Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

5510 4c'ye göre emekli maaşları ne kadar olacak? Yok mu emekli olan?

2008 sonrası işe girenler ugandalı oldukları için onlara para yok. Dünyanın neresinde böyle bir şey var ya önce girene çok sonra girene az maaş. Bu yasaya karşı muhalefet nasıl iptal davası açmadı. eyt filan hikaye en büyük dert sahibi 2008 sonrası işe girenler olacak. ,

byilmaz21

İyide o zaman uzmanlar neden basbas bağırıyor onlarca yazı var sgk uzmanı örnekler ile veriyor bağlanacak maaşın düşük olduğunu

muhendis3232 Hocam 2008 sonrası henüz kimse emekli olmamış ki şimdi SGK da öyle birşey yok diyor kime inanacaz SGK bana dedi ki ''Memurlarda taban aylık var, bu taban aylığın altında maaş verilmez.'' şimdi biz ezberden konuşuyoruz gibi geliyor bana.

byilmaz21

gel beraber hesap yapalım 2022-2008=14 yıl bu vatandaş 14 yıldır memur öncesinde de 2004 dede sgk da işe girmiş olsun 4-5 yılda buradan 18-19 yıldır sigorta pirimi yatıyor ayrıca 18*360=6480 gün

[FONT=Poppins]Memur olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce yukarıda belirttiğimiz şekilde malul sayılmayı gerektirecek derecede hastalığı veya engelliliği bulunmasından ve bu nedenle malullük aylığından yararlanamama durumunda öncelikli olarak;[/FONT]
[FONT=Poppins]En az 15 yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3960 gün (11 yıl) SGK primleri yatırılmış hizmetleri olması kaydıyla yaşlılık aylığına hak kazanırlar.[/FONT]

[FONT=Poppins]Ancak, göreve başlamadan önce % 60 veya meslekte kazanma gücünü yitirecek derecede bir engeli olmadığı tespit edilirse, bu defa çalışmaya başladıktan sonraki durumuna bakılır ve memurun çalışma gücündeki kayıp oranına göre engellilikten dolayı yaşlılık aylığı bağlanması şartları oluşur. Bu şartlar da şöyledir;[/FONT]
[FONT=Poppins]Memurun engellilik oranı;[/FONT]
[FONT=Poppins]- % 50 ila % 59 arasında ise ve bu durumu SGK Sağlık Kurulunca karara bağlanırsa memurun en az 16 yıldan beri sigortalı olması ve 4320 gün,[/FONT]
[FONT=Poppins]- % 40 ila % 49 arasında ise ve bu durumu yine SGK Sağlık Kurulunca karara bağlanırsa bu defa memurun en az 18 yıldan beri sigortalı olması ve 4680 gün,[/FONT]
[FONT=Poppins]SGK primleri yatırılmış hizmetinin olması şartlarını yerine getirdiklerinde engelliliklerinden dolayı yaşlılık aylığına hak kazanırlar.[/FONT]

şimdi emekli olan varmıdır sence yok mudur? 50-59 arası raporu olan 2 yıldır maaş bile alıyor

Arkadaşlar Kurum raporumu sgk ya yazdı, yenilenip yenilenmeyeceği hakkında görüş istedi ancak 1,5 ay oldu dönüş yok o yüzden başlanan maaşı vs. bilgi veremiyorum zaten bu gidişle izin vs kullanıp 15 Temmuz sonrası ayrılacağım emekliye Mutlaka bilgi vereceğim.

Hugo88 musun ne şeysin konuşurken üslubuna dikkat et terbiyesizlik yapma. Burada konuşurken kimseye saygısızlık yapma hakkın yok. Ve sana şunu söyleyeceğim, bana memurlar.netten de link getirip resmi kurum açıklamasıymış gibi göstermeye çalışma. Bende senin üslubunla sana yaklaşacağım. Sanırım sende bir zeka geriliği var ki memurlar.netin haberini resmi kurum haberiymiş gibi bana gösteriyorsun. Bak mal'a anlatır gibi anlatacam sana. Ben SGK İL MÜDÜRLÜĞÜNÜ ARADIM TEKRAR EDİYORUM MALA ANLATIR GİBİ SANA DA ANLATIYORUM SGK İL MÜDÜRLÜĞÜNÜ ARADIM BANA DEDİLER Kİ 657 SAYILI KANUN KAPSAMINDA ÇALIŞAN VE EMEKLİ SANDIĞI KAPSAMINDA OLAN MEMURLARDA TABAN AYLIK UYGULAMASI VAR. Ben oraya SGK'nın linkinini atmışım oradan bir hesaplama çıkıyor sende kalkmış bana memurlarnetin haberini sgk il müdürlüğü haberiymiş gibi göstermeye çalışıyorsun. Belli ki senin algında bir problem var ve okuduğunu anlamıyorsun anlasaydın verdiğim linkin sgk il müdürlüğüne ait olduğunu anlardın.

Doğru kesin bilgi nedir ?

Olayı bire bir yaşayan ( 1 Ekim 2008 den sonra 4/c li emekli olan...)

Aslında en kesin bilgi ; Kurumunuz aracılığıyla Resmi yazı ile SGK,ya alacağınızın maaşı ne kadar olacağını sorulabilir. Bu herkesin en doğal hakkı.

Örnek dilekçe;

.... Bu tarih itibariyle emekli olunsam emekli maaşım toplam ne kadar olur.

Not: İKİ GÜNLÜK DÜNYADA KALP KIRMAYA DEĞMEZ 🥰

SGK 28 Eylül 2021 de çıkardığı çalışma gücü kaybı tesbiti ve maluliyet yönetmeliği ile özellikle tüm memur ve bagkurlu engellilerin rapor oranına bakmazsizin ancak ve ancak ilgili yönetmelikteki ek te olan hastalık listesinde hastalığı varsa emekli etmektedir.
Yani engelliligi kabul etmekte ama iş emeklilik oldumu bunu onaylamamatadir.
Lütfen herkes dikkat etsin bu konuya !!

CPH2205 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

muhendis3232

657 memur GİH VHKİ olarak görev yapıyorum

sürekli raporum ve vergi indirimim var raporumun fotokopisi ve vergi indirim belgelerimi çalıştığım MEB merkez e merkez ankaraya göndermis dönüş yok...
Emeklide olamiyoruz ya :))

Arkadaşlar 2010 yılında engelli öğretmen atamasıyla atandım. 2008 öncesinde de işçi olarak sigortam vardı. Bu sene temmuz ayında 15 yılım doluyor. Raporum %60.E devlette de 04.07.2022de malullukten emekli olabilir yazıyor. Sizce ne kadar emekli ikramiyesi ve maaşı alırım? Lütfen bilenler yazabilirse çok sevinirim.

Son düzenleme:
Evet 5510'a tabiyim. Maaş 2500 gibi olacakmış heralde. Bu çok büyük insafsızlık bu kadar düşük maaş olur mu? Mecbur çalışmaya devam sağlığım bozuk olmasına rağmen hem de. İkramiye kaç olur acaba eğer emekli olursak?

BuAşkFazlaSana
Burda herkes farklı rakamlar yazıyor. Sen en doğrusu; kurumun aracılığıyla SGK,ya dilekçe ile ne kadar maaş alacağını sorma hakkın var.
Benden söylemesi

Evet. Öncesinde 4a sigortam vardı. Bu temmuzda 15 yılım doluyor. Maaş iyi olsa hemen emekli olurdum açıkçası.

Malülen Emekli olabilirmiyormusunuz? Sizin malülen emekli şartlarınız nedir? 15 yıllık priminiz var yani 5400 gün.

erdinc1972

burası 5510 a göre hesaplamıyor 2008 öncesi memurlara göre hesap yapıyor. arkadaş en sağlıklı sgk dan öğrenir tahmin 2500-3000 arası alır oda en düşük devlet memuru maaşı oluyor

BuAşkFazlaSana edvlette malulen emekli olabilir yazısı hangi kısımda yaziyo acaba

Sgk tescil bilgileri bölümünde yazıyor.

BuAşkFazlaSana

malülen olman için sonradan %60 engelli olman gerekmiyormu ben öyle biliyorum. vakti gelince maaş hesaplatın veya sgk sitesinde bir bakın ne veriyor maaş link atıyorum bizle de paylaşın lütfen

https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/

E devlette malullukten dolayı dediğini engellilikten dolayı diye anladım ben ama bilmiyorum. Sizin gönderdiğiniz linkte maaşı 2371 tl hesapladı:(

BuAşkFazlaSana

Benim SGK TESCİL VE HİZMET DÖKÜMÜNDE YAZMAKTA.

Sigortalılık süresinde 15 yıla tabidir.(Maluliyet Sebebiyle) Emekli olabilir. (emekli olabilecek yaş ve/veya tarih, sigortalının halen veya son defa 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendine tabi görev yapmış olmaları durumunda geçerli olacaktır.)

"SGK da ÇALIŞAN HİÇ ENGELLİ ARKADAŞ YOKMUDUR?"

Üst Alt