Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Almanya'da omurilik felcinin kök hücre ile tedavi çalışmaları..?

sma otosamik resesif yani ilerlemesi fa benzer
bizim hastalik frataxin az uretiliyo kimindede daha fazla uretiyor
daha az uretenler genc yasta hasta olur
daha fazla ureten sonra olur hatta baben 40 yasindan sonra oldu

smanin sonrunu arastirmadim ama buna benzer bir sekilde ilerliyor

annende ve babandan hattali geni alma sartiyle hasta oluyorsun
ikisinden almazsan ya tasiyici ya saglikli olursun

bunu biliryor

genetik hastaliklarda otosomik ve dominant cesitleri var sadece

ataksi dominantlara girmek istemiyorum (sca)

bazi hastaliklarin bir gene baglidir
mesele alzeimer korluk dyabet

mesele doktor bana dedi ilerde dyabet olabilirsin
o zaman o genetik demem sansizlik sadece

parkinson beyin daha dopamin uretmiyor

ben her genetik hastaligi biliyorum idaa etmiyorum 5000 varmis
ama mekanizmayi biraz biliyorum sende gelip bana sen bilmiyorsun demen biraz guldurmustu

ben turkiyede yasamiyorum ve turkiyede yasayanlar bilgileri zor ediniyor
sakin bu cumlem seni ya sizi kucumsemek icin demiyom ama beni kucuk dusurmeye calistigin icin

burda bildiklerimizi paylasmak icin geliyoruz
sen bisey bilmiyorsun demek icin gelmiyoruz

45 yil hasta olabilirsin ama genetik hastaliklarin sorun geni 45yil once bulunmadi
fanin 11 yil oldu bundan once doktor adini bile bilmezdi

gecmis olun daha polimige girmicem son yazimdi burda

..baben 40 yasindan sonra oldu
Selçuk bi düzeltme yapayım burada.. Karıştırdın sanırım.. ;) Benimki 2-3 yaşında başlamış ve yavaş ilerlemiş.. Şu anda 50'nin içerisindeyim.. Daha ne kadar ilerleyecek bilemiyorum.. Rekor kırma amacındayım :rolleyes:

Devam..

Baben;

ozur dilerim
bende cocuklugumdan belirtiler vardi ama annem sakar derdi ablam bende buyuk 8 sene onun hastaligin adini bildigimizde 1998 de
benide genetik testi ettiler ve o zamandan beri haberim vardi devam etti iste

:d

SMA yı doğru tanımak ve iyi anlamak isteyenler www.smagrubu.net sitemizden inceleyebilirler. Bu sitenin tüm düzenlemelerini ben hazırlıyorum, konunun ilgili uzmanlarına danışarak. Bazı teknik konuları webmaster arkadaşımız üstleniyor. Ben bu bilgileri siteye hazırlayıp koyarken ilgili hocalara denetletiyorum, onay alıyorum. Bunu benden kimse talep etmedi, ben sadece doğru bilgileri vermek adına bu iletişime dikkat ediyorum. Yurt dışı organizasyonlarndan övgüler geliyor, Türkiye de sma yı böyle güzel bir çalışmayla tanıtıp, topluma bilgi verdiğimiz için. Hiçbir bilimsel bilgiyi de danışmadan siteye yazmadım. Yani aynı zamanda bu demek ki verdiğim genetik ya da bilimsel bilgiler yanlş görülmüyor. Demek ki, yıllardır oluşan bilgi birikimim, konuyu bilmeden konuşan bir hastanın anlamsız cümleleriyle gözardı edilemez.

SMA da tek gen hastalığıdır ( SMN ) ama bu dominant anlamında değildir.

SMAnın geni 90 da ancak izole edilmiş olsada SMA diye bir hastalık olduğu daha 1950 li yılların başlarında Werdnig ile Hoffmann ın tespitleriyle biliniyordu, adı da bu doktorların adıyla anılıyordu. Yani ben daha 1988 den beri ilgileniyorum.
Şimdi eksiklikliğinizi hissetmişsinizdir. Hiç bilemediğiniz konularda o kadar sallamışsınız ki, ben onu belirtmiştim, küçük düşürmek için değil. Ama böyle bir ukalalıkta otomatikman kendiniz kendinizi küçük düşürüyorsunuz.

Türkiye de bilgiler zor edinilmiyor zor edinilse ben böyle bir çalışma yapabilirmiydim.

Araştırma hastanesindeyim yorumuda çok basit çünkü eski ssk hastaneleri bile araştırma hastanesi ama sma yı sorsanız, açılımını söylermisin bu hastalığı hiç duymadık diyebiliyor bazı doktorlar.

Yani konuya uzaklığınızdan dolayı bu konularda tartışma muhatabı olamıyorsunuz. Bence de polemiğe bu nedenden dolayı girmemelisiniz.

Size de geçmiş olsun.

Fulya

fulya hanım bu tıp eğitiminizi nerden aldınız merak ettim,doktorlardan aldığınız bilgilerle bana hava atmayın,sizin prof diyip arkasına sığındığınız adamlar bizi yıllardır sömürüyo onlara güvenmemi beklemeyin artık,sizin savunduğunuz o prof beye EMG çektirmek için gittim bide sıra beklimiyim diye özeline gittim,bana EMG ye gerek yok diye 5 dk da başından savdı 200 milyonuda bi güzel cebe götürdü,bana yapılacak hiçbişey yok dedi gönderdi,15 gün sonra idebenone kullanayımmı diye aradığımda evet mutlaka kullanmalısın dedi,e be ş..... 15 gün önce muayenene geldiğimde niye söylemedin,ben sormasam araştırmasam ne olacak,biride içerri girer girmez niye geldin hastalığının çaresi yok işte dedi,benim teşhisimi 4 senede koydular koyasaya kadarda neler neler uydurmadılar yok kalça çıkıklığı var yok bacaklarının biri uzun biri kısa gözlerinde şaşılık var bile dediler,ne paralar aldılar benim bu şartlarda onlara güvenmemi beklemeyin ve bi iki doktor bozuntusunun fikirleriyle karşıma çıkmayın sizin bütün hücreleriniz hasarlı olabilir ama benim değil,kök hücre hakkında asıl siz bilgi sahibi değilsiniz önce hücre yapısını öğrenmekle işe başlayabilirsiniz?
paradan başka bişey düşünmeyen çıkarcı doktor bozuntularını savunacağıma xcell in reklamını yaparım daha iyi..

Ayrıca sma hakkında bilgiye sahip olabilirsiniz bu bizi ilgilendirmez,ama fa hakkında kitap bilgileriyle ve basit bi konuşma uslubüyle lütfen benimle tartışmaya girmeyin uzman doktorlarınız sizi iyice bu konuda bilgilendirsin uzak olduğunuz bi konuya (fa)bu kadar müdahele etmeyin..

slm ben almanya ya gidip bu kök hücre tedavisini gördüm yaklaşık 3.5 ay oldu fakat henüz hiç bir değişiklik olmadı yinede büyük bir umut ile bekliyorum fakat çok ümitli değilim bu tedaviden.

Hüllü siz sanki bir çamur malzemesi kullanıyorsunuz yazılarınızda, işin içinden çıkamadığınız zaman. Şimdi hangi dr umuza çamur attınız? Siz sadece FA ya değil diğer hastaları da yönlendirmeye çalışıyorsunuz. Siz bilginizi kitaptan almadıysanız, ee genetikçi de değilsiniz. Harverd ta da FA eğitimi almadığınıza göre nereden bu bilgiler. O zaman benden ayrıcalığınız nedir ? SMA ya olan bilgim sizi ilgilendirmese de diğer kişileri ilgilendirir. Yani siz bu sitenin sahibi değilsiniz. Tek yorumcusu da değilsiniz. Ama site ilgililerinden değerli bilim insanlarımıza buradan hakaret edilmemesi için rica ediyorum. Çünkü sizin reklamınıza uygun bir yazı değilse çamur atıyorsunuz. Yani ülkemizin NMH dr ları çıkarcı; muayene ücretinden sanırım bahsediyorsunuz. Oysa Xcell bunu hayırına yapıyor. 7000 euro civarı hayrına. Siz gerçekten saçmalamanın dozunu çok yükselttiniz. FA dan sorumlu gen tüm hücrelerde vardır, ama işlevselliği nöronlardadır. SMA da da olduğu gibi. hastalığın kas hücresine ise sonuç olarak etkisi vardır. sizin bütün hücreleriniz hasarlı olabilir ama benim değil, diye yazmışsınız. Maalesef sizin de FA olarak tüm hücrelerinizdeki sorumlu gen hatalı.
Siz bunu güvendiğiniz bir genetik uzmana sorun o da kendi imzasıyla bir mail ile buraya açıklasın.

SMA da tek gen hastalığıdır ( SMN ) ama bu dominant anlamında değildir.
Fulya
genlen ciftir
hani dogusta bir parca annende bir e babandan aliyorsun
ancak babandan ve annemden hatayi alirsan hasta olursun
yani senin TEK GENIN babadan ve annenden bir parca butunlesiyor sende ve gen olusturuyor

alinti yaptigim cumle ne kadar otosomik ve dominanti anladigini ortaya koyuyor

fa 1870 dr friereich tespit etti fakat bu onemli degil
onemli olan hastaliga sebep olan gen nee zaman bulundugu onemli
hatali gen bulunmasa arastirma olmaz

ablam butun tryi gezmisti 20yil once en sonunda bi prof doktora gitti onun dedigi soyle:
siz avrupadan geldiniz onlar bisey bulamadiysa bizde bulamayiz geri gonderdi

madem trde butun doktorlar biliyor neden fa icin gittigi doktor abde yapilan arastirmalari takip etmiyorlar
cevap umrunlarinda degil cunkuo kadar az hasta varki degmez
sen diyecen yok yaw
ama gozlerini ac
benim ayagimin dibindeki hastane hastaligi adini biliyor evet ama bu kadar ben baskente ozel hastane arastirmaci ve hastaligimla ilgilenler ile gorusuyorum

atta bu site biolog vardi fa bolumunde ona gorede dediklerim sacma degidi yok sa duzeltirdi

kuzenim trabzon gen uzere arastirmaci

oda ayni fikirlerde

ama itiraf ediyorum
bunlarin hepsi toplasan adam cikmaz

fulza hhanim site yoneticisi biliyor:eek:

http://www.engelliler.biz/forum/sag...xia-ile-ilgili-bilgi-ve-tecrubeleriniz-2.html
otosmik ve dominant anlatim ogren isteyen baksin resimli anlattim

fulyaya gerek obiliyo :d

bu konunun temeline donun ve aslinda buranin yoneticisi olun
turkcemde noksanlik vardir bilgimde yok neyse bildiginizi okuyun
herkes kendi fikrini etsin iyi gunler

millet birbiriyle didişmekten neyin ne oldugu anlaşılmıyor
----------

slm ben almanya ya gidip bu kök hücre tedavisini gördüm yaklaşık 3.5 ay oldu fakat henüz hiç bir değişiklik olmadı yinede büyük bir umut ile bekliyorum fakat çok ümitli değilim bu tedaviden.
kardeş neden böyle oldu.sorun ne?nasıl tedavi ediyorlar açıklar mısın biraz?

evet çok güvendiğim bi genetik uzmanı bana anlattı,kesinlikle eminim fa da her hücre hasarlı değil ve kök hücrede bu hasarlı hücreler ayrıştırılıyor,bende onu diyorum fulya hanım sma hakkında istediğin kaadar konuş istediğini söyleyebilirsin beni ilgilendirmez ama fa hakkında bu kadar konuşma bilmediğin ve akıl edemediğin şeyler var burda noktayı koyuyorum acı gerçeklerinizle başbaşa bırakıyorum hiçbişeye inanmayın umut etmeyin öle bekleyin iyi günler diliyorum...

Bizim doğru umutlarımız var. Exon skipping, mrna splicing çalışmaları, bu hastalıkların genetik hücresel yapısına uygun kök hücre tedavileri, Ataluren ve diğer moleküler düzenlemelerle bozuk geni aktive etmek gibi çalışmalar. Bakın, bizim sizden daha çok ve gerçekçi umutlarımız varmış değil mi? Bunların tüm aşamalarını takip ediyoruz. Bu aşamalarda tüm bilgiler dosyalanıyor, denetleniyor. Sizin umudunuz ise rekllamını üstlendiğiniz Excell firması, hiçbir bilimsel yayını - göstergesi olmayan, yani kocaman bir hayal. Yani bir yere klitlenmişsiniz. Oysa FA için de diğer nöromüsküler hastalıklarda olduğu gibi çeşitli beklentiler vardır sma da da olduğu gibi.

O güvendiğiniz genetik uzman bir mail ile bize konuyu anlatabilir mi? Bunu yapmanızı rica ediyorum. Hem adı yok mu bu genetik uzmanın. Lütfen imzasıyla bize gerçeği anlatabilir mi?

exon skippib heralde fransa saut dexon turkce exon atlamasi hatali bolge hatlatip degisik cumle yapip o bilgilerle yeni protein uretiliyo biraz farkli ama calisir 2003 te bulunan yontem dmd icin bulunmustu afm tarafindan
fa icin gecerli olamiyo
pct124 heralde o isi ediyor
mrna slicing bu degil adeno virus ile eksik geni vucut aktariyolar
o ise limitlerini gosterdi
8 hasta cocuk tedavi olup iyilesti 3 tane losemi olusturdu biri öldü
hdac bizim fa da frataxin uretimi aktive ediyor ve frataxin orani yukseliyor
henuz insanlarda denemelere baslanmamistir

ilaclar bizim hastaligimizi durdurur
kok hucre kirik yerleri onarir

bu xcell center gidenler ancak alti ay sonra fayda gorur diyorlar
bende ancak o alti ay icinde fayda gorurlur biliyorum
alti ay bi ilerleme goremessin hatta fayda gorduysen bi gerilme olabilir alti ay sonra yanilabiliriiiim

Exon skipping sadece DMD için değildir. İlk çalışma DMD iç başlamıştır. Sonrasında exon sorunu olan hastalık tiplerine de uygulanabilecektir. Bu çok bilinen birşey olduğu halde siz bir dr a sorarak konuya baktıığınız, konuyu araştırmadığınız için detayları bilemiyorsunuz ama bu konularda yorum yapabilmek için bir birikim de gereklidir ki, geniş düşünülebilsin. Bu eksikliğin yanında bir de Türkçe niz yok. Böylece yazdıklarınız bir anlam taşımıyor. PTC o işi edemiyor onun da sistemi farklı. Yani exon atlama değil onun çalışması. Nokta mutasyonuna ve minsense lerde mrna yöntemine yönelik. Kök hücreler kirik yerleri onarır yorumu konuyu gerçekten sizinle tartışılamayacağını, bu tartımanın muhabı olamadığınızı açıkça gösteriyor. Excell e gidenlerin ne dediğinin ne önemi var. Önemli olan gerçek bilimsel yayınlar ne diyor. Gelişmiş ülkelerde bu baz alınır. Bizdeki gibi hayal kurmak baz alınmaz. Bizlerle yani nöromüsküler hastalıklarla ilgili kök hücre çalışmaları asla Excell ile ilgili değildir.

Bu linkte kök hücre alışmasına yönelik. SMA ve ALS için bu çalışmada söz konusu.

Families of Spinal Muscular Atrophy - Latest News

Genetik konusunda yazdıklarım kendi iddiamdır, şimdi nörologları neden karştırdınız. Danışmak istediğimde de konunun uzmanlığı ile ilgili yerlerle iletişim kurarım, bilgi almak için. Söylediklerimde nörologların etksi yoktur. Siz nedense nörologara hıncınızı böye çıkarıyorsunuz ve yanılıyorsunuz. Ben gerektiğinde nörolog-genetik-dahiliyeci-fzt olsun düşüncemi tartışabilirim. Siz olaya basit baktığınız için, yani bir hasta olsa olsa doktorun ağzından konuşuyordur düşüncesiyle yanılgı içerisindesiniz. Kendiniz Excell in, diğer arkadaş ta doktorun aktarımıyla konuştuğu için beni kendinizle karıştırıyorsunuz.

Selçuk arkadaşım boşver fulya hanım varken bizim ne haddimize o herşeyi araştırıyor biliyor,ben 3 yıldır burdayım kimseyle bukadar polemiğe girmedim ama bi yerde yanlışlar vardı dayanamadım huyum kurusun istediğiniz bilgiyi doktordan isteyeceğim buda son yazım zaten ama son olarak şunu iletmek istiyorum kök hücreyle ilgili araştırmalarınızı yaparken nörologlarla değil genetik uzmanlarla yada hematoloji uzmanlarıyla irtibata geçiniz daha sağlıklı bilgi alırsınız ve bildiğm kadarıyla gen tedavisinde istenilen başarı elde edilmedi ve kök hücre üzerrrinde yoğunlaşıldı bilgim bu kadar

Bu link kök hücre çalışmasına yönelik. SMA ve ALS için bu çalışmada söz konusu.

Families of Spinal Muscular Atrophy - Latest News

Genetik konusunda yazdıklarım kendi iddiamdır, şimdi nörologları neden karştırdınız. Danışmak istediğimde de konunun uzmanlığı ile ilgili yerlerle iletişim kurarım, bilgi almak için. Söylediklerimde nörologların etksi yoktur. Siz nedense nörologara hıncınızı böye çıkarıyorsunuz ve yanılıyorsunuz. Ben gerektiğinde nörolog-genetik-dahiliyeci-fzt olsun düşüncemi tartışabilirim. Siz olaya basit baktığınız için, yani bir hasta olsa olsa doktorun ağzından konuşuyordur düşüncesiyle yanılgı içerisindesiniz. Kendiniz Excell in, diğer arkadaş ta doktorun aktarımıyla konuştuğu için beni kendinizle karıştırıyorsunuz.

siz kimin aktarımında bulunuyorsunuz?kasabınmı?manavınmı?benim xcell de görüştüğümde doktor,selçuğunda sizde doktordan bilgi alıyorsunuz sanırım o zaman fark nerde?

Siz Excell saplantısındasınız ve burası da Excell sayfası olamadı diye çıldırdınız galiba. Bu iddialarım 1988 den beri bende oluşan bilgi birikimimdir. Bunda iletişimde olduğum bilim insanlarının payı azdır. Siz laf ebeliği yapacağınıza iddialarınızı kanıtlayın. O güvendiğiniz genetikçi buraya adı ve imzasıyla iddialarınızı onaylasın, biz de burada konuyu tartışmaya açalım. Zaten iddialarını kanıtlayacak olan ekip çalışmasını bilimsel yayınla yapar, hasta sohbetiyle değil. Buna bile aklınız kesmiyor demek ki. Sadece nakil yapıp hastayı kendi başına brakan bir ekibe kimse güvenemez, kendiniz için olsa siz de güvenemezsiniz ama bunu reklam elamanı olarak yapmanız gerekiyor. Hiçbir doğru çalışma yapan bilim insanı-araştırmacı çalışma sonuçlarında aracı hasta kullanmaz, bilimsel yayın yapar, o yayınlarda hakemli bilimsel dergilerde yayınlanır. Lütfen bu yayınları buraya aktarır mısnız ? Yoksa sadece saçmalamış olarak değerlendirilirsiniz.

exon atlamasi sadece dmd icin demedimki dmd uzerinde arastirmaa yaparken bulundu ve bir cok genetik hastaliga care gibi gosterilio
ama cok zaman once bulunduguna bakarsak suana kadar ir hasta iyilestirmedi SANIRIM
pct exon atlamasi belki degil ama cok benziyorlar
ben exon atlamasidir demedim SANIRIM dedim
fa mutasyon non sence oldugu icin fada gecerli degildir
herseyi herkesten iyi biliyorsunuz iyiki bu sitede varsiniz
sanirim ilerlemis yasiniz sizi inatlastirdi
unutmayin ki tipta bugunku gercek yarinki gercegi olmuyor bazen
iyi gunler
http://www.myobase.org/GEIDEFile/co...chive=191177991935&File=comprendre-guerir_PDF

ilk resim pct124
ikinci exon atlamasi yontem farkli olabilir resmi fulya anlattir
ama sonucu ayni
uretilen bozuk geni duzeltiyor
pct14 eksikligi ekleyerek
exon atmamasinda hatali exon es gecmek
sonucta ikisinde gen calisir hale getiriliyo

Cümlelerinize dikkat etmenizi rica ediyorum. Burası terbiyesizlik yeri değldir.
Cevap veremeyince ancak bu cümlelere suçlamalara sığınıyorsunuz. Yani bilgi çaresizisiniz. Hem, hemen psikiyatr lığa da soyunmuşsunuz. İsterseniz ikimiz aynı psikiyattra rica edelim ikimizi görüp hakkımızdaki yorumu buraya yazsın. Bence bu en doğrusu.Çünkü siz psikiyatr değilsiniz. Kendinizi böyle sanıyorsanız belki psikiyatride bunun tedavisi vardır. Umud edinki bu durumunuz psikiyatriyle ilgili olsun çünkü diğer şekliyle kök cehaletin bir tedavisi var mıdır dersiniz?

emınımkı kok hucre herseye herseye care olacak bunu bılmıyorum umut edıyorum ama sız ne sızın gıbıler moral bozucular olmasa daha ıyı olacak bak fullya hanım ve destekcısı Q Z... sız bırınız sma bırınız of anlıycanız fa ya cok yapancısınız burada laf kalabalıgı etmeyın her salatayada maydanoz olmayın o yere goge sıgdıramadıgınız drlardan bısey olsaydı sımdıye kadar bellı olurdu adamlar hala turkıyede surunuyo
gecen gun bı arkadasla msn de gorustum geecen yıl cınde kok hucre olmustu buradan bazıları elestrı sınırlarını asınca oda sıteye gırmedı sordum 6 ay sonraaaaaaaa ıyılesme basladı dedı suan nasılsın dedım her zamankınden daha ıyıyım dedı kım oldugunu tahmın etmıssınızdır sanırım hullucm bosver bunları sen gıt tedavını ol ıyı olursan hayat dunya yasam senındır
olmazsanda kaybedecek bıseyın yok.

Site yönetiminden bana yöneik bu hakaret ve küfür yazılarını dikkate almasını ricam ediyorum. Burası kendini kanıtlayamayanların küfür etme mekanı değildir. Bülent bey ve moderatörler lütfen yardımcı olur musunuz ?

Tedavi olma kervanının yürümediği açık ama siz kendi kervanınızı yürütme derdindesiniz, bunu yutturamadığınızda tek yol saldırmak-hakaret, ama bu sadece bu psikolojinin bir sonucu elinizde değil.

HMMMM uslubum bıraz sert oldu galıba kafam kızzınca ıster ıstemez herkezı ısın ıcıne kadıyor soraya koyverıyorum QEZ.. sızden ozur dılerım defnex affetın ozur dılerım tum sıtedende ayrıca lazullının yazdıklarıyla benım yazdıklarımın alakası yok ne onunkılerı bana mall edın ne benımkılerı lazullı son derece saygılı bırı hıcbı zaman kesın konusmaz soledıgı yanlıs dıyen olursa arastırır dorusunu soyler
ben agır konusmadım konusturdular fulya hanımın bı olun demedıgı kaldı
ya bu tedavı zaten yenı bısey yararı olmayacak dıye neyınıze guvenıpde soyluyosunuz anlamıyorum daha dogrusu anlamak ıstemıyorum belkı fulya hanım bılıyoda soyluyo ama ben umut edıyom kok hucrenın faydası olsun dıyebu vesıleyle fulya hanımdanda ozur dılerım

arkadaşlar şuan için yapılan işlemlerin denemeden ibaret olduğu çok açık.bunları sanki birer tedaviymiş gibi lanse etmek çok yanlış.takdir edersinizki çoğu hasta bunlara gereğinden fazla ümit bağlıyor gerek sağlığından gereksede maddiyatından oluyorlar.yorumları yaparken daha dikkatli olmak lazım.ve saygıyı hiçbir zaman kaybetmemek gerekiyor.kullandığınız kelimeleri özenle seçin lütfen.

gecen gun bı arkadasla msn de gorustum geecen yıl cınde kok hucre olmustu buradan bazıları elestrı sınırlarını asınca oda sıteye gırmedı sordum 6 ay sonraaaaaaaa ıyılesme basladı dedı suan nasılsın dedım her zamankınden daha ıyıyım dedı kım oldugunu tahmın etmıssınızdır sanırım

Ben çok iyi tahmin ettim onu. Evet eleştiri sınırınıda aştım bugün olsa yine aşarım. Ben onu kendi şahsi sorunum için eleştirmedim hepimiz için bizleri aydınlatmadığı için eleştirdim ama ne yazıkki sen ve senin gibi sabit fikirliler anlayamıyor bunu. Bak kendi ağzınla söylüyorsun msnde görüştüm diye. Siteye girse yazsa burdaki herkeste çine gittiği için onun yazılarında bilgi edinse kötümü olur. Ama o napıyor sen ve senin gibi bir kaç kişi bulmuş msnde şahsi konuşuyor. O kız dediğinizin özelden bana yazdığı küfürleri görseniz ağzınız açık kalır. Kız dediğin biraz ağır olmalı. "((Gelmek zorundamıyım gelmiyorum. Zaten bu sitedekiler midemi bulandırıyor.))" En çokta bu lafından sonra uyuz oldum ona. Bizlere insan gözüyle bakmayana ben hayvan gözüyle bakarım o kadar. O karaktersizi bu sitede hiç kimse bana savunmasın. Savunanıda kim olursa olsun hedef olarak karşıma alırım benim için hiç problem değil. ok.......

benmi laflarima dikkat etmeliyim
sen durmadan bizi bilgimiz yok falan filan diyon ilk sen basladin saldirmaya
psikatrik sorun yok diyen kendisini aynada baksin burasi kendi siten degil herkes kendi tercubeleri ve fikirlerini soyler
sana biraz karsi cikani atamazsin
eger moderatorler bana dikkat etmemi derse ozur dilerim ama oyle sey soz konusu degil
ayni fikiirleri paylasmamak suc degil

Artık lazuli61-hüllü-a_slymn yazılarım onlara olmayacak. Zaman harcamaya gerek yok.

Ben hiçbir yazımda kök hücrenin yararı olmayacak demedim. Kök hücre daha hastaya yarar verecek durumda değil, bu eksikliklerin aşılabilmesi için zaman lazım diyor araştırmacılar. Ben kök hücreye karşı yazsam daha dün OF için ve sonrasında SMA ve ALS için Kalifornia daki açıklamayı aktarmazdım ama detaylı bakmadığınız için sadece saldırılıyor. Kök hücre tedavileri gerçek olarak uygulanabildiğinde en umutlu tedavi beklentisi benim içinde. Ama bu bir stratejiyle yürüyor, böyle de yürümeli ve sonuçlar için beklemek gerekiyor. Çünkü belli aşamalardan geçmek gerek. Benim iddiam Excell gibi sömürü yerlerine. Bizlerle ilgili gerçek kök hücre çalışmalarına değil. Ve bende illah kök hücre ile olsun diye beklentim de olamaz bu sadece aracılar için önemlidir. Ben, geni aktive edici, ekson birleştirici-ekson atlama-diğer moleküler çalışmaları n yanısıra kök hücre çalışmalarını da takip ediyorum, benim için önemli olan hangi yöntem olursa olsun sorumlu genin aktive edilebilmesidir. Amaç daha iyi hale gelmek değil mi? Sonuç olsunda hangisi olursa olsun. Anlıyorum tabii, aracı elemanlar bunu nasıl diyebilsin, sonuçta o firmaya çalışıyor.

Arkadaşlar kök hücre tedavisinin veya diğer genetik tedavilerin önünde aşılması gereken en büyük engel hücre içi kimyasal tepkime mekanizmaların hücrenin yaşamı konusunda etkin ve belirleyici oluşudur.

Prof. Oktay Sinanoğlu 'nun Hücrenin yaşamı ve sağlığının devamı üzerinde yanlızca DNA nı etkin olmadığı, hücrenin içinde sürüp devam eden binlerce değişik protein üretim ve çevrimlerinin birbiriyle bağlantılı bir mekanizma oluşturduğunu ve hücrenin yaşamsal faliyetlerinin düzenlenmesinde DNA bilgi kadar, bu mekanizmalarında etkin olduğunu açıkladığı ''Kimyasal Tepkime Örütleri Kuramı'' olarak adlandırdığı bilimsel bir kuram var. Ve uluslararası bilim çevrelerince kabul görmüş bir kuramdır.

''Yeni bilim ufukları 3 -Hayatın Örgüsü '' Adlı kitaptan okuyabilirler.

Kitapta Prof.Sinanoğlu geniş şekilde açıklamış ben ordan sadece bir kısa yeri buraya asacam .Düşününce olayın karmaşasını daha rahat anlayacaksınız.

9) Türün bir ferdinde, yaşamının değişmez gibi görünen süresinde bir de bakıyorsunuz bünyesine bir hastalık geliyor. Çoğu kez bir dış etken var: Bir mikrop veya virüs, ya da zararlı bir kimyasal madde, hattâ çevreden mor ötesi (uv) veya diğer ışınımlar, fizikî çevre şartlarında aşırı değişme, vb.. Bu etkenlere karşı, vücut kendisini belli ölçüde koruyabiliyor, bir noktaya kadar. Ama bazı hastalıklar var ki, bazı kanserler, bağışıklık (muafiyet) dizgesinin bazı ârızâları gibi, onlarda çoğu kez müşahhas bir fizikî etken bulunamıyor. Kanserde, “değişimi” durmuş hücreler rasgele çoğalmaya başlıyor. (Bazı kanserlere belirli bir virüs, bazı kanser-yapan (“karsinojen”) kimyasal maddeler sebep oluyor ama bazılarında durum çok daha karışık). Son yıllarda bulunan bir “p53” proteini ve onu yaptıran p53 “gen”i bazı kanserlerde rol oynuyor, ama tersden: Bu proteinin, hücrelerin çoğalmaya başlamasını engelleyici bir işlergede (“mekanizma”da) yeri var [9 / B.Vogelstein, D.Lane, ve A.J. Levine, Nature, 408, 307-310 (Kasım 2000)]. O proteinin işlevinde bir aksaklık meydana gelirse, hücreler çoğalmaya başlıyor. Ancak, tedavi için o proteini tâmir etmek yetmiyor. Neden? Çünkü p53 tek başına moleküler bir etken değil, tüm işlerge (“mekanizma”) işin içinde. Tedavi için o molekülle uğraşırken, işlergenin (“mekanizma”nın) bozulmamasını sağlamak gerek (ama nasıl??).
Yani çok çok kaba tabirle,
hücre içi faaliyetler TV de gördüğümüz binlerce domino taşının tek bir taşın yıkılmasıyla başlayıp devam etmesi gibi, sürekli biribirni tetikleyen ve dallanarak devam eden bir yapı arzediyor..Ve geri dönüşü yok.

Üst Alt