Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Almanya'da omurilik felcinin kök hücre ile tedavi çalışmaları..?

Haklısınız. Ama bu karmaşık mekanizmayı anlayabilmek bilim insanları için bile zorken hiç ucundan bucağından bilemediğimiz konuda yorumlar olayı bu hale getiriyor. Prof Oktay Sinanoğlu çok önemli bir bilim insanı ama kaçımız tanıyoruz bilmiyorum ama bizler gerçek bilim insanın Excell de falan olduğunu sanıyoruz, tanıdığımız kişiler yerler yorumlarda açık zaten.

Bu karmaşık mekanizma hastalıklar üzerine çalışmalar yoğunlaştıkça ortaya çıktı. Yaşadıklarımdan örnek vereyim; Benim hastalık teşhisim 1981 yılında, 19 yaşımda konulabilmişti. O zaman SMA nın genetiği tespit edildiği zamandan yıllar öncesi Kugelber Welander olarak adlandırılıyordu. Tip-1 e Werdning Hofmann, tip- 2 ye de yine ara form deniliyordu. 1988 yılı başlarında bir hareketlenme başlamıştı ve bu tür hastalıkların genetikle ilgisinden bahsedilmeye başlanmıştı. Türkiye de de KHD de o zaman faaliyete başlamıştı, her ne kadar çok daha önce kurulmuş olsa da. Ben de dernek çalışmasına ilk o zaman başlamıştım ve bu bilimsel gelişmeler ilgimi çekiyor ve hep takip etmeye çalışıyordum. Zaten o günden bugüne hep böyle süre geldi. 1990 yılı başlarında hastalıklardan sorumlu genler adlandırılmaya ve sonrasında izole edilmeye başlandılar. Bu bilimsel gelişmeler o zaman için çok yeniydi ve tanıdık bir konu olmadığından bilim çevresi çok heyecanlıydı. Bu heyecan dernek yoluyla bize de yansıyor ve biz hastalar da heyecanlanıyorduk. Düşünülüyordu ki, hastalıktan eğer bir bozuk gen sorumluysa, o zaman gen nakliyle bu sorun süper hallolacak, hastalar iyileşecekler. Çünkü teoride bu mümkün görülüyordu. Bu nedenle de her hastalıktan sorumlu genler örneğin önce DMD sonra SMA gibi genler tanımlanıp izole edildiğinde müthiş heyecan oluşuyordu. Yani tedaviler ne kadar yakındı. Ama yıllar geçtikçe, her yeni çalışma olayın aslında ne kadar karmaşık ve her araştırma sonucu bu mekanizmadaki yeni sorunları ortaya çıkardı ve bilim o zamandan bu zamana hala her defasında ortaya çıkan yeni sorunları çözmeye çalışıyor. Neyseki artık o günden daha fazla bir bilgi potansiyeli var bilim dünyamızda ve artık umutlanabilecek durumda olduğumuzu söylüyor bize ilgili bilim insanları. Ama bizim gelişmeleri iyi algılayabilmemiz, takip edebilmemiz için kimi gerçek bilim insanı olarak bildiğimize bağlı. Prof Oktay Sinanoğlu gibiler mi? NM hastalıklarla ilgili gerçek çalışma merkezleri mi? yoksa Excell de, Çin de para için nakil yapanlar mı? Daha çok isim verebileceğim şarlatanlar mı ?

Merhaba Hülya,
evet senin tüm hücrelerindeki DNA da hastalık mutasyonu var. Ama hastalığın belli bir yaştan sonra başladı. Yani hücrelerin belli bir yaşa geldikten sonra iş görmeleri yavaşladı. Kök hücre ise, senin henüz eskimemiş, değişmemiş hücrelerindir. Evet, bu kök hücreler seni yirmi yıl idare edemeyecek ama tedaviye yanıt iyi olusa belli bir süre kazanma şansın olabilecek.

Daha iyi anlaşılması için: canlılar meydana gelirken ilk önce belli ve BİR çeşit hücrenin çoğalmasından meydana gelir. Sonra bu BİR çeşit hücre topluluğu farklılaşmaya başlar. Yanı bir kısmı kas hücrelerine dönüşür, bir kısmı böbrek, bir kısmı tırnak, v.s.
Kök hücre, işte bu farklılaşmamış ana hücrelerdir.

Basit anlatmaya çalıştım. Başka soru varsa alabilirim.

Saygı ve sevgilerimle,
Tıbbi Genetik Uzmanı
Yard.Doç.Dr.
Selma Düzenli Gepdiremen

----------

biraz anlarsanız kök hücre naklinin amacını sevinirim,yani şu an için bizim yaptırma amacımızı...

hüllü,

Yukarda sunduğun bilgi bu kök hücreyle tedavi olayının standart tanımı zaten.

''Kök hücreler herşeye değişip dönüşebilmekteler.'' doğru.

''Onları tedaviler için çok özel kılan yönleri budur.'' doğru.

Yani değişip doku olma özellikleri vardır. Ancak şimdilik bu değişip doku olma mekanizmasının tam olarak kontrolü sağlanmış değil. Bazen kanserlere bile yol açtığı söyleniyor.

Veya karaciğere uygulanmış kök hücre bağırsak üzerinde istenmeyen etkilere neden olabiliyor.

Kök hücrenin her hastalıkta nasıl kontrollü şekilde kullanılacağı su an için araştırma konusu.

Bu demek değildir ki ''kök hücre konusunda hiçbir şey bilinmiyor''. Tedavi sağladığı hastalıklarda var.Mesela kan hastalıkları.

Oğluma kök hücre tedavisi yaptırdım

Sevgili site kullanıcıları,
sitenizdeki tartışmaları takip ediyorum, ancak pek hoş bir tartışma ortamı olduğunu söyleyemeyeceğim. Ancak edindiğim bilgileri sizlere aktarmak için yazma gereği duydum.

08.09.2009 tarihinde 16 yaşında doğum sırasında oksijensiz kalma sonucu cerepral pals atadoit tip rahatsızlığı olan oğlumdan xcell'de kendi kemik iliği alanarak ingilterede sinir kök hücrelerine ayrıştırılması sonucu 10.09.2009 tarihinde 9240000 kökhücre %93.82 canlılık oranında nakil yapıldı.

şimdi gelişmeleri takip etmek durumundayız. Bize 3 ay ile 12 arasında gelişmeleri görmemizin mümkün olduğu bildirildi. Bizim dışımızda 6 ülkeden 6 hasta daha vardı. Geniş bir zamanda diğer ayrıntı ve gelişmeleri sizlerle paylaşacağım.

Lütfen birbirinize karşı anlayışlı, nazik ve terbiyeli olunuz, herkes bilgi ve tecrübesini paylaşsın. Kimse kimsenin düşmanı değil.

Sevgilerimle

İsmini bilmediğim için abi diyeceğim (bayansan kusura bakma). Şimdi yahya abi burdaki çoğu kişide hastalıkların verdiği gerginlik var o yüzden bazen birbirimize karşı kırıcı olabiliyoruz. Hoş görmek lazım.

Çocuğun için senin adına sevindim abi inşallah olumlu sonuç alırsınız. Benim anlamadığım şey bu hücrelerin ingiltereye gidip gelme olayı. Bu konuyu daha detaylı yazarmısın abi.

Tekrardan geçmiş olsun diyorum inşallah bir an önce olumlu sonuç alırsınız.
Saygılarımla...

Evet ingiltere olayı niye ne yapıyorlar orda kesin bişey yapıyorlar.geçmiş olsun gelişmeleri bekliyoruz.

lazuli krdş o swiss araştırmacı ii bir adım ataçak belkide ama o dediği antikor sinir hücrelerini büyümeyi engelliıor.buda spinal yaralanmalar için olabilir sakinleştirebilir demiş.yani tedavi edici bi durum yok.

kemik iliğinin ingiltüereye gitmesi,

Sevgili arkadaşlar;

Öncelikle göstermiş olduğunuz alakaya teşekkür ederim.
Kemik iliği alındıktan sonra neden ingiltereye gitti sorusunun cevabını soruyorsunuz. Anladığım kadarı ile ingilteredeki labratuvarla anlaşma yapmışlar. Neden mulak cevap verdiğime gelince;

Gitmeden önce GÜL DEMİRCAN İsimli bayan her türlü sorularınızı hazırlayarak hazırlıklı gelin, tüm sorularınızın cevabını vereceğiz demişti. Ancak oraya gidince öyle olmadı, soru sorulmasından rahatsızlık duyuldu ve sorularım cevaplanmadı. Kestirmeden gittiler Tedaviyi yaptırıyorsanız tüm ekip sizi bekliyor, biz sorularını sonra cevaplarız dediler ve bir daha benim yanıma yaklaşmadılar, benim soru sormamdan çekindiler.

Bunun nedeni ise Gül DEMİRCAN bana bir doktoru (Doktor kıyafetli o anda tanımadığım birini) göstererek sorularınızı sorabilirsiniz dedi. Bende karşımdaki insana soru sorabilmek için öncelikle akademik kariyerini öğrenmek istedim. Buna bozuldular. Cerrahi uzman olarak geçiştirdi. Arkasından sizinde gurupta tartışdığınız gibi MADEM BÖYLE BİR GELİŞME SAĞLADINIZ NEDEN TIBBİ VE İLMİ DERGİLERDE MAKALELERİNİZE RASTLAYAMADIM. BUNU AÇIKLARMISINIZ diye sordum. İşte o anda kıyamet koptu. Bizim istatistiklerimiz var ve bunlar patentli gerekli istatistigi tutuyoruz şeklinde cevap verildi. Ben ısrar edip SİZLERE İSTATİSTİK SORMUYORUM, MAKALELERİNİZİ SORUYORUM diye tekrar edince yukarıdaki şekilde cevap aldım.

Daha sonra orada Sekreter olarak Çalışan Nesli Hanım, Hostes Serkan ve Kırşehir Mucurlu olduğunu öğrendiğim Genç soyisimli erkek Hemşire (ki o tüm aşamalarda tedavinin içerisinde idi) bunun tamamen ticare kaygıdan kaynaklandığını, şu anda hasftada yaklaşık 20 hastaya nakil gerçekleştirildiğini ve elde edilen verileri bu nedenle başkaları ile paylaşmak istemediklerini bildirdiler.

Evet şimdilik yazacaklarım bundan ibaret. Ayrıca GATA'da hidroterapi almak için dün gittim. Atadoit Tip Cp Hastaları için hidroterapinin uygun olmayabileceğini kasılmaları dahada artırabileceğini, Yapılan kök hücre tedavisi için Şu anda çok erken olduğunu ve sonuçlarının alınmasının belkide bir yıldan bile fazla sürebileceğini, esasen kesinliği tam olarak teyit edilmemiş bir tedaviyi yaptırmak için çok erken ve aceleci davranmış olduğumuzu bildirdiler. Bunlarıda dip not olarak vermek istedim.

Sağlıcakla kalın Sevgilerimle

Herkese merhaba,

Bu konuda artık yazmayacağımı çünkü bu konuları tartışabilecek bir bilgi birikimi olmadıını belirtmiştim ama bu maildeki cevap benim yazdıklarıma karşılık verildiği için ve bir genetikçiden cevap verildiği için yazıyorum.

Hülya hanım,
Sadece ilk söz doğru sanıyorum. Onu zaten ben belirtiyordum, itiraz eden sizdiniz. Tabii ki tüm hücrelerdeki dna da mutasyon var. Ama siz FA için bu doğru değil diyordunuz, bana bilgileri genetikçi veriyor diyordunuz, saçmalıyordunuz. Şu aktardığınız mailde de Selma Düzenli Gepdiremen in saçmaladığı gibi. Mutasyonun eskisi, yenisi olur mu ? Neden bu konuyu Erzurum a sorma ihtiyacı duydunuz. Siz Erzurum da mısınız? Siz XCEL den cevap yazıyordunuz. Erzurum nereden çıktı.
Basit anlattım demiş genetikçiniz ama FA ya göre doğru da anlatamamış diye düşünüyorum. Her genetikçiyim diyen nöromüsküler hastalıkları bilemez, ülkemizde buna çok şahit olduk. FA, ALS gibi hücresel bir hastalık değil, genetik bir hastalık. Siz FA olarak hücreleriniz eskidi diye hastalanmadınız. Hastalık belirtisi daha oluşmadığında genetik analiz yapılsaydı doğduğunuz anda da ilgili gen bozuk çıkacaktı. Tipe göre SMA da da hastalık belli bir yaştan sonra başlayabiliyor. Bu genetikçinin FA için bahsettiği kök hücre tedavisi neymiş? nerede yapılıyormuş? Onları da yazsın o zaman. bekliyoruz.

Siz ne kadar anlattığınızı sanıp biraz anlarsanız kök hücre naklinin amacını sevinirim,yani şu an için bizim yaptırma amacımızı... desenizde kimse bunu anlayamadı.

Ben bu enteresan açıklamayı ilgili nöromüsküler hastalıklar uzmanlarına ve genetikçilere de göndereceğim. Belki de ben yanılıyorumdur.

Bu ne tuhaf bir yorum anlaşılır gibi değil. Yorumunuzu daha mantıklı yaparsanız sağlıklı tartışırız. Madalya takılacaklar açık değil mi ? Bu içeriğinde dikkat edilmesi gereken doğrulara karşılık, yazımın içnde ancak bu satıra cevap verebilmişsiniz çünkü başka yorum yapacak bilginiz yok maalesef. O zaman yazıma karşılık bu yorumunuz için madalyayı ben size takayım.

Neden gerçeği söyleyen bilim insanlarına kin dolu olunuyor ama şarlatanlara bu kadar sempati duyuyorsunuz, bu da enteresan bir psikoloji tabii.

bu anlatimi cok etmek istedim
fa genetik dogustan tum hucreler genetik bozuklugu tasir
parkinson hucreseldir
genetikcine sor istersen bunuderken guldun beni neyse

yamakasi;
sen yanlis anladin ben o videonun fransizcasini iyi dinledim tam kesi olanlar icin buyuk gelisme

nogo proteini insan vucunda kesik sinir baglarin onarilmasi engelliyor

nogo proteini engeleme yontemi kullanarak yeniden sinir baglari buyumeye baslamis

o video tekerlekli gordugun cocuk parmagini bile zor kaldirirdi
motorlu tekerlek sannndalye kullanirdi

simdio cocuk kendini normal tekerlekli sandaliye suruyor ama el bileklerinde guc halen yok ondan eldiven kullaniyor

doktor bunu bulduk diye hemen bigunde herkes kalkacagini sanmasin uzun fizik tedavi gerekir
insanlarda uygulanma 10 yil sonraolour ekledi

bide fareyi gonmedinmi
yurumezdi yuzemezdi simdi az bise yuruyo

bunun videosu var
kok hucrenin sonuclarin halen video yok$

geron firmaa bile cizgi filim koydu :d

fulyaa;
Arkadaşım ben kimseye bişey açıklamak zorunda değilim,veya ben bunu biliyorum, "işte ben buyum" gibi anlayışlar içinde olmadım olamam da.Yardım mı amaç?Ben psikopatım tamam yav enteresan psikolojim tövbeeee....Böyle giderse fulya hanım bu resmen köstek olmaktır.Benim başımda dünyanın en pis hastalıklarından biri olan FA gibi illet varken,bütün bu yazdığına çizdiğine karşılık lütfen ama lütfen iyilik beklemeyin.Bmw'sini alan alır çin'e gitmeyen gitmez cart curt..........
Merak etmeyin fulya hanım ben kenndi hakımdan gelecek bilgim var az çok.Bilen bilir beni ne olduğumu nelerle uğraştığımı.Sen sen ol kimseyi bilgisizlikle suçlama.
Sorgulamayan insan benim için yarım insandır. Önüne çekilmiş kural fasikülünü harfiyen ezberleyen onun neden var olması gerektiğini kimseye sormayan ancak kurala uyulmadığı takdirde herkesten önce çıkıp kuraldan çok kuralcı, kraldan çok kralcılar tanıdık.
Neyse uzatmıyorm.

erzurum nerden çıktı anlayamadım ama sizin gibi biriyle tartışmayacağım lütfen adımı yazıp durmayın evet biz psikopatız:)

----------

ayrıca,hanfendi fa yı çözdüğünüze göre bi zahmet tedavisinide bi bulsanızda bizide yormasanız..

pisikopatlar lıstesıne benıde ekleyebılırsınız
HAYDI
hepımız pısıkopatız :D :D :D :D :D
yokdum sanmayın cıne yada alamanyaya gıttım daha buralarda surtuyoz herkezın gecmıs ramazan bayraaamını kutlar saglık ve mutluluklar dılerım
SÜLEYMAN

arkadaşlar ben almanya daki hasteyle tanıdık aracılığıyla görüştüm epikrizimide yollamıştım bana dedikleri, şuan erken gelipte paranı boşuna harcama kesin bir sonuç yok.kimisine etki ediyomuş. ama yinede belli değil 1.5-2 sene daha bekle dediler.normalde başvuranları alıyorlarmış ama benim beklememi söylediler.egzersizlermi aksatmamamı biraz daha beklememi söylediler.onun için benimde tavsiyem beklemeniz.hastaneyle irtibata geçmeyede çalışmayın kesin çağırırlar.bu işlerde böyle, hastanede tanıştığım birini çağırmışlar ama aynı gün geri göndermişler.20 bin lira harcamış.ona göre sizde hemen atılmayın biraz daha bekleyin.kolayca bulunabilecek bir para değil... ben devamlı irtibat halindeyim zaten herhangi bir durumda bende buraya yazarım yusue83@hotmail.com mail adresim isteyen ekleyebilir.

Aşağıdaki linki okursanız bu cevap yazan genetikçinin bulunduğu üniversiteyi yazıyor. Bu nedenle Erzurum demiştim. Siz nereyle-kiminle yazıştığınızın farkında bile değilsiniz öncelikle. Bunu Atatürk üniversitesini küçümsediğimden değil ama her genetikçi nöromüsküler hastalıklar konusunda bilgili olamaz, konumuz özel birim konusudur. FA ile ilgili açıklamasının yanlış olduğu görülüyor.
http://www.intrdis.org/uyedetay.asp?kullanici_id=39

Ben kimseye psikopat demedim psikolojik yaklaşımdan bahsettim ama sizler bilinçaltınızda kendiniz böyle hissetmişsiniz ki, kendinize psikopat ismini koymuşsunuz, domino taşları etkisi gibi diğer kişilerde bu kimliği benimsemişler. Tabi söyleyebilecek bilgi de olamayınca laf kalabalığıyla konuyu bazı ifadelere yüklemeye çalışmışsınız el birliğiyle.

Ama genetik kurallar ve sistemler bellidir, çalışmalar stratejilerle yürütülüyor. Siz o kadar açmazdasınız ki, konuyu algılayamadığınız halde bilmişlik taslayıp başkalarını da bu açmaza sürüklüyorsunuz. Lütfen o genetikçi hanım bize iyice bir açıklama yapabilirse, konuyu sağlıklı şekilde tartışabiliriz.

Burası resmi bir kurum değildir.Plakası siyah zemin üzerine beyazdan yazılmış,kapı çıtalarının altında 'Resmi Kuruma Mahsustur' yazan makam arabası da değil. Fakat insanlara kaliteye erişme haklarının var olduğunu, önlerine sunulan ‘pilav’ı yaratıcılıktan uzak bir espri anlayışı olan herhangi bir ‘papaz’ gibi yeme zorunluluğunun var olmadığını anlatmaya çalıştıkça başarısız olduk.Niye fulyaa hanım?Ne zaman değişecek bu gibi platformlardaki tartışma.Aslında değişiyor bazı yerlede.Koyduğun pilavı yemek zorundamıyız yani.
Siz bu sitede çok kişiyle takıştınız değil mi?Şu an benimle olduğu gibi.Göremediğiniz sebebi söyleyeyim.Sizin söyledikleriniz önce düşünceye hitap ediyor.Kötü bi düşünce aslında ben yazılarınızı gördükçe bunalıyorum bazen…Ve düşünce ile birlikte “yok bilgisizsin,bilmiyorsun” falan filan şahısları zedeleyicide oluyorsunuz.El birliğiyle demişin.fulyaa hanım ben bu sitede kimseyi tanımıyorum ki el birliği olsun.Bi yamakasi bilir beni.Kısaca benim görmek istediğim tek şey ilgiydi. Diğer arkadaşlarımın da benden farklı düşündüklerini düşünmüyorum. İlgiye ulaşabilmek için izlenmesinin doğru olduğunu düşündüğümüz metotlar farklıdır en fazla.
Yaşımz genç öbür arkadaşlarda öyle sanırım,diyeceğim şu ki varsa elde imkan insanlar bişeyler öğrenmek istiyorsa bunu deneyerek ve kendi kendilerine öğrensin.Ben mesela böyleyim.İmkanım olursa da bi yerde kök hücre tedavsi olrum bundanda gocunmam yani.Hiç değilse öğrenirim.
Burada ki arkadaşların çoğunluğu ilgi alaka ve şamatayı seviyor ben gibi.Belli.Kurunun yanında yaş yakma onlara laf etme.Saat 02-03 e kadar süren Tatsız açık oturmlar gibi siz yazın biz okuyalım tatsız tatsız…. Unutma ki FA yı ilerleten birinci sebep psikolojidir.

stan krdşm bi yanda haklı.... o nu ben şöle diyim

bu söylediğim kök hüçre için deil başka tedaviler içinde geçerli.eger biri bi tedavi duymuşsa bu forumda paylaşması çok güzel olur.zaten öle bitedavi hakkında bi başlık açılıp yorumların hepsi olumsuzsa bi süre sonra o başlığa bakılmaz .ama şu anki konu kök hüçre.bu konu hakkında ne biri tam olumlu konusabilir nede tam olumsuz.bu tedavinin sonucun u kimse bilmiyor.
vay şu dr böle dedi vay şu şöle dedi...

eğer ortada olumsuz kesin bişi varsa öle ortaya yorumunu koy.fa da moral önemli.istemeden bi çok kişinin tedavi olma isteğini yok edebilirsin.

bak ben bile çine gittim öle ufak bişeyde lap diye yorum yazmıyorum daha kesin bişi olmadan.kimseyede istemeden umut vermk istemem.
ama krdşm gibi sevdiğim kişilerede msnde yazarm en ufak bi gelişmeyi.stan da bunlardan biridir

Yanılıyorsunuz burası şamata yeri değil yaşamımızdaki olumsuzlukları-konuları paylaşım yeridir. Bu siteyi ve anlamını hafie almak böyleymiş gibi göstermek önce hepimize olumsuzluktur.
Konuları da saptırıyorsunuz, hangi kaliteden bahsediyorsunuz, sömürünün adı ne zamandan beri kalite oldu. Bu kalitenin sonucunu ve hangi hastaya ne kattığını ıspatlayın kanıtlarla o zaman. Buyrun tüm ilgilenen hastalar olarak bekliyoruz..

Bu tartışma değişemez bu anlamsız yönlendirme oldukça. Erzurum konusunu kimse irdelemedi yoksa saklansında bilgisizlik ortaya çıkmasın diye mi düşündünüz. Atatürk üni.genetikçisiyle yazışıp soru soruluyor ne Erzurum u diye cevap alıyoruz

erzurum turkiye burda sormanda biraz hatta goruyorum cunku suana kadar hangi yeni tedavi yada tibbi yontem buldular onu cevaplarmissin
su ana kadar hangi ilaclari denediler
dunyaca unlu bir kurum varmi turkie de bayer gibi yok
turkiyede arastirmalar ve saglik icin azcik bir butce var
turkiye takipci
ab,abd bunu basardirlar guzel kopya ediolar sadece
o zaman senin buldugun genetikcisinin kredisi azaliyor bence
burasi sadece zaman gecirme platformu bence
vallah senle guzel oluyo fulya bzen tukurdugun tukurugu yaliyon
bugun ki gercegin yarinkidden farkli
kisaca komiksin iyiki varsin
kizdirmayin fulya kendi çapisinda haklidir :d

Çirkin tabirlerle durumdan sıyrılmaya çalışma durumuna geldiniz. Alaylı tarzınızı sitedeki tüm konuklar için değiştirmenizi öneriyorum. Siz şamatanıza isterseniz devam edin, artık durumu site yönetmine bırakıyorum, diğer şekliyle bu katılım benim için zaman kaybıdır sadece. Artık bir katkım olamaz bu konu başlığına.

Ne sömürüsünden bahsediyorsun hanımefendi.O dediğin program sitelerinde undergraund portallarda vs vs .. olur.Elimizde soyut-somut bişey varda biz mi eklemedik.. Gelde fıttırma yav.............. tamam sen haklısın sustum.

kök hücre

Arkadaşlar almanyadaki kök hücre nakil merkezindeki türk doktor ali topbaşla görüştüm.MS VE OF hastalarında % 60 başarıya ulaştıklarını söyledi.Nakil fiyatı 7500 euro.Kök hücre nakli sonrası tümör ve uzun süren ağrı riskleride olabiliyor.Ben MS hastasıyım ve hacettepe hastanesinde çalışıyorum.Amerikadan yeni gelen Nöroloji doktorlarımızda aynı görüşteler.Kök hücre nakli kesin çözüm değil ,sadece çalışma asamasında.

bak krdiş bu kök hüçre çalışma aşamasından bitmez.eğer biterse gen tedavisi başlar bu sefer gen tedavinin 3 te 1 kök hüçre çalışmasıdır zaten.beklemeyinki çalışma biteçekdiye.boşa beklersiniz. bari kndinizi avutmayın...bekleyen bekler o çalışmaların bitmesini...

abi nolmuş burası böle savaş meydanına dönmüş kök hücre tedaviye inanlar inanmayanlar ayrılmış:D inanmakla gerçekler değişcekse hadi hep birlikte inanalım bilimsel bi dayanağı yok körü körüne gidiyoruz KÖK HÜCRE TEDAVİSİ YAPTIRDIM ve iyiyim diyen birisi yoksa sadece inanmanın yetmediği ortada burayı onlarca kişi okuyup umut bekliyor inanan ve parası olan varsa gitsin yaptırsın ama kesin tedaviymiş gibi konuşmasınki maddi durumu iyi olmayan sağdan soldan yardım alıp boşuna tedaviye kalkmasın.benim düşünceme gelince kök hücreden bişey çıkmaz altarnatif bi yol aranmalı tüm çalışmalar kök hücreye yöneldi ama fıs çıkacak eminim bişeylerin olduğunu biz göremeyiz anlıcanız 50 yıldır benim bildigim çalışma aşamasındaymış bi 50 yıl daha sürer sakin olun bir birimizi yemenin kimseye bi faydası olmaz...

:))erzuruma nerden geldik ya,çok komik maalesef o doktor erzurumda değil ve doktorun açıklaması çok açık ama anlamadıysanız o benim sorunum değil
ayrıca kimse kök hücrenin şuan kesin bi çözüm olduğunu söylemedi biz zaman kazanmaya çalışıyoruz fa tüm vücudu etkileyen bi hastalık,gözlerim titriyo,hafif işitme sorunum var,bel ve boyun fıtığı var,denge sorunum arttı,ayak deformitesi arttı,dizartrik konuşma arttı,üfürüm sıklaştı,daha sayıyımmı ben daha fazla çürümek istemiyorum,ilaçların faydası tabiki olacak ama onaylanana kadar yatağa düşecem o zaman bana hiçbişey fayda etmeyecek
bu benim düşüncem,herkes bunu kabullenmeyebilir ama biraz saygı ha!
bana bilim adamı diye bahsettiğiniz kişilerin ismini verirmisiniz lütfen bir kişi bile yeter,çok merak ettim?

Ağız değiştirmeyin şimdi, kök hücre-Xcell diye diye helak oldunuz. Yazılanlar size uymayınca söyleyecek söz bulunamıyor tabii. Erzurum un nereden çıktığını linkle gösterdim. Genetikçinin internet tanıtımında kendi verdiği adres ve iltişim bilgileri bunlar. Yoksa bunuda mı reddediyorsunuz? Siz bu girdiğiniz iddia denizinde kendinizi kaybettiniz. Kendinize bi gelin aşağıdak linki tekrar açın Erzurumu görün.
http://www.intrdis.org/uyedetay.asp?kullanici_id=39

Kök hücre konusunda FA için, diğer nöromüsküler hastalıklar için nöromüsküler hastalıklar uzmanı Piraye Oflazer hocaya - Haluk hocaya Coşkun Özdemir hoca da öncelikle sorabilirsiniz. DETAE den genetik uzman ( ki kendisi ORPHANET Türkiye yetkilisidir ) Prof. Uğur Özbek ve o bölümdn diğer genetikçiler,Ankara dan genetik uzman Prof. Hayat Erdem, Boğaziçi genetikten Prof. Esra Battaloğlu. Bilkent genetikten Amerika da yetişmiş,orada çalışmalar içindeyken Türkiye ye yerleşmiş genetik uzman Prof Tayfun Özçelik, ayrıca Kocaeli üni. genetik bölümden genetikçi Prof. Erdal Karaöz. Size bu hocalardan, konuya hakim olan bilim insanlarından 5 mail adresi vereyim, onlara ve isterseniz diğer adı olan hocalara isterseniz benim iddialarımı da katarak doğru cevapları isteyin.
pirayes@hotmail.com
htopalog@hacettepe.edu.tr
uozbek@istanbul.edu.tr
ekaraoz@hotmail.com
coskunoz@superonline.com

Diğerlerininde adreslerini internetten kolayca bulabilirsiniz. Ben yanlış iddialarımdan da bahsedin ki doğruyu bulalım ve lütfen gelen cevap olursa buraya aktarında doğruları öğrenellm.

krdş doğruyu bulmak için illaki dr ların kesin konuşmasını bekleyemeyiz.doğruları birazda kendimiz bilmeliiz.senin hastalığının ne olduğunu bilmiyorum.kendi açımdan söylüyüm.ben fa hastasıyım bu yüzden ufak bi tedavi için o tedavye başlarım bu fa ilerliyor.öle möl möl oturursan ilerde bu fa yı ne kök hüçre nwe gen tedavisi kurtarır.çok çabuk ilerleyen bihastalıktır.
ben hep geleçeğime bakarak tedavi olurum.çinde tedvi oldum 1 ay oluyor geleli.faydası oldu yada olmadı bu bende kalsın.:).forumda sonuçları yazarsam nelere maal olaçağını biliyorum.türkiyede kök hüçre olayını hiç konuşmayaçağım çünkü öle bişeyin olmayacağını biliyorum.izin verilse bile tedavi yapılaçak yer yok bunu zatenkanal d de bi program vardı ordada sölemişlerdi.yurt dışı tedavi için çine giderken rapor istemişlerdi dr lar bende ankaradaki dr umdan o raporu almıştım zaten bundan 1.5 sene önçe istediğimde vermemişti.

tam tedavisini bekleyeçeğine fify fifty etkisini gösterse bana yeter.
isteyen tam etkisini gösterene kadar bekler.ama şunu unutmayın kök hüçre bi hastalık üzerine ilerlemiş olsa tamam bekleyelim diçem.ilerleme olur diçem.ama adamlar bi çok hastalık üzerinde denenio.adamlar tutup sırf oflu yada fa hastalığı üzerine çalışmıyorlar.aklına gelebileçek her türlü hastalık için çalısıolar.

bu haber eski değil daha mayıstaki haber...

aldığım haberin linki: Sabah

Üst Alt