Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli olmasaydınız engelli ile evlenir miydiniz?

ben kashastsiym 32 yasindayim sevgilim var 25 yasinda bir otelde mudur ve cok saglikli...aglamaya hazirsiniz bakiyorumda gercekci olma'adina...umudunuzu koruyun hayata sarilin ben kashastasiyim diyerek aglayin durun ... burada omirlik felcli arkadaslar var kimi daha agir kimisi biraz daha hafif sevgilisi olanlar var evlenmis olanlar var gelecek icin plan yapanlar var vs... bak benim sevgilimin amca kizi yurume engelli ve kashastasi evli oldugu delikanli saglikli birseyi yok...evlilik yururmu yurumezmi olurmu olmazmi pesin pesin olmaaaz diyenler olacaktir...saglikli bireyler evlendiginde yuruyormu oluyormu bosanma oranlari niye yuksek...genel bir durum var ekonomik olarak guclumusun yani kendi gecimini saglayabiliyormusun bu bir aile destegin ne durumda maddi manevi arkandalarmi vs...bu iki sey cok onemli bunlar yoksa bu ise kalkisma engel ile alakali birsey degil bu ... ekonomi yuzunden coken aileler var yada internet dunyasi yuzunden bosananlar var sosyal kosullar yuzunden bosananlar var... hemen olumsuz olmaya haziriz bakiyorumda... soylemis oldugum o iki sey cok onemli son olarak kendini boyle mutlu hissediyorsan boyle yasa halimizde birsey yok umudumuz var yarinlarda ...

senol_buyukavcilar' Alıntı:
Bana göre herkez polyanacılık oynuyo hiç birinize inanamıyom...Büyüklerimiz ne demiş davul bile dengi dengine.
Size kendimden örnek vereyim benim sadece denge kaybı var ve koltuk değneği ile çok ağır yürüyom ve genelde tekerlekli sandale kulllanıyom ve durumum maddive manevi çok iyi ALLAHA ŞÜKÜR...çalışmayı hiç düşünmedim ama meşbur kalırsam çalışırı
Ama bi ENGELLİ kız sevmiştim ve istettim bana cevabı ne oldu!engelimden dolayı çalışmadığım için GELECEKTE ONA KİM BAKACAKMIŞ MADDİ YÖNDEN demekki aşk la herşey bitmiyo.
Bi engelli bunu bana söylerse gesini siz düşünün artık kimselere güvenmiyom ve inanmıyom...
GERCEKLER ACIDIR

ben öyle düşünmüyorum gerekirse çalışırım hatta beraber çalışırız ben engelliyim diye hiç mutlu olamıcakmıyım ne demekki bu o insanın kafasında sorunlar var demekki

BEN ENGELLİYİM AMA SAĞLAM BİRİ İLE EVLİYİM.
BUGÜNE KADARDA NE EŞİMDEN NEDE YAKIN ÇEVRESİNDEN ENGELİMLE İLGİLİ BİR SÖZ DUYMADIM.( SADECE BİR AKRABASI BENİM ASKERLİĞİ YAPMAMIŞ OLMAMA TAKMIŞTI)..

BAŞLIKTA Kİ SORUYA GELİNCE ; SANIRIM BU KONUDA KİŞİNİN ENGELLİ OLMASI BİR ENGEL OLMAZDI.

merhabalar ben engelli değilim ama 8 yıl önce eşimle ( eşim doğuştan çift taraflı kalça çığığı var ) tanıştım sonrada evlendik şimdi 4 yaşında çok tatlı bir kız çocuğumuz var ..aileme söylediğimde ailemde bana herhangi bir telikinde bulunmadı.. :)

insan başına gelmeden asla bilemez.bence engelli engeliyle evlenmeli en azından birbirlerini anlarlar ama sağlıklıylada ewlenip mutlu olanlar çok bilmiyorum karışık bi durum.aşk herseyi kabul eder mi?

dinmeyen' Alıntı:
bu arada 18 li yaşlarımdayken sağ elinde 3 parmağı olmayan bir kızı çok beğenmiştim o kadar istedim onunla arkadaş olmayı ama bana yüz vermedi ama çok güzeldi yaaaa
iyi gene sana laf söylememiş.
bende samanında kolundan felçli birini sevdim ama bana cevabı çook güzeldi ...
BEN SEVDİĞİM ADAMI KOLUMA TAKIP GEZMEK İSTERİM 32yaşında oldum ala bekarım belkide böyle kalmak çok da iyi...
AŞK MEŞK HİKAYE

Ben engelli bir birey değilim evli olduğum kişide amöa farkındayız ki engelli adayıyız her birey gibi....
Hiç bir zaman engelli yada engelsiz farklılıkları olmadı hayatımızda.her insan gibi engelli arkadaşlarımızda farklılık olmaksızın ortak bir yaşamda yaşamkta.
Bu başlığa vermek istediğim cevapsa;
evli olmamış olsaydım ve yüreğimin sevgisini kaptırdığım aşık olduğum kişi engelli olsaydı kesinlikle herşeye rağmen onla olur ve evlenirdim.

Nedeni ise çok basit???

Engelli yada engelsiz farklılığı olmadığı gibi yaşanan hayatın ortaklığını benzerliğini düşününce böyle bir kural olmadığına göre de evlenirdim.çünki aksi taktirde yüreğime engel tkoymuş olurdum ki bu bedende ki engelden daha fazla acı verir insana.

Hayat hepimizin...
Güneş mevsim ve geceler...
Yüreğimizdeki sevgilerde...
Kilitlenmeden yaşanır.

bilincaltına inen bir soru

Şimdi düşündüm de. Engelli olamayan cok saglıklı bir kızla evlendim mesela. Sonra kız engelli oldu diyelim ki. Boşanacak mıyım yani ? Ben boşanmazdım bu durumda. Hatta daha sıkı sıkıya sarılırdım. Demek ki engelli biriyle de evlenirim neden olmasin benim cevabim.

Engelli biriyle evlenmem diyen insanlar demek ki eşi bir hastalık ya da kaza geçirip engelli olursa boşanacaklar. Bırakacaklar demek ki.

Bu sorunun cevabı budur:)

Yani bu sorunun cevabını verebilmeniz için bu şekilde cevaplamanız gerekiyor.

tabiki evet. sevmek engele bakmaz kalbe kakar. ruh güzelliğine bakar . kafa yapısına bakar

EVLİLİK

İYİDE NEKADAR GÜZEL YAZMISINIZ AMA BİZLER ENGELİYİZ BAŞIMDAN GECEN BİR OLAYI ANLATMAK İSTERİM KIZ ARKAŞIMLA ARAMIZ COK İYİDİ İNTERNETE SABAHLARA KADAR ONUNLA YAZIYORDUM VE İŞ CİDİYE BİNİNCE ENGELİMDEN BAHSETMEYE BAŞLADIM BANA NE DERSE BEGENİRSİN KUSURA BAKMA BEN BUNU YAPAMAM SİZİNLE EVLENEMEM NEDEN DEDİM ENGELLİ OLDUGUM İÇİNMİ BANA DOLAYLI YOLARDA EVET DEDİ VE BEN YIKILDIM COK ZORUMA GİTTİ ASLINDA BENİ BIRAKMASI DEGİLDİ KUSURUMU YÜZÜME VURMASI İDİ ZORUMA GİDEN KISACASI BİR ENGELLİ İLE EVLENMEK İSTEYEN VEYA EVLİ OLANA BEN İNSAN DEMEM BENCE O BİR MELEKTİR

ben engelli bir insanla evlenirdim evet kendisi ile barışıksa

ben engelli biri ile evlenmezdim kendine acıyorsa..

ben engelli biri ile evlenirdim evet vefalıysa dürüstse

ben engelli biri ile evlenmezdim ruhu kokuuşmuşsa

ben engelli bir insanla evet evlenirdim cesursa gözü karaysa

ben engelli biri ile evlenmezdim karamsarsa korkaksa

ben engelli bir adamla evlenirdim adam gibi ADAMSA!!!

yani karşımdaki adamın adamlığına bağlı evlenip evlenmeyeceğim engelinin derecesine değil..yüzde bilmem kaç engelli olmasına bağlıda değil..doğruları ve yanlışları ve hayata bakış açısı benimle paralelse neden olmasın..yeterki ruhunda noksanlık olmasın beden zaten deforme olacak zamanla beden zaten fani....

HER İKİ CİHANDA BAKİ OLAN RUHTUR EE BENDE HATİCELERİN DEĞİL NETİCELERİN İNSANI OLARAK NETİCEYE BAKARIM :D GERİ KALANLAR TEFARRUATTIR VS.VS. YANİ... :D

Aşk ....aaah aşk engel tanımazz ya... tabiki evlenirdim

slm serap

serap cok güzel yazmısın duygularını dökmüsün kaleme ama senin gibisi cok zor nadiren cıkar ama sana yazdıklarından dolayı sonsuz tşk ler

slm

hepsı hıkaye engellı engelsız...kımı sevıyosan onla evleneceksın oda senı sevıyosa tabı okadar....

Bence göreceli bir kavram bu soruyu direk kendime sorduğumda samimi olarak ewet cevabını alamıyorum her nedense birisi çok güzel bir laf söylemiş AŞK HERŞEYİ KABUL EDER Mİ? İşin bu yönünü ciddi ciddi düşünmek lazım engeller bir noktadan sonra sorun olur mu ewet bence olur bende çewremde çok az engelli engelsiz ewlilikleri biliyorum gerçekten mutlu ama miktar çok çok az %1 civarında engelli engelli ewlilikleri bence daha mantıklı olur tabi duygularda önemli

NERONN' Alıntı:
UZAKTAN NE KADARDA KOLAY ATIŞ TALİMİ

yaa sormaa neron iş başa düştümü kaçacak gibi gelir insana değilmi?
yada aldatılma korkusu sarar, sevmekten vazgeçilmesinden korkulur
yetememekten korkulur,aşşız kalmaktan işşiz kalmaktan korkulur böylee deriiin bir karamsarlık çöker insana. :x

yazık kendini sadece bir et parçası olarak görenlere yazık!!!

ruhu tenden ayırınca geriye kalan sadece cesettir!!

cesetlere vurulanlara yazık!!

kendini hor görenlere yazık!!

engelli kimdir ??

vefa nedir?

sevgi nedir?

para + noksansız beden= mükemmel hayat vay bee!!

Büyük ihtimalle evlenmezdim... Bu da bir varsayım,burada atıp tutuyoruz ama gerçekte ne olurdu bilinmez :?: :?: :?: Yaşayıp görelim diyeceğim ama öyle bir olasılığımız da yok...

EVLENMEZDİM.......
BELKİ DE BU YÜZDEN DUYGUSAL YAKINLIĞIM OLSA DA HİÇ SAĞLAM BİRİNE EVLENME TEKLİFİ ISRARI YAPMADIM....

engeli insanın bedenindedir kalbinin herhangi bir engeli yokturki gönül bu engelli engelsiz diye bir ayrım yapmazki ben şahsen evlenirdim engelli biriylede engelsiz biriylede farketmezdi yani yeterki seveyim:)

engelli olmasaydım engelli birisiyle evlenirdim çünkü herşey saygıda bitiyor bence önemli olan karşıdaki kişiye olumlu gözle bakmak onu saymak sevmek
olduğu gibi kabüllenmek ve zorlukları beraber aşabilmenin tadına varabilmek

4' e kadar yolu var... engelli engelsiz güzel ahlaklı vs vs.....

yine iddalı bi açıklama yaptım... tepkileri alayım...

engelli olmasaydım engelli birisiyle evlenirdim... engelliyim, bu yüzden eğer seçma şansım olursa engelli olmasını tercih edeceğim... karşı taraf engelli değilse bunun içinde yapacak bişey yok...kızı zorla engelli yapamam ya...

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba,

Genelde konulardan haberdarım; ancak iş yoğunluğu sebebiyle çok fazla yazıp çizemiyorum.. Elime geçen bu ufacık tefecik zaman dilimlerinde de kendimi yeterince ifade edemiyorum aslında; ama yine de deneyeyim :wink:

Öncelikle dürüst davranmaya gayret ederek; ben şuan ki hayatıma sağlıklı bir eşi yaşayabileceğim olası zorluklar nedeniyle nasıl ki sokma taraftarı değilsem bu birlikteliğe olumlu bakmıyorsam, tam tersine de yine aynı mantıkla olumlu bakmıyorum.. Yani muhtemelen evlenmezdim diye cevap verebilirim.

Çünkü;

Evlilik için sevginin oluşması şarttır, bu varsa/oluşmuşsa zaten burada sayfalarca konuşmanın hiçbir mantığı/anlamı yok. Dolayısıyla “seviyorsam” la başlayan cümleler bu sorunun cevabı olamaz diye düşünüyorum. Yıldırım aşkı, ilk görüşte aşk.. gibi masalsı kavramları hiç dikkate almadığım, önemsemediğim hatta inanmadığım için konuya dahil etmiyorum bile…

Evlilik için ön şart SEVGİ ise; acaba sevginin şartları nelerdir?.. sevgiyi oluşturan/besleyen nedir?.. öncelikle bunların irdelenip cevaplanması gerekir.. Sonra engelli birey sevilebiliyorsa; tabiî kiî onunla evlenilebilir, neden olmasın. Sorun engelliyle evlenmekte değil engelliyi sevebilmektedir!!!

Şimdi bu “sorun engelliyle evlenmekte değil engelliyi sevebilmekte..” cümleye oldukça duygusal ve romantik itirazlar yapabiliriz, neden?.. diye :D ta kiî insanı ve yaratılıştan bu yana şekillenen; ama temel direkleri sabit olan ruhunu/fıtratını inceleyip anlayana kadar.

Erkeğin ve kadının rolü ve birbirlerinin zihinlerinde çizdikleri silüet çok çok önemli.. Erkek güç, kudret, dayanıklılık, iktidar sembolüdür. Fıtratı da istekleri de bunlar üzerine şekillenmiştir.. koruma, müdehale etme, yönetme iç güdüsü vardır. Kadın ise bunun tam tersidir, güçlü bir lider vasfından ziyade bir sevgi ve şefkat kahramanıdır…

Hal böyleyken, bu tabloya engeli/engelliyi oturtmak biraz güç.. Bütün bunlar doğal sirkülasyonun bir getirisi- (ancak; dönemimiz koşullarında kimse ava gitmiyor, bir bizonu omzuna vurup evine dönmüyor.. bedensel güç/kuvvet’in yerine diğerleri oturmuş durumda.. unsurlar değişmiş olsa da yüklenen roller aynı) -tamamen içgüdüsel olarak şekilleniyor diye düşünüyorum, insan istediğini seçme özgürlüğüne sahip ancak neyi isteyeceğini acaba seçebiliyor mu?

Epey karıştırdım, umarım anlatabilmişimdir.. :D

kendini ifade edemeyişin böyleyse bilemiyorum yani :D çok güzel düşünüyorsun..anlattıkların doğruda ama hayat okadar enteresanki teoride başka pratikte başka sonuçlar elde etmemize sebeb oluyor..

bence başa gelmeden tecrübe etmeden evet yada hayır demek anlamsız..her insanın eş seçimi yaparken kendine göre kafasında bir profil vardır mutlaka.. ama bazen kader ağlarını örer aslaa hayır olmaz dediğin bir durumun tam göbeğinde bulabilirsin kendini ben daha çok alın yazısına inanıyorum..iradede var tabiki ama asla hayır yada kesinlikle evet demek pekte doğru değil gibi..

Selam arkadaşlar,
Bu konuda benim de şahsi kanaatlerim olacak. Ben kendi açımdan bu soruya net bir cevap veremiyorum. Ben sevmeyi beceremediğim için, sevgiye izin vermediğim için birlikteliklerin olmasını imkansız kılıyorum. Aslında en zor şeylerden biri olduğu göz ardı edilerek sevmek en basit şeydir derler. İşte evlenmek veya evlenmemek tamamen bununla alakalı. Seven insanların engelli olsun veya olmasın birbirlerinden vazgeçmeleri olasılığı düşüktür.

ben güç tutkunuyum...
kndine güveniosa güçlüyse hiçbirseyden şikayet etmiyorsa ..farklıysa olurdu .

çoğu zman bu cvbı vermekten kacındım ama sanırım olmazdı yukarda söledklerm gecerli deilse..

bnde engelliyim ama hayatımdaki insanların hiçbiri bunu sorun yapmadı..

orta ve lisede cok üzülüordum ama insanına göre deişşiodu tepki..
acıkcası annem cok korkuo evde kalmamdan:D

Sevgide şart olmaz. Ya seviyorsundur. Ya da sevmiyorsundur. 100 kişinin içinde karşi karşıya geldiğinizde orda sizin için önemli olan sadece iki gözdür ve o gözlerin sahibi engelliymiş değilmiş hikaye.

Tabi her konuda olduğu gibi bu konuda da engelliler ciddiye alınmıyor. :evil:

Üst Alt