Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

F43-2 Uyum Bozukluğu ile askerlik durumu..?

Sonradde
ilk başta fıtık konusunda yorum yapayım 23 yıl bel fıtığı ve kaymasıyla uğraşmış ve 2 sene önce ameliyat olup beline 4 tane platin takılmış birisi olarak söylüyorum biraz abartıyorsun tamam bir sıkıntı olmuştur ama çok ciddi bir durum olsa tedavisi yapılır bu tür rahatsızlıklar stresli ortamlarda ağrıları artar sende çok kafaya taktığın için ağrıların normalden fazla oluyor sanırım.

askerlik hayatınla alakalı anlattığın şeylere gelirsek her askerlik yapanın başına gelebilecek şeyler neticede orası evin değil hepimiz yaşadık kolay değil tabi ama aşılamayacak şeylerde değil.

Anladığım kadarıyla sen bunların üstünden gelemiyorsun naif ve kırılgan bir yapın var kimseyle inatlaşmadan kimseyi şikayet etmeden fıtık üzerinden değil de psikolojik olarak yaşadığın sıkıntıları anlatırsan yüksek ihtimalle muafiyet verilecektir hava değişimi almışsın zaten eminim komutanlarında senden kurtulmak istiyordur biran önce onlarda sorunlu asker istemez çünkü.

Ama sivil hayatında da sorunlar ve sıkıntılar olacak hayat toz pembe değil biraz kendini koy vermeden mücadele etmeye çalışsan olayların pozitif yönlerine bakmaya çalışsan hayat senin için daha çekilir olur.

İntihar sana çözüm gibi gelebilir ama intihar hiç bir şeyin çözümü değil hem dünyanı hem ahiretini yakarsın aileni de perişan edersin.

Ne ağır ruhsal rahatsızlıklar çekenler var benim oğlum şizofren mesela hem kendisi hem biz yıllardır neler çekiyoruz.

Hep kendinden daha zor durumlarda olanların hallerine bak yaşın daha genç ilerde Allahın izniyle güzel günlerin olacaktır arada sıkıntılar olabilir herkeste oluyor o sıkıntılar olacak ki güzel günlerin kıymeti anlaşılsın.

Allah yardımcın olsun senin için hayırlısı neyse ol olsun.

Valla bildiğim duyduğum gördüğüm kadarıyla birlige teslim olmadan muafiyet olmuyor. Birlik seni hastaneye sevk eder orda alirsin. Ama bu sefer kesin muafiyet verirler sonuçta 2 hava değişimi almışsın.

Sonradde
Hava değişimi bitince birliğine teslim ol gittiğin günde hastahaneye sevk al 2 hava değişimi almışsın 3 de muaf almama ihtimalin imkansıza yakın senin için en iyi yol bu kimseyle inatlaşma sakin olmaya ve pozitif düşünmeye çalış öyle mi olur böylemi olur dedikçe işler senin için daha zor olur.

F43.2 Uyum Bozukluğundan 30 Gün Hava Değişimi Verildi

İnzar:Hava değişimi bitiminde şikayetlerinin devamı halinde 3 sıralı sicil amirleri tarafından resimli imzalı mühürlü birlik sevk yazısı ile birlikte kıta hastanesi psikayatri bölümüne müracaatı uygundur yazıyor sonuç olur sizce hava değişimi bugün son yarın tekrar birliğe gidiyorum sonuç ne olur sizce 30 günde acemi birliğinde aldım f43.2 uyum bozukluğu.
Artık ruhum daralıyor yapamıyorum😢

alican38
Tsk sağlık yönetmeliğine ve insanların yaşadığı tecrübelere göre üçüncü seferde muaf alma durumunuz Allahın izniyle kesin gibi.

Karaduman Allah razı olsun teşekkür ederim bilginiz için sağolun inşallah bu gidişimde muaf olurum yapamıyorum artık dayanacak gücüm kalmadı 😢

Ruhum daralıyo çıkamıyorum işin içinden burdan sevk alsam muafiyet alabilir miyim formsuz

Sonradde kanka kıta kanaat formu ve askeri işlevsellik formu olmadan muafiyet alamazsın bende 2.hava değişimine gelmiştim yarın tekrar birliğe gidiyorum ordan hastaneye sevkim var zaten gidince kıta kanaat formu ve askeri işlevsellik formu ile birlikte hastaneye gidecem muhtemelen muafiyet alacam %90 ihtimalle çünkü çok sıkıntılıyım psikolojik sağlık sorunlarım var sanada tavsiyem birliğinden devam etmen

Bu formlar olmadan kesinlikle muafiyet alınamıyor mu birliğimin bağlı olduğu hastanede bana ikamet ettiğin şehirden alabilirsin demişlerdi hekim kendi kaanitiyle formsuz muaf edemez mi veya birliğimden talep ettikleri durumunda birliğim göndermekle hükümlümü

Ya bana tekrar havadeğişimi verirlerse komutanlar formu olumlu doldururlarsa böyle ihtimal var mı ben belirsizlikten kafayı yiyeceğim düşünmekten alıkoyamıyorum kendimi uğraş bulamıyorum bu eziyeti çekiçek ne yaptım ne suç işledim anlamıyorum suyun altında nefes almaya calışıyorum hergün

Sonradde bende seninle aynı durumdayım kanka kıta kanaat formu ve askeri işlevsellik formu olmadan muaf olamazsın hastalığın devam ediyorsa amirlerin olumlu yönde bişey yazma gibi durumları olmaz bende aynı durumdayım f43.2 uyum bozukluğu 2.hava değişimi aldım bu gidişimde muaf olacam inşallah Allah'ın izniyle sanada birliğinden devam etmeni öneririm sivilde işleri dahada zora sokarsın

Beyler hepimiz zorlanıyoruz biliyorum. Ama muafiyet için birliğe gitmemiz gerekiyorsa gidelim. Biliyorum her komutan aynı değil. Hatta bazıları empatiden kilometrelerce uzak, anlayışsız insanlar. Benim 2 aylık askerlik gözlemime göre çoğu komutanın abartıldığını düşünüyorum. Asla benim kültür birikimine yaklaşamayacak üst rütbeye bir şekilde ulaşmış personeller var. Keşke yapmak istemeyen yapmasa askerlik sistemi tamamen değişse. 1 ay 2 ay kendi memleketinde temel eğitim görerek yapsa askerliği. Maalesef tek yaptığımız amelelik ve ne kadar iyi performans gösterirseniz gösterin komutanların size hakaret etmesi, memnuniyetsiz olması, sanki kendileri mükemmelmiş gibi sizin kusursuz olmanızı beklemeleri.. benim gözlemlerim bunlar. Kendi mesleğim ile alakasız bir sürü şey yaptım. Bileğimde sakatlık var bileğim ağrıyor dediğimde komutanlar güldü sanki işten kaçmak istiyormuşum gibi davrandılar. Asla kimseye saygısızlık yapmadım, kimse benim yüzümden istikamet yemedi. Ben hep başkalarının yüzünden süründüm ettim. Kamyonun demirlerini sökmeyi bilmediğim için komutan elindeki manevala ile "bu sefer de yapamazsan bunu kafana geçiririm balkon çocuğu, yap ulan beyinsiz" tarzı kelimeler kullanınca zaten aklımda olan muafiyet işlemini kesinleştirdim. Belki farklı bir bölüğe düşsem işimle alakalı şeyler yapsam (bir nebze de olsa) askerliği sevecektim ama askeriye bileğinde sıkıntı olan kişiye tır boşalttırdı, kazma kürek verdi çukur kazdırdı, öküz kadar ağır 10-15 dolabı 3 kişi taşıdık (çünkü asker yokmuş). Yoksa sabah erken kalkmak, mıntıka yapmak, tıraş olmak, nöbete gitmek bunlar zevkli şeyler bile benim için. Ama komutanların tutumu.. deprem nedeniyle afet izni almak istediğimi bölük komutanına belirttiğimde "eşinde sorun yok. Ee ailende de bir can kaybı yok. Bence gitmene gerek yok" dediği anda bitirdim kafada askerliği. Halen gece uyuyamıyorum deprem sebebiyle. Eşim işsiz kaldı, bir sürü arkadaşımı kaybettim, yılların birikimi çöp oldu. Velhasıl şu anki şartlarda asla yapamam ve artık yapmakta istemiyorum. Vatan sevdalısı olarak gittiğim askerlikten için buruk bir şekilde ayrılacağım ne olursa olsun... Sabrediyorum. Hastanede çalışıyordum. Direkt o işime dönüp hem kendime hem vatana çok daha fazla faydam olacağına inanıyorum. Biraz yasaları ve forumu incelediğimde bir sorun teşkil etmeyeceğini öğrendim memuriyetim açısından. Bizim özlük birimi sadece terhis belgesini getir başlatırız dediler. Hakkımızda hayırlısı olsun.

Allah aşkına birisi yardımcı olsun 2 kez 21 gün hava değişimi aldım raporum bu gün bitti birliğime gidiyorum gittiğimde komutanlarım yardımcı olacaklarını söylediler muaf olurmuyum lütfen birisi yardımcı olsun

Abi kesin olurum demi dayanacak gücüm kalmadı mecburum gitmeye daha önce hapis cezası yedim firardan bu seferde muaf olamazsam eğer

OğuzHan112

Abi lütfen cevap ver firar etcem zar zor gidiyorum zaten lütfen yardımcı ol

Şimdi hastaneye gidicem babamla 1:30 da yanımda ne götürmeyelim havadeğişimi kağıtlarını internetten cıktısını mı alıyım ilaçlar konusunda ne demeliyim

OğuzHan112 abi sevk aldım doktorla görüşmeye gidicem sevk kağıdında durumunun bildirilmesi icin hava değişimi, elverişli değildir raporu vs başhekim vasıtasıyla gidiyorum dayanamıyorum oraya gitme düşüncesi beni mahvediyo dicem önceki havadeğişimi kağıtlarımıda götüreyimmmi

Sonradde hava değişimi kayıtları hastahanede vardır ama yine götür istersen.
İlaç kullanım bilgilerini ve diğer tedaviyle alakalı bilgilerinide götürsen iyi olur.

Var olan bütün evraklarını götür,
İşlevsellik formun varsa onu da götür.
Genelde birliğinden devam etmen istenir,umarım muafiyet alırsın.sonucu paylaşırsın.
Sonradde

Anlattim konustuk dinledi baya mmpi testi istedi ilac yazdi 15 gun sonra kontrole gel dedi ne olur sizce

Sen hava değişiminde misin? Kaç günün kaldı?
Olumsuz konuşmak istemem ama,muhtemel birliğine yollanacaksın,

Kac kez hava değişimi aldın?

Evet 15 inde bitiyo havadeğişimim doktor 10 gün sonra gidicem tekrar pazarteside test yapıcam travma sonrası strese bağlı kaygı bozukluğu gibi bişeyler söyledi beni tekrar oraya gidemem yaşadıklarımı yaşayamam dedim tamam bakıcaz dedi babamda konuştu anlattı durumu ne 2. Hava değişimimdeyim ben

Bu saatten sonra birliğime gönderse bile karar için ilaç tedavisi gördüğüm icin muaf olucam dimi

2 kez hava değişimi almışsın, birliğine gönderilsen de 3.de muaf eder yollarlar,
Sonradde

Benim şuan öyle bi noktadayım ki birlik, asker, komutan, hastane, sevk, bot, doktor, yeşil renk gibi şeyleri ne duymak ne görmek istiyorum benim sağlıklı psikolojimi bozup bu sürece sokan bunlardan sorumlu her kişi ve kişilere hakkımı helal etmiceğim. Bu kişilik testi neden yapılıyor yapılmadan muafiyet olmuyor mu.
Diyelim ki testte normal sonuç aldım sıkıntı yok gibisinden bu neyi doğurucak.
Komutanlar bana zorluk çıkartır mı beni sevmiyorlar ve fiziksel problemlerime inanmıyorlar doldurcakları formları benim aleyhime doldururlar mı
3. kez havadeğişimi gibi bi durum söz konusu olabilir mi abi bak şimdi bunun ihtimali bu belirsizlikler beni nasıl hasta etmesin ki anlıyor musun beni.

Ehliyete el koyma gibi birşey söz konusu olabiliyor mu ?

Üst Alt