Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

5510 4c'ye göre emekli maaşları ne kadar olacak? Yok mu emekli olan?

ayDÜNYAvazo 5510 sayılı yasadan ÖNCE devlet memuru olan istifa edenler 2008 öncesi memurların özlük haklarına sahip oluyorlar.. hadi gözün aydın :)

muhendis3232
sgk sitesinde 4 a maaş hesaplama yazıyor buda ssk oluyor neyse hesaplayan varmı 3600 doldugunda maaş hesaplana biliyor bu sitede hesaplayan varmı ne kadar çıkıyor maaş 10 yıl ediyor 3600 sizin dediginize göre engelli doldurmuştur 10 yıl hesaplayan varmı kaç tl çıkıyor

bakmakla hükümlü seçenegi var bide ne oluyor bilgi versene

(Gölge)

Sanırım sen 3600 günü doldurmadığın için SGK nın sitesinden hesaplama yapamıyorsun ve ondan dolayı bakamıyorsun doğrumu?
😁

Asmina merhaba.
Mutlaka bilgi vereceğim yazmışsınız ama bu mesajınızdan sonra bir cevabınız yok.
Bilgi verebilir misiniz ?

ayDÜNYAvazo Aynen 25 yıl üzerinden maaş alırsın hatta geçmişte 18 yıl SSK hizmetin var diyelim 7 yıl Emekli Sandığına Tabi çaışsan bile en düşük memur maaşından az almazsın.

ayDÜNYAvazo hocam sürekli herkese tek tek sormana gerek yok burada sorana kadar bi dilekçe ile sgk ya sorsan şimdiye kadar öğrenmiştin. Kimse net bir bilgi bilmiyor sgk ya dilekçe ver sende kurtul bizde 😁

emekli sandığı mensubu memurların farklı sigorta kollarındaki giriş tarihleri, emekli sandığı ile emekli olmak isteyenlerin yaş haddini geriye çekmez. sadece diğer sigorta kollarındaki (bağkur, ssk) primlerin emekli sandığına eklenmesini sağlar.
oysa emekli sandığında geçen süreler ve digorta başlangıç tarihi, SSK ile devam eden çalışanın hem primlerini eklemesine hem de sigorta başlangıç tarihini erkene çekmesine imkan verir.
bu yönüyle 5510 sayılı yasadan sonra emekli olmak isteyen birisinin şimdiden net hesaplaması mümkün değildir.
çalışma sürelerinin ne kadarı ssk veya bağkurda olup olmadığı, sgkya bildirilen primlerin hangi miktarda olduğu, görev ve hizmet tazminatının 5510 sayılı yasadaki geçici hükümlere göre ve eski emekli sandığına göre eklenip eklenmeyeceği, bir çok husus devreye girer.
ANCAK
benim kesin olarak dile getireceğim husus şu, 5510 sayılı yasadan sonra memur olmuş çalışanların, oldukça düşük maaş alacağıdır
bunun sebebini elinize geçen miktarla SGK ya bildirilen miktarı karşılaştırarak öğrenebilirsiniz.
5510 da sadece esas prim ve katsayılara göre emeklilik maaşı belirlenirken, eski yasada görev ve hizmet tazminatları diğer gösterge kalemleri emeklililiğe etki eder.
ocakm 2022 de yapılan düzenlemeyle en düşük emekli maaşı 2500 olarak belirlenmiştir. bu rakamlar civarında maaşlara hazır olun.

ercan 34;2565840]@dostadoğru

slm dost naptın emekli oldunmu

sgk kurumuna görüş yazısı yazdı kurum 04.02.2022 tarihin de cevap bekliyoruz

evrah tahsise hazırlıktaydı işleme alınmış ve evrak dosyasına kaldırılmış işlem yapıldı yazıyor detay nereden öğrenebiliriz acaba. artık emeklimiyim ?

2008 öncesi SGK girişi olmasi bir şeyi değiştirmez emekli sandığı için.
teknik olarak 2008 den sonra emekli sandığına tabi bir memur olarak atandıysanız, 2008 öncesi SSK BAĞKUR kaydınızın bir ehemniyeti bulunmuyor. Sadece primleri ekletebiliyorsunuz.
buradaki fark emeklilik kıstasları.
2008 öncesi memurlar, 5510 sayılı yasadaki geçici maddelerden sorumlu. elbette ki bir bütün olarak 5510 dan da sorumlular.
---
SSK lı olanlar için ise 2008 öncesi SSK EMEKLİ SANDIĞI BAĞKUR farketmeksizin, tüm sigorta girişleri sigorta başlangıçı sayılmasından ötürü, geçmiş çalışma sürelerinin sadece prim ekleme yönüyle değil emeklilik yaşını geriye çekme ve bu doğrultuda aylık bağlama oranını da etki etmektedir.

(Gölge)

zaten bu yeni yasa ile ssk gibi bişiyiz kamuda olduğumuz halde nerede bu engelliler bir tane hesaplayan yok

ysebem

E-Devlette 4C Emeklilik İşlemleri Evrak Takibi var orda
EMEKLİ AYLIĞI BAĞLANDI.UZMANA GÖNDERİLDİ
UZMAN ONAYLADI. KARAR İLK ÖDEME SERVİSİNE SEVK EDİLDİ
DOSYANIN İŞLEMİ TAMAMLANDI.ARŞİVE İADE EDİLDİ

Gibi işlemler yazıyorsa emekli aylığınız bağlanmıştır. Sonrasında "4C Emekli Aylık Bilgisi" ekranında maaşınız yazar.

2008 öncesi SSK'lı olup 2008 sonrası memuriyete başlayıpta emekli olan kimse yokmu hiç 🤔

muhendis3232

Burada varda kimse yazmıyor sa , ayıp etmez mi? Önemli bir konu lütfen yazalım.

Bir kaç kişi dışında yazan olmadı 😭

ysebem

Emekliliginiz şimdiden hayırlı olsun kardeşim

Musadeniz ile birşey soracağım;

1)- siz 1 Ekim 2008 den sonra mı devlet memuru olup sonrada emeklilik için başvurdunuz

Açıkgoz2000

Merhaba teşekkürler ben normal çalışanım arkadaşa cevap yazdım. Ayın 8 inde başvurdum ama takip edecek bir yer yok edevlette emeklilik başvurusu görünmüyor sorguladığımda emeklilik bilgisi yok yazıyor . Edevlete düşme süresi varmıdır geçmi düşer bu konularda bilgisi olan varmıdır.

2003 ssk 2011 memuriyet benim 2017 tarihinde kurum aracılığıyla yazı yazdım emekli için

Aşağıda yazılan bilgiler birinden Duydum bana yazıldı bilgisi olan var mi

önceden kurumunuza erken emeklilik ile ilgili bir yazı ile engel raporunuzu kaydettirdi iseniz o zaman durum farklı olabiliyor.Yani Ağustos 2021 tarihinden önce kurumunuza bahsettiğim dilekçeyi mevcut engel raporunuzu ekleyip gönderdi ve kurumunuz bir yanıt verdi ise o zaman şanslı devlet memurlarından birisiniz.Elinizde olabileceğini tahmin ettiğim o eski belgede yazan tarihte emekli olabileceksiniz

Üst yazıya göre siz kurumunuza başvuru yapmışsınız.

Siz eski hükümlere tabisiniz.Yani mevcut raporunuzla birlikte emeklilik hakkınız mevcuttur.İlgili rapor ile emeklilik zamanınız geldiğinde ilgili üst yazıya

HOŞCAKAL
Merhaba

. Bende üst yazıyı ilgi tutup başvuracam. O zaman,a kadar ne olur ne birer ne değişir. Yapacak bir şey de yok.

. O zaman engelli raporunun aslını SGK verdim. O rapor süreli idi. Daha sonra yeni engelli raporum süresiz.

- from da okumuştum biri emeklilik için ikinci kez Yeniden Yeni raporunu göndermiş oda yeni yönetmeliğe göre red almış. Buda çok ilginç bir durum.

. İnşallah dediğiniz gibi olurda bir hak kaybına ugramayız. Aksi durumda, Yapacak tek şey İdare Mahkemesine dava açmak

5510 engelli emeklilikte sadece oran (sayılar) ve günler yazılı kanunda ; ağır, orta, hafif diye bir bilgi yok,

ama yeni yönetmelikte de; tam tersi...

Bu durum ile ilgili uzman arkadaşlar ne düşünüyor. Dava açılsa kazanma şansı var mı ?

Benim anladığım kadarıyla kimse net birşey bilmiyor. Ben 5510 a tabi olarak 4/C li çalışanım SGK il müdürlüğüne emekli olduğumda ne kadar maaş alırım sorusunu sorduğumda bana şunu söylediler '' 4/C'li çalışanlarda taban aylık olayı varmış emekli olduğunuzda size 4.289,41 TL maaş ödenir'' dediler. 4/A'lı çalışanlarda bu taban aylık maaşı 2500 TL imiş . Kaldı ki sayın Bülent beyin vermiş olduğu internet sitesinde de hesaplattığımda aynı rakkam çıkıyor. Ayrıca 4/C li memur emekli maaşının 4/A'lı emekli olanlardan az olması bana saçma geliyor. Sanırım 2008 sonrasında henüz emeklli olan çok kimse olmadığı için kimse ne kadar maaş aldıklarını bilmiyor.

Sizde 4/C emekli maaşını hesaplatabilirsiniz;

4/C emekli maaşı hesaplatma linki için tıklayın

byilmaz21

İyide o zaman uzmanlar neden basbas bağırıyor onlarca yazı var sgk uzmanı örnekler ile veriyor bağlanacak maaşın düşük olduğunu

muhendis3232

Ya Kimse birşey bilmiyor yada bilenler de yalan konuşuyor (veya hiç konuşmuyor). Ben bu konuyu anlamadım gitti.
😁😁

BEN BU HESAPLAMALARA PEK GÜVENMİYORUM.

Üst Alt