şayet ortalama bir şey söyle diyorsan: 5434 e göre alt sınır aylığı olan 4289 TL'nin 2/3 yaklaşık 2859 TL. olur.

emir2011 büyük ihtimal sizin 4200 bağlanır ama bu konular hakkında daha bilgi sahibi biri sorunuzu cevaplarsanız daha net bilgi alabilirsiniz

Bende merak ediyorum ama emekli olmaya hiç niyetim yok artık dertler derya olmuş bende bir sandal deyip ölene kadar yada işten kovulana kadar devam.

5510 sayılı yasadan sonra memur olanlar için farklı bir emeklilik maaşı ortaya çıkar.
1999 - 2008 arasında memurluğa girenlerde farklı bir emeklilik maaşı ortaya çıkar.
daha eski tarihlerde memurluğa girenlerde farklı bir emeklilik maaşı ortaya çıkar.

2008 sonrası yani 5510 yasa sonrası memur olanlarda, emeklilik maaşı oldukça düşük olacağı belli.
ÖRNEĞİN
2009 Ocak ayında memurluğa giren bir engellinin rapor oranına göre en erken emekli olma tarihi takriben 2024 tarihidir.
henüz 2008 sayılı yasa kimseyi emekli etmediği için bunu bilemiyoruz. az biraz tahmin ediyoruz oldukça düşük.

Jozefim

2008 den sonra kamuya atanan engelli öncesinde sgk girişi varsa şuan emekli olmuştur ama kimse yazmıyor yada emekli olmuyor :) benim 2007 sgk girişim var 18 yıla tabiyim 2025 den önce malesef hesaplayamıyorum. veya sgk sitesi var orada 3600 günü doldurana hesap yapıyor 3600 günü dolduran lütfen girip bir baksın site linki attım

https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/

(Gölge)

Özel ve Kamu seçeneği var. Birde tüm hizmetler zaten var bu hesaplamada. (4A ve 4C hizmetleride var burada)

Üst Alt