Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli olmasaydınız engelli ile evlenir miydiniz?

Toplumda çeşitli örnekleri muhakkak vardır.. engelli kadın engelli olmayan beyle evlendiği yine aynı şekilde engelli olmayan bayanın engelli beyle evlendiği... Bu gerçekten engellilerin çok önemli bir sorunu. Bu mesele katkıda bulunabilecek yada kısmende olsa çözebilecek bişeyler geliştirilir veya yapılırsa çok daha iyi olacağı herkesin bildiği bişeşdir.

Umarım kim olursa olsun engelli veya engelsiz sevdiği, mutlu olduğu kişiyle hayatanı sürdürür dileğiyle... Bütün evli çiftlere mutluluklar... bekarlarda hayırlı kesmetler....

Ben engelli diilim ama engelli biri ile evlenirdim :) ama tabi karamsar olmıcak ve kendıne acımıcak..

Kimse kendini kandırmasın arkadaşlar. Erkek yada bayan hiç sağlam insanlardan teklifler alıyormusunuz?

Cevabı : Koskoca bir hayır...

Çünkü bizim derdimizden ancak bizim gibiler anlar...

Olsa bile evlilikten sonra %99 eminimki bir şekilde size engeliniz yüzünüze vurulacaktır.

Bu benim düşüncem. Katılmayanlara da saygı duyarım...

Sayın songulsevinc,
Düşüncenize katılmayanlardanım. Düşüncenize katılmayanlara saygı duymanız yüreğime su serptiği için cevap yazıyorum.
"BU DAHİL TÜM GENELLEMELER YANLIŞTIR" demiş F.NİETZSCHE.
Kimin kimden teklif aldığını ya da kimin derdinden kimin anlayacağını bilemeyeceğiniz için, genelleme yapmayınız lütfen!

songulsevinc' Alıntı:
Kimse kendini kandırmasın arkadaşlar. Erkek yada bayan hiç sağlam insanlardan teklifler alıyormusunuz?
Çünkü bizim derdimizden ancak bizim gibiler anlar....

:lol:
söylemesi ayıp, sakat kaldıktan sonra hayatıma giren "sağlam" kadınların (şimdi yaklaşık bi sayı versem abartılı bulunacağından eminim) beni terketmelerinin tek sebebi vardı "resmi" evliliği kabul etmemem.
imasız dolanbaçsız şaak diye yüzüme karşı en az 4 evlenme teklifi aldım hatta bi de kız kaçırma hikayem vardır... tekerlekli sandalyeyle kaçıramayacağıma göre o kaçtı tabii. kan dökülmeden geri yollayana kadar canım çıktı :wink:
haaa niye evlenmedim?
bu da ayrı konu ve uzun bi mevzuu :roll:
bi aile olabilme ve ev geçindirebilme yetisine sahip erkekler bu genellemeye girmiyor.

[size=3][/b]sadece şunu söylüyorum..

sevgi & saygı bütün engelleri aşar.[/size]

bence evlilik insanın kasrışına çıkan kişiye bağlı karşısına çıkabilecek engelleri aşabileceğine inanıyorsa bu yola çıkmalı.karşılıklı sevgi saygı hoşgörü ve anlayış varsa bunu başarır.kendisine güveni tam olmalı ve çevresinden etkilenmezse evlilik olur.Allah herkesin gönlüne göre olanı versin.Mutluluğu yakalayan tüm arkadaşlarada bir ömüe boyu mutluluklar diliyorum

evet...

evet evlenirim. sonra ben onun engellerini engellerim. o da benim engellerimi engeller. böylece güçlerimizi birleştirip voltranı oluştururuz. :wink:

bayke abi

sende öyle bi anlatıyorsunki

alem sakat kalmak için arabanın önüne atlayacak vallahi

Sayın nuriye taşçı,
Bayke abimizin ceplerinde şeytan tüyü taşıdığını bilmiyor musunuz siz?
Eğer sakat kalmasaymış, üçüncü dünya savaşı
onu paylaşamadıkları için kesinlikle kadınlar arasında çıkardı :lol:
Öyle arabanın önüne atlamakla olacak işler değil bunlar.
Şeytanın tüylerini yolup ceplere doldurmak lazım :lol:

sayın nuriye taşçı yukardaki CV min altına "ben gençkene"
yazsaydım keşke. o istatistik 25 yılı kapsıyor.
empatizanın değindiği şeytan tüyleri de döküldü, şimdi kelaynağa döndük :)
tepede tek tük bi iki tane kaldı onlarla idare ediyoruz. :)

haa bi de şu var.
kadının "engelli" erkeğe evlenme teklifi öyle merak edilecek bi şey değil.
bunun altında biraz da küçümseme, kendini üstün görme
"benden iyisini mi bulacaksın" mesajı gizlidir. (çok mu alınganım?)
kadına gelenekleri tersine çevirme cesaretini veren, senin sakat olmandır.
ve hiç hoş değildir.
mesela bana kaçan hatun.. benden 15 yaş küçüktü.
hiç bi zaman al bohçanı gel cesareti vermedim. genç ve güzeldi.
yaz tatili boyunca biraz fingirdeştik o kadar.
orta birden terk..kafa bomboş.
kesseler onunla bi ömür geçiremem. hayat=sex demek değildir ki.
bana kaçtığında onu reddedmeyeceğimden o kadar emindi ki.
sizce bu cesareti nerden buldu dersiniz?

Aslında Bayke bey'in yaptığı tesbiti genelleyebiliriz. Her ilişkide maddi ve manevi(daha güzel, daha zengin, daha eğitimli vs.) açıdan"güçlü" taraf belirleyici rol oynuyor.

''sağlam biri tarafından teklif yapılıyormu? tabiki koskoca bir hayır ''gibi cümleler yanlış tabiki.elbetteki yapılıyor.herkesin seveni beğeneni oluyor.insanın gözlerindeki ışıltı,kendine güveni,karşısındaki insanla duygu alışverişi olduktan sonra sağlam biri tarafıldan sevilmek çok mümkün ve son derece doğal bir olay.

:oops: Ben kesınlıkle evlenmezdım çünkü nerde karşılaşacaktımda aşık olacaktım ayrıca bulundugunuz ortama egtıme baglı düşünün zengin çocugu oldugunuzu çevrenızde güzel kızlar cebınızde para neden toplumun defolu dıye baktıgı bırıyle evleneyım
bu şuna benziyo cebınde paravar eskıcıde elbıse arıyo evlenmeye kalksanız çevrenize ailenize nasıl kabul ettireceksiniz bolkeseden atmayalım toplumun özürlüye bakışı bu günki gibi oldugu muddetçe özürlülerde kendilerını üçüncü sınıf vadandaş kabul ettıkleri sürece bu evlılıkler olmaz bızler bu ülkede yeşilçam filimlerıyle büyümedikmi filimlerde engellli olan kızları kocaları engelinden dolayı boşamadımı annnelerımız babalarımız hep bunları izlemedimi sizce nasıl kabul ettırecegız. beki evlenen yokmu var.ama onlarda üçüncü sınıf vatandaş ya işi yok ya ailesinden kopmuş yalnız sorunlu özürlü kızlarımızı adeta sıgınacak liman gibi görenler yapıyo onların sevgi boşluklarından yararlanıyor kızlarımız çalışkan mücadeleci oldugundan hayatı sırtlayarak götürüyorlar.veya özürlüyü tanıma fırsatı bulan onun sevgi dolu kalbıni keşfeden yüreklı insanlar yapıyo.istısnalar kaideyi bozmaz bunlar azınlıkta bır elın parmakları kadar.evet herşey gönlünüzce olsun ama ben yapmazdım

senin neyi yapıp yapmayacagın yazındanda anlaşılıyor bukadar cok yazmana gerek yoktu zaten sadece "defolu" ve "ucuncu sınıf" insanlar demen senin neyi nasıl duşundugunu gosteriyor kimse ne ucuncu sınıftır nede defoludur nekadar cirkin bir ifade tarzı arkadaşım bu kelimlerlemi ifade edebiliyorsun kendini defolu ve ucuncu sınıf oylemi...

Çünkü bizim derdimizden ancak bizim gibiler anlar...

Olsa bile evlilikten sonra %99 eminimki bir şekilde size engeliniz yüzünüze vurulacaktır.

Bu benim düşüncem. Katılmayanlara da saygı duyarım...

yapma arkadaşım nedemek bizim derdimizden bizim gibileer anlar neyiz biz mutant mıyız uzaydanmı geldik ben 29 yaşında bacagı aksayarak yuruyen birim konyalıyım 3 yıl lisede 4 yıl fakultede bir tane benim gibi arkadaş yoktu etrafımda hatta mahalemde yoktu ne yapmam gerekiyordu beni benim gibiler anlar ben zaten bu dunyaya ait degilim ben farklıyım deyip bir köşeyemi cekilmeliydim elbette bende ki farklı tarafları hissediyordum ancak hisbir zaman etrafıma ben farklıyım sizden eksigim var piskolojisine girmedim girmemde cunku benim diger insanlardan senden ahmet mehmet vs den hisbir farkım yok ben insanım bekarım ve şayet aşık olursam bu insanın hic bir engeli olmasada ben evlenme teklifi ederim okadarda cesaretim var sizler bizler bu piskolojiye girersek yukardaki arkadaşa ben kızmıştım ama kusura bakmayın bizi cok defolu ve ucuncu sınıf insan gibi goren olur once bizler şunu kabul etirecegiz biz insanız ve her insanın yapabilecegi şeyleri yapmaya hakkımız var buna aşık olmakta sevmekte sevilmekte dahil cok uzuldum burdaki bazı yazılara heleki engeli olupta kendini farklı goren dostlarıma cok uzuldum digerleri umurumda bile degil aslında

arkadaşlar ne güzel düşünceler bunlar.evet belki doğru ama bana kalırsa biz bunları karşımızdan bekliyoruz.ben gerçekten böyle dürüst bir insan yanı onormal ben özürlü bin hiç düşünemiyorum.bir yerde hatırlatırdı özrümüzü ben normal biriylen düşünmüyorum.şimdi deyeceğimki evet özürlü olmasm özürlü biriylen evlenirdim şuan böyle düşündüğüm için ama hiç sanmıyorum.

evlnılmelı tekrar edıyorum evlenılmelı ama saygı varsa ılıskıde sadece sevgı olmas hem korkak olursak hiç bişey elde edemeyız bıraz cesaret ve yasama sevıncı lazım sanırım

evlendim zaten hemde dillere destan evlendik gazeteler televizyon herkez duydu duymasada ben duyuracam karıma tapıyorum o benim ruh ikizim allahım herkese böyle eş nasip etsin engelli hemde yüzde72 engelli ama neskafemi ayağıma kadar getiriyo sağolsun ona tapıyorum

mrh

merhabalar bende birini sevdim özürlüyümide engeliyimdiye istemedi beni ayleside istemedi beni aylesine hızmetçi arıyorlardı gerçek sevgi yok bence bu dünyada güzelik para ve çalışan bayanlar istiyorlar

Açıkçası zor bir hadise bu evlilik meramı..Helel hele birde engelliysen boyut inanılmaz zorluk düzeyine tekabül ediyor..Hayatımda sevdiğim 3 insanın 3 'üde sağlam ve tahsil dereceleri de fevkaledeydi..Ayrıca maddi durumlarıda tahsillerine eş değerdi..Lakin işin içine aileler girdi mi işler tamamen değişiyor..Açıkçası her defasında ön plana aile ve çevre girdi ve nitekim ilişkiler bittii.Acıtmadı dersem canımı inkar etmiş olurum..Fakat engelli sağlam ilişkisi inanılmaz zor bence..Haaa engelli -sağlam ilişkisinde ancak ve ancak engellinin çalışıp sağlamın çalışmaması ve kültür olarakta düşünce olarakta engelliden alt sevide bulunması evlilikle noktalanabilir..Çevre sizi mükafatlandırmıştır;çünkü sağlam birini size layık görmüştür..Lakin uyuşmazlıklar beyinde başlacağından bu ilişkilerinde çok uzun boyutlu olucağını düşünemiyorum ben..Neticede en güzeli evlenmemek...En azından insan kendine yetmeyi öğreniyor bir bakıma ve öyle böyle size biçilen ömür tükeniyor bir yerde..

Türkiyede yaşadıgınızı birkez daha hatırlatırım .
Dürüstce yazıyorum Hayır

birsey daha ekliyorum
"gunumuzde aşk denilen şey palavradan ibarettir ,pili bir süre sonra biter"

o zaman benim pilin süresi 5 senedir bitmedi,eşime hala aşığım , hala ne yapsamda onu mutluluğuna mutluluk katsam hesabı yapıyorum , ben engelliyim eşim değil, soruya en güzel cevabı eşim vermiş oldu :)

Herkes bir Engelli (özürlü) adayıdır..engellerinde ortadan kaldırılması açısından kişi eğer sevmişse engel tanımaz zaten...bunun yanı sıra kişilik ve ahlaki degelerede dikkat edilmelidir....benimde bir sevdigim vardı vede karşılıklı birbirimmizi seviyorduk,benim engelimi ömür boyu paylaşmayı göze alan ve deliler gibi seven sevdigim vardı fakat ailesi yüzünden kavuşamadık ve zorla başkasıyla evlendirdiler..tek sebeb ilerde çalışamaz duruma geliriim diye...ailelerinde kafa yapısı cok önemli...Oysa Allah hiç kimseye taşıyamayacağı yükü yüklemez,kişinin bulunduğu duruma göre şartları yaratır....tabiki bunu herkes bilmiyor....ve zaman geçti Allah banim bulundugum duruma göre şartları yarattı birçok meslekler edindim...muhasebeden tutunda rodya program yönetmenligine,bilgisayar donanımından yazılımına kadar bir çok meslekler edindim...hani çalışamaz diyodu ya o aile...aslında şu ailelere çok şey düşüyor bence...engelli engelsiz herkes sevdiğine kavuşur inşaallah

UZAKLAR
allah mutlulugunuzu bozmasın inşallah ya okuduklarımdan sonra bu yazı ilaç gibi geldi içim kararmaya başamişti

Engelli biriyle evlenmek yürek ister.Psikolojik açıdan herşeye hazır olmak gerek.Çok seviyorsam evlenirdim.Ama çok sevmem için de zaman geçmesi lazım.

Engelli olmasaydım ve şu an hayatımda olan güzel insan karşıma çıksaydı hiç düşünmeden evet derdim...Birbirini sevince , birbirine uyunca neden olmasın ki...

İnsanların gözlerine bakmak, bedeblerine yada eksiklerine değil

Herşeye rağmen ona yakın olmak,yaşadıklarını başlı başına tadını cıkarmak.ilişkilerinde korku,şüpe,acıma,nefret barndırmıyorsan ve mutluysan şekline şemaline bakmayacaksın.Bence insan vasıflarını taşımak yeterli...

doğru kişiyi yada aşkı bulmussanız evlenirsiniz. Yani arada aşk varsa engelli yada değil ne fark ederki.Ancak evlenmiş olmak için evlenmek,yada mantık evliliği yaparsanız ilerde sıkıntılar doğabilir.

Böyle bi soruya engelli bi kişinin objektif cevap vermesini bekleyebilirmisiniz?.. Bence engelli olupta bu soruya cevap verenlerin %98 'i evlenirdim diyecek..
Bende diyorum ki hadi canım sizde..:))

Engelli birine aşık olurdum, ama evlilik???????????

valla arkadaşlar evlenmem diyenleri kınıyorum burdan bende işitme engelliyim kardeşimde işitme engelli ve kardeşim normal biriyle evlendi gayette mutlu ve bende kardeşimde normal insanlardan akıllı ve zeki olduğuma inanıyorum bizlerinde insan olduğunu unutmayın diyorum ve yadırgayanları burdan kınıyorum herzaman heran onlarında olabileceklerini düşünmelerini istiyorum:):)

Üst Alt