Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

F43-2 Uyum Bozukluğu ile askerlik durumu..?

eyuboo

Muaf olacaksınız, sadece biraz sabırlı olmanız lazım...

Hava değişimi raporuna smk yazılırsa zaten sivilde kontrol şartı oluyor, fazla aklını karıştırmayalım. Sadece biraz sabırlı ol...
Muaf olacaksın...

İnşAllah abi Allah razı olsun senden abi doktor inşAllah ilaç yazıp göndermez ilaçları kullandım daha kotu oldum boğulma etkisi yaptı bende uyurken nefessiz kaldım kalp krizi geçiriyordum az daha bu arada askerlik şubesine Smk olması şart mı diye sormuştum şart değil ama smk olursa hastaneye sevkin daha kolay olur dedi yabi smksız da sevk ediyorlar abi benim merak ettiğim şube sevk ederse sivilde muaf olma gibi bir bilgin var mı ?

@OğuzHan112

Sivilde de muaf olma imkanınız var.
Hekime bağlı, uygun görürse muaf eder,

Çok fazla paronaya üretip kendini bunaltma bence. Sadece biraz sabır. Muaf olacaksınız...

OğuzHan112

Abi bende 2 ci hava değişimindeyim doktor askerlik yapmak istiomusun dedi olmuyor yapamıyorum dedim 3 cüde heyet sırası al geldiğinde direk heyete çıkacaksın dedi ilaçlarımıda yükseltti hava değişimi kağıdında tanı f43.2 uyum bozukluğu 30 gün hava değişimi uygundur hava değişimi sonunda güncel kıta anket formu ve askeri işlevsizlik formu ile birlikte heyete başvurması uygundur yazıyor sonuç ne olur abi??

Abi sevki aldım yarın hastaneye çıkıyorum İnşAllah muaf olurum dua edin bana korkuyorum doktor hic bir şey vermeyecek diye
OğuzHan112

Abi bugün hastaneye çıktım doktora derdimi anlattım kendimi astığımı sürekli intihar girişimlerinde bulunduğumu söyledim. akıl hastanesinde kaldığım raporuma falan baktı sonra bende yapamıyorum askerliğimi yapmaya çalıştım zorladım ama olmuyor yapamıyorum dedim. doktor beni heyete sevk etti. Heyette resimli sevk belgesi istedi sonuç ne olur abi heyette askerliğe elverişlidir verir diye korkuyorum muaf olur muyum abi stressten nefes alamıyorum kalp krizi geçireceğim sanki
OğuzHan112

Heyete sevk ettiyse, ya elverişsiz yada hava değişimi kararı verilecek, ama büyük olasılık elverişsiz kararı çıkacak.

Elverişlidir diye bir şey söz konusu değil,

Askeriye ile ilişkin kesilince mutlaka tedavi olmalısın, bunu aksatma...
eyuboo

Abi bildiğim kadarıyla Hakkari'de hava değişimini doktor elden veriyor daha önce hava değişimi alan arkadaşlarıma heyete sevk etmeden elden verdi. Uyum bozukluğuna heyette elverişlidir diye bir karar veriliyor mu ? inşAllah dediğin gibi elverişsiz kararı verirler abi. dua edin bana

@OğuzHan112

Sen askersin, askere yeni gitmiyorsun, elverişlidir kararı nereden çıktı?

İki seçenek var,ya elverişsiz ya hava değişimi, kafayı takma rahat ol az...
eyuboo

OğuzHan112

Anladım abi peki doktor heyete sevk etmeden kendisi hava değişimi verebilir mi ktm'den bir arkadaşıma heyete sevk etmeden hava değişimi vermişti.

Abi yarın heyete gireceğim Allah rızası için dua edin bana İnşAllah muaf olurum dayanamıyorum artık. abi doktor elime kağıt falan vermedi komutan kapıdan çıktı komutana sordum ne oldu komutanım sonuç ne dedim heyete sevk etti sonucu sisteme girdi dedi. bu ne demek oluyor abi ?
OğuzHan112

Selamlar, ilkokul zamanlarında cinsel istismara uğramam sonucunda içime kapandım ve. yaklaşık 10 senedir evdeyim. İnsanlardan kaçıyorum Zil çaldığında korna çaldığında kalbim yerinden çıkacak gibi oluyor. Sürekli kötü düşünüyorum hep karamsarım ailemin başına kötü şeyler geldiğini hayal edip kuruyorum. İnsanlarla aram iyi değil. Şuan askerde50.günüm ama çok daraldım bunalım içindeyim vücuduma sıcak basıyor heryerim kaşınıyor. Rdm dosyam var hava değişimi ya da çürük alma ihtimalim var mı? Orada ki psikiyatriste bu yazdıklarımı anlatsam akıbetim ne yönde olur?.

Olduğu gibi anlatın, hava değişimi sonrasında muafiyet bile verilebilir, hava değişimi kesin,

Sevk alıp hastaneye gidin, tedavi almanızda fayda var. Anlattıkların kaygı(Anksiyete bozukluk)
Eşlik eden panik atak, erkenden tedavi alın...
isimsiz845
eyuboo
Sonucu paylaşırmısın?

Abi bugün heyete çıktım sonuç " antisosyal kişilik bozukluğu " askerliğe elverişli değildir aldım her şey için teşekkür ederim Allah razı olsun şu an ktmdeyim bileti kestim pazar günü yola çıkıyorum. abi birde bir şey sormak istiyorum çürük raporuna maaş veriliyor mu ?
OğuzHan112

Peki, hadi gözün aydın diyelim,
Söyledik ama boşuna stres yaptın,

Hayır, elverişsiz raporu sadece askeriye ile ilişkinin kesilmesi anlamına gelir,başka bir işe yaramaz, engelli raporu için sivilden bakarsın...
eyuboo

Abi bugün çürük raporuyla kaymakamlığa gittim. maaş için bana maaş alabilmem için hastaneden rapor çıkarmam gerektiğini söyledi. rapordan kastı ne ?

@OğuzHan112

eyuboo
Gardaş sen nasıl bi varlıksın çürük dedin aldın parayla ne işin var git çalış paranı Kazan kız vermezler mq
Bak bende 2 ci hava değişimindeyim nolacak bende bekliyorum

eyuboo
Engelli raporu,

Yani engelli maaşı alabilmek için en az %40 engelli raporun olmalı,

Diğer şartlarıda sağlamanız gerekli,..

@Beratinyoq
Sabretmek hoş görmek lazım,tebessüm etmekten kendimi alıkoyamadım🙂

@Abil_04

Şöyle bir soru sormuşsunuz,

Hasta bi oğlum var pskiyatrik 2 kez hava değişimi aldı sonra sağlık kuruluna sevk edildi geçtiğimiz cumar ASKERLİĞE ELVERİŞLİ DEĞİLDİR diye bi önrapor verdiler muaf artık dediler fakat raporda ( İlgili personelin ön raporudur kati rapor onaylandıktan sonra msb' lıgına gönderilecektir...Diye bi ibare var şimdi muaf tutuldu mu ? yoksa kararı bozarlar mı ?
Hayır,karar verilmiş, raporunuz iş yoğunluğuna göre en gec 6 aya onaylanıp size ulaşır...

Şimdi hava değişimindeyim istanbula geldim direk psikiyatriye randevu aldım cünkü dönmek istemiyorum dönersem gerçekten intihar edicem ya birini kesicem yada biri kesicek duramıyorum daha öncedende ruh ve sağlık merkezine gitmiştim ilaçlarım v.s var yazdıkları tedavi alıyordum 1 kere erteleme aldım 2 cide doktorun gazabına uğradım bir münakaşa yaşadım
Antepde 4 5 günlük askerken hemen beni hava değişimine gönderdiler risk almak istemediler sanırım
4ünde cıktım hava değişimine burda işlemlerimi halletmeye çalışıyorum eğerki burda hava değişimi bitmeden cürük alabilirmiyim yada oraya dönmek zorundamıyım diyelimki burdaki kıta anket formu istedi gönderdiler yada göndermediler neler yapmam gerekiyor ama dediğim gibi en önemli konu hava değişimim bitmeden burda cürük alabilirmiyim yada hava değişimi bitmeden doktorum beni heyet günü çağırıp orda hava değişimi verebilirmi dediğim gibi komutanlar yardımcı olucaklarını söylediler hatta rdm sana bir el uzattık bu eli tutucakmısın dediler gizli dosyalarla beni direk sevk ettiler hastaneye hastane e devlet baktı psikiyatri psikiyatri direk hava değişimi verdi kafamda cok fazla soru işareti var biri bana yardımcı olabilirmi lütfen OğuzHan112 OturanBoğa (Abilerim Nolur)

Size yarın cevap yazarım.
Soruyu detaylıca okuyup,ok.

Yorgunum biraz.

Abim benim stresten elim ayağım titriyor şimdi yazsan en azından birazcıkda olsa sizi okudum coğu insan dediginiz gibi muaf oluyor yada olmuyor abi tanı su abi c17f01 sivil hayatımdada psikiyatriye cok fazla derecede gitmiştim

Pekii,.
Bekleyin bakalım,

Kısca okudum,

Hava değişimi kac gün aldın,21,30?
H d raprunda smk yazıyormu?

Biraz Seri olun

Abim benim çok teşekkür ederim bekliyorum tekrardan yaziyim stresten yazamamış olabilirim sivil hayatımda psikiyatriye gitmiştim direk gittiğimde ataklarım başladı ilaç yerine alkol kullanıyordum ilaç unutkanlık yapiyordu bunuda belirttim antepde beni direk sevk ettiler psikiyatri sonra heyet heyet direk bana hava değişimi verdi bu ayın 4 ünde meydana geldi şimdi tarihe bakıyorum aralık 4 ünde cumartesi denk geliyor heyetler hep perşembe oluyor nasıl bir yol izlenicek yada napilicak ben oraya dönmek istemiyorum söyledim komutanlara firar edicem yada intihar edicem diye direk beni gönderdiler abi akşam 6 da cıkış yaptırdılar direk birlikten işlemlerini orda halledebilirsin dediler korktular birine bişey yapicam diye koğuşta tek başıma kaldım başımda çavuşlarla uyudum nereye gitsem asteğmenle gittim üstteğmen beni cok sevdi yada öyle yaptı bilmiyorum direk sarıldık orda helallik aldık birbirimizden felan şimdi ben stresten duramıyorum nolucak diye bana dürüst bir şekilde yazarsan abi cünkü gönlümü rahatlat diye iyi şeyler yazma olurmu teşekkürler

Smk yazmıyor abi

30 gün aldım abi

Pekii😁

Hava değişimi bitimine yakın şübeye gidip hastaneye sevk alın,.
Şikayetlerinizi olduğu gibi anlatın,zarar verme dürtüleri olduğunu vs,belki yatışınız yapılabilir.

Muafiyet olmaya bilir tekrar hava değişimi eklenebilir,.
Muafiyet genelde birliğinden oluyor,çok acil durumlar dışında,..

Biraz sabırlı ve sakin olmakta fayda var,

Muaf olacağınız kesin,sadece sürec biraz uzayabilir,bazı prosedür ler var hekimlerin uyması gereken...

Tamam abi suanda zaten aldım ben psikiyatriye randevu oda perşembe gel dedi bakalım belki burda heyet acil durumdan alırım yada beni işde bitimine yakın çağırır heyete sevk eder hemen almam umarım etkili olur cünkü gerçekten duramıyorum durduramıyorum kendimi umarım beni erenköy sinir merkezine yatırmazlar yatmakta istemem acıkcası cünkü alkolle idare ediyorum dediğim gibi ilaç yerine iyi geliyor bana ama hava değişimi eklerse üstüne sonrasında antepe gidip geri kalan işlemlerimi ailemle hallederim ağlıycam artık bu üzüntü sıkıntı stresten zaten askerde cok fazla ağladımda bakalım bu sefer neler gelicek başıma onu merak ediyorum gelmeyen kalmadı zaten umarım insaflı bir doktora denk gelirimde direk burdan muafiyet verir Dönüp rabbime sadece yalvarıcam :(

Abim bunu beni mutluk etmek için demiyorsun deme süreç isterse 10 yıl sürsün ordan içeri girmek istemiyorum ciddiyim öldürsünler beni vursunlar daha iyi cok kötü oluyorum abi palaskayla kendimi felan boğmayı düşündüm 4 gün içerisinde :( neler neler geçti aklımdan anlatamam sana abi anlat anlat bitiremem :'(

GeceOlcay34

Hayır hayır.mutlu olmanızla ilgili değil,neyse o..

Yatış verirse bu karara mutlaka uy,
Hem tedavin için iyi olur hem muaf olman için, yatış sonrası heyet zorunlu,

Her şeyden önemlisi şuanki anksiyeteyi rahatlatmak, isterseniz beklemeden sevk vs gerek duymadan direkt psk gidin.

Bana anlattıklarını olduğu gibi anlatın hekiminize,muhtemel yatıracaktır, bu karara da uyun ok...

Tekrar konuşuruz,

Tamam abim teşekkürler yatış vercegine inanmıyorum cünkü annem yanımdayken rahatlıyorum
herşeyimle annem ilgileniyor sağolsun allah hepimizin başından eksik etmesin inanmayanalar içinde tanrı annelere zeval getirmesin perşembe günü bir gidiyimde doktora anlatıyım annemde anlatsın cünkü annem yanımda değilken biraz benim için problem oluyor sanırım şizofrenik belirtiler veriyorum cünkü okuyorum aynıları bende var aynıları tıpa tıp 1-1 güven problemi sorgulama v.sde geldi zaten takip ediliyor hissi v.s bakalım abi teşekkür ederim herşey için yatış almamaya çalışıcam cünkü sigara felanda kullanıyorum benim için daha kötü olur yanlış anlaşılmasın ama deli raporu almak istemiyorum ben sadece oraya o kötü olaylara geri dönmek istemiyorum teşekkürler

Tekrar merhabalar, 2gün önce yazmıstım kücükken istismara uğramam sonucu içime ve eve kapandım. (Bu olayı kimse bilmiyordu RDM doktoruna söyleyene kadar)Çok uzun süredir bu sekildeyim insanlrda korkuyorum hep kaçıyorum. Zile basldığında,korna çaldğında,telefonum çaldığında kalbim yerinden çıkacak gibi oluyor. sürekli sıcak basıyor ve kaşınıyorum. Sürekli kötü bir şey olacak düşüncesi içindeyim ailemin başına bir şey geldiğini düşünüp kuruyorum. Sürekli halsizim fiziksel gücüm yok enerjim yok. Askeriyede ki doktor "travma sonrası sosyal fobi uyumsuzluk" tanısı koyup beni sevk etti. Benim tedavim sizce nasıl olur? Hava izni verrler mi, hastaneye yatırırlar mı ya da sadece ilaç yazıp gönderirler mi. Bide son olarak ailem bu istismar olayını öğrenebilir mi? İyi forumlar.

Üst Alt