Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

F43-2 Uyum Bozukluğu ile askerlik durumu..?

Peki muaf olduğuma dair merkezi komutanlık bana yardımcı olamaz mı sizinde takdirinizdirki raporda muafiyet sebebi yazıyor ortalığı bulandırabilir.

OğuzHan112 Muafiyeti yeni aldım fakat işlemler tahmini olarak 1-2 Ay sürer dedi merkezi komutanlık bu sürede sigortalı işe başlayabilirmiyim sistemde hala asker gözüküyorum çünkü?

OğuzHan112

Acemi birliğine katıldığımda rdm doktoru ile görüştük psikiyatriye şevk etti doktor ilaç yazdı gönderdi. Usta birliğinde sorunlarımı anlattim rdm doktoru sen çürüğünu l evine git dedi takım komutanı vs kıta anket formu ve kanaat işlevsellik formunda psikolojik ve ruhsal olarak yetersizdir yalnız kalmaya çalışan birisidir diye formu doldurdu göndermek için herşeyi yazdılar pazartesi KTM ye inip oradan doktora götürecekler daha önce hava değişimi vs almadım 45 günlük askerim herşey doktor kanaatine bağlı ama bu yazılanlara göre çürük alma sansim varmı

Selam arkadaşlar ben daha önce cezaevinde yattığımdan dolayı kendimi cezaevinde gibi hissediyorum sürekli kötü şeyler düşünüyorum geceleri uyuyamıyorum gözümü ne zaman kapatsam ceza evinde yaşadıklarım gözümün önüne geliyor ani olarak modum düşüyor içime kapanıyorum çoğu zaman yemek yiyemiyorum hiç bişey yapasım gelmiyor psikolojim iyice alt üst oldu içine ata ata delirmek üzereyim kendime zarar vermekten korkuyorum bazen ne yaptığımı unutuyorum. Rdm çıksam ne gibi sonuç olur yardımcı olursanız sevinirim

OğuzHan112

Selam arkadaşlar ben daha önce cezaevinde yattığımdan dolayı kendimi cezaevinde gibi hissediyorum sürekli kötü şeyler düşünüyorum geceleri uyuyamıyorum gözümü ne zaman kapatsam ceza evinde yaşadıklarım gözümün önüne geliyor ani olarak modum düşüyor içime kapanıyorum çoğu zaman yemek yiyemiyorum hiç bişey yapasım gelmiyor psikolojim iyice alt üst oldu içine ata ata delirmek üzereyim kendime zarar vermekten korkuyorum bazen ne yaptığımı unutuyorum. Yardımcı olursanız sevinirim zor durumdayım askerliğimi Muğla’da jandarma olarak yapıyorum

celenenes
Kıta işlevsellik formu ile sevk alıp hastaneye gitmeniz gerekiyor.
Muhtemel tedavi başlanıp hava değişimi verilecektir.

Peki direk rdm ile mi görüşeyim yoksa komutana bilgi vereyim mi çünkü rdmdekiler direk gelebilirsin demişti

OğuzHan112

Rdm ve 1. Amirim ile görüştüm durumu anlattım bana samimi soruyorum sen askerlik yapmak istemiyor musun diye sordu bende bu şartlar Altında yapmak istemiyorum yani yapmak istemiyorum dedim hastaneye sevk etti. Sizce sonuç ne olur 1 gün bile kalabilecek durumda değilim sürekli kalbim sıkışıyor 3 gündür yemek yemiyorum uyuyamıyorum doktor ne gibi bir sonuş verir yardımcı olur musunuz.

Rdm ve 1. Amirim ile görüştüm durumu anlattım bana samimi soruyorum sen askerlik yapmak istemiyor musun diye sordu bende bu şartlar Altında yapmak istemiyorum yani yapmak istemiyorum dedim hastaneye sevk etti. Sizce sonuç ne olur 1 gün bile kalabilecek durumda değilim sürekli kalbim sıkışıyor 3 gündür yemek yemiyorum uyuyamıyorum doktor ne gibi bir sonuş verir yardımcı olur musunuz.[/QUOTE]
OğuzHan112

Hava değişimi verilecektir,
Sonraki süreçlerde şikayetler devam ediyorsa tekrar hava değişimi.
Sonrası muafiyettir...
celenenes

OğuzHan112
Hocam bugün hastaneye gittim psikiyatri ilaç yazdı 15 gün sonra gel dedi sence 15 gün sonra hava değişimi verir mi?

Merhabalar. Ben 25 yaşında ve evliyim. Tekirdağ Çorlu da askerlik yapmaktayım. Eşim 6 Şubat depremine Hatay'da tek yakalandı ve ben ona saatlerce ulaşamadım kafayı yedim. Onun ardındaki süreçte çok yıprandık. Bir sürü arkadaşımı kaybettim. Eşim de bazı akrabalarını kaybetti bu süreçte. Evimizdeki eşyalar yılların birikimi parçalandı gitti her şey. Neyseki eşim sağ kurtuldu(çok şükür). Şimdi Adana 'da bir yakınında kalıyor. Hem bende hem eşimde deprem sonrası psikolojik sorunlar oluştu. Ben bu süreçte kesinlikle kafamı askerliğe veremiyorum ve yapamıyorum. Daha yeni pazartesi tekrardan deprem oldu ve psikolojim artık bu durumu kaldırmıyor. Rdm ye başvurup hastaneye sevk aldım. 1 ay uyum bozukluğu ve anksiyete sebebiyle hava değişimi yazdı ve şimdi Adana'dayım. Doktor 1 ay sonra sorunların devam ederse tekrar gelirsin muafiyet alırsın dedi. Sorum şu ki sivilde Hatay eğitim araştırma Hastanesi'nde laborant idim yani memurdum. Bu askerlikten muafiyet durumu sivildeki işimi etkiler mi? Şu an karım işsiz kaldı zira çalıştığı yer dahi yıkıldı. Bana askerde o bakıyordu. Benim ise terhis belgesini alıp direkt çalışmaya başlamam gerekiyor hastanedeki işime. Zira gelirimiz yok ve inanın zor durumdayım. En ufak bilginiz varsa lütfen yardım edin.

Ekstra olarak konuşma bozukluğum vardı ve bu gitgide çoğalmaya başladı. Tek cümle kuramaz hale geldim. Tekmil falan bile veremiyorum depremden önce zorda olsa veriyordum. Stres kaygı durumları konuşmamı çok etkiliyor. Ben konusamayinca kısır döngüye giriyorum ve daha da kötü oluyorum.

OğuzHan112
Hocam bugün hastaneye gittim psikiyatri ilaç yazdı 15 gün sonra gel dedi sence 15 gün sonra hava değişimi verir mi?
Hocam psikiyatrinin verdiği ilacı kullandım ve sonucunda bayılarak hastaneye kaldırıldım kaşıma 4 dikiş attılar yasal izin hakkımı kullanarak Ankara’ya geldim buradan hastane sevki ile psikiyatriye gitsem ne gibi sonuç alırım yardımcı olur musun

TSK SYY MADDE 17 C YE UYAR. 1 ay hava değişimi önerilir. yoğun depresif şikayetleri mevcut. 1 ay hava
değişimiden döndükten sonra sıkıntıları artmış, hava değişimi süresince de depresif şikayetlerinin devam
ettiği anlaşıldı. o süreçte ilaçlarını yan etkiler nedeni ile kullanamamış, bundan 2 gün önce acil serviste
essitalopram 10 mg/g ve alprazolam 0,5 mg/g tedavisine başlanmış. Bilinç açık; yer, kişi, zaman yönelimi
tam. Çağrışımları düzenli. Sorulara uygun ve yerinde yanıtlar veriyor. Duygulanımı çökkün, duygudurumu
depresif.Göz teması kuruyor, görüşmeciye karşı yardımcı, Sanrı, varsanı yok. aktif homosid suisid düşüncesi
yok. Kıta anket formunda kişşiler arası ilişkilerinin aslt üst ilişkilerinin, görev ilgi ve becerisinin, disiplin
durumunun ve birlik bütünlüğüne katılışının yetersiz olduğu belritilmiş.

100 günden fazla askerlik yaptım cok sabrettim fiziksel olarak sıkıntılarım cıktı dayanamadım daha önce 1 ay hava değişimi aldım komutanlar beni sevmiyo dalga gecip rencide ediyolar alaycı tavırları hakaretleri beni sabrımı cok zorluyor dayanıcak gücüm kalmadı hava değişiminden döndüğümde neden döndün gelmeseydin falan dediler 2. hava değişimindeyim 10 gün oldu birliğime katılmak istemiyorum yoksa sıkıntı cıkartıcam burdan nasıl bi yol izlemeliyim burdan sevk alıp muaf olmak istiyorum

Merhabalar bana f43.2 uyum bozukluğu tanısı konuldu şuan hava değişimindeyim sevkimi askeri şubeye sorduğumda yaşadığın yere yapabiliriz dedi ben amirlerimden kıta işlevsellik formunu isteyeyim mi yoksa direkt hastaneye mi gideyim

Hava değişiminde (smk) kontrol şartı var mı?

Kontrol şartı varsa kıta işlevsellik formuna gerek yok.
Ertuuu3

Sonradde birliğine döndüğün gün hemen hastahaneye sevkini iste eminim komutanlarında böyle ister sorunlu asker istemezler çünkü kıta anket formuna yazdıklarıda muaf olmanı istediklerini gösterir sevk edildiğinde Allahın izniyle muaf alırsın zor kısımları aşmışsın az daha sabret birliğe gitmemek gibi bir şey yapıp her şeyi berbat etme.

Cevabın icin teşekkür ederim. İnan çok zor dönemlerden geçtim artık tahammül seviyem çok dipte ankarada ikamet ediyorum istanbuldaki doktorlar ordanda muafiyet alabilirsin buraya gelmek zorunda değilsin demişti yarın randevu alıp gidicem bu sıkıntıyla kafamı hicbirşeye veremiyorum fizik tedaviye başlicam başlayamıyorum hergün kas ağrısı çekiyorum ailemde mutsuz evde negatif enerji satıyorum mutlu olamıyorum verdikleri ilacı denedim hiçbir işe yaramıyor mayıştırıyor uyku yapıyor ben yine aynı stresin icindeyim bişey değişmiyor yani burdan sevk alıp muafiyet almak istiyorum bu forum dahil insanların yaşadığı sıkıntıları okuyunca iyice bunalıyo insan ne işkence çektiriyorlar akıl sağlığı yerinde olanı kasıtlı hasta etmeye çalışıyor gibiler inanılmaz

Sonradde psikiyatri ilaçları hemen etki etmez en az 30 gün sonra etkilerini göstermeye başlar ilk başlarda yan etkiler olması normal bir süre sonra vücut alışacaktır oldu ki yan etkiler çok fazla olarak devam ederse doktoruna söylersin ilacını değiştirir doğru ilacı bulana kadar biraz deneme yanılma yöntemi gerekir ama en önemlisi kendini salma ilaçların yapabileceği şeyler bir yere kadar maneviyata sarıl namazını kılmaya çalış inan her şey daha kolay olacaktır Allah yardımcın olsun .
Askerliği kafana takma sonuna gelmişsin az daha sabır.

Evet öyleymiş çok araştırdım hastalık hastası oldum bakabaka ama dediğim gibi icimdeki sıkıntıyı aşabilmem icin öncelikle ilişiğimi bitirmek istiyorum ben takıntılı biriyim doktor ilk sevkte okb tanısı koymuştu.Tekrar havadeğişimini kaldıramam gercekten kışladaki asteğmen rdm görevlisi beni tanıyor yardımcı olmayada çalıştı burdan muafiyet alabilmem icin onunla iletişim kurup kıta anket yada işlevsellik formunu talep edebilir miyim gercekten kışlaya dönecek gücüm yok benim kamuflaj bile görmek istemiyorum bunun icin bi fikir verirmisin lütfen imkansız olmamalı bölük komutanım ilk hava değişimi dönüşümde niye geldin dedi adam beni görünce düşman görmüş gibi heyettedeki doktorda ikamet ettiğin ilden sevk alıp muafiyet alabilirsin demişti sevk e giderken yanımda ne götürmeyelim

Sonradde bu konuda bilgim yok maalesef heyetteki doktor oluyor dediyse oluyordur büyük ihtimalle ama prosedür nasıl oluyor bilmiyorum.
Muayene sırasında sivilde gördüğün tedaviyle alakalı kullandığın ilaçlar gibi bir belge varsa götürebilirsin bu bilgilere e devlet ve e nabız üzerinden ulaşabilirsin.
Linki okursan belki bir bilgi bulabilirsin.
https://www.msb.gov.tr/Askeralma/icerik/yoklama-islemleri

Aylar sonra buraya yazıyorum cürük almadan askerlıgı bıtırmek zorunda kaldım askerden geleli 2 gun oluyor.

Üzgünbirisi geçmiş olsun
Yaşadığın süreci özet olarak yazabilirsen benzer şeyler yaşayanlar için yol gösterici olacaktır.

OğuzHan112 Hocam şuan rapor hakkımı kullanarak izindeyim ankarada hastaneye gittim pskiyatri kliniğine ilgilenmediler bile hava değişimini sivil de alma şansım hiç mi yok hocam evden dışarı çıkamıyorum delirmek üzereyim.

Rapor hakkını kullanarak derken ?

Şansın var ancak;biraz zor.
Şubeden sevk yada direkt hastaneye gidip şikayetlerini anlat, hava değişimi yada muafiyet verilmez diye bir yasa yok.
Şansını dene.
celenenes

Sonradde dostum geçmiş olsun 2.hava değişimi sonrasi 3. Muafiyettir. Birliğine gidince sevki alip direkt muafiyeti aliyosun ve askerlik defteri kapanıyor senin için. Bu yaşadıkların zor ve üzücü tabi ama bu saatten sonra ekstra bir şey yapmana gerek yok birliğine gidip yine sevk alip hastaneye gidiyosun komutanların işlevsellik formunuda dolduruyor ve muafiyeti veriyolar

F0be allah razı olsun dostum ama burda halledemez miyim bunun icin bir yol yok mu

Sonradde
Çok uzun yazmışsın,yapabileceğimiz bir şey var mı diye sabırla okudum.

Evet bazı prosedürler var, hekimler bunun dışına çıkamaz.fıtıkların önemli boyutta değiller,önemli boyutta olsaydı gereği yapılırdı.

Biz psikolojik yönü ele alıp onun üzerinden yorum yapalım.

Askerlik yapamaz şeklinde Kıta işlevsellik formun varsa,veya isteme şansın varsa amirlerin göndersin.

Bununla beraber şubeden sevk alıp ailenle beraber psikiyatriye gidin,intihar düşüncelerinin olduğunu,ki bunu siz söylediniz;hekimle paylaşın,intihar düşüncesi olanlara genelde yatış yapılır,bu muaf olmanızda etkili olur.

Yukarıda yazdığınız ve yaşadığınız şeyler askeriye için olağan ve normal,askerlik yapan herkes bu şeylerle az çok muhatap olmuştur.

Önerimiz bu şekilde,umarım sizin için her şey yolunda gider...

Kardeşim inan şu sitedeki 75 sayfayı 75 kere okudum sorduğuma bakma burdada halletme ihtimalim varken oraya gitmek o suratları o şeyleri yaşamak istemiyorum ya bu kadar zorunda olmaktan nefret ediyorum burdaki şansımı deneyim istiyorum fiziksel olarak rahatsızlıklarımıda belgeleyip gidiyim mi burda sevke F0be

Üst Alt